همچنین ببینید

رابطه بین لبنیات و ام اس

رابطه بین لبنیات و ام اس

فرضیه های متعددی در رابطه با مصرف لبنیات و ام اس وجود دارد. فهمیدن اینکه این فرضیه ها درست هستند یا غلط، به تحقیقات زیادی لازم دارد. اما به طور کلی چربی های موجود در لبنیات، التهاب را شدت می‌دهند. اما نمی‌توان از کلسیم و ویتامین D موجود در لبنیات چشم پوشی کرد.

 رابطه بین لیزر موهای زاید و ام اس

رابطه بین لیزر موهای زاید و ام اس

آیا به دنبال راه حلی دائمی برای خلاص شدن از شر موهای زائد هستید؟ طبیعتا لیزر بهترین روش پیشنهادی برای از بین بردن همیشگی موهای زائد بدن است. معمولا لیزر برای افراد با شرایط بدنی مختلف، قابل استفاده است اما ممکن است برخی افراد، به دلایل خاصی از انجام لیزر ترس داشته باشند مانند مبتلایان به ام اس. افرادی که به بیماری مالتیپل اسکلروزیس مبتلا هستند، برای انجام برخی از روش های درمانی و بهداشتی، از جمله لیزر موهای زائد مردد هستند. ما اینجا هستیم تا رابطه بین لیزر موهای زاید و ام اس را موشکافی کنیم. اگر به این بیماری مبتلا هستید یا یکی از اطرافیان شما بیمار است، با ما همراه باشید تا در رابطه با این موضوع، آگاهی های لازم را کسب کنید.

علت ترس بیماران ام اس از لیزر موهای زائد چیست؟

بیماری ام اس با رنگدانه های پوستی در ارتباط است. در لیزر موهای زائد نیز، اشعه مورد نظر به لایه های پوست تابانده می‌شود. همین امر باعث شده که افرادی که ام اس دارند، در رابطه با لیزر کردن، نگران باشند.

آیا اشعه لیزر برای بیماران ام اس خطرناک است؟

خیر. اشعه لیزر از نوع امواج ماوراء بنفش است و این امواج برای افراد مبتلا به ام اس، خطری ندارند. اما گرما برای بیماران ام اس مضر است. به همین علت نیز، فعالیت هایی مانند برنزه کردن، سولاریوم رفتن، حمام آفتاب و وان آب گرم برای این افراد توصیه نمی‌شود و پزشکان همواره می‌خواهند که بیماران ام اس از این دسته فعالیت ها اجتناب کنند. در ادامه این بحث باید عرض کنیم که گرمای حاصل از لیزر به طور کلی برای بیماران ام اس، خطرناک نیست. زیرا دستگاه های لیزری که امروزه برای از بین بردن موهای زائد استفاده می‌شوند، مجهز به سیستم خنک کننده هستند. بنابراین اگر از پالس شدید استفاده نشود و دستگاه مجهز به خنک کننده (یا همان باد سرد) باشد، مشکلی ایجاد نخواهد شد و می‌توانید بدون نگرانی برای لیزر موهای زائد بدن خود اقدام کنید.

لیزر موهای زاید و ام اس در هاله ای از ابهام!

اگرچه که بسیاری از پزشکان معتقد هستند که اشعه لیزر برای بیماران مبتلا به ام اس خطرناک نیست اما با این وجود، لازم است ملاحظاتی در نظر گرفته شود. امروز با وجود پیشرفت گسترده علم پزشکی، هنوز هم تمام جنبه های بیماری ام اس کاملا شناخته نشده اند. بنابراین لیزر موهای زاید و ام اس در هاله ای از ابهام قرار دارد. اگر نگرانی زیادی از این بابت دارید، بهتر است قبل از شروع جلسات لیزر، با پزشک خود مشورت کنید.

نحوه ارائه خدمات لیزر موهای زائد به بیماران مبتلا به ام اس

  پیش از هرگونه اقدامی، ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود را در جریان بیماری قرار دهید. در صورتی که حس می‌کنید اپراتور دستگاه لیزر از تخصص کافی برخوردار نیست، به پزشک متخصص مجموعه مراجعه کنید. در مشورت با متخصص، علائم و سابقه بیماری خود را توضیح دهید.
• متخصص یا اپراتور دستگاه لیزر باید درجه پالس دستگاه را روی عددی تنظیم کند که برای شما خطرزا نباشد.
• حتما باید از دستگاهی استفاده شود که مجهز به باد خنک کننده باشد.
• پس از اتمام لیزر، پماد روی موضع مالیده شود تا از سوختگی های احتمالی جلوگیری کند.
• وضعیت شما پس از انجام لیزر باید تحت نظر قرار بگیرد تا در صورت بروز هرگونه مشکل حتی مشکلاتی که به نظر کوچک و سطحی هستند، سریع به پزشک مراجعه کنید.

پاسخ به سوالات متداول

برخی از عزیزانی که به مالتیپل اسکلروزیس مبتلا هستند، در زمینه لیزر موهای زاید و ام اس، سوالاتی را مطرح کرده اند. این سوالات و پاسخ پزشکان از جمله دکتر اسکات نیلسون (متخصص مغز و اعصاب و متخصص ام اس در Kaiser Permanente) را در ادامه خواهید دید:

  • با توجه به اینکه لیزرها از فناوری حرارتی استفاده می‌کنند، آیا علائم بیماری من با انجام لیزر موهای زائد، عود می‌کند؟

گرمای لیزر باعث عود کردن علائم ام اس نمی‌شود. از این بابت نگران نباشید. من بیمارانی داشته ام که لیزر موهای زائد را انجام داده و اکنون هیچ گونه مشکلی ندارند. در واقع لیزر موهای زائد برای بیماران ام اس، هیچ منع پزشکی ندارد! اما ممکن است در جلسات اول اسکارهایی روی پوست باقی بگذارد که طبیعی است و پس از چند روز از بین می‌رود.

  • یکی از دوستان من به ام اس مبتلا است و پس از یک جلسه انجام لیزر موهای زائد، علائم بیماری او عود کرده است. آیا این اتفاق تصادفی است؟

من معتقد هستم که این اتفاق، تصادفی است. زیرا در جمع کثیری از بیماران من که لیزر انجام می‌دهند، چنین اتفاقی رخ نداده است و این تنها می‌تواند یک پدیده تصادفی باشد.

  • من یک جلسه لیزر موهای زائد انجام داده ام و اکنون در بازوی خود احساسی شبیه سوزن سوزن شدن دارم. آیا باید نگران باشم؟


از آنجایی که مکانیسم مشخص و تعریف شده ای برای علائم در زمینه لیزر موهای زاید و ام اس وجود ندارد، نمی‌توان سوزن سوزن شدن را عامل نگران کننده ای دانست. اگر این علامت، به خاطر لیزر موهای زائد باشد باید ظرف مدت یک هفته ناپدید شود. در صورتی که بیشتر از این مدت طول بکشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

حرف آخر

بحث لیزر موهای زاید و ام اس احتمالا در آینده پاسخ های روشن تری خواهد داشت. اما به طور کلی مزایای لیزر بسیار بیشتر از خطرات احتمالی و ناشناخته آن است. با مشورت با پزشک خود و رعایت ملاحظات ذکر شده، می‌توانید لیزری بی خطر و موثر داشته باشید.