همچنین ببینید

تمرین کوهنوردی و صخره‌نوردی در خانه

رابطه بین لبنیات و ام اس

فرضیه های متعددی در رابطه با مصرف لبنیات و ام اس وجود دارد. فهمیدن اینکه این فرضیه ها درست هستند یا غلط، به تحقیقات زیادی لازم دارد. اما به طور کلی چربی های موجود در لبنیات، التهاب را شدت می‌دهند. اما نمی‌توان از کلسیم و ویتامین D موجود در لبنیات چشم پوشی کرد.

 بیماری شیلدر

نگاه اجمالی


بیماری شیلدر نوعی اختلال بسیار نادر، پیشرونده، انحطاطی، دیمیلینه کننده سیستم عصبی مرکزی می باشد،که معمولا در دوران کودکی و جوانی شروع می شود.  • تصور می‌شود بیماری شیلدر یک نوع از بیماری مولتیپل اسکلروز است.

  • با پیشرفت بیماری، قسمت‌های بزرگتر و بیشتری از دیمیلینه شدن اتفاق می افتد و سبب اختلال در حرکت،گفتار، شخصیت، شنوایی و بینایی می شود و در نهایت بر روی عملکردهای حیاتی مثل تنفس،ضربان قلب و فشار خون اثر می گذارد.

  • بیماری شیلدر همچنین به اسکلروز مغزی پراکنده، اسکلروز پراکنده مغزی شلایلر و اسکلروز پراکندگی میلینوکلاستیک معروف است.

  • بیماری شیلدر همانند بیماری آدیسون-شیلدر(آدرنولکودیستروفی) نمی‌باشد.یک بیماری ارثی نادر است که با یک ناهنجاری بیوشیمایی در میلین مشخص می شود.


چه عواملی باعث بیماری شیلدر می شود؟


علت اصلی بیماری شیلدر مشخص نمی باشد، بیماری شیلدر اغلب مدت کوتاهی پس از یک بیماری عفونی رخ می‌دهد و ممکن است با سردرد، احساس کلی ناراحتی یا بیماری و تب شروع شود. این علایم در اثر لکه‌های گسترده از دمیلینه شدن در سراسر مغز و نخاع ایجاد می شود و در نتیجه باعث کند شدن انتقال سیگنال‌های عصبی می شود.


چگونه بیماری شیلدر شبیه بیماری ام اس است؟


بیماری شیلدر از نظر آسیب‌شناسی (دمیلینه شدن گسترده مغز) و برخی از علایم آن (مشکلات در حرکات،گفتار، حافظه و سایر بیماری‌ها)  به ام اس شباهت دارد.