امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 3.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بیماری لوپوس و تشابه و تفاوت آن با ام اس
#1
تغذیه درمانی در بیماری لوپوس


---------------------------------------------------------------------------- [تصویر:  8esq3zjhubcy0pbu94.jpg]
مصرف غذاهایی که غنی از اسید چرب امگا3 می‌باشند (مانند ماهی و بزرک)، در کاهش التهاب ناشی از لوپوس مؤثر است. علاوه بر این اسید چرب، بزرک حاوی آنتی‌اکسیدان نیز می‌باشد که در کاهش علایم مربوط به لوپوس بسیار مؤثر است.


--------------------------------------------------------------------------------


لوپوس یک بیماری خود ایمنی است که با التهاب بافت پیوندی به ویژه در مفاصل همراه می‌باشد.

سیستم ایمنی در این بیماری به جای حمایت از فرد، به بدن او حمله می‌نماید و علت ایجاد بیماری را تولید زیاد اینترفرون نوع I و دیگر عوامل سایتوتوکسیک (سمی برای سلول‌ها) بیان می‌کنند.

علائم این بیماری شامل خستگی مفرط، درد و التهاب مفاصل، تب بدون علت، راش‌های (قرمزی‌های) پوستی، زخم‌هایی در دهان و اختلالات کبدی می‌باشد.

لوپوس یک بیماری خود ایمنی است که روی همه ارگان‌ها اثر می‌گذارد. این وضعیت موجب اختلال در عملکرد کلیه‌ها می‌شود که نتیجه‌ی آن، دفع پروتئین می‌باشد.

در زنان در سنین باروری، این بیماری ایجاد می‌شود.

داروهایی مانند پروکاینامید، هیدرالازین، متیل دوپا و کلرپرومازین موجب بروز علایمی شبیه به لوپوس می‌شوند.

در یک بررسی نشان داده شد که آلودگی محیط و فضولات صنعتی موجب افزایش خطر ابتلا به لوپوس می‌شود. همچنین قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش نور آفتاب، محرکی در بروز علایم پوستی این بیماری می‌باشد.

در مطالعه‌ای که بر روی گروه کوچکی از بیماران انجام شد، افزودن روزانه 30 گرم دانه بزرک یا همان تخم کتان که دارای اسید چرب غیر اشباع می‌باشد، موجب بهبود عملکرد کلیه در آن‌ها گردید

یک سری از مواد شیمیایی مانند هیدرازین و مواد رنگی موجود در غذاها مانند تترازین موجب افزایش خطر ایجاد لوپوس در افراد حساس به این بیماری، می‌شوند.

ریسک فاکتورهای این بیماری شامل سابقه خانوادگی این بیماری، قاعدگی نامنظم، شروع قاعدگی در 15 سالگی و یا دیرتر، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی و پایین بودن میزان آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند ویتامین‌های A و E در خون می‌باشد.

تعدادی از داروها مانند کورتیکواستروئیدها، NSAID‌ها (داروهای مسکن غیر استروئیدی)، ایمنوساپریسنت‌ها (داروهای کاهش دهنده ایمنی) و ضد مالاریاها که در درمان این بیماری به کار می‌روند، بر روی متابولیسم مواد مغذی در بدن اثر می‌گذارند.

تغذیه درمانی در لوپوس
[تصویر:  ie9qbn2imjt75bontu6.jpg]

تاکنون رژیم غذایی خاصی برای این بیماری شناخته نشده است و با توجه به شرایط هر فرد، یک رژیم غذایی برای او تجویز می‌شود.

این رژیم غذایی باید با توجه به عوارض بیماری بر روی فرد، تأثیر داروها بر روی ارگان‌های مختلف و متابولیسم مواد مغذی در بدن تجویز گردد.

نیاز به پروتئین به علت اختلال در عملکرد کلیه و نیز مصرف داروهای استروئیدی تغییر می‌کند.

میزان دریافت سدیم و مایعات نیز به دلایل گفته شده باید محدود گردد.

همچنین میزان نیاز به انرژی باید با توجه به وزن خشک تعیین شود. دریافت انرژی باید به گونه‌ای باشد که وزن نرمال حفظ گردد.

محدودیت انرژی، پروتئین و چربی می‌تواند موجب کاهش قابل توجه در عملکرد کلیه و دفع پروتئین زیاد از ادرار گردد.

در مطالعه‌ای که بر روی گروه کوچکی از بیماران انجام شد، افزودن روزانه 30 گرم دانه بزرک یا همان تخم کتان که دارای اسید چرب غیر اشباع می‌باشد، موجب بهبود عملکرد کلیه در آن‌ها گردید.

مصرف غذاهایی که غنی از اسید چرب امگا3 می‌باشند (مانند ماهی و بزرک)، در کاهش التهاب ناشی از لوپوس مؤثر است. علاوه بر این اسید چرب، بزرک حاوی آنتی‌اکسیدان نیز می‌باشد که در کاهش علایم مربوط به لوپوس بسیار مؤثر است.

طبق بررسی‌ها مشخص شده است که افراد مبتلا به لوپوس سطح آنتی‌اکسیدان خونی پایین‌تری نسبت به سایر افراد دارند

تعدادی از محققان اسپانیایی، بیان کرده‌اند که افراد مبتلا به لوپوس، دارای آلرژی غذایی بیشتری نسبت به سایر افراد می‌باشند. اکثر مطالعات نشان داده‌اند که مصرف گوشت گاو و لبنیات موجب عکس‌العمل‌های آلرژیک در افراد مبتلا به لوپوس شده است. شیر گاو دارای پروتئین کازئین می‌باشد که موجب تحریک سیستم ایمنی می‌شود. به همین علت است که اکثر بیماران مبتلا به لوپوس دچار عدم تحمل به شیر و لبنیات می‌باشند.

کم خونی در این بیماران بسیار شایع می‌باشد، اما کم خونی آن‌ها بدون ارتباط با دریافت آهن است.


مکمل درمانی


1- کمبود سطح هورمون دی‌هیدرواپی‌آندروسترون (DHEA) و DHEA - سولفات در خون این بیماران همراه با علایم شدید لوپوس گزارش شده است. دریافت این مکمل می‌تواند در بهبود و کاهش علایم بیماری نقش داشته باشد.

2- اسیدهای چرب امگا 3 موجود در روغن ماهی شامل ایکوزاپنتاانوئیک اسید (EPA) و دکوزاهگزاانوئیک اسید (DHA) در کاهش التهاب مؤثر هستند. در مطالعات حیوانی نشان داده شد که دریافت مکمل‌های EPA و DHA از ایجاد بیماری لوپوس جلوگیری می‌کند.

اکثر مطالعات نشان داده‌اند که مصرف گوشت گاو و لبنیات موجب عکس‌العمل‌های آلرژیک در افراد مبتلا به لوپوس شده است

3- آنتی‌اکسیدان‌ها: طبق بررسی‌ها مشخص شده است که افراد مبتلا به لوپوس سطح آنتی‌اکسیدان خونی پایین‌تری نسبت به سایر افراد دارند. در حیواناتی که رژیم غذایی فقیر از آنتی‌اکسیدان داشتند، وضعیتی شبیه به لوپوس ایجاد شد و مصرف مکمل‌هایی مانند ویتامین C، E، بتاکاروتن و سلنیوم، به بهبود علایم لوپوس کمک نمود.


شیوه زندگی

سیگار کشیدن ارتباط قابل توجهی با افزایش ریسک پیشرفت لوپوس دارد.


 تشکر شده توسط : khatoon25 , پریا حقیقت پور
#2
من توی گوگل خیلی سرچ کردم فقط فهمیدم بیماری لوپوس بیماری سیستم ایمنی است خواهشابمن تفاوت بیماری لوپوس وام اس رابگویید ازشماممنون میشم راه تشخیص این دوبیماری ازهم چیست؟من این سوال رابرای این پرسیدم که برای یکی ازفامیلهای مایک دکترتشخیص ام اس دادودکتردیگرگفت تشخیص لوپوس راداد.آیااین دو بیماری تااین بهم نزدیک هستندکه تشخیصشان ازهم مشکل است؟اگرکسی جواب منوبدهدبینهایت ممنون میشم
اے دنیا کے مسافر منزل تیری قبرھیں اے کر رھا ھیں جو تو دو دن کا یہ سفرھیں موت ھیں تیرا ان دیکھا ساتھی آچانگ تجھے نگل لے گا:ای مسافر دنیا خونه ی توقبر است ای که هرکاری میکنی سفر دو روزه هست مرگ رفیق ندیده ی تو است یکهو نفست رو می گیره
 تشکر شده توسط : پریا حقیقت پور
#3
لوپوس و ام اس هر دو بیماری خودایمنی هستند . لوپوس سیستم ایمنی رو طوری تحت تاثیر قرار میده که سیستم ایمنی در پاسخ به اون ارگان های بدن رو مورد حمله قرار میده ، اما همونطور که میدونید در ام اس بافت فیبرهای عصبی مورد حمله قرار می گیره .
دلیل ایجاد لوپوس هم مانند ام اس مشخص نیست و عواملِ مختلفی در ایجاد اون نقش دارن .
وجه اشتراک دیگه ای که بین لوپوس و ام اس وجود داره این هست که راه تشخیصِ دقیقی برای هیچ کدوم وجود نداره و هر کدوم برای تشخیص نیاز به آزمایش های دقیق و مختلفی دارن و علائم هر کس با دیگری متفاوت هست .
لوپوس و ام اس دو بیماری کاملا متفاوت هستند اما داری وجوه اشتراکی هستن ؛ علاوه بر خودایمنی بودن ، هر دو گروه سنی مشابهی رو تحت تاثیر قرار میدن ( بیشتر زنانِ جوان ) و هر دو در بعضی مواقع از الگوی فروکش کننده _ عود کننده پیروی می کنن .
در حالی که اعصاب طعمه ی اصلی در ام اس هستند ، ممکن هست لوپوس هم مولفه های عصبی خاص خودش رو داشته باشه .

منبع
[تصویر:  emza-full-light.gif]

... Forever trusting who we are , And nothing else matters
 تشکر شده توسط : نازلی , sooorooosh , پریا حقیقت پور
#4
بعضی وقتا هست که حتی علائم اولیه مشترک هست
یعنی پلاک ایجاد میشه...شخصاً خودم اولین بار که پلاک دیدن رو مغزم مشکوک به لوپوس شدن...
اگر در مراحل اول بیماری پلاکهای ام اس دقیقا مشخص نباشه...سه عامل...سکته مغزی -لوپوس و ام اس عامل دی میلین شدن در مغز میتونن باشن...
با رد کردن اون دو تا ام اس درنهایت تایید میشه
کمبود ویتامین d3 در لوپوس خیلی نقش داره...وحتی میتونه عامل ابتلا باشه
کلا بیماریهای اتو ایمنی مثل لوپوس - als - ام اس -لُکمیا و غیره خیلی پیچیدگی دارن و کنترلشون خیلی سخته...چون عامل بیماری به میزان خیلی زیاد هر لحظه در مغز استخوان تولید میشه(گلبولهای سفید )
باچیزایی که در مورد سایر بیماریهای اتو ایمنی میخونم...ام اس یه جورایی خوبه هست...و در مقایسه با اونها خیلی کم درد سر تره...
بازم خدا رو شکر که ام اس دارم...خدا همیشه جای شکرشو نگه میدارهinnocent0001.gif
[تصویر:  43679430772591471299.gif] تشکر شده توسط : پریا حقیقت پور
#5
سانازجون وآقاسروش ممنون ازتوضیحات شما.این فامیل من اول پیش دکترقره گزلی رفت که ایشون برایش ام ارای نوشتندوبعدازدیدن ام ارای گفتندام اس داردبرایش سینووکس تجویزکردنداماچون اون فامیلمون بعدازتزریق حالش خیلی بدشدبطوری که پاهایش کاملاسرشدنتونست پاهایش راتکان بدهدبرای همین اونوپیش یک دکتردیگربردندکه اون یک سری آزمایشات برایش نوشت وبعدازدیدن آزمایشات وام ارای گفت لوپوس دارد.حالااون خودش تواین مونده که به تشخیص کدوم دکتربایداعتمادکند.
آم ارای منوکه برای دکترهای آمریکاهم فرستادنداوناهم برای من تشخیص ام اس رادادندتوی تهران هم من پیش چندین دکتررفتم تشخیص همگی برای من ام اس بود.
فامیل من که دودکتربرایش دوتشخیص مختلف دادندالان 43سالش است ولی موقع تشخیص این بیماریهاسی و خورده ای سالش بود.
من ازبچگی گزگزتمام بدن وسرگیجه وضعف راداشتم 20سالم که بودبرای من تشخیص ام اس رادادند
اے دنیا کے مسافر منزل تیری قبرھیں اے کر رھا ھیں جو تو دو دن کا یہ سفرھیں موت ھیں تیرا ان دیکھا ساتھی آچانگ تجھے نگل لے گا:ای مسافر دنیا خونه ی توقبر است ای که هرکاری میکنی سفر دو روزه هست مرگ رفیق ندیده ی تو است یکهو نفست رو می گیره
 تشکر شده توسط : پریا حقیقت پور
#6

بیماری لوپوس، پوست و مفاصل را همزمان تهدید می‌کند
سلامت > بیماری- همشهری آنلاین: علت اصلی بیماری لوپوس ناشناخته است واین بیماری می‌تواند همزمان در پوست و مفاصل بدن بروز کند

به گزارش ایرنا، لوپوس یکی از بیماری‌هایی است که به دلیل ناشناخته‌ای سیستم ایمنی بدن را علیه بدن فعال می‌کند. این بیماری ممکن است قسمت‌های مختلف بدن همچون پوست، مفاصل، قلب، ریه، خون، کلیه‌ها و مغز را مبتلا کند.

دکتر محسن سروش، فوق تخصص روماتولوژی افزود : این بیماری ممکن است در اثر عوامل ژنتیکی، عوامل محیطی، مشکلات روحی، روانی و عصبی در فرد بروز کند.

وی خاطرنشان کرد که این بیماری در زنان به خصوص در سنین باروری بیشتر است. این بیماری درمان قطعی ندارد و تنها می‌توان آن را با دارو کنترل کرد.

دکتر سروش در مورد علایم این بیماری گفت: بیماری لوپوس همراه با درد و تورم در مفصل است و ممکن است در مفاصل تحتانی و فوقانی بدن فرد بروز کند. همچنین دربرخی مواقع نیز در اثراین بیماری ضایعات پوستی در فرد ایجاد می‌شود .قرمزی پوست صورت با قرار گرفتن در معرض نور خورشید، قرمزی روی گونه‌ها و بینی، تغییر رنگ پوست، زخم دهانی، ریزش مو تیکه‌ای را می‌توان از دیگر علایم این بیماری نام برد.

وی خاطرنشان کرد: بیماری لوپوس به صورت دوره‌ای عود می‌کند وبخش‌های حیاتی بدن مثل کلیه، قلب، ریه ومغز را درگیر می‌کند. زنانی که دچار بیماری لوپوس هستند می‌توانند فرزندان سالمی به دنیا بیاورند و ابتلا به بیماری لوپوس در نوزادان این زنان بسیار نادر است.
اے دنیا کے مسافر منزل تیری قبرھیں اے کر رھا ھیں جو تو دو دن کا یہ سفرھیں موت ھیں تیرا ان دیکھا ساتھی آچانگ تجھے نگل لے گا:ای مسافر دنیا خونه ی توقبر است ای که هرکاری میکنی سفر دو روزه هست مرگ رفیق ندیده ی تو است یکهو نفست رو می گیره
 تشکر شده توسط : silent , پریا حقیقت پور
#7
لوپوس چیست؟


لوپوس بیماری سیستم ایمنی بدن است شامل : پوست،مفاصل ، قلب ، ریه ، که میتواند قسمتهای مختلفی از بدن رادرگیر کند، خون،کلیه ها و مغز.

سیستم ایمنی بدن به صورت طبیعی،آنتی بادیهایی* دارد که این آنتی بادی ها علیه ویروس ها ودیگر مواد خارجی عمل میکنند.این موادخارجی درواقع بعنوان آنتی ژن * عمل می کنند و اختلالات سیستم ایمنی بدن راسبب می شوند دربیماری لوپوس درواقع سیستم ایمنی نمی تواند فرقی بین ماده خارجی و سلول ها و بافت خود بدن بگذارد،درنتیجه به بافت خودی حمله می کند . این روند دلیل التهاب و درد و صدمه، در قسمتهای مختلف بدن است .


علائم شایع این بیماران درد و تورم مفصلی است که بیشتر مفاصل کوچک درگیر می‌شوند. این دردها ممکن است مداوم و یا گذرا باشند. در کنار این دردها ضایعات پوستی در بیماران ایجاد می‌شود به این صورت که بیماران وقتی در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند، پوست صورتشان قرمز رنگ می‌شودوضایعات شبیه بال پروانه ممکن است روی گونه‌ها و پل بینی ایجاد شود. زخم‌هایی هم در دهان این بیماران ایجاد می‌شود، علاوه بر اینکه این بیماری همراه با ریزش مو هم هست. علائم خستگی، تب با علت نامشخص و کاهش وزن هم ممکن است در این افراد ایجاد می‌شود.

انواع لوپوس

چهار نوع لوپوس داریم :
1. پوستی Discoid
2. منتشر Systemic
3. دارو یی Drug – Induced
4. نوزادی – جنینی Neonatal Lupus

*آنتى بادى ( پادتن): نوع خاصى از پروتئین خون که در بافت لنفویید در پاسخ به حضور آنتى ژن( پادگن) خاصى تولید میشود و درپلاسما به گردش در میاید تابه پادگن (آنتى ژن) حمله ور شودو آن را بى زیان وضرر سازد. تولید پادتن هاى ( آنتى بادى هاى )ویژه در برابر آنتى ژن هاى متنوعى چون باکترى هاى مهاجم ، دانه هاى گرده ى استنشاق شده و گویچه هاى سرخ بیگانه ، هم مبناى ایمنى و هم آلرژىاست . رد بافت یا اندام به دنبال پیوند زدن نیز ناشى از تشکیل آنتى بادى است . از لحاظ شیمیایى ، آنتى بادى ها پروتئین هایى از نوع گلوبولین هستند ؛ آنها را طبق ساختار و کارکردشان رده بندى میکنند( ایمونوگلوبولین ).

* آنتى ژن ( پادگن ) : هر ماده یى که بدن آن را بیگانه یا بالقوه خطرناک تلقى کند و بر ضد آن پادتن( آنتى بادى) بسازد . آنتى ژن ها معمولا پروتئین هستند ، ولى مواد ساده ، حتى فلزات ،ممکن است با پروتئین هاى بدن ترکیب شده آنها را تغییر دهند و آنتى ژن شوند.نکته مهم :

ازآنجائیکه بعضی از درمانها سبب عوارض جانبی می شوند،مهم است که به پزشک هر گونه علامتی را اطلاع دهید و همچنین مهم است که بدون اجازۀ پزشک مصرف دارو هایتان را قطع نکرده یا تغییر ندهید و یا خود سرانه دارویى را شروع نکنید .

پس مهم این است که بیمار به پزشک اعتماد کند و بداند که پزشک تمامی عوارض این بیماری و عوارض درمان ها را می‌داند.

بیماران با داشتن اطلاعات مفید از بیماری خود و پیگیری منظم زیر نظر پزشک معالج خود میتوانند زندگی ای همانند افراد سالم

داشته باشد و از زندگی خود لذت ببرند .لوپوس ولگاریس (Lupus vulgaris) نوعی از سل پوستی است.

سل پوستی درصد کمی از تمام موارد سل خارج ریوی را که خود ۱۰٪ کل موارد سل است را شامل می‌شود(۱). بطور کلی سل پوستی را به دو گروه عمده تقسیم می‌نمایند: گروه اول سل پوستی با تهاجم حقیقی باسیل به پوست و گروه دوم توبرکولیدها یا واکنش افزایش حساسیت همراه با کانون اولیه در جای دیگر می‌باشد.

شایعترین فرم سل جلدی بسته به منطقه جغرافیایی متفاوت است. اکثر محققین معتقدند که لوپوس ولگاریس شایعترین شکل بالینی سل پوستی است. لوپوس ولگاریس اکثراً بصورت پلاک، فرم تخریبی، گل کلمی، شبه تومورو پاپولوندولر دیده می‌شود. زنان ۲ تا ۳ برابر مردان مبتلا می‌شوند. آب و هوای سرد و مرطوب در ایجاد آن موثر است.


لوپوس در كمين زنان جوان

لوپوس، نوعي بيماري ناشي از اختلال در سيستم ايمني و دفاعي بدن است كه مي‌تواند ارگان‌هاي بدن ازجمله پوست، مفاصل، كليه‌ها و مغز را درگير كند
ريشه و دلايل اصلي ابتلا به لوپوس ناشناخته است و گفته مي‌شود عوامل مختلف مثل نور خورشيد، استرس، دود سيگار، هيجانات،خستگي‌هاي مفرط، عفونت‌ها، آنتي بيوتيك‌ها و فشارهاي عصبي شديد از مؤثرترين عوامل بروز اين بيماري هستند.همزمان با روز جهاني لوپوس، (10 مي‌مصادف با 20 ارديبهشت)دكتر طاهره فائزي، استاديار روماتولوژي دانشگاه علوم پزشكي تهران در رابطه با اين بيماري بيشتر توضيح مي‌دهد.
• خانم دكتر، موافقيد بحث را با اين سؤال شروع كنيم كه اصلا لوپوس جزء كدام دسته از بيماري‌هاست؟
لوپوس يك بيماري خود ايمن مزمن و جزء دسته بيماري‌هاي روماتولوژيكي است. در اين بيماري سيستم ايمني با علت نامشخصي عليه خود بدن فعال مي‌شود.همچنين اكثر بيماران لوپوس درگيري‌هاي ارگانيك خفيفي دارند و اطلاع‌رساني به آنها در مورد اينكه ممكن است ارگان‌هاي مهم‌شان هم درگير شوند، مهم است. البته نه از اين نظر كه فكر كنند به اين مشكل مبتلا مي‌شوند بلكه از اين نظر كه به فكر باشند اگر علامتي داشتند، زودتر به پزشك مراجعه كنند و ارتباط نزديكي با پزشك داشته باشند تا بيماري‌شان به مرحله غيرقابل درماني نرسد.
• لوپوس زنان را بيشتر درگير مي‌كند. چرا؟
علت بالا بودن شيوع لوپوس در خانم‌ها، وجود تغييرات هورموني و تاثير آن روي سيستم ايمني است.در خانم‌هاي جوان اين بيماري بيشتر ديده مي‌شود يعني در سنين بين 20 تا 40 سالگي (‌در سنين باروري)
• خب، اگر بيمار در اين سن باردار باشد، بيماري روي جنين هم تاثير دارد؟
با توجه به اينكه حاملگي بيماران لوپوس ممكن است همراه با مشكلاتي براي مادر و جنين باشد لازم است كه بيمار دائما و هر ماه به متخصص زنان و به متخصص روماتولوژي مراجعه كند.
• لوپوس ممكن است ژنتيك باشد؟
در حال حاضر ژن تاييد شده و قطعي براي اين بيماري شناخته شده نيست و لوپوس يك بيماري چند عاملي است.
• يا اينكه مي‌توان گفت افراد مشخصي به اين بيماري مبتلا مي‌شوند؟
ببينيد، كساني كه ژن‌هاي خاصي دارند، احتمال لوپوس در آنها بيشتر است ولي همان‌طور كه گفتم عوامل ديگر هم دخيلند، نمي‌توان افراد خاصي را براي اين بيماري در نظر گرفت.
• پس امكان غربالگري بيماران قبل از شروع علائم وجود ندارد؟
تا زماني كه بيماري علامت ندهد، نياز به بررسي بيماري در افراد بي‌علامت نيست. فقط مهم اين است كه با شروع علائم و تشخيص، خانواده در جريان اين بيماري قرار ‌گيرند. اين امر 2 فايده دارد؛ يكي اينكه شناخت بيماري منجر به يكسري حمايت‌ها از طرف خانواده مي‌شود و اين خيلي مهم است و ديگر اينكه وقتي خانواده بداند كه اين بيماري در آنها هم ممكن است ايجاد شود، با شروع علائم زودتر به پزشك مراجعه مي‌كنند.
• اين علائم چطور بايد تشخيص داده شوند؟
علائم شايع اين بيماران درد و تورم مفصلي است كه بيشتر مفاصل كوچك درگير مي‌شوند. اين دردها ممكن است مداوم و يا گذرا باشند. در كنار اين دردها ضايعات پوستي در بيماران ايجاد مي‌شود به اين صورت كه بيماران وقتي در معرض نور خورشيد قرار مي‌گيرند، پوست صورتشان قرمز رنگ مي‌شودوضايعات شبيه بال پروانه ممكن است روي گونه‌ها و پل بيني ايجاد شود. زخم‌هايي هم در دهان اين بيماران ايجاد مي‌شود، علاوه بر اينكه اين بيماري همراه با ريزش مو هم هست. علائم خستگي، تب با علت نامشخص و كاهش وزن هم ممكن است در اين افراد ايجاد مي‌شود.
• درگيري ارگان‌ها فقط شامل همين علائم است؟
نه، كليه‌ها هم ممكن است درگير شوند كه البته درگيري كليه‌ها در اين بيماران فقط با آزمايش تشخيص داده مي‌شود و اگر ما اين درگيري را زود تشخيص داده و درمان كنيم، پاسخ درماني ما خيلي بهتر خواهد بود.
• ممكن است بيمار آنقدر اين علائم را دير تشخيص بدهد كه ديگر كاري نشود كرد؟
با توجه به اينكه اين بيماري علائم بارزي دارد بيماران معمولا به پزشك مراجعه مي‌كنند و مهم اين است كه توسط پزشك بررسي تمامي ارگان‌ها انجام شود تا با درمان مناسب از پيشرفت ضايعات جلوگيري شود.
• شما گفتيد اين بيماري جزء بيماري‌هاي روماتولوژيك است. پس اين امكان وجود دارد كه لوپوس با بيماري ديگري از اين دسته اشتباه گرفته شود؟
بله، چون لوپوس همراه با دردهاي مفصلي است، ممكن است ابتدا با روماتيسم مفصلي اشتباه گرفته شود. البته درماني كه براي روماتيسم مفصلي مي‌كنيم با درمان لوپوس همپوشاني دارد با اين تفاوت كه ما اگر به فكر درمان لوپوس نباشيم، در اين شرايط به بقيه ارگان‌ها دقت نمي‌شود. چون بيمار لوپوس در هر مراجعه‌اي نياز به بررسي‌ها و آزمايش‌هاي خاصي دارد.
• درمان اين بيماري قطعي است؟
نه، هيچ كدام از درمان بيماري‌هاي خود ايمن قطعي نيستند، ولي بيماري‌هاي خودايمن قابل كنترل هستند.
• فقط با دارو مي‌توان بيماري را درمان كرد؟
بله.
• خانم دكتر، يكي از داروها كورتن است. مصرف طولاني مدت اين دارو عوارض جدي براي بيمار ندارد؟
كورتن موقعي در اين بيماران تجويز مي‌شود كه يك التهاب خاص در بيماران ايجاد شود. مثلا بيماري كه با التهاب مفصلي يا ضايعه پوستي حاد مراجعه مي‌كند، برايش كورتن تجويز مي‌شود تا التهاب مفصل كمتر شود. البته دوز اين دارو با كاهش التهاب كم مي‌شود يا قطع مي‌شود ولي اگر درگيري ارگان‌هاي مهم وجود داشته باشد، دوزهاي بالاتري از اين دارو كه سيستم ايمني را سركوب مي‌كنند را بايد تجويز كنيم.
اين دارو عوارض دارد منتها مطلع شدن بيمار از اين عوارض بايد تا حدي باشد كه بتواند با رعايت دستورات غذايي و ورزشي ميزان اين عوارض را كاهش دهد. پس مهم اين است كه بيمار به پزشك اعتماد كند و بداند كه پزشك تمامي عوارض اين بيماري را مي‌داندو درمان‌هاي كاهش عوارض كورتن را نيز انجام مي‌دهد.
• به طول عمر بيماران هم اشاره مي‌كنيد كه آيا بيماري در طول عمر آنها تاثير دارد يا نه؟
در سال‌هاي گذشته طول عمر بيماران خيلي كمتر بود ولي الان اگر بيماري خوب تشخيص داده و يا درمان شود بيمار طول عمر خوبي دارد
• شما آماري از ميزان شيوع اين بيماري در كشور داريد؟
بررسي‌هايي در اين زمينه در تهران انجام شده و با توجه به اينكه تهران شهري است كه از تمامي قسمت‌هاي ايران در آن ساكن هستند، آمارهاي آن شبيه آمار كشوري است. آمار تهران شيوع 40 در 100 هزار نفر را نشان داده و مي‌توان گفت كه از هر 2 هزار و 500 نفر يك نفر لوپوس دارد. ولي در كشورهاي ديگر از هر 2هزار نفر يك نفر لوپوس دارد.
• به‌عنوان سؤال آخر به نقش بيماران در بهبود روند بيماري‌شان اشاره مي‌كنيد؟
اگر بيمار اطلاعات لازم را در زمينه بيماري داشته باشد، در روند درمان كمك‌كننده است، چون بيماران آگاه‌تر روند درمان را بهتر قبول مي‌كنند و با بيماري خود راحت‌تر كنار مي‌آيند. دوم اينكه عواملي كه مي‌توانند در بيشتر شدن بيماري دخيل باشند، نور خورشيد است. پس بيماران بايد كمتر در مواجهه با نور خورشيد باشند و روزي 4 تا 5 بار حتي در خانه ضد‌آفتاب استفاده كنند؛ چون هر عود بيماري يك ارگان مهم را ممكن است درگير كند.
قرار گرفتن زياد در معرض لامپ‌هاي مهتابي، استرس‌هاي روحي و بيماري‌هاي ديگر هم ممكن است بيماري را تشديد كند. براي همين نياز است كه يك سيستم حمايتي مناسب از طرف جامعه، خانواده و انجمن‌ها براي اين بيماران در نظر گرفته شود. به اين منظور بنيان لوپوس ايران در حال ثبت شدن است كه در آن بيماران نقش مهمي در اطلاع رساني و كمك به بهبود روند بيماري خود و ديگر بيماران خواهند داشت. اين بنيان در بخش‌هاي تحقيقات، اطلاع‌رساني و حمايت از بيماران، همايش‌ها در ايران و سراسر دنيا فعاليت خواهد داشت.
لوپوس از لحاط لغوي به معناي گرگ بوده و بعلت بثورات پوستي روي صورت که شبيه خط و خال صورت گرگ است اين نام گذاري صورت گرفته است .

لوپوس يک بيماري سيستم ايمني است که در آن سلولهاي ايمني بدن بر ضد سلولهاي بدن فعال شده و منجر به عوارضي در بدن مي شوند . از آنجا که سلولهاي ايمني بدن در هر نقطه از بدن وجود دارند در نتيجه اين بيماري مي تواند تمام ارگانهاي بدن را درگير نمايد .

اين بيماري معمولاً مزمن و داراي حالات عود و نهفتگي است . علائم بيماري بسيار متغير مي باشد و مي تواند محدود به علائم آزمايشگاهي بوده و يا بدون علائم باليني باشد . همچنين مي تواند به شکل شديد با گرفتاري اعضاي مختلف بدن باشد .

۹۰ درصد بيماران مبتلا به لوپوس خانم ها مي باشند . شيوع بيماري بيشتر در دهه دوم تا چهارم زندگي مي باشد . اگر چه بيماري مي تواند در هر سني تظاهر کند اما بيماري داراي زمينه ارثي است و شيوع اين بيماري در بستگان درجه يک فرد مبتلا بيشتر است .* علل بيماري :

علت دقيق بيماري مشخص نيست اما فاکتورهاي ژنتيکي در استعداد ابتلا به بيماري نقش مهمي دارند . عوامل محيطي از جمله نور آفتاب مي تواند منجر به تشديد يا بروز بيماري شود . از عوامل مهم ديگر در بروز بيماري ، عوامل هورموني مي باشد . هورمونهاي زنانگي خصوصاً استروژن در ايجاد بيماري دخيل مي باشند . مصرف سيگار و رنگ مو نيز در ايجاد بيماري مؤثر است . بعضي داروها مثل سولفوناميد و پني سيلين منجر به شعله ور شدن لوپوس مي شوند . بعضي مواد غذائي ممکن است در تشديد بيماري لوپوس نقش داشته باشند . اين مواد شامل جوانه گياهان و کرفس مي باشند . عفونت هاي ويروسي يکي ديگر از عوامل مهم بروز لوپوس مي باشند .* علائم :

شايعترين علامت بيماري درد دياتورم مفصل است که مي تواند حالت مزمن و يا عود کننده داشته باشد . درگيري مفصلي معمولاً چند مفصلي مي باشد . دردهاي عضلاني و تب در هنگام فعال بودن بيماري شايع است . علامت شايع ديگر ضايعات پوستي شبيه به بال پروانه بر روي گونه ها و پل بيني مي باشد که قرمز رنگ بوده و معمولاً به نور آفتاب حساس است . اين نوع درگيري پوستي معمولاً منجر به آسيب پوستي نمي شود و بعد از بهبودي هيچ اثري از آن به جا نمي ماند . از علائم ديگر ،‌ ريزش مو به همراه شکنندگي مو مي باشد که هنگام فعاليت بيماري يا پس از دارو درماني ايجاد مي شود . در صورت عدم درمان مناسب ، بيماري منجر به نارسائي کليوي مي شود . بيماري هنگام فعاليت مي تواند منجر به کاهش سلولهاي مختلف در خون از جمله گلبول قرمز ، گلبول سفيد و يا پلاکت شود . از علائم ديگر بيماري مي توان از سقط هاي مکرر يا انعقاد خون در داخل عروق نام برد .

* پيشگيري:

بيماران مبتلا به لوپوس در مواقع شدت نور آفتاب بخصوص از ساعت ۱۱ صبح تا ۳ بعداز ظهر بايد از بيرون رفتن از منزل خودداري کنند . هنگام بيرون رفتن از منزل بايد از ضدآفتاب استفاده کنند . همچنين مصرف بعضي داروها مثل تتراسايکلين و داروهاي ضددرد مثل پيروکسيکام مي توانند در تشديد حساسيت به نور آفتاب مؤثر باشند ؛ لذا اين بيماران بايد کمتر از اين داروها استفاده نمايند .

بعلت نقص در سيستم دفاعي اهميت عفونت در اين بيماران بسيار زياد مي باشد . لذا تمام بيماران مبتلا به لوپوس قبل از دستکاري هاي دنداني بايد براي پيشگيري ، آنتي بيوتيک مصرف کنند . بهتر است تمام بيماران مبتلا به لوپوس ، سالانه واکسن آنفلوانزا و يک بار واکسن پنوموکوک را براي ايمن سازي در برابر اين بيماري ها دريافت کنند .

با توجه به اينکه بيماران مبتلا به لوپوس غالباً خانم و در سنين باروري هستند و داروهاي جلوگيري حاوي هورمون استروژن مي تواند منجر به تشديد بيماري شود ، بايد از روشهاي ديگر جلوگيري از بارداري استفاده کنند . همچنين با توجه به تشديد بيماري به دنبال حاملگي لازم است قبل از بارداري ، بيماري کنترل شده باشد و پزشک مربوط اجازه بارداري را داده باشد .

کنترل دقيق فشار خون ، قند و چربي در اين بيماران الزامي است ، زيرا عدم کنترل آن مي تواند منجر به تصلب شرائين در اين بيماران شود .

تغذیه 6th ژانویه 2010

لوپوس يك بيماري خود ايمني است كه با التهاب بافت پيوندي به ويژه در مفاصل همراه مي باشد. سيستم ايمني دراين بيماران به جاي حمايت از فرد به بدن او حمله مي نمايد و علت ايجاد بيماري را توليد زياد اينترفرون 1 و ديگر عوامل سايتوتوكسيك بيان مي كنند. علا‍ئم اين بيماري شامل خستگي مفرط ،درد، و التهاب مفاصل ، تب بدون علت،قرمزي هاي پوستي ، زخم هايي در دهان و اختلالات كبدي مي باشد.لوپوس يك بيماري خود ايمني است كه روي همه ارگان ها اثر مي گذارد . اين وضعيت موجب اختلال در عملكرد كليه ها مي شود كه نتيجه آن دفع پروتئين مي باشد.

در زنان در سنين باروري، اين بيماري ايجاد مي شود. داروهايي مانند پروكايناميد، هيدرالازين ، متيل دوپا و كلرپرومازين موجب بروز علايمي شبيه لوپوس مي شوند.در يك بررسينشان داده شد كه آلودگي محيط و فضوات صنعتي موجب افزايش خطر ابتلا به لوپوس مي شود.همچنين قرار گرفتن درمعرض اشعه ماوراء بنفش نور آفتاب ، محركي در بروز علايم پوستي اين بيماري مي شود


تغذيه درماني در بيماري لوپوس


تاكنون ر‍‍ژيم غذايي خاصي براي اين بيماري شناخته نشده است و با توجه به شزايط هر فرد، يك رژيم غذايي براي او تجويز مي شود.نياز به پروتئين به علت اختلال در عملكرد كليه و نيز مصرف داروهاي استروئيدي تغيير مي كند. سديم و مايعات به دلايل گفته شده بايد محدود گردد دريافت انرژي بايد به گونه اي باشد كه وزن نرمال حفظ گردد.محدوديت انرژي، پروتئين و چربي مي تواند موجب كاهش قابل توجه در عملكرد گليه و دفع پروتئين زياد از ادرار گردد.

در مطالعه اي كه بر روي گروه كوچكي از بيماران انجام شد،افزودن روزانه 30 گرم دانه برزك كه داراي اسيد چرب مي باشد ،موجب بهبود عملكرد كليه در انها گرديد.مصرف غذاهايي كه غني از اسيد چرب امگا-3 مي باشد در كاهش التهاب ناشي از لوپوس موثر است. علاوه بر اين آنتي اكسيدانها نيز مي تواند در كاهش علايم مربوط به لوپوس بسيار موثر باشد.

طبق تحقيقاتي افرادي مبتلا به لوپوس داراي آلرژي غذايي بيشتري نسبت به ساير افراد مي باشند.اكثر مطالعات نشان داده اند كه مصرف گوشت گاو و لبنيات موجب عكس العملهاي آلرژيك در افراد مبتلا به لوپوس شده است. شير گاو داراي پروتئين كازئين مي باشد كه موجب تحريك سيستم ايمني مي شود. به همين دليل اكثر بيماران مبتلا به لوپوس دچار عدم تحمل به شير و لبنيات مي باشند.كم خوني در اين بيماران بسيار شايع مي باشد،اما كم خوني آنها بدون ارتباط با دريافت آهن است.

مصرف آنتي اكسيدان ها مانند ويتامين C، E ،بتا كاروتن و سلنيوم ، به بهبود علايم لوپوس كمك مي كند. سيگار نكشيدن ارتباط قابل توجهي با افزايش ريسك پيشرفت لوپوس دارد
لوپوس سیستمیک اریتماتوز ( SYSTEMIC LUPUS ERYTHEMATOSUS ) یك بیماری خود ایمنی مزمن است كه اندام های مختلفی مانندپوست، مفاصل ، رگ های خونی ، قلب ، ریه ، مغز و كلیه را درگیر می‌كند.

مزمن بودن این بیماری به معنای ادامه یافتن آن برای مدت طولانی است. معنای خود ایمنی نیز اشاره به شرایطی دارد كه در آن سیستم ایمنی بدن به جای حفاظت بدن در برابر باكتری ها و ویروس ها، به بافت خود بدن حمله می‌كند.

استفاده از نام " لوپوس سیستمیک اریتماتوز " به اوایل قرن بیستم برمی‌گردد. واژه " سیستمیک " درگیر شدن اندام های مختلف بدن در این بیماری را نشان می دهد ( مطابق با تصویر پایین ). واژه " لوپوس" از یك كلمه لاتین مشتق شده است كه به معنی " گرگ " می‌باشد؛ چون در این بیماری ضایعات پوستی مشخصی در صورت بیمار به وجود می‌آید كه به شكل بال پروانه است و نمایی شبیه گرگ به فرد می‌دهد. واژه " اریتماتوز" در زبان یونانی به معنی سرخ رنگ است كه به تظاهرات پوستی قرمز رنگ بیماری دلالت دارد.

تغذیه مناسب بخش مهمی از درمان بیماری لوپوس را تشکیل می دهد. یک رژیم غذایی متعادل، مواد غذایی لازم برای انجام اعمال طبیعی بدن را فراهم می کند. هر چند که توصیه غذایی خاصی برای این بیماران وجود ندارد، ولی برخی مشکلات مربوط به تغذیه ای وجود دارد که بهتر است از آنها مطلع باشید.

اگر هر کدام از این موارد، تبدیل به یک مشکل برای شما شد، با پزشک معالج خود در میان بگذارید.

او اطلاعات بیشتری در رابطه با این بیماری در اختیار شما قرار می دهد و راهنمایی های لازم را به شما ارائه می دهد و در صورت لزوم شما را به یک متخصص تغذیه ارجاع خواهد داد.
مشکلات سلامتی وابسته به تغذیه :

1- کاهش وزن یا کمبود اشتها

این مسئله ممکن است در اثر خود بیماری یا برخی داروهای مصرفی باشد که باعث ناراحتی معده یا زخم دهان می شوند.

پزشک معالج میزان کاهش وزن شما را بررسی کرده و برای جلوگیری از کاهش بیشتر وزن ، شما را راهنمایی خواهد کرد که تغییرات لازم را در رژیم غذایی خود بدهید.2- اضافه شدن وزن

این مشکل در افرادی وجود دارد که داروهای کورتیکوستروئیدها را مصرف می کنند. این داروها اشتها را افزایش می دهند و بطور ناخواسته باعث افزایش وزن می شوند، مگر اینکه در خوردن خود دقت کنید و پرخوری نکنید.

پزشک می تواند با ارزیابی مقدار غذایتان و ارائه یک برنامه مناسب، اضافه وزن شما را کنترل کرده و باعث کاهش اضافه وزن شما شود. این برنامه شامل رژیم غذایی کم چرب، انجام ورزش و تغییرات رفتاری است.

یک متخصص تغذیه با توجه به غذاهای مورد علاقه شما و الگوی غذایی تان می تواند یک رژیم غذایی مناسب برای شما تنظیم کند که توسط آن نیازهای غذایی تان را تامین کنید.3- مصرف داروها

بعضی داروها باعث ناراحتی های گوارشی مثل سوزش معده، تهوع ، استفراغ و پیدایش زخم های دردناک در دهان می شوند.

اگر دچار چنین علائمی شدید حتماً به پزشک خود اطلاع دهید ، زیرا بسیاری از این عوارض بستگی به چگونگی مصرف دارو و زمان آن دارد و با تغییر مقدار دوز دارو یا زمان مصرف آن می توان این عوارض جانبی را کاهش داد یا حتی از بین برد. در بعضی موارد هم پزشک نوع دارو را عوض می کند.

بسیاری از داروها می توانند همراه با غذا مصرف شوند که در این صورت عوارض جانبی آنها هم کمتر است. اگر مشکل زخم دهان را دارید ، باید داروهایی را که به شکل مایع هستند مصرف کنید. همچنین استفاده از داروهای بی حس کننده برای دهان، در هنگام بروز زخم دهان می تواند میزان درد را کاهش داده و بلعیدن مواد غذایی را آسان تر کند.4- پوکی استخوان

در این بیماری توده استخوانی بدن کاهش یافته و استخوان به راحتی می شکند. هر چند که این بیماری بیشتر در افراد سالمند و زنان یائسه وجود دارد، ولی بروز آن در افرادی که برای مدت طولانی از داروهای کورتیکوستروئیدها استفاده می کنند، نیز زیاد است.

پزشک نوع داروهای مصرفی ، نحوه درمان ، رژیم غذایی و سایر عوامل خطر شما را بررسی می کند. ممکن است میزان توده استخوان شما اندازه گیری شود. توصیه های غذایی لازم برای پیشگیری یا کاهش عوارض این بیماری شاملیک رژیم غذایی حاوی کلسیم و ویتامین D بالاست که کلسیم 1000 تا 1500 میلی گرم در روز و ویتامین D 100 تا 500 میلی گرم در روز توصیه می شود.اگر مقدار کلسیم غذا کافی نباشد، مکمل کلسیم نیز توصیه می شود. همچنین انجام ورزش هایی متناسب با وضعیت شما در کنار رژیم غذایی توصیه می شود.
5- دیابت ناشی از استروئیدها

دیابت نوعی بیماری است که در این وضعیت بدن قادر به تولید انسولین کافی برای حفظ قند خون در سطح طبیعی نمی باشد، در نتیجه میزان قند خون افزایش می یابد. مصرف طولانی مدت کورتیکواستروئیدها باعث بروز دیابت می شود کهبایستی این افراد را مانند سایر افراد دیابتی معالجه کرد. در این حالت برای اطلاع از نوع رژیم خود با یک متخصص تغذیه مشورت کنید و از او راهنمایی بخواهید. همچنین در صورت نیاز باید دارو مصرف کنید تا میزان قند خود خود را در سطح طبیعی نگه دارید.در برخی افراد قرص و در برخی دیگر انسولین تزریقی تجویز و توصیه می شود.

اگر دچار این بیماری شدید، در مورد نحوه درمان و بهبودی آن با پزشک خود مشورت کنید که او می تواند برنامه آموزش مخصوص بیماران دیابتی را برای شما اجرا کند.6- بیماری های کلیوی

به دلیل اینکه در بیماری لوپوس کلیه ها تحت تاثیر قرار می گیرند، پزشک باید آزمایشات مختلفی را جهت ارزیابی عملکرد کلیه ها برای شما تجویز کند. اگر پزشک براساس آزمایشات تشخیص داد که این بیماری روی کلیه ها نیز اثر کرده، باید سعی کنید تا جایی که امکان دارد عمل کلیه ها را در حد مناسب حفظ کنید و از بدتر شدن وضعیت آنها جلوگیری کنید. علاوه بر رعایت سایر موارد،باید یک رژیم غذایی کم سدیم، کم پتاسیم و یا کم پروتئین داشته باشید که یک متخصص تغذیه می تواند در این زمینه شما را راهنمایی کند.7- بیماری های قلبی

مشکلات قلبی در لوپوس شامل تصلب شرائین و افزایش فشارخون است.

در تصلب شرائین، چربی در دیواره داخلی سرخرگ ها رسوب می کند. فشارخون بالا خطر حملات قلبی یا سکته را افزایش می دهد.افزایش فشار خون در بیماری لوپوس به علت تخریب عملکرد کلیه ها ست ، زیرا کلیه ها مقدار فشار خون را تنظیم می کنند.

اگر پزشک تشخیص داد که احتمال ابتلا به تصلب شرایین را دارید ، باید یک رژیم غذایی کم چرب را به همراه ورزش بدنی منظم اجرا کنید. این اعمال باعث کاهش کلسترول خون و حفظ وزن ایده آل شما خواهد شد.

اگر فشار خونتان بالاست، باید یک رژیم غذایی کم نمک ( کم سدیم) داشته باشید یا دارو مصرف کنید. ولیدر بیشتر موارد باید به هر دو توصیه عمل کنید ، یعنی هم غذایتان کم نمک باشد و هم داروی مخصوص فشارخون را برای همیشه مصرف کنید. این کارها باعث می شود فشار خونتان تا حد طبیعی کاهش پیدا کند.


دلایل ابتلا به بیمارى لوپوس چیست؟

منشاءودلایل ابتلابه لوپوس ناشناخته است ولی عوامل محیطی وژنتیکی میتواند درایجادبیماری نقش داشته باشد
بعضی از عوامل محیطی که می تواند این بیماری رابیدار کند،
شامل :
• عفونت ها
• هورمون ها
• داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها و گروه پنی سیلین ها
• نور ماوراء بنفش مانندآفتاب و لامپهای مهتابی،
• فشارهای عصبی زیاد
لوپوس معمولا بیماری زنان نامیده می شود.علی رغم این واقعیت که بسیاری از مردان نیز درگیر این بیماری هستند، لوپوس در هر سنی و هر جنسی میتواند بروز کند.اگرچه 10% تا 15% در زنان بالغ بیشتر از مردان بالغ و بعد از رسیدن به سن بلوغ یا بعد از بلوغ جنسی بوجود می آید، علائم این بیماری در زن و مرد یکسان است.


چه کسانی مبتلا به بیمارى لوپوس میشوند؟

90% ازبیماران را زنان تشکیل می دهند
80% ازموارد، زنان بین 15 تا 45 سال مبتلا می شوند.
70% از این آمار لوپوس منتشر است که در 50% آنها حداقل یک ارگان اصلی شان درگیر است.
لوپوس پوستی تقریباً 10% همه انواع بیماران لوپوس منتشر است.
20% موارد نقش ژنتیک است ازخانواده درجه یک.
فقط 5% از بچه هایی که از پدر و مادری که مبتلا به لوپوس هستند و به دنیا آمده اند مبتلا به لوپوس میشوند.
در رنگین پوستان 2 تا 3 برابر بیشتر از بقیه افراد است .
بسیار مشکل است تعداد افرادی که در سال مبتلا به این بیماری میشوند یا از این بیماری از بین می روند را آمار گیری کرد.
توجه داشته باشید :
تشخیص بیماری لوپوس سخت است و از شخصی به شخص دیگر فرق می کند و دوران خاموشی و بیداری دارد و علائم آن می تواند تقلیدی از بیماری های دیگر باشد .
خیلی مهم است که علائم لوپوس رابدانید و آگاه باشید که در خطر ابتلا به این بیماری قرار دارید یا نه.
باید به این نکته توجه داشته باشیم که به دلیل پیشرفت در تشخیص زودهنگام ومدیریت صحیح در کنترل بیماری ، بیشتر بیماران زندگی معمولی راادامه می دهند.علایم و نشانه های بیمارى لوپوس
در مورد علائم زیر هشیار باشید :

1.خستگی ممتد و غیر عادی
2.ضعف دائمی
3.خارش
4.تب که می تواند بالا باشد.
5.از دست دادن اشتها به صورت ممتد
6.از دست دادن وزن (کاهش وزن ) ناخواسته
7.ریزش زیاد مو
8.خون دماغ
9.زخم و آفت سقف دهان که با خوردن غذاهای تند می سوزد
10.هرگونه حساسیت پوستی که بدون دلیل باشد
11.کهیر
12.زخم های پوستی
13.درد مفاصل
14.تورم مفاصل
15.خشکی و سختی مفاصل به هنگام صبح
16.درد قفسه سینه که با تنفس بیشتر می شود
17.کمبود نفس
18.سرفه های همراه با خونریزی
19.سردرد های غیر معمولی و ممتد
20.سرگیجه و تهوع
21.دردهای ممتد و متوالی شکمی
22.ورم اندام های تحتانی
23.پف زیر چشم
24.خون در ادرار

كنترل علائم لوپوس
لوپوس يك بيماري خودايمني است كه مي‌تواند باعث علائمي از جمله درد و سفتي در مفاصل، درد بدن، تب، دانه‌هاي پوستي و اختلال در كاركرد شناختي شود.

اين توصيه‌ها مي‌تواند به كنترل علائم بيماري لوپوس كمك كند:

* به طور مرتب به نزد دكترتان برويد.
* تعيين اولويت‌ها و اهداف براي حفظ تعادل بهتر زندگي‌ شما.
* به حداقل رساندن قرارگيري در معرض نور خورشيد و نور لامپ‌هاي هالوژن و فلورسنت.
* بياموزيد كه چگونه استرس‌‌ را مهاركنيد و كاهش دهيد.
* يك رژيم غذايي سالم بخوريد، به مقدار كافي بخوابيد و با تاييد دكترتان ورزش كنيد.
* به شبكه‌اي از افراد پشتيبان بپيونديد يا خودتان را آن را ايجاد كنيد.رويه جديدي براي مبارزه با بيماري "لوپوس" معرفي شد
دانشمندان آمريكايي براي كنترل بيماري "لوپوس"، دو هدف دارويي جديد ارايه كردند.
لوپوس يك بيماري مزمن، التهابي و خودايمني است كه مفاصل و بسياري از اعضاي بدن را مبتلا مي‌كند.

به گزارش ايرنا و به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، محققان بيمارستان جراحي‌هاي خاص در نيويوك اعلام كردند چنانچه شركت‌هاي داروسازي بتوانند داروهايي بسازند كه خود را به هدف برسانند، بيماران مي‌توانند بيماري خود را با عوارض جانبي كمي كنترل كنند.

از آنجا كه ميزان زياد پروتئين اينترفرون-آلفا مي‌تواند منجر به سل پوستي شود، محققان داروهايي ساخته‌اند كه مي‌تواند اينترفرون را متوقف كند.

اما محققان خاطرنشان مي‌كنند كه اين قبيل داروها، عوارض جانبي‌يي دارند كه سيستم ايمني را سركوب مي‌كنند و مي‌توانند در بيماران آسيب‌پذير، موجب بروز بيماري‌ها و عفونت‌هاي مختلفي شوند.

دانشمندان اكنون سرگرم آزمايش باليني اين داروها هستند. درصورتي كه محققان بتوانند داروهايي را براي اهداف دارويي كه اخيرا شناسايي كرده‌اند بسازند، بيماران مي‌توانند از عوارض جانبي سركوب‌كننده سيستم ايمني اين داروها پيشگيري كنند.

نتايج اين تحقيق كه به سرپرستي دكتر "لايونل ايواشكيف" انجام شده است در پايگاه اينترنتي ايمني شناسي نشريه نيچر قرار گرفته است.


http://asreparastary.blogfa.com/post-32.aspx
فعلا سکوت را برگزیدیم ............
 تشکر شده توسط : رامنا , silent , glassheart , پریا حقیقت پور
#8
من مدتهاست تحت تشخیص لوپوسمsad2
دیگه خسته شدم
درد مفصل دارم
ریزش موی شدید دارم
ازمایشهام هم نرمال نیست
ولی باز چون علایم بالینی کمی دارم هیچ پزشکی لوپوسم رو تایید نمیکنه و مرتب برام آزمایش مینویسن
خسته شدمsad2sad2
laughing3
می خندم .چون مشکلات تموم نمیشن.بلکه از شکلی به شکل دیگر خودشون رو نشون میدن.خداهست!
 تشکر شده توسط : hadisss , آنا , پریا حقیقت پور
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  رابطه مصرف بیش از حد نمک و بیماری ام اس paeazan 24 13,538 2019/07/12, 06:00 PM
آخرین ارسال: پریا حقیقت پور
  روند تشخیص درست بیماری ام اس sargol 25 24,662 2018/03/18, 08:36 PM
آخرین ارسال: nahid
  کشف نشانگرزیستی بیماری‌های خود ایمنی niloofary 1 2,043 2017/02/08, 10:02 AM
آخرین ارسال: niloofary
  تفاوت متخصص مغز و اعصاب و جراح مغز و اعصاب nahid 0 9,659 2016/01/06, 10:54 AM
آخرین ارسال: nahid
  تشخیص بیماری ام اس Prime 2 94,549 2015/10/21, 10:45 PM
آخرین ارسال: nahid
  ام‌اس بیماری چندعلتی است (مصاحبه اختصاصی تبیان با دکترعظیمی) parisa2011 6 6,310 2014/06/11, 02:35 PM
آخرین ارسال: سالومه
  علل بروز بیماری MS و راه‌های پیشگیری hamid_147 3 3,487 2014/04/23, 05:57 PM
آخرین ارسال: الی کوچولو
  ام اس را همراه بدانیم، نه بیماری paeazan 0 2,147 2014/02/27, 11:33 PM
آخرین ارسال: paeazan
  ویتامین A پیشرفت بیماری ام.اس را متوقف می کند fereshteh 1 3,992 2014/02/09, 09:08 PM
آخرین ارسال: warrior
  با 10 قانون بیماری MS اشنا شوید hamdam 13 7,540 2013/10/07, 03:34 PM
آخرین ارسال: یوسفی نازنینکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان