همچنین ببینید

تمرین کوهنوردی و صخره‌نوردی در خانه

ایمپلنت و دندانپزشکی و ام اس

در این مقاله با عنوان «ایمپلنت و دندانپزشکی و ام اس» به بررسی رابطه بین مراجعه به دندانپزشکی و بیماری ام اس می‌پردازیم. ضمن این بررسی، در پایان نتیجه گیری می‌کنیم که شرایط دندانپزشکی برای بیماران ام اس باید چگونه باشد. در نهایت ایمپلنت کردن را نیز برای افراد مبتلا به ام اس بررسی خواهیم کرد.

 رابطه بین لیزر موهای زاید و ام اس

رابطه بین لیزر موهای زاید و ام اس

آیا به دنبال راه حلی دائمی برای خلاص شدن از شر موهای زائد هستید؟ طبیعتا لیزر بهترین روش پیشنهادی برای از بین بردن همیشگی موهای زائد بدن است. معمولا لیزر برای افراد با شرایط بدنی مختلف، قابل استفاده است اما ممکن است برخی افراد، به دلایل خاصی از انجام لیزر ترس داشته باشند مانند مبتلایان به ام اس. افرادی که به بیماری مالتیپل اسکلروزیس مبتلا هستند، برای انجام برخی از روش های درمانی و بهداشتی، از جمله لیزر موهای زائد مردد هستند. ما اینجا هستیم تا رابطه بین لیزر موهای زاید و ام اس را موشکافی کنیم. اگر به این بیماری مبتلا هستید یا یکی از اطرافیان شما بیمار است، با ما همراه باشید تا در رابطه با این موضوع، آگاهی های لازم را کسب کنید.

علت ترس بیماران ام اس از لیزر موهای زائد چیست؟

بیماری ام اس با رنگدانه های پوستی در ارتباط است. در لیزر موهای زائد نیز، اشعه مورد نظر به لایه های پوست تابانده می‌شود. همین امر باعث شده که افرادی که ام اس دارند، در رابطه با لیزر کردن، نگران باشند.

آیا اشعه لیزر برای بیماران ام اس خطرناک است؟

خیر. اشعه لیزر از نوع امواج ماوراء بنفش است و این امواج برای افراد مبتلا به ام اس، خطری ندارند. اما گرما برای بیماران ام اس مضر است. به همین علت نیز، فعالیت هایی مانند برنزه کردن، سولاریوم رفتن، حمام آفتاب و وان آب گرم برای این افراد توصیه نمی‌شود و پزشکان همواره می‌خواهند که بیماران ام اس از این دسته فعالیت ها اجتناب کنند. در ادامه این بحث باید عرض کنیم که گرمای حاصل از لیزر ممکن است برای بیماران ام اس، خطرناک باشد. در حالی که اشعه لیزر به خودی خود مضر نخواهد بود.

با توجه به اینکه اکنون می‌دانیم اشعه لیزر خطرناک نیست اما گرمای حاصل از آن ممکن است خطر آفرین باشد، باید هنگام مراجعه برای لیزر، اپراتور را از وضعیت خود آگاه کنید. نگران نباشید زیرا دستگاه های لیزری که امروزی برای از بین بردن موهای زائد استفاده می‌شوند، مجهز به سیستم خنک کننده هستند. اگر از پالس شدید استفاده نشود و دستگاه مجهز به خنک کننده (یا همان باد سرد) باشد، مشکلی ایجاد نخواهد شد و می‌توانید بدون نگرانی برای لیزر موهای زائد بدن خود اقدام کنید.

لیزر موهای زاید و ام اس در هاله ای از ابهام!

اگرچه که بسیاری از پزشکان معتقد هستند که اشعه لیزر برای بیماران مبتلا به ام اس خطرناک نیست اما با این وجود، لازم است ملاحظاتی در نظر گرفته شود. از آنجایی که مالتیپل اسکلروزیس یک بیماری خود ایمنی است و به بافت های بدن خود فرد آسیب می‌رساند، ممکن است تحت تاثیر گرمای حاصل از لیزر قرار بگیرد و تبعاتی برای فرد به همراه داشته باشد. امروز با وجود پیشرفت گسترده علم پزشکی، هنوز هم تمام جنبه های بیماری ام اس کاملا شناخته نشده اند. بنابراین لیزر موهای زاید و ام اس در هاله ای از ابهام قرار دارد. اگر نگرانی زیادی از این بابت دارید، بهتر است قبل از شروع جلسات لیزر، با پزشک خود مشورت کنید.

نحوه ارائه خدمات لیزر موهای زائد به بیماران مبتلا به ام اس

با توجه به صحبت های پیشین، طبیعی است که ارائه خدمات در کلینیک های پوست، مو و زیبایی به بیماران مبتلا به ام اس باید با افراد عادی، متفاوت باشد. زیرا شرایط بدنی و وضعیت عمومی این افراد با سایرین متفاوت است و به گرما حساس هستند. از جمله فاکتورهایی که در بحث لیزر موهای زاید و ام اس، باید در نظر گرفت، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

·       پیش از هرگونه اقدامی، ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود را در جریان بیماری قرار دهید. در صورتی که حس می‌کنید اپراتور دستگاه لیزر از تخصص کافی برخوردار نیست، به پزشک متخصص مجموعه مراجعه کنید. در مشورت با متخصص، علائم و سابقه بیماری خود را توضیح دهید.

  • متخصص یا اپراتور دستگاه لیزر باید درجه پالس دستگاه را روی عددی تنظیم کند که برای شما خطرزا نباشد.
  • حتما باید از دستگاهی استفاده شود که مجهز به باد خنک کننده باشد. زیرا پوست شما نباید تحت تاثیر حرارت حاصل از لیزر قرار بگیرد.
  • در صورت نیاز باید پمادی برای شما تجویز شود تا پس از اتمام لیزر، روی موضع مالیده شود و از سوختگی های احتمالی جلوگیری کند.
  • وضعیت شما پس از انجام لیزر باید تحت نظر قرار بگیرد تا در صورت بروز هرگونه مشکل حتی مشکلاتی که به نظر کوچک و سطحی هستند، سریع به پزشک مراجعه کنید.
  • معمولا اپراتورهای دستگاه های لیزر با بالا رفتن شماره جلسات مراجعین، شدت پالس دستگاه را افزایش می‌دهند. باید دقت کنید که در مورد شما، مقدار پالس از محدوده مشخصی بالاتر نرود. زیرا با افزایش شدت پالس، حرارت حاصل از اشعه زیادتر می‌شود و حرارت برای شما مضر است.

پاسخ به سوالات متداول

برخی از عزیزانی که به مالتیپل اسکلروزیس مبتلا هستند، در زمینه لیزر موهای زاید و ام اس، سوالاتی را مطرح کرده اند. این سوالات و پاسخ پزشکان از جمله دکتر اسکات نیلسون (متخصص مغز و اعصاب و متخصص ام اس در Kaiser Permanente) را در ادامه خواهید دید:

  • با توجه به اینکه لیزرها از فناوری حرارتی استفاده می‌کنند، آیا علائم بیماری من با انجام لیزر موهای زائد، عود می‌کند؟

گرمای لیزر باعث عود کردن علائم ام اس نمی‌شود. از این بابت نگران نباشید. من بیمارانی داشته ام که لیزر موهای زائد را انجام داده و اکنون هیچ گونه مشکلی ندارند. در واقع لیزر موهای زائد برای بیماران ام اس، هیچ منع پزشکی ندارد! اما ممکن است در جلسات اول اسکارهایی روی پوست باقی بگذارد که طبیعی است و پس از چند روز از بین می‌رود.

  • یکی از دوستان من به ام اس مبتلا است و پس از یک جلسه انجام لیزر موهای زائد، علائم بیماری او عود کرده است. آیا این اتفاق تصادفی است؟

من معتقد هستم که این اتفاق، تصادفی است. زیرا در جمع کثیری از بیماران من که لیزر انجام می‌دهند، چنین اتفاقی رخ نداده است و این تنها می‌تواند یک پدیده تصادفی باشد.

  • من یک جلسه لیزر موهای زائد انجام داده ام و اکنون در بازوی خود احساسی شبیه سوزن سوزن شدن دارم. آیا باید نگران باشم؟

از آنجایی که مکانیسم مشخص و تعریف شده ای برای علائم در زمینه لیزر موهای زاید و ام اس وجود ندارد، نمی‌توان سوزن سوزن شدن را عامل نگران کننده ای دانست. اگر این علامت، به خاطر لیزر موهای زائد باشد باید ظرف مدت یک هفته ناپدید شود. در صورتی که بیشتر از این مدت طول بکشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

حرف آخر

بحث لیزر موهای زاید و ام اس احتمالا در آینده پاسخ های روشن تری خواهد داشت. اما به طور کلی مزایای لیزر بسیار بیشتر از خطرات احتمالی و ناشناخته آن است. با مشورت با پزشک خود و رعایت ملاحظات ذکر شده، می‌توانید لیزری بی خطر و موثر داشته باشید.