همچنین ببینید

تمرین کوهنوردی و صخره‌نوردی در خانه

واکنشهای رایج دیگران در مورد ام اس

افراد مبتلا به ام اس همواره از بابت واکنش دیگران نسبت به بیماری خود نگران هستند. این نگرانی باید با کنار آمدن با واکنشهای رایج دیگران در مورد ام اس جایگزین شود. راهکارهای لازم برای کنار آمدن با این موضوع در بستر جمع خانواده و دوستان با افراد غریبه متفاوت است. در صورتی که راهکارهای لازم در این زمینه را بیاموزید سازگاری با واکنش های دیگران راحت تر خواهد بود.

 میلیت عرضی

بررسی اجمالی


میلیت عرضی نوعی اختلال عصبی است که در اثر التهاب (تورم) در هر دو طرف یک سطح یا یک بخش از نخاع ایجاد می‌شود. التهاب می‌تواند به میلین- ماده محافظتی چربی که فیبرهای سلول عصبی را پوشانده آسیب برساند و آن را تخریب کند.


این آسیب سبب ایجاد زخم‌هایی می‌شود که ارتباط بین اعصاب نخاعی و بقیه بدن را قطع می کند. بیشتر افراد مبتلا به میلیت عرضی تنها یک حمله دارند، درصد کمی ممکن است بیشتر از یک حمله داشته باشند.


میلیت عرضی می تواند به عنوان اولین علائم اسکلروز مولتیپل (ام اس) یا نورومیلیت اپتیکا (سندروم دویک) ظاهر شود. یک فرد مبتلا به میلیت عرضی دارای ام آر ای غیر طبیعی مغز با بیش از دو ضایعه می‌باشد که شانس بیشتری (حتی تا ۹۰ درصد) برای ابتلا به ام اس دارد.


اگر آزمایش و معاینه علت خاصی را برای این وضعیت نشان ندهد تشخیص میلیت عرضی ایدوپاتیک داده می‌شود. این مورد در ۱۶ تا ۶۰ درصد از افرادیکه به میلیت عرضی مبتلا هستند تشخیص داده شده است.


چه عواملی باعث میلیت عرضی می شوند؟


هنوز علت دقیقی از آسیب به نخاع مشخص نشده است اما تصور می شود که ممکن است این امر به دلیل واکنش خودایمنی به یک عفونت ویروسی یا باکتریایی باشد. در بیماری‌های خودایمنی، سیستم ایمنی بدن، بافت بدن را به عنوان یک جز خارجی اشتباه می‌گیرد و به آن حمله می‌کند و سبب ایجاد التهاب (تورم) می‌شود که منجر به آسیب میلین می‌گردد. حدود ۵۰ درصد از زمان عفونت، قبل از شروع میلیت عرضی است.  • میلیت عرضی اغلب به دنبال عفونت‌های ویروسی مثل واریسلازوستر (ویروسی که باعث ایجاد آبله مرغان و زونا می شود) هرپس سیمپلکس، سیتومگالو ویروس، اپشتن بار، آنفولانزا، اکوویروس، اچ آی وی، هپاتیت،سرخچه ایجاد می‌شود.

  • عفونت گوش میانی و پنومونی مایکوپلاسما (پنومونی باکتریایی) با میلیت عرضی همراه می‌باشد.

  • برخی از سرطان‌ها ممکن است پاسخ ایمنی غیرطبیعی ابجاد کنند که منجر به میلیت عرضی شود.


چه کسی به میلیت عرضی مبتلا می‌شود و در چه زمانی؟


میلیت عرضی در بزرگسالان و کودکان، در مردان و زنان و در همه نژادها مشاهده می‌شود.  • زنان از خطر بیشتری نسبت به مردان در ابتلا به میلیت عرضی برخوردار هستند.

  • هیچ الگوی ژنتیکی مشخصی ندارد. میلیت عرضی به سابقه خانوادگی مربوط نمی شود.

  • بیشترین شمار مبتلایان جدید در طی یک سال بین ۱۰ تا ۱۹ سال و بین ۳۰ تا ۳۹ سال رخ می دهد.

  • علائم میلیت عرضی ممکن است به طور ناگهانی ظاهر شود، در طی چند ساعت تا چند روز بروز کند یا به تدریج طی یک دوره یک تا چهار هفته‌ی بروز کند.


هرساله حدود ۱۴۰۰مورد جدید میلیت عرضی در ایالات متحده آمریکا تشخیص داده می‌شود. تخمین زده می‌شود که حدود ۳۳۰۰۰ آمریکایی نوعی از ناتوانی ناشی از میلیت عرضی دارند.


شیوع میلیت عرضی سالانه از ۳۴/۱به ۶۰/۴ مورد در میلیون است، اما اگر بیماری‌های دیمیلینه کننده مثل ام اس و نورومیلیت اپتیکا (NMO)  هم در نظر بگیریم این رقم به ۶/۲۴ مورد در میلیون افزایش می یابد.