امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 3.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بیماران ام اس چقدر در نگاه غلط جامعه به این بیماری نقش دارند؟
(2014/01/15, 02:53 PM)hamid نوشته است: کامیار جان ممنون از تاپیکت
موضوع تاپیک شاید تکراری به نظر بیاد چون تاپیک هایی همانند اطلاع اطرافیان یا همون نظرسنجی که معرفی کردی و ... وجود داره ولی بد نیست هر از چند گاهی ؛ یه نگاه اجمالی تر داشته باشیم به این موضوع .
من خودم تا چند وقت پیش یا بهتر بگم چند سال پیش ؛ بر این عقیده بودم که دید جامعه مشکل اصلی هست
بعد از یه سری از فعالیت هامون مثل همایش و کوهنوردی و سفر و ... که با جامعه ارتباط عمیق تری داشتیم فکر کردم که یه قسمت اعظم جامعه اصلا نمیدونه ام اس چی هست !!!!
خواهش می کنم آقا حمید. خوشحالم که با وجود اون همه مطلب که در این مورد هست باز کردن این پنجرۀ جدید مفید به نظر می رسه .

(2014/01/15, 02:53 PM)hamid نوشته است: ولی اگه خودمون نخوایم و تلاش نکنیم اگر صدا و سیما ۵ برنامه در روز به ام اس اختصاص بده بازم فایده ای نداره و احتمالا متهم به دروغ هم میشه .
دقیقاً. و ای کاش همه و در مورد همه مسایل همینطور فکر می کردن
متاسفانه ما مردم ایران هزاران خواسته و آرزو داریم که گاهی حتی یک قدم هم براش برنمی داریم هیچ، دقیقاً در جهت عکس خواستمون هم عمل می کنیم.
از فساد اداری گله داریم ولی با افتخار از اینکه با رشوه کارمون راه افتاده تعریف می کنیم.
سر این چهارراه در مورد اینکه فلان ماشین فرهنگ نداره که راه مردم رو بند اورده سخنرانی می کنیم، سر چهارراه بعدی همون کار رو خودمون تکرار می کنیم.
ناراحتیم که چرا جامعه فکر می کنه ام اس یعنی ویلچر بعد خودمون اجازه نمی دیم کسی ام اس رو بدون ویلچر ببینه!
اینکه خودم رو هم جمع می بندم شکسته نفسی نمی کنم، خودم هم کم و بیش همینطور هستم.
قصۀ تلخیه آقا حمید

(2014/01/15, 02:53 PM)hamid نوشته است: یه اتفاقی خیلی بد در ذهنم نشسته و فکر کنم فراموش نشدنی باشه .
در آخرین برنامه روز نازنجی که در بام تهران برگزار شد و برای اطلاع رسانی علاوه بر لباس های نارنجیمون تراکت تهیه کرده بودیم ؛ سروش تراکت رو به یه آقای تقریبا مسنی داد .
گفت آقا میدونید ام اس چیه ؟ ...
جای تاسف داره . ولی همه مثل این آقا بودن بهتر بود. کسی که هیچ اطلاعی نداره رو میشه خیلی زود توجیه کرد ولی وقتی تصویر نادرستی تو ذهن بشینه به سختی می شه تغییر ش داد.
 تشکر شده توسط : maryam.N , ehsan 10054 , مریم۷۲
من چند بار همینطوری بحث میکشوندم سمت مریضی وبعد msکه واکنش دیگران رو ببینم باورتون نمیشه msرو آلزایمر،بیمار روانی،دیوانه،بدبخت،و..............حالا اینا خوباشهconfused2confused2confused2confused2confused2مغزم سوت میکشید از شنیدن نظراتشون وهر بار پشیمون میشدم بگم msدارمConfusedConfusedConfusedConfusedConfusedConfusedیکی نیست بگه اطلاع نداری حرف نزنangryangryangryangryangryangry
ولی خوب بعضیا که خودشون از نزدیک برخورد داشتن با امثال ما خیلی منطقی ودرست حرف میزدنSleepySleepySleepySleepySleepy
همه چی درست میشهagreement2agreement2agreement2agreement2
به اندوه خود لبخند بزن...
 تشکر شده توسط : ehsan 10054 , mehdisalimi
منم با اینکه واقعا مشکلی ندارم و اگه نگم کسی هیچ وقت نمیفهمه دوست دارم بگم ام اس دارم!
تا بقیه افراد جامعه ببینن که من با همین ام اس هست که دارم مثل بقیه درس میخونم ،ورزش میکنم ،فعالیت اجتماعی دارم وخیلی کارای دیگه که شاید افراد سالم نمیکنن.خب وقتی خودمون پنهان میکنیم معلوم دید جامعه رو همون فیلم طلا و مس میچرخهconfused
اما خب چیکار کنم خانوادم میگن نه دلیلی نداره بگیangry2
اخه چرااااااااااااااا؟خب همین کارا رو میکنیم که وقتی هم کلاسیم فهمید تا نیم ساعت میگفت قسم بخور راست میگی!مگه میشه تو که سالمی!
 تشکر شده توسط : ehsan 10054 , M_Reza , mehdisalimi
اشتباه جامعه ما اینه که فقط تعریف کلیشه ای رو قبول میکنن...
به خیلیا گفتم ام اس دارم...باافتخار گفتم...بخودمم میبالم که ام اس محدودم نکرد...
کاش میشد دید افرادو تغییر بدم
چون میگذرد غمی نیست
 تشکر شده توسط : M_Reza , عسل راد
(2014/04/04, 09:04 AM)موناامیدوار نوشته است: اشتباه جامعه ما اینه که فقط تعریف کلیشه ای رو قبول میکنن...
به خیلیا گفتم ام اس دارم...باافتخار گفتم...بخودمم میبالم که ام اس محدودم نکرد...
کاش میشد دید افرادو تغییر بدم

کاملا موافقم
واقعا اگه ما که ام اس داریم بخوایم این مسئله رو پنهان کنیم
یعنی حق دادیم هر جور بخوان در موردش فک کنن
پس خودمون باید ام اس و نشونشون بدیمicon_question
 تشکر شده توسط : موناامیدوار , عسل راد
اگه یه قدرت داشتم به تک تک ادمای این سرزمین نشون میدادم که ام اس مثل سرماخوردگیه...هرکسی ممکنه مبتلا بشه
چون میگذرد غمی نیست
 تشکر شده توسط : M_Reza , عسل راد
من یه بار فشارم بدجور افتاده بود رفتیم کلینیک، دکتره پرسید مشکل دیگه ای ندارین؟ داروی دیگه ای مصرف نمیکنین؟
منم گفتم ام اس دارم، وای اگه بدونین مامان و بابام چقد دعوام کردنangry3 اونوخ مگه من میتونم دهنمو وا کنم
تازه اون اوایل قبل تشخیص ام اس به خاله م گفتم التهاب عصب دارم مامانم همچین ضدحال زد که پشیمون شدمangry2
خدای درهای باز، خدای درهای بسته، ما را از این آستانه بگذران.
 تشکر شده توسط : عسل راد
به نظر من اولش نباید بگیم، اول نشون بدیم که هیچ مشکلی نداریم و با بقیه هیچ فرقی نداریم،تازه شایدم بهتر از بقیه عمل کنیم،چون مسئولیت پذیریمون عاالیه،بعد بگیم.من که موقعی که میخواستم برم استخدام،همین کارو کردم .و گذاشتم روزی که جلسه داشتیم و رئیسمون از کارمند نمونه میخواست تقدیر کنه،بعد از گرفتن پاداش،تو جلسه به همه گفتم که من افتخار میکنم که یه ام اسی هستم! و یا اینکه وقتی رفتیم سبلان! بدون اکیپ با پدرم دو نفری رفتیم..چون هوا کولاک بود و خیلی بد،گروها از وسط برمیشگتن.فقط من بودم و پدرم و دو نفر دیگه.پدرم همش اصرار میکرد به اینا بگیم ام اس داری.گفتم نه! دیدی همه برگشتن؟ اگه بگیم و ما برگردیم دلیلش میشه ام اس! اما دلیل برگشتن اونا میشه شرایط بد جوی! رفتیم،قله رو فتح کردیم و برگشتم کمپ همه تشویقمون کردن و گفتن خانم ما خجالت کشیدیم که مرد بودیم و برگشتیم و شما خانم بودی و رفتی!!! اونجا بود که بلند گفتم من ام اس دارم .. با افتخار، ام اس دارم
به یاد آرزوهایم سکوتی میکنم بالاتر از فریاد..
 تشکر شده توسط : ابراهیم , موناامیدوار , عسل راد , cloner , رهاورد
عالیه آرزو خانمicon_questionagreement2
منم موافقم که مردم باید مارو بشناسن وچندتا از بچه های ویلچرنشین رو به همه تعمیم ندن
در خیلی از موارد ما ام اسی ها از آدم های به اصطلاح خودشون سالم هم بهتر وقوی تر ظاهر میشیم
این دید جامعه به هرحال باید عوض بشه،چه اشکالی داره که از دوره ما شروع بشه (ما شروعش کنیم) وتا هستیم این تغییر رو ببینیم...icon_questionicon_question
 تشکر شده توسط : رهاورد , مریم۷۲ , arezooo82
متاسفانه یک دید غلط اینه که خودمون رو با پنهانکاری عضوی از جامغه ندونیم مسئله این هست که آیا ما برای جامعه مفید و مسمر ثمر هستیم یا خیر؟

در مورد خودم بطور قطع و یقین میگم که زمانی فعالیت عادی دارم هیچ از ام اس به اطرافیان مطرح نمیکنم،اگر ام اس با درد هست خیلی ها سردرهای میگرنی دارن..

و کسی که

بخواد اطلاعاتی در مورد شخص حقوقی من در بیاره خیلی راحت با تبصره و ماده کارت پایان خدمت نوع بیماری مشخص هست جز این راه های زیاد دیگه هم هست

مسئله ای

که دوست عزیزمون کامیار جان مطرح کردن خیلی ساده هست و جوابشم داده اینکه بر فرض کسی بخواد اطلاعاتی رو نسبت به بیماری و یا اینکه شخصی بفمهد

سرچ میکند..

بنا به اقتضای شغلم عرض کنم که خود ما بانک اطلاعاتی از کلیه پرسنل داریم حالا اینکه من ریز و دقیق بخوام بشم که فلانی کی هست اصلا کاری نداره

تمامی آمار و ارقامی هم که از افراد مبتلا به ام اس مشخص میشه از روی هوا نیست و نیومده

یک مسئله ای که داریم ترس از دید جامعه و بازخورد مناسب ما هست که چطور اگر کسی با این موضوع آشنا شد درست و منطقی از شرایطمون بهش بگیم

خوشبختانه خوشبختانه در همین حد میدونم و دیدم که تمامی افراد تحصیلکرده و موفق ام اس داشتن
 تشکر شده توسط : cloner , مریم۷۲

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  بیماری ام اس و ویروس کرونا hamid 27 8,959 2020/03/28, 05:22 AM
آخرین ارسال: Silverlight
  بیماری خود را قبل از ازدواج با همسر آینده مطرح کنید آیدا 35 10,385 2019/12/01, 08:57 PM
آخرین ارسال: آرزو
  چه کسانی از بیماری شما اطلاع دارند؟ مهسا24 166 81,898 2019/09/30, 06:49 PM
آخرین ارسال: مامان امیرحسین
  دید جامعه نسبت به بیماری ام اس hamid 220 110,149 2018/07/25, 07:39 AM
آخرین ارسال: سمیرا67
  می ترسید ؟ آیا از بیماری ام اس می ترسید ؟ Sina 335 202,998 2018/07/04, 02:10 PM
آخرین ارسال: silent
  بیماری خود را از نظر خودتون کاملا تعریف و معرفی کنید maryamm 78 51,706 2018/01/02, 04:22 PM
آخرین ارسال: hourieh
  در آخر این بیماری چه میشود؟ آینده و بیماری MS محيا 142 95,668 2017/12/31, 02:48 AM
آخرین ارسال: mojerf3436
  افزايش آگاهي جامعه درزمينه ام اس ( شش پرسش) MAHDI 135 85,452 2017/07/14, 11:31 AM
آخرین ارسال: yas8866
Heart ام اس بیماری زیبا رویان آذرستون 179 126,376 2017/06/21, 11:10 PM
آخرین ارسال: nahid
  آخرین مقالات چاپ شده در مجلات معتبر علمی پژوهشی در مورد بیماری ام اس msharifian 0 3,110 2017/04/19, 12:03 PM
آخرین ارسال: msharifian

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان