•  قبلی
  • 1
  • 2(current)
  • 3
  • 4
  • 5
  • ...
  • 8
  • بعدی 
امتیاز موضوع:
  • 6 رأی - میانگین امیتازات : 4.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سیتالوپرام عوارض و فایده ها

sit TAL o pram) citalopram) (با نام تجاری Celexa )،از دسته دارویی ضد افسردگی های موسوم به SSRIs(مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین) است.سیتالوپرام در درمان افسردگی استفاده می شود.

اشکال دارویی سیتالوپرام

قرص های خوراکی20 میلی گرمی صورتی رنگ و خط دار

قرص های خوراکی 40 میلی گرمی سفید رنگ و خط دار

محلول خوراکی 10mg/5ml

اطلاعات مهمی که باید در مورد سیتالوپرام بدانیم

سیتالوپرام را نباید همراه با داروهای مهارکننده مونوآمینو اکسیداز(MAOI ) از قبیل ترانیل سیپرومین، isocarboxazid و phenelzine مصرف کرد، باید بین مصرف این داروها و سیتالوپرام حداقل 14 روز فاصله باشد.در اوایل مصرف دارو ممکن است افکار خودکشی در فرد مصرف کننده ایجاد شود _به خصوص در افراد جوان تر از 24 سال_ از این رو باید 12 روز پس از مصرف برای کنترل عوارض به پزشک مراجعه کرد.

در صورت بروز موارد زیر به پزشک مراجعه شود: تغییرات خلقی یا رفتاری،اضطراب،حملات پانیک،اختلال خواب،بی قراری،عصبانیت و پرخاشگری،بیش فعالی ذهنی یا حرکتی،بدترشدن افسردگی،افکارخودکشی.

داروهای ضدافسردگی برای جنین مضر بوده(رده C )،از طرفی قطع مصرف آن ها باعث عود مجدد بیماری می شود،لذا توصیه می شود که در صورت حاملگی یا در زمان شیردهی با مشورت پزشک مصرف سیتالوپرام قطع شود.

در شرایطی مثل بیماری های کلیوی،کبدی،صرع،اختلالات دو قطبی، سابقه سوءمصرف مواد یا اقدام به خودکشی نمی توان از سیتالوپرام استفاده کرد.

استفاده از سیتالوپرام (به ویژه در افراد زیر 18 سال )بدون تجویز پزشک ممنوع می باشد.

نحوه مصرف دارو

دارو را باید به دقت و طبق تجویز پزشک مصرف نمود.از مصرف مقادیر بیش از حد یا مصرف بیش از مدت زمان تجویز شده توسط پزشک خودداری شود.

بهتر است دارو در یک زمان مشخص از روز و بر اساس دوز تعیین شده توسط پزشک مصرف شود.

حداقل 4 هفته طول می کشد تا آثار درمانی سیتالوپرام مشخص شود،نباید بدون مشورت با پزشک دارو را قطع کرد،در صورت قطع ناگهانی دارو،بیمار دچار عوارض جانبی ناخوشایند قطع مصرف خواهد شد.

در صورت فراموش کردن یک دوز در اولین فرصت دوز فراموش شده را مصرف کنید ، اگر نزدیک دوز بعدی دارو باشد،بدون توجه به دوز فراموش شده،زمان بندی دارویی را رعایت کنید.

علایم استفاده بیش از حد (Overdose) دارو عبارتند از: تهوع، استفراغ، لرزش، تعریق،افزایش ضربان قلب،گیجی،غش و کما

در صورت بروز هر کدام از موارد بالا باید فوراً به پزشک مراجعه نمود.

الکل را نباید همراه با سیتالوپرام مصرف کرد چون باعث تشدید عوارض آن می شود. هم چنین هنگام مصرف این دارو نباید از داروهای شل کننده عضلانی ،مهارکننده های مونوآمین اکسیداز،داروهای ضد درد،ضد صرع و دیگر داروهای ضد افسردگی و اضطراب استفاده کرد.این داروها ممکن است خواب آلودگی ناشی از سیتالوپرام را افزایش دهند.

یکی از اثرات جانبی سیتالوپرام کندی رفلکس ها و گسیختگی افکار است،بنابراین طی استفاده از این داروها از رانندگی و کارهایی که نیاز به هوشیاری کامل دارند،خودداری شود.

اثرات جانبی سیتالوپرام

در صورت بروز علایم زیر فوراً به پزشک مراجعه کنید:

- علایم حساسیت مثل راش،خارش،مشکلات تنفسی، ورم صورت،زبان و گلو

-تشنج، لرزش،سفتی عضلانی

- مشکل در تطابق و هماهنگی حرکات

- بی قراری،تعریق،ضربان سریع

- عصبانیت ،بی قراری،گیجی،مشکلات تمرکزی

- بی خوابی

- تهوع،ناراحتی معده، کاهش اشتها

- تغییرات وزن

- افزایش ادرار بیش از حد نرمال

- خشکی دهان،خمیازه کشیدن

تداخلات دارویی

سیتالوپرام با داروهای دیگر ضدافسردگی مثل آمی تریپتیلین،فلوکستین،ایمی پرامین ،وارفارین،سایمتدین نباید مصرف شود.

مصرف سیتالوپرام با داروهای ضد درد مثل آسپرین، ایبوپروفن،ناپروکسن و ایندومتاسین باعث کبودی و خونریزی زیرجلدی می شود.
 تشکر شده توسط : ابراهیم , amirfarhag , rose abi , sara-m , طلایه , nazaninamiri70 , Pooya.N , مهرافروز , نسترنى , parastoo joon , sooorooosh
وا پس چرا به من سیتالوپرام و آمی تریپتیلین با هم دادن؟
برف ببارد یا باران برای باور "پاییز" همین "جای نبودنت" کافیست !!
 تشکر شده توسط : Pooya.N , نسترنى
سیتالوپرام خواب من رو خیلی خراب کرده
 تشکر شده توسط : Pooya.N , ehsan 10054 , نسترنى
با توجه به یکسان بودن اثر این دارو با فلوکستین در مهار انتخابی بازجذب سروتونین، من فکر میکنم عوارض فلوکستین از سیتالوپرام کمتر باشه.
من شخصا چون هر دوش رو استفاده کردم فلوکستین رو ترجیح میدم.
Open Your Heart, I'm Coming Home
 تشکر شده توسط : ثریا , N00shin , Saina , sara-m , نسترنى
من فلوکسیتین هم استفاده کردم
فرقی نداره
هر دو تاش خوابم رو خیلی خراب می کنه
حتی فلوکسیتین عوارض بیشتری هم برام داره مثل بی اشتهایی و...
فکر کنم عوارض داروها در افراد مختلف متفاوت باشه
 تشکر شده توسط : ehsan 10054 , Pooya.N , Saina , نسترنى
فلوکستین روی دستگاه گوارش و میل جنسی تاثیر میزاره
اما سیتالوپرام این عوارضش کمتره
در عوض سیتالوپرام بیشتر رو خواب تاثیر میزاره
اما در نهایت این حرف درسته
عوارض و شدت و ضعفشون برای افراد مختلف متفاوته
Open Your Heart, I'm Coming Home
 تشکر شده توسط : N00shin , Saina , نسترنى , parastoo joon
سیتالوپرام یک داروی ضد افسردگی از گروه مهارکننده‌های بازجذب سروتونین است که برای درمان اختلالات خلقی و درمان اختلالات افسردگی شدید به کار برده می‌شود. سیتالوپرام گاه برای درمان اختلالات اضطرابی نیز تجویز می‌شود.

سیتالوپرام در سال ۱۹۸۹ توسط شرکت دانمارکی لاندبک ساخته شد و با پایان مدت حق انحصاری تولید آن در سال ۲۰۰۳ کمپانی‌های دیگر داروسازی نیز ساخت آن را آغاز کرده‌اند.

استفاده از سیتالوپرام برای درمان افسردگی، اختلال هراس و اضطراب اجتماعی مورد تأیید است. این دارو همچنین در کاهش نوروپاتی دیابتی و انزال زودرس نیز موثر است و مصرف هم‌زمان آن به همراه آمی تریپتیلین برای جلوگیری از حملات میگرن شدید موثر است.

سیتالوپرام بیشتر در دوز درمانی ۲۰ تا ۶۰ میلیگرم در روز به خوبی تحمل می‌شود و عارضه چندانی ندارد. احتمال تداخل دارویی سیتالوپرام از دیگر اس‌اس‌آرآی‌ها کمتر است و در هنگام اوردوز هم داروی کم خطری‌ست. با این حال گزارش‌هایی از مرگ با مصرف ۸۴۰ تا ۱۹۶۰ میلیگرم گزارش شده‌است. امکان بروز سندرم ترک اس‌اس‌آرآی‌ها پس از قطع مصرف سیتالوپرام وجود دارد. به همین جهت توصیه می‌شود که قطع مصرف به طور تدریجی انجام شود.

عوارض جانبی

حالت فراموشی، اختلالات جنسی، خواب آلودگی، خشکی دهان، تهوع ومنگی و در برخی موارد تاری دید، اختلال ادراک ، اختلالات خواب، اشکال در تنفس، تب، اختلالات قاعدگی در بانوان، افزایش حجم و دفعات ادرار، بثورات جلدی، خارش، دردشکمی و ناراحتی معده، اسهال، بی اشتهایی، اضطراب، دردمفاصل، بی حالی، نفخ شکم، کاهش فشارخون یا کاهش فشار خون وضعیتی، افزایش بزاق، تعریق زیاد، میگرن، آبریزش بینی، سینوزیت، اختلالات ماینک و لرزش از عوارض جانبی این دارو هستند.
هيچگاه اميد كسى را نا اميد مكن شايد اين تنها دارايى او باشدundecided2
 تشکر شده توسط : Pooya.N , yummy , parastoo joon
(2012/07/24, 11:51 AM)pooya.n نوشته است: با توجه به یکسان بودن اثر این دارو با فلوکستین در مهار انتخابی بازجذب سروتونین، من فکر میکنم عوارض فلوکستین از سیتالوپرام کمتر باشه.
من شخصا چون هر دوش رو استفاده کردم فلوکستین رو ترجیح میدم.

من هم هر دوش رو استفاده کردم از سیتالوپرام شروع کردم بعد با پیشنهاد روانشناس فلوکستین رو شروع کردم؛ اما چون سردردای بدی میشدم دکترم گفت یکی از عوارض فلوکستین میتونه باشه دوباره سیتالو شروع کردم!! من باز هم سردرد میشم اما کمی کمتر و شدتش هم کمتره!!
این داروها رو صبح ها استفاده کنید تا روی خوابتون کمتر تاثیر بذاره؛ چون داروی ضدافسردگیه باعث کم خوابی یا بی خوابی میشه! برای کم اشتهایی توسط فلوکستین هم یکی از عوارضش هست و فک کنم طبیعیه
عذاب می کشم ولی عذاب من گناه نیست
وقتی شکنجه گر تویی،شکنجه اشتباه نیست
 تشکر شده توسط : Pooya.N
من فقط یدونشو خوردم اسید معدمو وحشتناک بالا برد تا چند روز و حالت تهوع داشتم
خاطره خیلی بدی از این قرص دارمconfused
واسه همینم به دکترم گفتم و قطعش کردمagreement2
در ضمن هیچ قرص ضد افسردگی استفاده نکردم از اون به بعد!!!بدجور ترسوندم!!!1Smile (16)Smile (16)Smile (16)Smile (16)Smile (16)
 تشکر شده توسط : Pooya.N
من شش ساله دارم می خورم تو این مدت خوب بودم البته تعریق و مقداری اضافه وزن و کمی فراموشی در این مدت داشته ام confused
به جهان خرم ازآنم که جهان خرم از اوست/ عاشقم بر همه عالم که همه عالم از اوست
 تشکر شده توسط : sooorooosh , nahid , naarin.p

•  قبلی
  • 1
  • 2(current)
  • 3
  • 4
  • 5
  • ...
  • 8
  • بعدی 

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  اثر و عوارض پرگابالین (لایریکا) - تجربه ها SSA 46 208,400 2022/07/19, 10:26 AM
آخرین ارسال: imanager

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان