همچنین ببینید

تمرین کوهنوردی و صخره‌نوردی در خانه

واکنشهای رایج دیگران در مورد ام اس

افراد مبتلا به ام اس همواره از بابت واکنش دیگران نسبت به بیماری خود نگران هستند. این نگرانی باید با کنار آمدن با واکنشهای رایج دیگران در مورد ام اس جایگزین شود. راهکارهای لازم برای کنار آمدن با این موضوع در بستر جمع خانواده و دوستان با افراد غریبه متفاوت است. در صورتی که راهکارهای لازم در این زمینه را بیاموزید سازگاری با واکنش های دیگران راحت تر خواهد بود.

 نکاتی که باید درباره ازدواج در ام اس بدانیم

بیماری مولتیپل اسکلروزیس می تواند بر همه روابط شما تأثیر منفی بگذارد. اگر علائم شما شعله ور شود، ممکن است نتوانید بعد از آن تا مدتی به شام خانوادگی یا رویدادهای اجتماعی بروید. ممکن است احساس کنید مردم را ناامید کرده اید. بیماری ام اس همچنین می تواند بر عزت نفس شما تأثیر بگذارد. ممکن است تصور کنید که بودن در کنار شما جذابیت کمی دارد یا شما لذت کمی می برید. اما این مهم است که افرادی را در اطراف خود داشته باشید که بتوانید به آن ها وابسته باشید. از این رو ازدواج در ام اس می تواند راهی برای داشتن فردی همراه در زندگی باشد.

ازدواج در ام اس ممکن است محدودیت هایی برای شما داشته باشد، از این رو در زیر نکاتی کاربردی درباره حفظ سلامت روابط شما و ازدواج در ام اس آورده شده است:

 • به شریک زندگی و افراد نزدیک خود به صورت کامل اطلاع دهید که بیماری ام اس چگونه بر بدن و ذهن شما تأثیر می گذارد. با نامزد، دوستان یا خانواده خود در مورد سلامتی خود صحبت کنید. به آن ها بگویید چرا ممکن است مجبور شوید برخی فعالیت ها را کنار بگذارید.
 • فقط در صورت آمادگی و قصد ازدواج با شریک جدید خود در مورد بیماری MS بگویید. لازم نیست خیلی زود، درباره بیماری خود به فرد مورد نظرتان بگویید. منتظر بمانید تا بیشتر با او راحت و صمیمی شوید، سپس او را از بیماری خود مطلع سازید.
 • خود را فردی مبتلا به بیماری نبینید. شما بسیار بیشتر از MS خود هستید. تصور مثبت از خود داشته باشید. شما سزاوار رابطه خوب و سالم هستید.

نکات ازدواج در ام اس

 • بیماری ام اس می تواند بر ازدواج یا روابط طولانی مدت شما فشار وارد کند. ممکن است لازم باشد گاهی برای مراقبت، به همسر خود متکی باشید، مانند کمک به حمام کردن یا رانندگی کردن برای ملاقات های شما با پزشک. این می تواند برای هر دو نفر شما استرس زا باشد.
 • مطمئن شوید که هم عشق و توجه می دهید و هم دریافت می کنید. باید تعادل باشد. راه هایی را پیدا کنید که بتوانید به شریک زندگی خود در انجام وظایف کمک کنید. مطمئن شوید که همسرتان می داند که از حمایت و محبت او قدردانی می کنید.
 • در مورد نگرانی های مالی یا استرسی صحبت کنید. اگر شریک زندگی شما احساس می کند که بیش از سهم خود کار می کند، به او اطلاع دهید که از آن مطلع هستید. راه حل مشکلات را پیدا کنید یا در صورت نیاز، از مشاوره کمک بگیرید.

زندگی جنسی شما

علائم بیماری MS می تواند تا حدی بر میل جنسی تأثیر بگذارد. ممکن است میل کمتری داشته باشید یا برانگیختن برای شما سخت تر باشد. بیماری ام اس می تواند بر نحوه ارسال سیگنال مغز به اعصاب سراسر بدن تأثیر بگذارد. ممکن است لمس را حس نکنید یا همان پاسخی را داشته باشید که قبل از ابتلا به MS داشتید. همچنین ممکن است فکر کنید که این باعث می شود جذابیت کمتری داشته باشید. این می تواند رابطه شما با شریک زندگی را سخت کند. او ممکن است احساس طرد شدن کند یا شما احساس کنید که شریک زندگی، شما را به دلیل عدم رابطه جنسی سرزنش می کند.

با انجام چند مورد از موارد زیر می توانید زندگی جنسی خود را تقویت کنید:

 • آشکارا با همسرتان در مورد معنای رابطه جنسی و صمیمیت برای هر دو صحبت کنید. بر آن چه می توانید انجام دهید به جای آن چه نمی توانید تمرکز کنید.
 • اگر MS شما، حرکت در موقعیت های خاص را برای شما سخت می کند، اسباب بازی های جنسی را امتحان کنید. به دنبال راه های جدیدی برای لذت بردن از رابطه جنسی با شریک زندگی خود باشید.
 • صمیمیت به اندازه رابطه جنسی اهمیت دارد. به همسرتان اطلاع دهید که او را دوست دارید و می خواهید با او احساس نزدیکی کنید.
 • به ظاهر خود توجه کنید. برای لذت بردن از رابطه جنسی نیازی نیست که کامل به نظر برسید اما اگر از ظاهر خود احساس خوبی داشته باشید، اعتماد به نفس و راحتی بیشتری خواهید داشت.

رابطه با همسر و فرزند

ممکن است خانواده شما همیشه متوجه نشوند که بیماری ام اس بر شما چگونه تأثیر می گذارد. علائمی مانند خستگی یا گیجی ممکن است برای دیگران آشنا نباشد. آن ها ممکن است ندانند که به چه کمکی نیاز دارید. بچه ها، به ویژه نوجوانان، حتی ممکن است از این که والدینشان مبتلا به ام اس هستند، ناراحت شوند. آن ها ممکن است مجبور شوند، در کارهای خانه بیشتر کمک کنند. اگر روحیه شما اغلب تغییر می کند یا چیزهایی را فراموش می کنید، ممکن است از شما ناراحت شوند. همچنین ممکن است، بچه ها مطمئن نباشند چگونه به دوستان خود بگویند که مادر یا پدرشان مبتلا به ام اس هستند. اعضای خانواده شما همچنین ممکن است نگران باشند که شما زمین بخورید یا نیاز به بیمارستان داشته باشید.

در این جا نکاتی وجود دارد که به خانواده شما در درک بیماری MS کمک می کند:

 • به فرزندان یا اعضای خانواده خود اجازه دهید سؤالات خود را بپرسند یا نگرانی های خود را با شما در میان بگذارند. با آن ها باز و صادق باشید.
 • هر یک از اعضای خانواده احساسات خود را به روش های مختلف مدیریت می کند. قبول کنید که هر فرد در خانواده شما منحصر به فرد است. بگذارید آن ها به نیازها یا نگرانی های خود به شیوه خاصی رسیدگی کنند.
 • به اعضای خانواده خود بگویید که از کمک آن ها سپاسگزار هستید. وقتی آن ها کاری را برای شما انجام می دهند یا فقط برای شما هستند، از آن ها تشکر کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که اعضای خانواده می دانند که لازم نیست همیشه شما را تماشا کنند. همه به وقت خصوصی نیاز دارند. اگر نوجوان هستید، به آن ها اجازه دهید، وقتی نیاز به تنهایی دارند، فضای خود را داشته باشند.

دوستی به اندازه روابط خانوادگی اهمیت دارد. اگر به کمک دوستان خود نیاز دارید، صحبت کنید. دقیق باشید تا آن ها دقیقاً بدانند چه کار کنند. سفر می تواند راه خوبی برای لذت بردن از زمان با دوستان باشد. هنگام برنامه ریزی برای سفر، به آن ها اطلاع دهید که چه نوع فعالیت هایی را می توانید انجام دهید. اگر MS شما مانع از انجام کاری می شود، به آن ها بگویید.

با توجه به متن بالا ازدواج در ام اس منعی ندارد اما باید بدانید که کسی را بیابید که شما را درک کند و همراه و همدل شما باشد. بتواند شما را بفهمد، شرایط را درک کند و به کمک شما بیاید. از این رو ازدواج در ام اس می تواند شیرین هم باشد. با تشکیل خانواده و تولد فرزند، زیر نظر پزشک و پس از تأیید گرفتن از او می تواند شیرینی زندگی را برای شما دوچندان کند.