همچنین ببینید

تمرین کوهنوردی و صخره‌نوردی در خانه

سفری با ام اس و پیلاتس

ماریسکا برلند در این مقاله دربارۀ اوج و فرودهای زندگی اش همراه با بیماری ام اس عود کننده – پیشرونده نوشته است. ده سال پیش، زندگی من به معنای واقعی کلمه در حال فروپاشی بود. کارم را رها و اجاره ام را کنسل و در وضعیتی بودم که می خواستم به یک شهر جدید نقل مکان کنم تا اینکه همراهم جلوی من ایستاد.

 نقش آرام سازی در بهبود ام اس

آرام سازی ابزاری بسیار مؤثر برای مدیریت چندین علائم رایج MS است. از جمله درد، خستگی، خواب، استرس و افسردگی. اگر بتوانیم با شیوه هایی خود را آرام کنیم، می توانیم سیستم عصبی خود را نیز آرام کنیم، استرس خود را کاهش دهیم و به خود فرصتی بدهیم تا راه های دیگری برای کنار آمدن با درد، خستگی و سایر علائم پیدا کنیم.

به عنوان مثال، آرام سازی برای تسکین درد مفید است زیرا:

عضلات کشیده درد را بدتر می کنند. بدن شما به طور طبیعی با کشیدن عضلات اطراف ناحیه ای که آسیب می بیند از خود محافظت می کند. هنگامی که عضلات شما بیش از حد تنش دارند، ممکن است درد شما افزایش یابد. آرام سازی باعث کاهش این تنش عضلانی می شود که هنگام احساس درد ایجاد می شود. آرام سازی همچنین روشی برای مقابله با اثرات منفی شناخته شده استرس بر درد و سایر مشکلات جسمی می باشد. همچنین در مناطقی از مغز که در احساس و کاهش درد نقش دارند، تأثیر مفیدی دارد.

آرامش همچنین می تواند برای علائم دیگر مفید باشد زیرا:

  • احساس تنش هنگام افسردگی یا اضطراب معمول است. آرام سازی باعث کاهش تنش جسمی و روحی می شود.
  • آرامش می تواند به خواب بهتر کمک کند.
  • Relaxation راهی خوب برای رهایی از موقعیت های استرس زا یا احساسات است. این یک فعالیت مفید است که می توانید برای مراقبت از خود انجام دهید.
  • افراد معمولاً وقتی احساس آرامش می کنند نسبت به وقتی که دچار استرس می شوند در برنامه ریزی و حل مشکلات بهتر هستند.
  • احساس درد را کاهش می دهد.
  • سطح انرژی را بسیار بالا می برد.
  • پاسخ های عاطفی مانند خشم یا اضطراب را مدیریت می کند.

آیا حتی بعد از تلاش برای  آرام سازی هنوز احساس تنش می کنید؟ فعالیت های آرام مانند خوابیدن روی کاناپه یا تماشای تلویزیون ممکن است پاسخ آرامش را تحریک نکند. پاسخ آرامش زمانی اتفاق می افتد که شما به بدن خود یاد دهید چگونه با استفاده از تکنیک های فعال آرام سازی، مانند تنفس عمیق، آرام تر و کامل تر آرامش را پیدا کند. با تمرین این تکنیک ها، این روش ها طبیعی تر می شوند و به شما کمک می کنند تا به آرامش برسید.

Relaxation

انواع روش های آرام سازی

یافتن روش آرام سازی مناسب برای شما ممکن است زمان بر باشد. ممکن است بخواهید تکنیک های مختلفی را برای اهداف مختلف امتحان کنید، مانند تنفس عمیق برای کمک به آرامش قبل از خواب و تکنیک های تجسم برای افزایش سطح انرژی خود در طول روز. این به طور کامل به خود شما بستگی دارد - تکنیک های مختلف مناسب افراد مختلف است. در زیر به چند روش آرام سازی پرداخته شده است:

تنفس عمیق

بیشتر اوقات ما به تنفس خود فکر نمی کنیم. با این حال، تمرکز بر نحوه تنفس و ایجاد الگویی آهسته، عمیق و یکنواخت می تواند به شما کمک کند تا آرام تر باشید. همچنین می تواند حواس شما را از هرگونه استرس یا نگرانی پرت کند. تنفس عمیق باعث آرامش و خواب می شود.

 تکنیک های تجسم

تجسم شامل استفاده از تخیل خود برای رفتن به یک مکان آرامش بخش است. این می تواند جایی باشد که از آن بازدید کرده اید، در تلویزیون یا یک مجله دیده اید یا کاملاً از تصورات شما نشأت گرفته باشد. مهارت در این روش تمرکز بر روی تمام حواس است تا جزئیات آن چه را می توانید در صحنه انتخابی خود ببینید، بشنوید، ببویید، بچشید و احساس کنید، تجربه نمایید. استفاده از موسیقی ملایم در پس زمینه یا عکس از مکان هایی که خاطرات خوشی دارید، برای شما مفید خواهد بود. همچنین برنامه ها، فیلم ها، کتاب های صوتی، پادکست ها و CD هایی با صدا در دسترس هستند که شما را در صحنه های آرامش بخش راهنمایی می کنند. یافتن ترکیب صحیح صدا، سرعت گفتار، موسیقی و موضوع به شما کمک بیشتری می کند.

تکنیک های شل شدن عضلات

این تکنیک ها به شما کمک می کنند تا گروه های مختلف عضلانی بدن را شل کنید و آرامش داشته باشید. کتاب ها، فیلم ها و منابع آنلاین زیادی وجود دارد که توضیحات تکنیک ها و تمرینات را با جزئیات بیشتری ارائه می دهند اما اصول اولیه معمولاً یکسان است.

1.    مکانی ساکت و آرام را برای تمرکز روی تمرینات اختصاص دهید.

2.    راحت دراز بکشید یا بنشینید. ممکن است بخواهید موسیقی آرامش بخشی را پخش کنید.

3.    وقت خود را صرف تمرکز بر تنفس کنید.

4.    در حال کار کردن روی بدن، هر بار یک عضله را تنش دهید، حدود 10 ثانیه نگه دارید و سپس شل کنید.

5.    توجه داشته باشید که عضله شل شده چه احساس متفاوتی دارد- از این احساس لذت ببرید.

6.    اگر با مشکل اسپاستیک یا سفتی رو به رو هستید، قبل از استفاده از یک روش شل شدن عضلات، با یک متخصص بهداشت در این باره مشورت کنید.

ماساژ

ماساژ به شما کمک می کند تا ماهیچه ها را شل کرده و تنش را از بین ببرید و همچنین مزایای تسکین دهنده لمس را فراهم می کند. ماساژ را می توان توسط یک متخصص آموزش دیده انجام داد، اگرچه دوره ها، کتاب ها و فیلم ها برای یادگیری شریک زندگی یا دوستان در دسترس هستند. ماساژ گاهی اوقات با رایحه درمانی ترکیب می شود.

 رایحه درمانی

رایحه درمانی یکی دیگر از تکنیک های آرام سازی می باشد. استفاده از روغن برای سلامتی مفید است. تصور می شود برخی روغن ها اثرات آرام بخشی دارند، مانند اسطوخودوس. اگرچه روغن های آروماتراپی معمولاً بدون مشکل استفاده می شوند، برخی از افراد به رایحه ها حساسیت دارند و اگر برخی از روغن ها را به پوست بمالند،  جوش پوستی می زنند. بنابراین بهتر است قبل از شروع رایحه درمانی، به دنبال مشاوره باشید.

یوگا، تای چی و پیلاتس

تمرینات یوگا، تای چی و پیلاتس از ترکیب تنفس، حرکت، حالت و مدیتیشن برای رسیدن به آرامش استفاده می کنند. به صورت محلی کلاس ها یا جلسات گروهی را بررسی کنید. تعداد زیادی کتاب، DVD، فیلم و برنامه در دسترس است که به شما کمک می کند تمرین خود را انجام دهید.

رفلکسولوژی

یکی دیگر از تکنیک های آرام سازی رفلکسولوژی می باشد. این یک درمان مکمل است که شامل فشار ملایم بر کف پاهای شما می شود. برخی از افراد دریافتند که این امر به آن ها کمک می کند تا آرامش بیشتری داشته باشند. همچنین این تکنیک اضطراب و خستگی را کاهش می دهد.

با توجه به متن، انتخاب یک روش برای آرام سازی خود می تواند به کاهش علایم شما از جمله درد، خستگی و اضطراب کمک کند. به یاد داشته باشید دستیابی به آرامش باعث بهبود موقعیت و فعالیت های شما می شود. پس تأثیر این امر را دست کم نگیرید.