همچنین ببینید

تمرین کوهنوردی و صخره‌نوردی در خانه

تأثیر نقاشی بر کاهش استرس در ام اس

امروزه مطالعات زیادی مبنی بر تأثیر نقاشی بر کاهش استرس انجام گرفته است و نتیجه بیان می کند که نقاشی می تواند استرس فرد را کاهش دهد. داشتن مقداری استرس لزوماً بد نیست و هر از گاهی احساس اضطراب یا نگرانی امری طبیعی است. با این حال، استرس طولانی مدت یا بیش از حد می تواند بر سلامتی شما تأثیر بگذارد و ممکن است علائم MS را بدتر نشان دهد.

 کم شنوایی

کم شنوایی یک علامت غیرمعمول  درام اس است. حدود ۶ درصد از بیماران ام اس دچار کم شنوایی هستند. کم شنوایی می‌تواند به دلایل غیر مرتبط با ام اس رخ دهد؛ اما در ام اس می تواند مربوط به آسیب اعصاب شنوایی در مغز یا ساقه مغز باشد. هم چنین ممکن است در اثر پیشرفت بیماری اتفاق بیفتد.  • کم شنوایی در موارد بسیار نادر به عنوان اولین علامت بیماری گزارش شده است.

  • ناشنوایی ناشی از ام اس بسیار نادر است و بیشتر نواقص شنوایی حاد ناشی از ام اس بهبود می یابد. اگرچه کم شنوایی علامت رایجی از ام اس نیست، افت شنوایی با عنوان کم شنواییِ حسی در جامعه ام اس بسیار بیشتر از جمعیت عادی است.


از آنجا که نواقص شنوایی در ام اس رایج نمی باشد، بیماران ام اسی که دچار کم شنوایی می شوند بایستی شنوایی خود را توسط مراکز شنوایی سنجی مورد ارزیابی قرار دهند  تا علت اصلی آن مشخص شود.