امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مشکلات فکری در مبتلایان به ام اس (MS)
۲۹ آبان ۱۳۹۲

شما هنگامی که به بیماری ام اس مبتلا می شوید، گم کردن کلید هایتان و یا فراموش کردن یک اسم می تواند شما را نگران کند. این یک حقیقت است که تقریبا نیمی از بیماران مبتلا به بیماری ام اس در طول زمان با مشکلات شناختی (ضعف در تمرکز، کند شدن روند فکر کردن و مشکلات حافظه) مواجه می شوند.

اغلب این مشکلات خفیف هستند و باعث اختلال در زندگی روزمره فرد نمی شوند. مشکلات شدید فکری بسیار نادراند و تقریبا تنها در 5% تا 10% از مبتلایان به این بیماری قابل رویت هستند.

نشانه های اختلالات فکری

نشانه های اختلالات فکری در بیماری ام اس معمولا بسیار نامحسوس هستند و ممکن است تا زمانی که یک دوست و یا همکار و یا یکی از اعضای خانواده به آن اشاره نکنند، شما خود، متوجه آن نشوید. شما ممکن است:

برای پیدا کردن لغات درست و صحیح مجبور به تلاش کردن بیشتری شوید.
کارهایی که باید انجام بدهید را فراموش کنید و یا وظایفی که دارید را از خاطر ببرید.
برنامه ریزی برای آینده و یا تعیین اولویت ها برایتان مشکل باشد.
با تمرکز کردن مشکل داشته باشید، مخصوصا زمانی که دو اتفاق با هم و رخ می‌دهند.
بیماری ام اس معمولا به هوش یا حافظه ی بلند مدت شما صدمه نمی زند. ام اس توانایی های شما برای مطالعه کردن (خواندن) و یا انجام یک مکالمه را تحت تاثیر قرار نمی دهد.

آزمایش و تشخیص

اگر شما به داشتن اختلالات شناختی مشکوک هستید، با نورولوژیست (متخصص مغز و اعصاب) مشورت کنید. این اختلالات می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. پزشک شما می تواند تشخیص دهد که آیا این مشکلات دلایل دیگری همچون پیری، تاثیرات داروهای گیج کننده ، افسردگی‌آور، اضطراب‌آور و یا خستگی‌آور دارد یا خیر.

هنگامی که پزشک شما مطمئن شد که این حالات دلایلی مانند دلایل ذکر شده ندارند، مرحله ی بعدی که انجام آزمایشات است آغاز می شود. پزشک شما ممکن است شما را به متخصص مغز و اعصاب، یا آسیب شناس گفتاری و یا درمانگر حرفه ای در این زمینه ارجاع دهد.

بازپروری مغز

اگر در آزمایشات مشخص شود که اختلالات تمرکز و حافظه ی شما به علت بیماری ام اس شماست، شاید دوست داشته باشید که این مشکلات را حل کنید و به بازپروری مغز خود بپردازید. این کار می تواند شامل:

تمرینات حافظه با استفاده از کامپیوتر
روش هایی مانند استفاده از دفتر یادداشت ها و سیستم های بایگانی برای کمک به حافظه و به یاد آوردن مطالب باشد.
اینکه اختلالات فکری که بر اثر بیماری ام اس حاصل می شود آنقدر شدید شوند که بیمار به مراقبت های دائمی نیاز داشته باشد و یا نتواند زندگی معمولی خود را ادامه دهد هرچند بسیار نادر ولی امکانپذیر است. اگر این مسئله شما را نگران کرده است، آن را با پزشک خود در میان بگذارید. مراکز مددکاری اجتماعی و روانشناسان می توانند در این زمینه به شما کمک کنند و روشهایی برای مراقبت به شما ارائه دهند.

آیا دارو ها می توانند کمک کنند؟

محققان در حال انجام تحقیقاتی هستند که بفهمند آیا داروهایی که برای کند کردن تاثیرات عصبی بیماری ام اس مصرف می شوند، می توانند برای این اختلالات نیز موثر باشند.

برخی دیگر از محققان نیز بر روی روش های درمانی ای، مانند داروهای بیماری آلزایمر، که می توانند به صورت موقت به بهبود حافظه و بالا رفتن تمرکز کمک کند کار می کنند. از پزشک خود بخواهید که نتایج امیدوار کننده ای که ممکن است به دست بیاید را با شما نیز درمیان بگذارد.

منبع: شفاجو
لینک خبر
ام اس شاید مسیر را برایمان ناهموار کند، اما مانع حرکتمان نخواهد شد
[تصویر:  1927b880db2a9f321.jpg]

تشکر شده توسط : آنا , امین , visko , FBF , ghaside , برگ 7 , nahid , barzegar , kaveh_plus , sooorooosh , m0hamad , mahdiye1989 , ahya , زهرا59 , elham 66 , مولتی ام اس , zmm , omid_nejad
کارهایی که باید انجام بدهید را فراموش کنید و یا وظایفی که دارید را از خاطر ببرید.
برنامه ریزی برای آینده و یا تعیین اولویت ها برایتان مشکل باشد.
با تمرکز کردن مشکل داشته باشید، مخصوصا زمانی که دو اتفاق با هم و رخ می‌دهند.
هر 4 موردش برای من صدق میکنه... فقط 1 و 2 خیلی کمتر از 2 و 3 confusedconfusedSmile (16)Smile (16)Smile (16)Smile (16)Smile (16)Smile (16)Smile (16)
 تشکر شده توسط : یوسفی نازنین , برگ 7 , m0hamad
همه مشکلاتی که گفته شده درمورد من صدق می کنه قبل از اینکه مشخص بشه ام اس دارم بهم میگفتن نازنین آلزایمر ریس حراست دانشگاه کاملا میشناختم از بس که چیزام رو جا میزاشتم می گفت تو حالا 20 سالته اینطوری 40 سالگی چی می شی confused2 اصلا یه روز تخم مرغ یادم رفت میگفتم اگ اگ گفتن خوبه تو ایرانی laughing3
 تشکر شده توسط : امین , سمانه میم , spring
منم تو تمرکز و فکر کردن خیلی مشکل دارمconfused2
 تشکر شده توسط : saeid , برگ 7 , spring
برای پیداکردن لغات درست وحسابی مجبور به تلاش کردن بیشتر شوید.برنامه ریزی برای آینده وتعیین اولویت مشکل باشد ،کارهایی که باید انجام دهید فراموش میکنید،تمرکز برایتان مشکل است مخصوصادواتفاق باهم رخ دهند.بنظر من که هیچ کدوم اینها درست نیست مغز ما دقیقا مثل کامپیوترمدرن خیلی فعال کار می کنه تازه هرگز هنگ نمی کنه.باور ندارید امتحانش مجانی است.
اے دنیا کے مسافر منزل تیری قبرھیں اے کر رھا ھیں جو تو دو دن کا یہ سفرھیں موت ھیں تیرا ان دیکھا ساتھی آچانگ تجھے نگل لے گا:ای مسافر دنیا خونه ی توقبر است ای که هرکاری میکنی سفر دو روزه هست مرگ رفیق ندیده ی تو است یکهو نفست رو می گیره
 تشکر شده توسط : saeid , spring , یوسفی نازنین , somayeh90
منم همینطورم
اسم زیبای اباالفضل
نمک زندگیمونه
 تشکر شده توسط : sargol
confused2confused2confused2confused2confused2confused2confused2confused2confused2confused2confused2confused2confused2confused2confused2confused2
confusedconfusedconfusedconfusedconfusedconfusedconfusedconfusedconfusedconfusedconfusedconfused
تو منو تنها نذار....ای خدا.....خدا.....
 تشکر شده توسط : مینا ح
(2013/11/20, 06:52 PM)paeazan نوشته است: برخی دیگر از محققان نیز بر روی روش های درمانی ای، مانند داروهای بیماری آلزایمر، که می توانند به صورت موقت به بهبود حافظه و بالا رفتن تمرکز کمک کند کار می کنند. از پزشک خود بخواهید که نتایج امیدوار کننده ای که ممکن است به دست بیاید را با شما نیز درمیان بگذارد.

نسبت به دارو رفلکس خیلی پائینه
من بابت این مسئله داروهای آلزایمر تو چند سال گذشته زیاد مصرف کردم و همه هم بی اثر بود تا آخریش که چند ماهه دارم مصرف میکنم و تاثیر کاملا محسوسی داره(ریواستیگمین) البته رو حافظه خیلی اثری نداره اما قدرت پردازش مغز خیلی بیشتر میشه
زندگی مثل یه لیوان پر از آب ولی ترک خورده است
آب رو بخوری تموم میشه --- آب رو نخوری حروم میشه
 تشکر شده توسط : paeazan , spring
بستگی داره. آسیب ها کجا باشن. باز هم همون طور که میبینید میگه نیمی از بیماران ام اس تجربه میکنن این حالت رو.
حالا در مورد دارو هم که می‌فرماید من اول کار حس میکردم اسم یادم میره لغت زبان خوب حفظ نمیشم. یا اصلا یادم نیست.
یه نورولوژیست بهم مودافنیل رو پیش نهاد کرد.
فقط بحث هزینه دارو وسط بود.
ولی چون درس میخونم. ونیاز دارم ذهنم خوب عمل کنه دارو رو تهیه کردم. یک بسته 30 تایی از این دارو 200000 تومن هست.
اثر بخشی اون اثبات شدست. با پزشکتون در موردش صحبت کنید.
من باید روزی دو تاش و مصرف کنم. اثر بخشیش رو خودتون حس می کنید. دوز استاندار مصرف دارو در ام اس 200 میل هست. اما تا 400 میل هم پزشکان میتونن تجویز کنن.
سوالی داشتین در مورد دارو در خدمتم
[تصویر:  43679430772591471299.gif]

تشکر شده توسط : zohaa , paeazan , آنا , spring , ابراهیم , ahya , kaveh_plus , visko
فکر نمیکردم خیلی از این مشکلات,مثلا برای پیدا کردن لغات صحیح... ربطی به ام اسم داشته باشه,حالا نسبت به این موضوع یه کم حساس شدم.
یادش به خیر!تو دانشگاهم درسهای عمومی رو اغلب با تقلب پاس میشدم!!!!
خدایا شکرت....
 تشکر شده توسط : ahya , mehdisalimi , kaveh_plus

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  نقش حفاظتی ویتامین B در تحلیل رفتن عصب مبتلایان به ام اس # پریسا # 12 9,788 2016/03/12, 01:49 PM
آخرین ارسال: niloofary
  اطلاعاتی در مورد مشکلات بینایی در بیماران ام.اس aztab 14 11,653 2016/02/23, 10:29 PM
آخرین ارسال: sweetbasil
  بازیهای آنلاین برای مبتلایان به ام اس! mohammad.ali 4 5,173 2015/11/26, 01:11 AM
آخرین ارسال: SSA
  هوای گرم بر میزان «هشیاری» مبتلایان به MS تأثیر منفی دارد melody 58 34,720 2014/06/12, 06:38 PM
آخرین ارسال: pesareshoja_ir71
  نکاتی که مبتلایان به MS و اطرافیان آنها باید بدانند. sara 29 19,539 2013/12/05, 11:55 PM
آخرین ارسال: samiramiss
  دولت و مجلس مبتلایان به ام اس را فراموش کرده اند hamdam 1 2,559 2013/06/02, 04:28 PM
آخرین ارسال: anaram
  مبتلایان به ام اس دستهای خودرامرتب شستشوبدهند sargol 0 2,142 2013/02/20, 10:02 AM
آخرین ارسال: sargol
  غذا و احساسات در مبتلایان ام اس maya 2 3,905 2012/01/26, 09:05 PM
آخرین ارسال: parastoo joon

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست