همچنین ببینید

تمرین کوهنوردی و صخره‌نوردی در خانه

تأثیر نقاشی بر کاهش استرس در ام اس

امروزه مطالعات زیادی مبنی بر تأثیر نقاشی بر کاهش استرس انجام گرفته است و نتیجه بیان می کند که نقاشی می تواند استرس فرد را کاهش دهد. داشتن مقداری استرس لزوماً بد نیست و هر از گاهی احساس اضطراب یا نگرانی امری طبیعی است. با این حال، استرس طولانی مدت یا بیش از حد می تواند بر سلامتی شما تأثیر بگذارد و ممکن است علائم MS را بدتر نشان دهد.

 لوپوس

لوپوس اریتماتوس سیستمیک (که اس ای ای یا لوپوس نیز نامیده میشود)، نوعی اختلال خودایمنی مزمن و التهابی است که می‌تواند بر روی پوست، مفاصل،کلیه‌ها، ریه ها، سیستم عصبی و سایر اعضای بدن تاثیر بگذارد.  • معمولا بین ۲۰ تا ۴۰ سالگی ظاهر میشود و تقریبا ده برابر بیشتر از مردان در زنان مشاهده می شود. بیشتر در گروه سیاهپوستان و آسیایی ها رخ می دهد.

  • شایع ترین علائم لوپوس شامل بثورات پوستی، ورم مفاصل است که غالبا همراه با خستگی و تب است.

  • دوره بیماری می تواند از خفیف تا بسیار شدید متغیر باشد، اغلب شامل دوره های متفاوتی از عود و بهبودی است.

  • شایعترین علایم درگیری عصبی ناشی از لوپوس، سردردهای میگرنی، تغییر در شخصیت و عملکردهای شناختی، صرع و گاهی سکته مغزی است-که از علایم بارز بیماری مولتیپل اسکلروز (ام اس) نیست.


گاهی اوقات بیماران مبتلا به لوپوس با نوریت اپتیک (NMO) مشاهده می شوند، این ممکن است نشان دهنده‌ی وجود شرایطی باشد که شبیه به ام اس باشد اما با ام اس متمایز است،که نورومیلیت اپتیکا نامیده می شود،که نیاز به درمان متفاوت دارد.