همچنین ببینید

هر آنچه که باید در مورد بیماری ام اس بدانید

هر آنچه که باید در مورد بیماری ام اس بدانید

بدون شک، اغلب شما نام بیماری ام اس را شنیده اید و ناخودآگاه اولین سوالی که به ذهنتان خطور می کند این است که بیماری ام اس چیست و چه علائمی دارد؟ آیا امکان دارد من هم دچار این بیماری بشوم و هزاران سوال دیگر که پیرامون این بیماری است.

 MS پیشرونده اولیه (PPMS)

بررسی اجمالی


PPMS، نوعی از ام اس است که با شروع علایم عصبی و بدتر شدن این علایم (افزایش ناتوانی)،و بهبود نیافتن آنها، مشخص می­شود.


PPMS را از جهات مختلف می توان به انواع متنوعی طبقه بندی کرد، از جمله:  • نوع فعال (عود کردن گاه به گاه بیماری / شروع فعالیت جدید که درMRI قابل تشخیص است)

  • نوع غیر فعال

  • نوع در حال پیشرفت (که شواهد نشان دهنده رشد و وخامت بیماری در طول زمان خواهد بود، که این تغییرات در MRI جدید می تواند نشان ازعود بیماری باشد یا عدم عود بیماری)

  • وع بدون پیشرفت.


 تقریباً ۱۵ درصد از مبتلایان به MS از نوع PPMS هستند.


در تصویر زیر انواع فعالیت بیماری که در PPMS رخ می دهد نشان داده شده است. اما تجربه هر شخص دارای ام اس از نوع PPMS منحصر بفرد می باشد. PPMS می تواند دوره های پایدار کوتاهی داشته باشد، که این دوره می تواند همراه با عود یا بدون عود باشد و همچنین دارای دوره هایی باشد که افزایش ناتوانی می تواند همراه با عود یا بدون عود یا همراه با ضایعات جدید در MRI باشد. 


فعالیت و پیشرفت بیماری را می توان با آزمایش عصبی و MRI ارزیابی کرد. نظارت بر دوره بیماری در زمان های مختلف به بیمار و پزشک کمک می کند تا گفتگوهای مهمی در مورد گزینه های درمانی داشته باشند. مثلا:  • اگر PPMS فعال دارید ، (در این نوع، MRI فعالیت جدید را نشان می­دهد یا بیمار علایم عود بیماری دارد)، پزشک می تواند درمان را با یک درمان اصلاح کننده بیماری، به منظور کاهش خطر عود و همچنین توانبخشی برای بهبود عملکرد و تحرک را آغاز کند.

  • اگر PPMS از نوع پایدار بدون فعالیت یا بدون پیشرفت دارید ، پزشک می تواند نقش توان بخشی در حفظ عملکرد بیمار و همچنین سایر راهکارهای مدیریت علائم را که ممکن است لازم باشد را تجویز کند.

  • اگر PPMS غیرفعال دارید (در این نوع، MRI فعالیت جدید را نشان نمی دهد یا علایم عود بیماری ندارید) اما ناتوانی در حال پیشرفت است در این صورت پزشک می تواند روی استراتژی های توانبخشی متمرکز شود که می تواند به بیمار در حفظ عملکرد، حفظ امنیت و مستقل بودن کمک کند.


تفاوت نوع پیشرونده اولیه با انواع دیگر ام اس


اگرچه در بین مبتلایان به PPMS تفاوتهای زیادی وجود دارد ، ما می دانیم بیماران نوع PPMS به لحاظ مختلفی با افراد مبتلا به بیماری ام اس از نوع عود کننده متفاوت هستند: نوع عود کننده ام اس، حملات التهابی به غلاف می باشد ( شامل ام اس از نوع عود کننده-فروکش کننده و پیشرفته ثانویه در افرادی که تجربه عودبیماری ادامه دار است).


 ام اس از نوع PPMS، دارای التهابات بسیار کمتری نسبت به ام اس از نوع عودکننده می باشد. در نتیجه ، افراد مبتلا به PPMS نسبت به افراد مبتلا به MS عودکننده ، ضایعات مغزی کمتری دارند (به آنها پلاک نیز گفته می شود) و ضایعات تمایل دارند سلولهای التهابی کمتری داشته باشند. افراد مبتلا به PPMS همچنین در نخاع ضایعات بیشتری نسبت به مغز دارند.


 روهم رفته، این تفاوتها، تشخیص و درمان PPMS را از نوع ام اس عود کننده دشوارتر می کند. در فرم های عودکننده ، زنان دو برابر یا سه برابر بیشتر از مردان مبتلا می شوند. در PPMS ، تعداد زنان و مردان تقریباً برابر است.


سن متوسط شروع بیماری در ام اس از نوع PPMS تقریباً 10 سال دیرتر از نوع عودکننده بیماری ام اس است. افراد مبتلا به PPMS مشکلات بیشتری را در هنگام پیاده روی و دشواری بیشتری برای ماندن در محل کار را تجربه می کنند. به طور کلی ، افراد مبتلا به PPMS ممکن است نیاز به کمک بیشتری در فعالیتهای روزمره خود داشته باشند.