همچنین ببینید

تمرین کوهنوردی و صخره‌نوردی در خانه

رابطه بین لبنیات و ام اس

فرضیه های متعددی در رابطه با مصرف لبنیات و ام اس وجود دارد. فهمیدن اینکه این فرضیه ها درست هستند یا غلط، به تحقیقات زیادی لازم دارد. اما به طور کلی چربی های موجود در لبنیات، التهاب را شدت می‌دهند. اما نمی‌توان از کلسیم و ویتامین D موجود در لبنیات چشم پوشی کرد.

 توانبخشی

بررسی اجمالی

هدف از توانبخشی بهبود حفظ عملکرد شما می باشد و یک مولفه‌ی اساسی مراقبت از ام اس است. از زمان تشخیص متخصصان توانبخشی راهکارها و آموزش‌هایی را ارائه می دهند که برای ارتقاء سلامت شما طراحی شده است. سلامتی و تهویه کلی،خستگی را کاهش می دهد و به شما در عملکرد بهتر در خانه و محل کار کمک می کند. اگر علائم در فعالیت‌های روزمره تداخل ایجاد کند، توانبخشی می‌تواند مشکلات مرتبط به تحر ک،مراقبت شخصی، رانندگی، فعالیت خانه و محیط کار و مشارکت در فعالیت‌های اوقات فراغت را برطرف سازد.

کارشناسان توانبخشی همچنین می‌توانند ارزیابی و درمان برای مشکلات گفتاری، بلع و مشکلات فکری و حافظه را برای شما ارائه دهند.

تیم توانبخشی


فیزیوتراپی

فیزیوتراپ‌ها، توانایی حرکت بدن و عملکرد آن را با تاکید ویژه بر پیاده روی و تحرک، استقامت، تعادل، وضعیت خستگی و درد ارزیابی و بررسی می‌کنند. فیزیوتراپی ممکن است شامل یک برنامه‌ی ورزشی، آموزش راه رفتن و آموزش استفاده از وسایل کمک حرکتی مثل عصا، عصای زیربغلی، واکر، ویلچر، میله،....

هدف ترویج استقلال، ایمنی و دستیابی و حفظ عملکرد بهتر است. علاوه بر این توانبخشی می‌تواند از بروز عوارضی مثل ضعف عضلات از عدم تحرک، انقباضات عضلات مرتبط با اسپاسم جلوگیری نماید. فیزیوتراپی همچنین می‌تواند شامل تمرینات کف لگن جهت رفع مشکلات ادراری/مثانه باشد.

کاردرمانی

متخصصان توانبخشی و متخصصین کاردرمانی، آموزش‌های لازم جهت استفاده از ابزارها و دستگاه‌های سازگار برای ساده‌ترین کارهای روزمره شما ارائه می‌دهند. آنها برای اطمینان از دسترسی، ایمنی و راحتی،‌ تغییرات استراتژیک را در خانه و محل کار شما توصیه می‌کنند. برخی از کاردرمان‌ها مشکلات حافظه و فکری را نیز ارزیابی و درمان می‌کنند. هدف از کاردرمانی تقویت استقلال و بهبود ایمنی شما در کلیه فعالیت‌های مربوط به مراقبت‌های شخصی و فعالیت‌های اوقات فراغت و اشتغال شما می‌باشد.

توانبخشی حرفه ای

برنامه‌های توانبخشی حرفه‌ای دولتی، آموزش آمادگی شغلی، مربیگری شغلی، کمک شغلی در محل کار، آموزش تحرک و ارزیابی تکنیک‌های کمک کننده با هدف کمک به مردم برای ادامه‌ی شغل فعلی خود یا یافتن شغل جدیدی که پاسخگوی نیازهای آنها باشد.

آسیب شناسی گفتار و زبان (گفتاردرمانی)

گفتاردرمانی، مشکلات مرتبط با گفتار و یا بلع را ارزیابی و درمان می‌کند. هر دو در نتیجه‌ی آسیب سیستم عصبی مرکزی می باشد که سبب کاهش کنترل عضلات مورد استفاده در این قسمت‌ها شده است.

هدف درمان، تقویت سهولت و شفافیت ارتباط گفتاری و همچنین ایمن‌سازی بلع و سلامت عمومی است. برخی از گفتار درمانان مشکلات فکری و حافظه را نیز ارزیابی و درمان می‌کنند.

توانبخشی شناختی

متخصصان مغز و اعصاب و همچنین بسیاری از کاردرمان‌ها و گفتاردرمان‌ها، تغییراتی را در توانایی فرد در تفکر، استدلال، تمرکز یا به یادآوردن مورد ارزیابی قرار می‌دهند. در حالیکه این متخصصان از استراتژی‌های مختلف جهت ارزیابی و درمان استفاده می‌کنند. آنها هدف مشترک کمک به افراد در جهت به وجود آمدن تغییرات شناختی را دنبال می کنند.

دیدگاه‌ها


 • حوريه مصطفايي
  24 ماه پیش

  وافعا كاردرماني خيلي خوب هست
  متاسفانه من خيلي دير كار درماني را شروع كردم وحرف دكترم را گوش نكردم
  ومن الان مي بينم دوستاني كه ورزش ميكنن
  خيلي بهتر روند بيماري را كنترل ميكنن
  در ضمن گفتار درماني هم خيلي مناسب است