همچنین ببینید

تمرین کوهنوردی و صخره‌نوردی در خانه

رابطه بین لبنیات و ام اس

فرضیه های متعددی در رابطه با مصرف لبنیات و ام اس وجود دارد. فهمیدن اینکه این فرضیه ها درست هستند یا غلط، به تحقیقات زیادی لازم دارد. اما به طور کلی چربی های موجود در لبنیات، التهاب را شدت می‌دهند. اما نمی‌توان از کلسیم و ویتامین D موجود در لبنیات چشم پوشی کرد.

 لرزش

بررسی اجمالی


لرزش یک حرکت غیر ارادی اندام ، بدن یا سر است که می تواند در ام اس رخ دهد. لرزش در شرایط دیگر، مانند بیماری پارکینسون نیز رخ می‌دهد، و ممکن است توسط برخی داروها نیز تحریک شود، لرزش همچنین می تواند خانوادگی باشد. لرزش را می توان بر اساس زمان وقوع طبقه بندی کرد:


لرزش عمدی[Intention tremor] - این نوعی از لرزش است که در MS  مشاهده می‌شود. به طور کلی در حین حرکت بدنی بزرگ است، وقتی شخص در حال استراحت است هیچ لرزشی وجود ندارد. لرزش وقتی شخص سعی می کند چیزی را ادا کند یا آن را بدست بیارد ایجاد می شود و یا وقتی که دست و پا را به یک نقطه دقیق حرکت دهد برجسته‌تر می شود. این رایج ترین و به طور کلی ناتوان کننده ترین شکل از لرزش است که در مبتلایان به ام اس رخ می‌دهد.


لرزش وضعی[Postural tremor]- این نوعی لرزش است که معمولا که یک عضو یا کل بدن در برابر جاذبه متحمل می‌شود.به عنوان مثال فردی که لرزش وضعی دارد هنگام نشستن یا ایستادن لرزش خواهد داشت اما در حالی که دراز کشیده لرزشی اتفاق نمی‌افتد.


لرزش در حالت استراحت[Resting tremor] - عموماً در صورت استراحت بدن بیشتر است و موقع جنبش کم می‌شود. این نوع لرزش بیشتر از بیماری ام اس در بیماری پارکینسون است.


لرزش به دلیل وجود مناطق آسیب دیده در مسیرهای عصبی پیچیده که مسئولیت هماهنگی جنبش‌ها را دارد اتفاق می‌افتد. افراد مبتلا به ام اس که لرزش دارند نیز ممکن است همراه با آن  علائمی مانند مشکل در صحبت (دیسارتاریا) یا مشکل در بلع (دیسفاژی) داشته باشند. فعالیت‌هایی که توسط بسیاری از همان مسیرهای درگیر در هماهنگی حرکت اداره می‌شوند.


لرزش ممکن است فعالیتهای ساده را بسیار چالش برانگیز کند - مانند لباس پوشیدن و غذا خوردن. علاوه بر این می تواند تأثیر عاطفی و اجتماعی مهمی داشته باشد، مخصوصا وقتی مردم تصمیم می‌گیرند به جای اینکه از لرزش خجالت بکشند به کار خود ادامه دهند.


درمان لرزش


لرزش علامتی دشوار برای درمان است. ارائه دهنده خدمات درمانی شما ممکن است داروهای مختلفی را برای درمان لرز امتحان کند اینها بدون برچسب استفاده می شوند به این معنی که FDA  داروها را برای درمان لرز مربوط به ام اس تأیید نکرده است.


خوردن و آشامیدن با لرزش می تواند چالش برانگیز باشد. ممکن است اضافه کردن وزن‌های کوچک به ظروف غذاخوری کمک به جبران لرزش و استفاده از نی برای نوشیدن می‌تواند مفید باشد. درمانگر به بهترین وجه می تواند در مورد وسایل کمکی برای کمک به سایر فعالیت‌های زندگی روزمره که ممکن است تحت تأثیر لرزش قرار بگیرند مشاوره کند مانند نوشتن، لباس پوشیدن و پخت و پز. فیزیوتراپی‌ها می توانند لرزش بدن یا اندام ها را که تحرک را به چالش می‌کشد و خطر سقوط شما را افزایش می دهد کمک کنند.


چند مطالعه کوچک در مورد کانابیس (ماری جوانا پزشکی) نشان داده‌اند که ممکن است به لرزش کمک کند - اگرچه برای برقراری بهتر ایمنی و اثربخشی مطالعه بیشتری لازم است.