همچنین ببینید

تمرین کوهنوردی و صخره‌نوردی در خانه

رابطه بین لبنیات و ام اس

فرضیه های متعددی در رابطه با مصرف لبنیات و ام اس وجود دارد. فهمیدن اینکه این فرضیه ها درست هستند یا غلط، به تحقیقات زیادی لازم دارد. اما به طور کلی چربی های موجود در لبنیات، التهاب را شدت می‌دهند. اما نمی‌توان از کلسیم و ویتامین D موجود در لبنیات چشم پوشی کرد.

 بی حسی و گزگز

بی حسی، از دست دادن، کاهش یا تغییر حسی است. ممکن است متوجه شوید که هنگام لمس چیزی با دستتان چیزی حس نمی‌کنید یا اینکه احساس کنید حس یک پا با پای دیگر متفاوت است. ممکن است احساس کنید اندامتان خواب رفته است.


بی حسی صورت، بدن و اندام ها (دستان و پاها) یکی از شایع ترین علامتهای ام اس است و ممکن است اولین علامت ام اسی باشد که تجربه کردید. بی حسی ممکن است خفیف یا شدید باشد که روی توانایی شما در استفاده از قسمت های آسیب دیده بدن تأثیر دارد.


برای مثال اگر پاهایتان خیلی بی حس باشد و نتواند زمین را احساس کند ممکن است در راه رفتن مشکل داشته باشید.


دستان بی حس ممکن است نگذارد بنویسید، لباس بپوشید یا اشیاء را در دست نگه دارید.


اگر دچار بی حسی شدید صورت هستید، هنگام خوردن یا جویدن باید مراقب باشید داخل دهان یا زبان خود را گاز نگیرید. اگر دچار بی حسی در قسمت های دیگر بدن هستید بایستی در کنار آتش، آب داغ و منابع دیگر گرما مواظب باشید چون ممکن است بدون این که متوجه شوید دچار سوختگی شوید.


هیچ دارویی برای تسکین بی حسی وجود ندارد. خوشبختانه بی حسی هیچ گاه موجب از کار افتادن عضو نمی‌شود و برطرف می شود.


در برخی موارد از بروز بی حسی شدید، همراه با عود ام اس، ارائه دهنده خدمات درمانی شما ممکن است جهت تسریع بهبودی، یک دوره کوتاه مدت کورتیکواستروئید راتجویز کند.