همچنین ببینید

واکنشهای رایج دیگران در مورد ام اس

واکنشهای رایج دیگران در مورد ام اس

افراد مبتلا به ام اس همواره از بابت واکنش دیگران نسبت به بیماری خود نگران هستند. این نگرانی باید با کنار آمدن با واکنشهای رایج دیگران در مورد ام اس جایگزین شود. راهکارهای لازم برای کنار آمدن با این موضوع در بستر جمع خانواده و دوستان با افراد غریبه متفاوت است. در صورتی که راهکارهای لازم در این زمینه را بیاموزید سازگاری با واکنش های دیگران راحت تر خواهد بود.

 گوش درد در ام اس

ام اس و گوش درد

نورالژی تری ژمینال یا نورالژی عصب سه قلو نوعی درد عصبی است که می تواند احساس خستگی یا سوزش در ناحیه کنار صورت، در یک طرف ایجاد کند و عامل گوش درد شود. درد ممکن است چند ثانیه یا چند دقیقه طول بکشد اما ممکن است در طول حمله بارها تکرار شود. برای بعضی از افراد درد صورت همیشه وجود دارد. نورالژی تری ژمینال می تواند دردناک باشد.

نورالژی تری ژمینال در بیماری ام اس بیشتر از جمعیت عمومی است و می تواند با درد دندان اشتباه گرفته شود. اگر این علائم را تجربه می کنید، باید ارزیابی شوید تا مشخص شود که آیا این یک علامت از بیماری MS شما است یا خیر.

این درد می تواند در اثر فعالیت های روزمره مانند غذا خوردن، اصلاح، صحبت یا حتی در اثر وزش نسیم ملایم ایجاد شود. با اجتناب از عواملی که باعث درد می شود، درد شما قابل کنترل خواهد بود. درمان معمولاً از ابتدا با دارویی به نام کاربامازپین انجام می شود. اگر درمان های دارویی مؤثر واقع نشوند، جراحی می تواند یک گزینه مناسب باشد.

نورالژی عصب سه قلو چیست؟

نورالژی تری ژمینال نوعی درد عصبی (نوروپاتیک) در کنار صورت است که عامل گوش درد می باشد و می تواند از علائم بیماری ام اس باشد. افراد مختلف نورالژی سه قلو را به طرق مختلفی تجربه می کنند. این حالت معمولاً فقط در یک طرف صورت (یک طرفه) است، گرچه در موارد نادر در هر دو طرف صورت (دو طرفه) رخ می دهد، هرچند این همزمان نیست.

برای برخی از افراد این یک درد شدید ناگهانی مانند شوک الکتریکی است اما برای برخی دیگر ممکن است احساس درد یا سوزش طولانی مدت باشد. این حالت معمولاً به صورت حملات کوتاه مدت ناگهانی از چند ثانیه تا چند دقیقه طول می کشد. برای برخی از افراد، این حملات چندین بار در روز رخ می دهد. این نمونه ای از علائم پاروکسیسم است. برخی از افراد می دانند که حمله در راه است اما برای اکثر مردم، این حمله بدون هشدار صورت می گیرد.

حملات ممکن است روزها یا ماه ها ادامه داشته باشد اما ممکن است زمان هایی بدون درد نیز وجود داشته باشد که به عنوان دوره های بهبودی شناخته می شوند و ماه ها یا سال ها ادامه دارند. برای برخی از افراد، گوش درد به صورت مداوم می شود.

چه عواملی باعث نورالژی عصب سه قلو می شوند؟

عصب سه قلو، عضلات مورد نیاز برای جویدن را کنترل می کند و مسئول احساس لمس و درد در صورت است. دو عصب سه قلو وجود دارد، یکی در هر طرف صورت و هر عصب دارای سه شاخه اصلی است، بنابراین نام آن را سه قلو می نامند. نورالژی تری ژمینال می تواند یک یا چند شاخه از این شاخه ها را تحت تأثیر قرار دهد و محل گوش درد شما بستگی به این دارد که کدام یک از این شاخه ها تحت تأثیر قرار می گیرند.

در بیماری ام اس، نورالژی سه قلو بیشتر در اثر آسیب به غلاف میلین در اطراف عصب سه قلو ایجاد می شود. در افرادی که به ام اس مبتلا نیستند، این اتفاق بیشتر در اثر فشار رگ بر روی عصب داخل جمجمه رخ می دهد که این به فشرده سازی معروف است. این اتفاق گاهی اوقات در مبتلایان به ام اس نیز رخ می دهد.

دردی که در نورالژی سه قلو احساس می شود، اغلب در اثر فعالیت های روزمره ایجاد می شود، بعضی از آن ها بسیار کوتاه یا به ظاهر بی اهمیت است. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • صحبت کردن با صدای بلند
  • جویدن
  • آرایش کردن
  • بلعیدن
  • بوسیدن
  • حرکات سر
  • نوشیدن
  • لبخند زدن
  • مسواک زدن

با این حال، درد ممکن است خود به خود و بدون هیچ گونه دلیل مشخصی رخ دهد.

چند نفر به نورالژی عصب سه قلو مبتلا می شوند؟

تحقیقات اخیر حاکی از آن است که از هر 100 فرد مبتلا به MS بین چهار تا شش نفر دچار نورالژی سه قلو می شوند که تقریباً 400 برابر بیشتر از جمعیت عمومی است. نورالژي تري ژمينال بعضي اوقات يكي از علائم اوليه بيماري MS است اما می تواند احتمال ابتلا به بيماري MS را نيز افزایش دهد. به ندرت اتفاق می افتد که افراد زیر 40 سال که مبتلا به ام اس نیستند، درد عصب سه قلو را تجربه کنند، بنابراین، برای کسانی که در این محدوده سنی هستند، توجه به این امر بسیار مهم است.

در صورت ابتلا به نورالژی سه قلو چه کاری می توانم انجام دهم؟

اگر احساس می کنید که گوش درد شما ممکن است با درد دندان شما همراه باشد، پس لازم است ابتدا به دندانپزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات نورالژی عصب سه قلو می تواند دردی در اطراف گوش ایجاد کند که شبیه عفونت گوش است. پزشک عمومی یا پرستار شما باید بتواند این مورد را برای شما بررسی کند.

اگر نگران درد خود هستید، مستقیماً با پرستار MS یا متخصص مغز و اعصاب خود تماس بگیرید یا از پزشک عمومی بخواهید که شما را برای ارزیابی ارجاع دهد. مهم است که درد خود را تا حد ممکن واضح توصیف کنید.

نورالژی سه قلو چگونه درمان می شود؟

هیچ آزمایش خاصی برای نورالژی سه قلو وجود ندارد، بنابراین تشخیص و درمان به توصیف درد شما بستگی دارد. برای رد سایر شرایط یا بررسی فعال بودن MS، ممکن است اسکن MRI انجام دهید. با این اسکن گاهی اوقات نشان داده می شود که نورالژی سه قلو به دلیل فشار عروق خونی بر روی عصب داخل جمجمه است. این به عنوان فشرده سازی شناخته می شود و علت اصلی نورالژی سه قلو در جمعیت عمومی است، اگرچه در افراد مبتلا به ام اس وجود ندارد.

نورالژی تری ژمینال یک بیماری طولانی مدت است. اگرچه درمانی وجود ندارد اما معمولاً با درمان می توان آن را تا حدی مدیریت کرد.

·       درمان های دارویی

نورالژی سه قلو با مسکن های رایج مانند پاراستامول، آسپرین یا ایبوپروفن برطرف نمی شود. انستیتوی ملی بهداشت و مراقبت (NICE) رهنمودهایی را برای درمان درد عصب (نوروپاتیک) صادر کرده است. آن ها توصیه می کنند که نورالژی سه قلو در ابتدا با کاربامازپین درمان می شود. درمان معمولاً چندین بار در روز انجام می شود و دوز آن به آرامی و طی چند روز یا هفته افزایش می یابد. اگر به هر دلیلی نیاز به قطع کاربامازپین داشته باشید، معمولاً دوز دارو به تدریج کاهش می یابد.

باکلوفن ممکن است برای شل کردن عضلات تجویز شود و این ممکن است درد شما را تسکین دهد. باکلوفن ممکن است همراه با کاربامازپین یا سایر داروها مانند اگزکاربازپین، لاموتریژین، گاباپنتین یا پرگابالین تجویز شود. اگر دارو به خوبی کار نمی کند یا عوارض جانبی زیادی ایجاد می کند، ممکن است به یک متخصص درد یا جراح مغز و اعصاب ارجاع داده شوید تا گزینه های دیگری را امتحان کنید.