امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تماشاي فوتبال براي زنان مفيد است
#1
«طرفداران یک تیم خود را مثل یک خانواده می دانند و هر عضو احساس می کند دیگران از او حمایت می کنند. در واقع عضوی از جامعه طرفداران یک تیم بودن ارتباطات را تقویت می کند...»

به گزارش ايسنا، مجله ايده‌آل در مطلبي با عنوان «علم می گوید تماشای فوتبال برای بانوان مفید است! » نكاتي را در اين خصوص يادآور شده است.

● خانم ها بهتر است تماشاگر حرفه ای ورزش شوند

نتایج مطالعه ای که در انگلستان انجام گرفته نشان می دهد ۶۵درصد از مردان این کشور خود را «تماشاگران حرفه ای» ورزش می دانند اما این آمار در خانم ها زیر ۳۰درصد است. ولی شاید بهتر باشد خانم ها در دیدگاه های خود تغییر ایجاد کنند.

دکتر رنه کالایسل، فوق تخصص روان شناسی ورزشی در انگ آلیند می گوید: «طرفدار یک تیم ورزشی بودن یا به اصطلاح یک Fan بودن خوبی های زیادی دارد، این کار ارتباطات جدید ایجاد می کند، دوستی ها را تحکیم می بخشد، به فرد هویت جمعی می دهد و قدرت ابراز احساسات و رفتار جمعی را بیشتر می کند همه این ها در روان شناسی حسن محسوب می شوند.»

دکتر دانیل وان، فوق تخصص روان پزشکی و مدیر مرکز مطالعات روان پزشکی پورتلند که برای ۲۰ سال در گروه تحقیقاتی «روان شناسی طرفداران ورزش» فعالیت کرده است در این مورد می گوید: «طرفداران یک تیم خود را مثل یک خانواده می دانند و هر عضو احساس می کند دیگران از او حمایت می کنند. در واقع عضوی از جامعه طرفداران یک تیم بودن ارتباطات را تقویت می کند.»

در ادامه اين مطلب كه در سايت آفتاب منتشر شده با اين مقدمه كه «اما حواس تان باشد که تنها فوائد طرفدار استقلال یا پرسپولیس بودن همین تامین سلامت روحی و روانی نیست. » آورده است» در این مطلب می‌توانید ۵فایده مهم فوتبالی بودن را بخوانید.

● حرفه ای ها الگوی شما هستند

يك ـ الهام بخشی شما برای ورزش کردن

وقتی بازیکنان فوتبال با توپ سریع حرکت می کنند، دریبل می زنند یا شوت می کنند اگر به پاهای بسیاری از مردان نگاه کنید می بینید انگار آن ها در آن لحظه به جای بازیکنان هستند؛ تحقیقات نشان داده تماشای ورزش ها باعث می شود بسیاری از تماشاگران تحریک شوند که ورزش کنند. این موضوع در مورد تمام ورزش ها هم صادق است. کاترین اولسن، فوق تخصص پزشکی ورزشی در ونکوور در این مورد می گوید: «تماشای دونده ها و دوچرخه سوارانی که با همت و استقامت مسیرهای سخت را طی می کنند برای بسیاری از تماشاگران تحریک کننده است. در عین حال مطالعات نشان داده افرادی که ورزش می کنند (به صورت آماتور) اگر به تماشای ورزش حرفه ای ها بنشینند تحریک می شوند تا در زمان ورزش کردن در حد بالاتری تمرین کنند.» برای مثال یک بررسی در انگلستان نشان داده بازیکنان آماتور فوتبال که به تماشای مسابقات فوتبال سطح بالا می نشینند، در روز بعد از تماشای این مسابقات بیشتر از تمرینات قبلی خود فعالیت می کنند و کالری می سوزانند. دکتر سوزان مک مایر، از دانشگاه فایرفاکس در کانادا می گوید: «بررسی گروه ما نشان داده خانم هایی که به طور منظم به تماشای مسابقات ورزشی می نشینند و به خصوص آن هایی که طرفدار یک تیم ورزشی هستند بیشتر از بقیه زنان انگیزه برای انجام تمرینات ورزشی یا حضور در مسابقات ورزشی پیدا می کنند. در واقع وقتی شما حرفه ای های ورزش را می بینید، می خواهید جای آن ها باشید و برای همین همه تلاش تان را می کنید به همین سادگی.»

● فوتبال نگاه کردن شما را باهوش می کند

۲ ـ باهوش تر خواهید شد

براساس مطالعه ای که نتایج آن در ژورنال پزشکی دانشگاه شیکاگو به چاپ رسیده مشخص شده است تماشای یک مسابقه ورزشی نوعی تمرین ذهنی برای تماشاگران است. در این مطالعه ۱۲ ورزشکار رشته هاکی، ۲۴ علاقه مند به این ورزش و ۲۴ نفری که در عمرشان یک مسابقه هاکی را تماشا نکرده بودند به تماشای یک مسابقه هاکی نشستند و فعالیت مغزی آن ها مثبت و سپس یک تست هوش از آن ها گرفته شد؛ در نهایت مشخص شد ورزشکاران رشته هاکی و علاقه مندان حرفه ای آن، پس از تماشای یک مسابقه در وضعیت تمرکز بیشتر هستند و قسمت های خلاق، تفکر و تفکر انتزاعی مغز آن ها در آن ها فعال تر است. مطالعه دیگر در اسپانیا هم نشان داده، تماشاگران فوتبال در زمان تماشای یک مسابقه به ترکیب تیم ها، تغییرات تاکتیکی و بهترین شیوه عملکرد هر بازیکن در هر لحظه اندیشیده و در نتیجه بارها به مسائل و راه حل آن ها فکر می کنند و برای همین تفکر سریع تر و متمرکزتری دارند و در تست های عملکرد مغزی نتیجه بهتری می گیرند.

● تماشا کنید، کالری بسوزانید

۳ ـ تماشا کردن ورزش خودش ورزش کردن است

حتما به افرادی که مسابقات فوتبال مهیج را تماشا می کنند دقت کنید، آن ها بلند حرف می زنند، اعتراض می کنند، دست می زنند و حتی به هوا می پرند. این ها خودش یک ورزش است. مطالعات نشان داده به طور متوسط یک خانم ۷۰ کیلوگرمی که طرفدار یک تیم ورزشی بسکتبال است طی تماشای مسابقه تیم محبوبش حدود ۱۵۰ کالری می سوزاند. این شاید مثل دویدن روی تردمیل نباشد اما بد هم نیست. جالب است که در مطالعه ای دیگر نشان داده شده تماشای یک مسابقه فوتبال در یک کافه همراه دوستان و حضور در جمع آن ها تا ۲۰۰ کالری و حضور در ورزشگاه برای ۳ساعت و حضور در تشویق های گروهی ممکن است تا ۳۵۰ کالری بسوزانند. البته تمام این ها موکول به این است که در زمان تماشای مسابقه به خوردن افراطی تنقلات، تخمه ها، چیپس ها یا پاپ کورن روی نیاورید.

● طرفداران دوآتشه بیشتر عمر می کنند

۴ ـ طول عمر بیشتری خواهید داشت


تماشای فوتبال به صورت انفرادی، یا با افرادی که به فوتبال علاقه مند نیستند، چندان به طول عمر شما نخواهد افزود اما اگر به صورت دسته جمعی فوتبال تماشا کنید عمرتان طولانی می شود.

شاید فکر کنید هیجان و اضطراب تماشای مسابقات ورزشی و احساس غمگینی ناشی از شکست احتمالی تیم محبوب تان عمرتان را کوتاه می کند اما نتیجه مطالعات گروه تحقیقی دانشگاه بریگام یانگ نشان می دهد گردهمایی هایی که به صورت منظم برای تماشای مسابقات ورزشی صورت می گیرد می تواند به طول عمر انسان ها بیفزاید. دکتر جولیان هال لاسلند، متخصص روان پزشکی می گوید: «شکل دادن یک شبکه، با یک علاقه مشترک باعث افزایش کیفیت زندگی و احتمال طول عمر بیشتر می شود. داشتن دوستان خوب با علائق مشترک ممکن است باعث کاهش احتمال ابتلای شما به بیماری های قلبی عروقی شود، دوستان خوب باعث می شوند شما چگونگی مقابله با اضطراب را فرا بگیرید و راحت تر ابراز عقیده کرده و حس اعتماد به نفس تان افزایش یابد. برای همین حتی اگر تیم محبوب شما شکست هم بخورد می توانید با خنده و شوخی با دوستان تان این ناراحتی را کم کنید.»

● با هم تیمی های خودتان ازدواج کنید

۵ ـ تحکیم رابطه مشترک

تحقیقات نشان داده داشتن یک علاقه مشترک میان زن و شوهر باعث افزایش استحکام روابط زناشویی می شود. دکتر اورسن ورمز، پروفسور علوم رسانه ای در دانشگاه لویولا مانومت می گوید: «کلیشه معمول این است که تماشای مسابقات ورزشی رابطه میان زن و شوهرها را در گذر زمان خراب می کند اما مطالعات نشان دهنده عکس این مورد است، خیلی از اوقات خانم ها وقتی همسرشان مشغول تماشای یک مسابقه ورزشی است خود را به فعالیتی دیگر مشغول می کنند یا صرفا برای وقت گذرانی مسابقه را تماشا می کنند اما اگر علاقه مشترک داشته باشند هر ۲ طرف احساس حمایت و درک متقابل به هم خواهند داشت و این باعث می شود رابطه زناشویی استحکام بیشتری پیدا کند، در واقع در این شرایط خوشحالی ها و ناراحتی ها با هم تقسیم می شوند و ارتباط نزدیک تر خواهد شد.»
هميشه مردم لباس هاي كهنه و پوسيده اشون رو دور مي ندازن دارم به اين فكر مي كنم كه چرا بعضي ها افكار كهنه و پوسيدشون رو هيچ وقت دور نمي ندازن
 تشکر شده توسط : شهرزاد , seyyed reza , neda.n , naz.gigili , hanie , niloufar , سـاناز , Saina , ارزو , parastoo joon , نازلی
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  گريه کردن براي بدن مفيد است ! nahid 7 5,729 2013/01/15, 02:12 PM
آخرین ارسال: sargol
  تفاوت حرکات چشم در زنان و مردان paeazan 0 2,231 2012/12/31, 01:35 AM
آخرین ارسال: paeazan
  تفاوت بیماری‌ها در زنان و مردان naazanin 0 2,223 2012/08/01, 01:40 PM
آخرین ارسال: naazanin
  فشار روانی، مغز زنان را زودتر پیر می‌کند naazanin 0 2,601 2012/08/01, 09:19 AM
آخرین ارسال: naazanin
  پر استرس ترین روزهای زنان naazanin 4 4,853 2012/07/31, 04:43 PM
آخرین ارسال: زهراجون
  چرا زنان بیشتر از مردان به عفونت ادراری مبتلا می شوند؟ # پریسا # 1 3,063 2012/05/06, 08:31 PM
آخرین ارسال: # پریسا #
  قلبم شکست (سندروم قلب شكسته در زنان) nazaninn 1 3,030 2012/04/08, 10:48 PM
آخرین ارسال: نازلی
  اتاق مردان آلوده تر از زنان است najva 0 2,100 2012/01/31, 12:31 PM
آخرین ارسال: najva
  چرا زنان واقعا قوی تر از مردان هستند؟ فرناز 0 2,572 2011/12/15, 04:03 PM
آخرین ارسال: فرناز
  ابتلا به «كارپال تانل» شايع‌ترين علت درد انگشتان دست زنان نازلی 3 6,263 2011/09/17, 03:52 PM
آخرین ارسال: najvaکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان