امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
گريه کردن براي بدن مفيد است !
#1
گريه کردن براي بدن مفيد است !� � � � � � � � � �
هنگاميکه فرد دچار استرس هيجاني مي شود مغز و بدن شروع به توليد ترکيبات شيميايي و هورمون هاي خاص مي کنند که گريه باعث مي شود اين ترکيبات شيميايي زايد که نيازي به آنها نيست از بدن خارج شوند.

به گزارش سلامت نیوزبه� نقل از پايگاه خبري آبزرور گريه باعث مي شواد مواد سمي که در پي استرس در بدن تجمع مي کنند از بدن دفع شود، اشک ها نيز سطح منگز بدن را کاهش مي دهند، همچنين بر روي خلق و خو تاثير مستقيم دارند.
بنابراين گزارش غلظت منگز اشک 30 برابر بيشتر از منگنز موجود در خون است گريه مانند ادرار و تعريق باعث حذف مواد سمي و زائد بدن و آزادسازي آندورفين ها در خون و بهبود خلق و خو و تسکين درد مي شوند.
اين گزارش مي افزايد: انسان پس از گريه کردن از لحاظ جسمي و رواني احساس بهتري پيدا مي کند.

منبع : سلامت نیوز
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
 تشکر شده توسط : najva
#2
rolleyesمحققان عقيده دارند گريه و خنده هر دو ريشه در يك بخش از مغز دارند و همان‌طور كه خنده فوايد زيادي براي بدن دارد كه مي‌توان از آنها به پايين آوردن فشار خون، افزايش قدرت ايمني بدن و بهبود حالت روحي اشاره كرد گريه نيز خواص مشابهي دارد.
علت اشک ریختن را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

اشک های عاطفی، مربوط به استرس؛
نتایج بررسی ها نشان می دهد، بین اشک هایی که به علت یک مسئله عاطفی ریخته می شود با اشکی که مربوط به استرس است یا به علت تحریک با یک ماده محرک مانند پیاز به وجود می آید، اختلاف شیمیایی مهمی وجود دارد. اشک های ناشی از مسائل عاطفی بیشتر حاوی هورمون هایی با یک ماده اصلی پروتئینی به نام «پرولاکتین» و «آدرینوکورتیکوتروپیک» و «لوسین» است. این مواد، زمانی که فرد تحت استرس قرار می گیرد، تولید می شود.

اشک مرطوب کننده؛
چشم همه ما انسان ها نیاز به مایع محافظ دارد. این مایع محافظ از طریق غده لاکریمال که در قسمت بالای چشم قرار دارد و به «اشک بازال» معروف است، ترشح می شود. این نوع اشک حاوی ماده شیمیایی است که عملکرد ضدباکتریایی و ضدویروسی دارد. بدون این ماده، چشم که یک محیط مرطوب است، در معرض خشک شدن و حمله میکروب های مختلف قرار می گیرد.آبریزش به علت حساسیت؛یکی از مهم ترین عملکردهای اشک، محافظت چشم از ماده محرک خارجی است. این اشک ها، «اشک های رفلکس» نام دارد. در این شرایط چشم شروع به آبریزش می کند تا ماده محرک از چشم شسته شود.

فواید اشک
باکتری را از بین می برد؛ اشک خاصیت ضدباکتری طبیعی دارد. در اشک ماده ای وجود دارد که می تواند ۹۰ تا ۹۵درصد باکتری باقی مانده روی صفحه کلید رایانه، دستگیره ها و ... را در عرض ۵ دقیقه از بین ببرد.

بهبود دهنده خلق و خو؛ اشک حاوی ۲۴ درصد پروتئین به نام «آلبومین» است که در تنظیم کردن سیستم متابولیک بدن موثر است.

دفع کننده سموم؛ اشک، سموم بدن را دفع می کند.

کاهش دهنده استرس؛ گریه، هورمون های مربوط به استرس را از بدن خارج می کند، علاوه بر آن با رفع استرس در پیش گیری از بیماری هایی مانند فشارخون بالا که بر اثر استرس به وجود می آید، موثر است.

ایجاد کننده احساس خوب؛ اگرچه تحت فشار قرار دارید اما گریه کردن باعث تسکین می شود و در نتیجه فرد احساس خوبی پیدا می کند.

1) هنگامی که ما دچار استرس هیجانی می شویم، مغز وبدن ما شروع به تولید ترکیبات شیمیایی و هورمونهای خاصی میکند. گریه کردن کمک میکند تا این ترکیبات شیمیایی زائد که نیازی به آنها نیست از بدن حذف گردند.

۲) اشکهای احساسی در واقع مواد سمی ای که در پی استرس هیجانی در خون تجمع می یابند را از بدن دفع میکند.

۳) اشکهای احساسی سطح منگنز بدن را کاهش میدهند. این مواد معدنی بروی خلق و خو تاثیر مستقیم میگذارد. غلظت منگنز اشک احساسی ۳۰ برابر بیشتر از منگنز موجود در سرم خون است.

۴) اشک احساسی نسبت به اشک پایه و رفلکس حاوی ۲۴ درصد پروتئین آلبومین بیشتری میباشد.

۵) گریه مانند ادرار و تعریق باعث حذف مواد سمی و محصولات زائد بدن میشود

۶) گریه یک مکانیسم رایگان، طبیعی و قدرتمند برای کنار آمدن با درد، استرس و اندوه است.

نکته:انسان ها پس از گریه کردن از لحاظ جسمی و روانی احساس بهتری می کنند و در واقع سبک و خالی می شوند زيرا مواد انباشته شده در بدن هنگام گريه دفع مي شود.rolleyes
سرنوشت را کی توان از سر نوشت......
 تشکر شده توسط : shokolat , ساغر , شفا یافته , niloufar , ارزو , شهرزاد , 7714 , Ghost , blue sky , roya-n , sargol , parastoo joon
#3
داشتم نگران میشدم برای اشک هامconfused
پس اشک ریختن همش نشانه افسردگی نیستagreement2
همیشه سختترین نمایش به بهترین بازیگر تعلق داره شاکی سختیهای دنیا نباش شاید تو بهترین بازیگر خدایی....!!!!!!!!!love28                                                        
                                         
 تشکر شده توسط : shahrzad.s , blue sky
#4
خداروشکر
منکه خدای اشک ریختنمicon_biggrin
یعنی فیلم ببینم،کتاب بخونم حرفی بشنوم رد خور نداره اشک میریزم
یعنی قصه مرگ یه سوسک رو واسم بگی میشم ابر بهار
پس چرا همش اطرافیان میگن انقدر گریه نکن؟sad

rolleyesrolleyesrolleyesrolleyesrolleyesrolleyesrolleyesrolleyesrolleyesrolleyesrolleyesrolleyesrolleyesrolleyesrolleyesrolleyes
باور کن:
همیشه خدا جای شکرشو باقی میذاره.
 تشکر شده توسط : shokolat , shahrzad.s , roya-n
#5
(2012/09/11, 10:34 AM)shokolat نوشته است: داشتم نگران میشدم برای اشک هامconfused
پس اشک ریختن همش نشانه افسردگی نیستagreement2

از کجا باید فهمید که اشک نشانه افسردگی هست یا نهangryangry
#6
منم خیلی گریه میکنم الکی
پس خوبه
فرقی نمی كند كه گودال كوچك آبی باشی ، یا دریای بیكران ،
زلال كه باشی ، آسمان در تو پیداست .

باورکن تا ببینی
بهارagreement2
#7
(2012/09/14, 09:17 PM)roohi نوشته است: از کجا باید فهمید که اشک نشانه افسردگی هست یا نهangryangry

از اونجاییکه ببینی برای چه چیزی اشک ریختی!!!!!!!!!!!
برای چیزای فانی والکی که ما خودمون بزرگش میکنیم الکی وهی غصه اون چیزای بیخود رو بخوریم معلومه خب اون اشک ها بدرد نمیخوره
همیشه سختترین نمایش به بهترین بازیگر تعلق داره شاکی سختیهای دنیا نباش شاید تو بهترین بازیگر خدایی....!!!!!!!!!love28                                                        
                                         
 تشکر شده توسط : shahrzad.s , roya-n
#8


گريه بر هر درد بي درمان دواست

همه ما گريه كرده ايم بدون ترديد اما آيا مي دانيد كه اشك ريختن مي تواند چقدر براي روح و جسم ما مفيد باشد؟

حتماً‌ تعجب مي كنيد البته فراموش نكنيد اشك ريختن ممكن است از طريق محركهاي بسياري از جمله گرد و غبار ، پياز يا ... ايجاد شود اما آنچه كه ما در اين بحث مي خواهيم آن را مطرح كنيم اشك ريختن به واسطه تحريك احساسات است.

محققان عقيده دارند گريه و خنده هر دو ريشه در يك بخش از مغز دارند و همان طور كه خنده فوايد زيادي براي بدن دارد كه مي توان از آنها به پايين آوردن فشار خون افزايش قدرت ايمني بدن و بهبود حالت روحي اشاره كرد گريه نيز خواص مشابهي دارد.

متخصصان مغز و اعصاب كه روي گريه تحقيقات زيادي انجام داده اند مي گويند گريه مي تواند بر اثر هر محرك بيروني مانند شنيدن يك موسيقي ، تماشاي يك فيلم يا محرك دروني مثل يادآوري خاطرات تلخ و يا هر چيز ديگري ايجاد شود اما آنچه اهميت دارد اين است كه بدين ترتيب تخليه احساسي كه بسيار ضروري است انجام مي گيرد.

بايد بدانيد كه به طور عادي زنان 4 برابر بيشتر از مردان گريه مي كنند و بررسي هاي انجام شده نشان داده است كه 85 درصد از زنان و 73 درصد از مردان پس از گريه احساس بهتري دارند. همچنين يكي از تاثيرات اجتماعي گريه نيز اين است كه وقتي ما گريه مي كنيم اطرافيان نرمش و انعطاف پذيري بيشتري نشان داده و تمايل به حمايت بيشتري از ما پيدا مي كنند.

نكته اي كه بايد به آن توجه داشت اين است كه گاهي اوقات گريه كردن بسياري از مسائل نهفته احساسي را آشكار مي كند به عبارت ديگر گاهي اوقات ما تا گريه نكنيم نمي دانيم كه ناراحت هستيم به قول نويسنده كتاب راز اشك ها ما از طريق گريه كردن درباره احساسات خود بيشتر مي آموزيم و بدين ترتيب مي توانيم با اين احساسات كنار بياييم.

شايد برايتان اتفاق افتاده باشد كه درست وقتي كه حالتان به ظاهر خوب است با كوچكترين اشاره و بهتر بگوييم جرقه اي به گريه مي افتيد. اين همان آشكار كردن احساسات نهفته است يعني امكان دارد شما در اعماق قلب خود احساس تنهايي ، ناراحتي ،‌عصبانيت ، يأس و طرد شدگي كنيد اما به آنها اهميت ندهيد تا اين كه انباشته شود و بالاخره در جايي بروز كند.

نكته ديگر اين است كه همان طور كه اشك ريختن و تخليه احساسي مفيد است انباشته كردن خشم و ناراحتي و نگاه داشتن اشك هم مضر است. مطالعات نشان داده كه انباشت احساسات منفي موجب افزايش فشار خون ، مشكلات قلبي، سرطان و بسياري از عوارض ديگر مي شود.

به ياد داشته باشيد كه ما از نظر طبيعي و ژنتيكي بايد در مواردي اشك بريزيم. پس اگر بخواهيم جلوي آن را بگيريم ضربات جبران ناپذيري به سلامت خود وارد مي كنيم.

حتماً تا به حال با افرادي كه عزيزي را از دست داده اند اما سعي كرده اند گريه نكنند روبه رو شده ايد چنين افرادي پس از مدتي مبتلا به انواع اختلالات جسمي و روحي خواهند شد چرا كه به تعبير روان شناسان به موقع سوگواري نكرده اند و اين احساسات جمع شده و از آنجايي كه راه تخليه و بروز نداشته اند مانند يك ديگ زودپز عمل كرده و با انفجار خود روح و جسم فرد را ويران كرده اند.

اگر از نظر شيميايي هم به مسأله نگاه كنيم مواد تشكيل دهنده اشكي كه به واسطه بروز احساسات جاري شده با اشكي كه تحريكات فيزيكي مانند خارش و يا پياز ايجاد شده تفاوت دارد . اشكي كه منشا احساسي دارد حاوي پروتئين بيشتري است و مقداري پروتيزول هم دارد. (كورتيزول هورموني است كه در شرايط بحراني و توأم با استرس در بدن ترشح مي شود)

پس اين قضيه نشان مي دهد كه اشك ريختن در چنين مواقعي موجب سم زدايي از بدن مي شود.

برخي روان شناسان اشك را به كريستال هاي يخ تشبيه مي كنند كه در تماس با گرماي زندگي آب شده و مانند رود از چشمها سرازير مي شوند.

اين نكته نيز لازم به ذكر است كه وقتي اشكهاي ما منشاء ناراحتي يا درد دارند بدن احساس به تماس فيزيكي پيدا مي كند. براي مثال وقتي فرزندان گريه مي كنند و والدين آنها را در آغوش مي گيرند زودتر آرام مي شوند و اين تأثير وقتي شدت مي گيرد كه اين در آغوش گرفتن همراه با احساس همدردي و محبت باشد. اين يك حالت اثبات شده طبيعي است كه با رعايت آن روند تخليه احساسات زودتر و راحت تر سپري مي شود.

به علاوه آنجا كه چشمها پنجره اي رو به قلب انسان هستند. اشكهاي ما نيز كه از چشمانمان سرازير مي شود نشانگر حالت ناآرامي ،‌ترس ،‌نگراني ، خشم و آسيب پذيري روح ما هستند.

پس بياييد از حالا سعي كنيم به گريه و اشك واقع بينانه نگاه كنيم و اين تصور اشتباه را كه هر فردي كه قوي باشد تحت هيچ شرايطي اشك نمي ريزد را كنار بگذاريم زيرا بدن و روح ما به طور طبيعي با مسائل و مشكلاتي رو به رو مي شود كه نياز به تخليه و اشك ريختن دارد.

البته به خاطر داشته باشيد كه اگر گريه كردن در فعاليت هاي روزانه و زندگي عادي اختلالي ايجاد كند، ديگر جنبه مثبتي در بر ندارد و شايد مربوط به ابتلا به افسردگي يا مشكلات ديگر باشد كه در اين صورت حتماً بايد با يك پزشك متخصص مشورت شود.
اے دنیا کے مسافر منزل تیری قبرھیں اے کر رھا ھیں جو تو دو دن کا یہ سفرھیں موت ھیں تیرا ان دیکھا ساتھی آچانگ تجھے نگل لے گا:ای مسافر دنیا خونه ی توقبر است ای که هرکاری میکنی سفر دو روزه هست مرگ رفیق ندیده ی تو است یکهو نفست رو می گیره
 تشکر شده توسط : ghaside , parastoo joon
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  نکات قابل توجه درباره عرق کردن بدن nazaninn 11 23,807 2014/09/08, 06:14 PM
آخرین ارسال: 0MID
  در امان بودن مرگ با عطسه کردن شهرزاد 5 36,240 2012/06/18, 01:56 PM
آخرین ارسال: okhtapus
  تماشاي فوتبال براي زنان مفيد است MAHDI 0 2,295 2012/04/11, 03:25 PM
آخرین ارسال: MAHDI
  علت صدا کردن مفصل چیست ؟ نازلی 1 3,573 2012/03/16, 01:14 AM
آخرین ارسال: شهرزاد
  نصف کردن قرص می تواند باعث مصرف دوز اشتباه شود nafass 0 1,859 2011/10/23, 05:05 PM
آخرین ارسال: nafass
  آيروبيك، موثرترين تكنيك براي كاهش چربي دورشكم نازلی 0 2,401 2011/08/28, 10:58 AM
آخرین ارسال: نازلی
  توصيه‌هايي براي سرحال ماندن در طول روز نازلی 3 7,757 2011/08/18, 01:09 PM
آخرین ارسال: 7714
  يك دستورالعمل مفيد براي تقويت استخوان ها نازلی 0 2,338 2011/07/13, 05:52 PM
آخرین ارسال: نازلی
  چرا صبح‌ها، بهترين زمان براي ورزش كردن است؟ نازلی 5 3,836 2011/07/04, 10:41 AM
آخرین ارسال: MFhealth
  خواب نيمروزي براي سلامت قلب مفيد است نازلی 0 1,604 2011/06/22, 10:47 AM
آخرین ارسال: نازلیکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست