همچنین ببینید

واکنشهای رایج دیگران در مورد ام اس

واکنشهای رایج دیگران در مورد ام اس

افراد مبتلا به ام اس همواره از بابت واکنش دیگران نسبت به بیماری خود نگران هستند. این نگرانی باید با کنار آمدن با واکنشهای رایج دیگران در مورد ام اس جایگزین شود. راهکارهای لازم برای کنار آمدن با این موضوع در بستر جمع خانواده و دوستان با افراد غریبه متفاوت است. در صورتی که راهکارهای لازم در این زمینه را بیاموزید سازگاری با واکنش های دیگران راحت تر خواهد بود.

 راه هایی برای بهبود کار و تحصیل با ام اس

آیا MS بر کار یا تحصیلات من تأثیر می گذارد؟

بیماری ام اس برای هر فرد متفاوت است، بنابراین به سختی می توان گفت که آیا بر کار یا تحصیلات شما تأثیر می گذارد یا خیر. این به نوع علائمی که شما تجربه می کنید، میزان تأثیر آن ها و نوع کار شما بستگی خواهد داشت. به عنوان مثال، اگر در حیطه آموزش هستید یا جایی که باید حافظه خوبی داشته باشید و سریع فکر کنید، اختلال در علائم شناختی باعث کند شدن تفکر شما می شود. از این رو بررسی مبحث  کار و تحصیل با ام اس امروزه بسیار چالش برانگیز می باشد.

آیا باید کار و تحصیل خود را ترک کنم؟

قطعاً این گونه نیست. با تشخیص بیماری، دیگران ممکن است به شما توصیه کنند که دیگر کار نکنید یا تحصیل خود را کنار بگذارید. این می تواند به این دلیل باشد که آن ها بیماری MS شما را نمی فهمند یا می خواهند شما را از استرس محافظت کنند. با این حال، بسیاری از مبتلایان به ام اس هرگز علائم آن قدر شدیدی را تجربه نمی کنند که جلوی کار خود را بگیرند. افرادی که تغییرات بزرگی ایجاد می‌کنند یا کار خود را خیلی زود پس از تشخیص یا اولین عود بزرگ خود ترک می کنند، ممکن است پشیمان شوند.

آیا باید کاری متفاوت انجام دهم؟

اگر علائم شما بر توانایی کار یا مطالعه تأثیر می گذارد، لازم است تغییراتی را اعمال کنید. برای برخی از افراد، تغییر در اولویت خواهد بود اما برخی دیگر دقیقاً مانند قبل از تشخیص خود ادامه خواهند داد. تشخیص MS می تواند انگیزه ای برای مرور زندگی شما باشد. ممکن است دوست داشته باشید به تعادل کار و زندگی خود فکر کنید. آیا این نقطه همان جایی است که دوست دارید باشد؟ آیا جاه طلبی های برآورده نشده ای دارید؟ آیا می خواهید بیشتر در کنار فرزندان خود باشید؟ آیا دوست دارید زندگی خود را در مسیری متفاوت از مسیری که تاکنون طی کرده اید طی کنید؟ این ها سؤالات بسیار بزرگی هستند و تأمل در آن ها مدتی طول می کشد. از این رو بهبود  کار و تحصیل با ام اس امروزه بسیار مهم می باشد. وقت خود را به آن اختصاص دهید و در صورت لزوم به دنبال مشاوره باشید.

چندین روش برای بهبود کار و تحصیل با ام اس

  • پشتیبانی در محل کار

منابع پشتیبانی شامل اعضای تیم MS شما، کارکنان مربوطه در محل کار شما، مؤسسات خیریه و برنامه های دولتی است. به طور مثال:

پرستار MS شما می تواند کمک کند علائم خود را به خوبی مدیریت کنید و این به شما کمک می کند تا به طور مؤثرتری کار کنید.

یک متخصص کاردرمانی (OT) می تواند مشکلات شما را در محل کار تجزیه و تحلیل کند و برای غلبه بر آن ها پیشنهادهایی ارائه دهد، به عنوان مثال، از طریق روش های مختلف انجام کارها، مرتب سازی مجدد فضای کار شما یا تهیه برخی تجهیزات یا نرم افزارهای کمکی می تواند به شما کمک کند. در بعضی مناطق، OT ممکن است بتواند از محل کار شما بازدید کند. مرکز کاریابی ممکن است بتواند یک روانشناس کار برای حمایت از شما فراهم کند.

  • پشتیبانی در آموزش و پرورش

ممکن است MS بر تحصیل یا زندگی شما در کالج یا دانشگاه تأثیر نگذارد. با این حال، این می تواند حضور شما را تحت تأثیر قرار دهد، خصوصاً اگر برای قرار ملاقات یا مرخصی به وقت استراحت نیاز دارید. همچنین، برخی از علائم ممکن است انجام سریع کار را دشوارتر کند. اگر در حال تحصیل هستید، باید درمورد بیماریتان به آموزش محل تحصیلتان بگویید. اکثر مراکز آموزش عالی، پشتیبانی خوبی دارند و می توانند به شما کمک کنند تا به هماهنگ کننده های معلولیت و گاهی کمک های مالی اضافی دسترسی داشته باشید.

  •  کنترل را به دست گرفتن

یکی از راه های بهبود  کار و تحصیل با ام اس کنترل زندگی خویش است. خوب است که تا می توانید زندگی کاری یا تحصیلات خود را کنترل کنید. می توانید فکر کنید که چه ملزوماتی را اکنون یا شاید در آینده نیاز دارید تا در زمان عود از آن ها استفاده کنید.

  • به دنبال امور مالی خود باشید

اگر به زمان مرخصی نیاز دارید، نگران از دست دادن حقوق خود باشید، بنابراین قرارداد خود را بررسی کنید و ببینید چه چیزی به شما تعلق می گیرد. این در مشاغل مختلف متفاوت خواهد بود، بنابراین بهتر است فوراً دست به کار شوید. اگر تحصیل می کنید، باید شرایط وام ها و کمک های بلاعوض را بررسی کنید تا در مواقع لزوم از آن ها استفاده کنید. اگر به دلیل ازکارافتادگی هزینه های اضافی داشته باشید، می توانید از مزایا بهره مند شوید.

  • مقابله با استرس

یکی از راه های بهبود  کار و تحصیل با ام اس مقابله با استرس می باشد. استرس در محل کار یا قبل از امتحانات یا ارزیابی ها معمول است. برخی از استرس ها بخشی اجتناب ناپذیر از زندگی است اما شما می توانید با تغییر نحوه واکنش در برابر وقایع استرس زا، سطح استرس را کنترل کنید. یادگیری تکنیک های مدیریت استرس و مهارت های لازم به شما کمک می کند تا با بروز فشارهای روانی بیشتر کنار بیایید.

  • مراقب خودت باش

رفتن به محل کار مزایای بسیاری دارد و تحصیل، چیزی بیش از کسب مهارت و دانش است. شما می توانید معاشرت کنید، با افراد جدید ملاقات کنید، احساس ارزشمندی کنید و اهداف خود را در زندگی دنبال کنید. همه این ها می تواند انگیزه ای برای کار یا مطالعه خوب پس از تشخیص MS باشد. خوب است که تا حد ممکن سلامتی خود را حفظ کنید تا بتوانید در تمام فعالیت هایی که برای شما مهم هستند شرکت کنید. تغییر سبک زندگی می تواند به شما در حد امکان کمک کند. مصرف دارو نیز طبق دستورالعمل برای تحت کنترل نگه داشتن علائم و عودها می تواند کمک کننده باشد.

  •  به جلو نگاه کن

هیچ کس نمی داند که در زندگی چه چیزی در پیش است اما خوب است که هر از چندگاهی زندگی خود را مرور کنید و برنامه هایی برای خود طراحی کنید. می توانید به حرکت بعدی شغلی خود فکر کنید. آیا دوست دارید از نردبان شغلی بالا بروید یا شغل خود را تغییر دهید؟ تغییر شغل این روزها به طور فزاینده ای برای همه معمول است. اگر در حال تحصیل هستید، ممکن است بخواهید بررسی کنید که آیا علائم موجود شما می تواند در مسیر شغلی مورد نظر شما تفاوتی ایجاد کند یا خیر.

فقط شما می دانید که از انجام چه کارهایی لذت می برید و این که آیا علائم MS در آن چه می توانید به دست آورید تفاوتی ایجاد می کند یا خیر. شما می توانید خلاقانه اما واقع بینانه فکر کنید تا حرکتی که برای شما مناسب است را انجام دهید. از این رو مبحث  کار و تحصیل با ام اس چیزی است که به طور کامل به شما بستگی دارد.