همچنین ببینید

هر آنچه که باید در مورد بیماری ام اس بدانید

هر آنچه که باید در مورد بیماری ام اس بدانید

بدون شک، اغلب شما نام بیماری ام اس را شنیده اید و ناخودآگاه اولین سوالی که به ذهنتان خطور می کند این است که بیماری ام اس چیست و چه علائمی دارد؟ آیا امکان دارد من هم دچار این بیماری بشوم و هزاران سوال دیگر که پیرامون این بیماری است.

 نگاهی به طلاق و ام اس

طلاق و ام اس

در تحقیقی که Trevis Gleason راجع به طلاق در افراد مبتلا به ام اس انجام داده است. بیان می کند که  میزان طلاق در زوجین مبتلا به ام اس در واقع تقریباً کمی کمتر از جمعیت عمومی است. او همچنین می گوید: من فرض کردم که نرخ طلاق باید به طور قابل توجهی بالاتر باشد.

با این اوصاف، ممکن است طلاق کمی سخت تر نسبت به جمعیت عمومی باشد.

روزالین کالب، در کتاب خود،"MS؛ راهنمای خانواده ها" بیان می کند که به چند دلیل ممکن است میزان طلاق در افراد مبتلا به ام اس کم تر باشد. در زیر به آن ها اشاره شده است:

1. ممکن است فرد مبتلا به ام اس از ترس تنها بودن با بیماری در یک رابطه بد باقی بماند.

2. شریک های زندگی ممکن است از طریق احساس وظیفه با شرکای "بیمار" بمانند.

Trevis Gleason داستان زندگی خود را بیان می کند: شاید بعضی از شما بدانید که من قبلاً ازدواج کرده بودم. به عنوان یک داستان شخصی، من کسی بودم که مدت کوتاهی پس از تشخیص، همسرم از من طلاق گرفت. شاید به این دلیل بود که من یک مرد هستم، شاید به این دلیل بود که ذهن من"به طور عادی" عمل نمی کرد، شاید این چیزهای زیادی بود. من در واقع طی سال های درمان آن را حل کرده ام اما نکته این است: طلاق در زندگی افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس ممکن است، اتفاق افتد. من می دانم که بسیاری از شما در روابطی ناپایدار هستید. من همچنین از شما می شنوم که بسیاری در فضای مسموم یک رابطه هستند که به هر دلیلی تغییر آن ها را نمی پذیرید.

10 روش برای بهبود زندگی مشترک با همسرتان که مبتلا به ام اس می باشد

  • صبر یک فضیلت بزرگ می باشد

صبر و شکیبایی در هر رابطه ای بسیار مهم است اما وقتی عزیز شما با علائم بیماری ام اس دست و پنجه نرم می کند، این امر حتی از اهمیت بیشتری برخوردار می شود. این می تواند بدین معنی باشد که وقتی افکار آن ها منفی می شود یا دچار خستگی می شوند، سعی کنید صبر به خرج دهید و همراه او باشید. این کار می تواند او را دلگرم کند. کمی صبر می تواند تفاوت بسیار بزرگی ایجاد کند.

  • صحبت کردن بسیار خوب است (فقط وقتی آماده آن باشید)

ممکن است بعضی از افراد از گفتگو در مورد بیماری ام اس خود خوشحال شوند اما ممکن است برای دیگران مشکل باشد، به خصوص اگر تشخیص هنوز قطعی نباشد. هرگز به شریک زندگی خود فشار وارد نکنید. آن ها وقتی آماده می شوند، می توانند گفتگو کنند. به یاد داشته باشید که این وظیفه شماست که هر وقت نیاز به هم صحبتی و همدلی دارند، آن جا باشید و به صحبت هایشان گوش دهید.

  • در جریان باشید

بیماری ام اس یک شرایط پیچیده است که ممکن است گاهی اوقات شرایط بد شود، بنابراین مرتب کردن اوضاع همیشه مهم است. برای کسب اطلاعات فراوان درباره بیماری MS، از آخرین تحقیقات گرفته تا بهترین روش ها برای مدیریت علائم مختلف، می توانید به وب سایت های مختلف، پزشکان و کتاب های گوناگون مراجعه نمایید. به یاد داشته باشید که اطلاعات شما باید به صورت کامل به روز باشد تا بتوانید همگام شریکتان شوید.

  • احساس عادی بودن را حفظ کنید

ممکن است وسوسه انگیز باشد که شریک زندگی خود را در پشم پنبه بپوشانید، او را در عشق و محبت خود خفه کنید و نگذارید که کاری انجام دهد و از او محافظت نمایید. اگرچه ممکن است آن ها برای مدتی این لذت را پیدا کنند (همه ما عاشق این هستیم که بارها و بارها مورد دلگرمی قرار بگیریم!)، اما در بلند مدت این رویکرد غرورآمیز قطعاً خسته کننده خواهد شد. اکثر مبتلایان به ام اس مصمم هستند که زندگی خود را تا حد ممکن به صورت طبیعی جلو ببرند و دائماً از این که از آن ها سؤال می شود، ناراحت هستند. آن ها در صورت نیاز به کمک، از شما درخواست خواهند کرد. بنابراین آن ها را مجبور به انجام کاری نکنید. سعی کنید درمورد احساس خود صادق باشید. این حس بهتری به شریکتان می دهد.

  • ساده بگذرانید

خستگی یکی از رایج ترین و ناتوان کننده ترین علائم بیماری ام اس است، بنابراین وقتی می خواهید وقت با کیفیتی را در کنار هم بگذرانید، لذت های ساده زندگی را بپذیرید نه این که فعالیت هایی را پیشنهاد کنید که ممکن است برای شریکتان خسته کننده باشد.

  • فردی سازگار باشید

ام اس یک بیماری غیرقابل پیش بینی است. افراد مبتلا به ام اس در مراحل مختلف، علائم متفاوتی را تجربه می کنند. شما نمی دانید که آن ها روز به روز یا حتی ساعت به ساعت چه تغییراتی را احساس می کنند، بنابراین مهم است که با برنامه های خود انعطاف پذیر باشید. لازم نیست اجازه دهید بیماری ام اس بر زندگی شما حاکم شود اما باید توانایی این را داشته باشید که خود را با این شرایط سازگار کنید.

  • در مورد رابطه جنسی خود صحبت کنید

طبیعی است که زوجین نگران باشند چگونه ام اس ممکن است بر روابط جنسی آن ها تأثیر بگذارد و این درست است که در بعضی موارد ممکن است مشکلاتی پیش بیاید. تشخیص و علائم این بیماری بدون شک بر احساس همسرتان در مورد رابطه جنسی و صمیمیت و چگونگی ارتباط آن ها با شما تأثیر می گذارد اما اگر در مورد احساس خود صادق باشید، شرایط بهتری را فراهم می آورید. آماده باشید تا روند خود را تغییر دهید تا با نوسانات سطح انرژی همسرتان همراه باشید، موقعیت های جنسی را تطبیق دهید یا راه های مختلفی برای صمیمیت با یکدیگر پیدا کنید که شامل فعالیت جنسی نباشد.

  • بهترین شریک آن ها باشید

شریک فرد مبتلا به ام اس ممکن است دریابد که در مراحل خاصی، برخی از جنبه های مراقبت را بر عهده دارد. این ممکن است مراقبت شخصی، کمک به انجام کارهای روزمره در خانه یا کمک به همسرتان در صورت داشتن ضعف زیاد در حرکت باشد. سعی کنید در همه ی کار ها او را حمایت کنید. حمایت بدین معنی نیست که حس منفعل بودن به فرد دهید و همه ی کارها را انجام دهید. سعی کنید بهترین شریک وی باشید.

  • مراقب خودت باش

مهم است که برای خودتان هم وقت بگذارید. وقتی کمی خسته شدید، در مورد درخواست پشتیبانی بیشتر از دوستان یا خانواده احساس گناه نکنید تا بتوانید کمی استراحت کنید. مراقبت از خود، چه از نظر جسمی و چه از نظر عاطفی، شما را در موقعیت بهتری برای حمایت از شریک زندگی خود قرار می دهد و باید بر روابط شما نیز تأثیر مثبت بگذارد.

با رعایت اصول بالا که هم به شما و هم شریکتان کمک می کند، می توان انتظار داشت که آمار طلاق رو به کاهش حرکت کند. از این رو زندگی کردن با یک فرد مبتلا به ام اس همدلی زیادی می طلبد.