همچنین ببینید

تمرین کوهنوردی و صخره‌نوردی در خانه

تأثیر نقاشی بر کاهش استرس در ام اس

امروزه مطالعات زیادی مبنی بر تأثیر نقاشی بر کاهش استرس انجام گرفته است و نتیجه بیان می کند که نقاشی می تواند استرس فرد را کاهش دهد. داشتن مقداری استرس لزوماً بد نیست و هر از گاهی احساس اضطراب یا نگرانی امری طبیعی است. با این حال، استرس طولانی مدت یا بیش از حد می تواند بر سلامتی شما تأثیر بگذارد و ممکن است علائم MS را بدتر نشان دهد.

 بی حسی و گزگز

بی حسی، از دست دادن، کاهش یا تغییر حسی است. ممکن است متوجه شوید که هنگام لمس چیزی با دستتان چیزی حس نمی‌کنید یا اینکه احساس کنید حس یک پا با پای دیگر متفاوت است. ممکن است احساس کنید اندامتان خواب رفته است.


بی حسی صورت، بدن و اندام ها (دستان و پاها) یکی از شایع ترین علامتهای ام اس است و ممکن است اولین علامت ام اسی باشد که تجربه کردید. بی حسی ممکن است خفیف یا شدید باشد که روی توانایی شما در استفاده از قسمت های آسیب دیده بدن تأثیر دارد.


برای مثال اگر پاهایتان خیلی بی حس باشد و نتواند زمین را احساس کند ممکن است در راه رفتن مشکل داشته باشید.


دستان بی حس ممکن است نگذارد بنویسید، لباس بپوشید یا اشیاء را در دست نگه دارید.


اگر دچار بی حسی شدید صورت هستید، هنگام خوردن یا جویدن باید مراقب باشید داخل دهان یا زبان خود را گاز نگیرید. اگر دچار بی حسی در قسمت های دیگر بدن هستید بایستی در کنار آتش، آب داغ و منابع دیگر گرما مواظب باشید چون ممکن است بدون این که متوجه شوید دچار سوختگی شوید.


هیچ دارویی برای تسکین بی حسی وجود ندارد. خوشبختانه بی حسی هیچ گاه موجب از کار افتادن عضو نمی‌شود و برطرف می شود.


در برخی موارد از بروز بی حسی شدید، همراه با عود ام اس، ارائه دهنده خدمات درمانی شما ممکن است جهت تسریع بهبودی، یک دوره کوتاه مدت کورتیکواستروئید راتجویز کند.