همچنین ببینید

تمرین کوهنوردی و صخره‌نوردی در خانه

ترمیم میلین

درمان اصلی برای ریشه کن کردن بیماری ام اس، ترمیم میلین است. زمانی که ما بتوانیم به فناوری ترمیم غلاف میلین در سلول های عصبی دست پیدا کنیم یعنی می‌توانیم ام اس را یک بیماری ساده و قابل درمان تلقی کنیم. محققان روش های آزمایشگاهی مختلفی برای این کار پیدا کرده اند. اما هنوز تحقیقات در این زمینه کامل نیست.

 آیا مصرف کندر بر بهبود ام اس تأثیری دارد؟

کندر ماده صمغ مانندی (رزینی) است که از بریدگی هایی که در تنه درخت ساکرا (Boswellia) ایجاد می شود، حاصل می شود. مردم از آن ماده برای تهیه دارو استفاده می کنند. از کندر برای رفع درد و تورم در افراد مبتلا به بیماری های مختلف استفاده می شود. همچنین برای رفع گاز (نفخ شکم)، ترمیم زخم و بسیاری از شرایط دیگر نیز مفید می باشد. مصرف کندر برای بهبود بیماری ام اس نیز توصیه شده است اما شواهد علمی کافی برای مفید بودن آن برای بیماری ها هنوز در دسترس نیست. از کندر همچنین به عنوان یک ماده طعم دهنده در غذاها و به عنوان عطر و طعم در صابون ها، لوسیون ها و عطرها استفاده می شود.

فواید مصرف کندر

کندر می تواند باعث کند شدن کاهش مهارت های حافظه و تفکر که به طور معمول با افزایش سن اتفاق می افتد، شود. تحقیقات اولیه نشان می دهد که کندر خوراکی ممکن است حافظه را در مردان مسن بهبود بخشد.

     برای ارزیابی اثربخشی کندر برای این مصارف، شواهد بیشتری لازم است.

 • کاهش نوعی بیماری التهابی روده (بیماری کرون و کولیت اولسراتیو)
 • کاهش روند بیماری آلزایمر
 • کاهش روند سرطان
 • کاهش گریه بیش از حد در نوزادان (قولنج)
 • کاهش گاز (نفخ شکم)
 • کاهش بیماری قلبی
 • کاهش عفونت های کلیه، مثانه یا مجرای ادرار (عفونت های دستگاه ادراری)
 • کاهش بیماری کبد
 • جلوگیری از آرتروز
 • تسکین درد
 • جلوگیری از آرتریت روماتوئید (RA)
 • التیام زخم
 • کاهش روند بیماری های عصبی از جمله ام اس

عوارض جانبی

 • هنگام مصرف از راه دهان: کندر هنگام مصرف خوراکی احتمالاً ایمن است اما اطلاعات قابل اعتماد کافی برای دانستن عوارض جانبی آن وجود ندارد.
 • هنگامی که روی پوست قرار می گیرد: روغن کندر وقتی روی پوست قرار می گیرد احتمالاً ایمن است. این ممکن است باعث تحریک پوست و ایجاد حساسیت در بعضی از افراد شود.
 • هنگام استنشاق: اسانس کندر هنگام استنشاق احتمالاً ایمن است اما اطلاعات قابل اعتماد کافی برای دانستن عوارض جانبی آن تا به امروز وجود ندارد.

هشدارها و احتیاط های ویژه در مصرف کندر

بارداری و شیردهی: اطلاعات قابل اعتماد کافی برای دانستن این که آیا کندر هنگام بارداری یا شیردهی ایمن است یا خیر در دسترس نمی باشد. پس بهتر است از مصرف کندر در این دوران خودداری کنید.

دوز مناسب مصرف کندر

دوز مناسب کندر به عوامل مختلفی از جمله سن، سلامتی و چندین بیماری دیگر بستگی دارد. در حال حاضر اطلاعات کافی برای تعیین دوز مناسب کندر وجود ندارد. به خاطر داشته باشید که محصولات و دارو های طبیعی همیشه بی خطر نیستند و مقدار مصرف آن ها بسیار مهم می باشد. همچنین فراموش نکنید که حتماً دستورالعمل های مربوط به برچسب محصولات و دارو ها را دنبال کنید و قبل از استفاده از آن ها با داروساز یا پزشک یا سایر متخصصان بهداشت مشورت نمایید.

روغن کندر و ام اس

طبق آخرین بررسی های انجام شده بر روی گیاه کندر مشخص شد که این گیاه تا حدی قابلیت درمان بیماری ام اس را دارد. درطب چینی گیاه کندر را فقط به عنوان افزایش حافظه می شناختند و این درحالی که بر اساس تحقیقات صورت گرفته در بین افراد سالمند، مشخص شد که کندر نیز اثر ضد التهابی دارد و باعث کاهش درد دست، زانو و سایر مفاصل افراد مسن و افزایش فعالیت بیشتر آن ها می شود.

به گفته ویجیشری یداو، MD، متخصص مغز و اعصاب و مدیر مرکز MS در دانشگاه علوم و بهداشت Oregon، تاکنون مطالعه خوبی برای استفاده از روغن کندر در درمان MS صورت نگرفته است. با این حال تحقیقات نشان می دهد که این روغن می تواند در مدیریت برخی از علائم بیماری استفاده شود. همچنین ممکن است به درمان سایر مشکلات بهداشتی که اغلب با ام اس مرتبط هستند، کمک کند. به عنوان مثال، اضطراب و افسردگی، شرایط سلامتی رفتاری است که در افراد مبتلا به ام اس شایع است. روغن کندر تا حدی می تواند برای کمک به آرامش اعصاب، از بین بردن استرس و تقویت روحیه استفاده شود.

اگرچه این روغن به طور خاص در بیماری MS مورد مطالعه قرار نگرفته است اما به صورت تجربی بهبود برخی از علائم ام اس در اثر مصرف کندر گزارش شده است. علاوه بر این، یک بررسی منتشر شده در سال 2017 در Frontiers in Aging Neuroscience نشان می دهد که آروماتراپی با روغن کندر ممکن است به بهبود عملکرد شناختی و کاهش سرعت از دست دادن حافظه در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر و زوال عقل کمک کند. مشکلات عملکرد شناختی و از دست دادن حافظه هر دو از علائم بیماری ام اس هستند. پس مصرف کندر تا حدی به بهبود فرد کمک می کند.  

درد، یکی دیگر از علائم رایج MS می باشد که ممکن است توسط روغن های اساسی مانند نعناع فلفلی، اسطوخودوس، کندر و وانیل و سایر موارد تسکین یابد. مروری بر تحقیقات موجود که در دسامبر 2017 در مجله بین المللی علوم مولکولی منتشر شده است، حاکی از آن است که این روغن ها و سایر روغن ها "پتانسیل درمانی" برای انواع بیماری های درد دارند اما بیشتر مطالعات موجود در این بررسی شامل استفاده از آن ها در مدل های حیوانی بوده است. دکتر یداو هشدار می دهد: "این یک اشتباه است که بگوییم این روغن ها فقط در موش ها کار می کنند، بنابراین باید به همان اندازه در انسان نیز کار کنند."

نکات منفی احتمالی استفاده از روغن های کندر چیست؟

 • یداو تأکید می کند که "مواد طبیعی همیشه به معنای ایمن بودن آن ها نیست." وی می افزاید: روغن های گیاهی از جمله کندر از محصولات غیر قانونی هستند، بنابراین کیفیت و ترکیب مارک ها و اسانس های مختلف ممکن است متفاوت باشد. به طور کلی، بهتر است یک محصول پیدا کنید که فقط حاوی ترکیب گیاه معطر باشد، بدون مواد افزودنی یا عطرهای مصنوعی. همچنین، تحقیق کنید و سعی کنید محصولات را از تولید کننده ای با شهرت در کیفیت و ایمنی خریداری نمایید.
 • اگرچه رایحه درمانی به طور کلی برای افراد بی خطر است اما استنشاق روغن های خاص ممکن است برای زنان باردار و کودکان خردسال بسیار مضر باشد. پس سعی کنید در این دوران از آن خودداری نمایید.
 • روغن های کندر که مستقیماً به پوست زده می شوند، باعث واکنش های آلرژیک، از جمله بثورات، مشکلات تنفسی و سردرد می شوند.

دانشمندان خاطرنشان می کنند: "در مصرف روغن های کندر یا هر داروی طبیعی دیگر زیاده روی نکنید."مهم است که از این محصولات طبق دستورالعمل استفاده کنید و بیشتر از دوز مناسب استفاده نکنید حتی اگر برای شما عملکرد خوبی داشته باشد. این محصولات، دقیقاً مانند داروهای تجویز شده، می توانند عوارض جانبی داشته باشند، بنابراین به آرامی شروع کنید تا ببینید آیا برای شما مفید است یا خیر. همچنین، بدون مشورت با پزشک، سایر داروهای MS را قطع نکنید.