امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
براي غذا خوردن وقت بگذاريد
#1
براي غذا خوردن وقت بگذاريد


امروزه غذاهاي آماده و فست فودها گسترش فراواني يافته اند و حتي اين امر تا جايي گسترش يافته كه ممكن است يك وعده غذايي را سرپايي و در مسير رفتن به جايي ميل كنيم.

زندگي هاي پر مشغله امروزي خيلي مواقع وعده هاي غذايي صبحانه، ناهار و شام با عجله و در بين فعاليت هاي روزانه گنجانده مي شوند و براي مثال ناهار با عجله و در بين راه صرف مي شود و يا شام در كنار تماشاي اخبار شب و يا در بين فعاليت هاي ديگر و با عجله صرف مي شود. تا زماني كه غذا خوردن را نسبت به هر كار ديگري در اولويت دوم قرار دهيم اين مشكل ادامه خواهد يافت. بهتر است بدانيد كه اگر از جمله افرادي هستيد كه وعده هاي غذايي خود را با عجله صرف مي نمايند در حقيقت به دلايل متعددي خودتان را از مزاياي بسياري محروم كرده ايد. بر همين اساس متخصصين تغذيه هميشه تاكيد به آهسته خوردن وعده هاي غذايي دارند.

فوايد آهسته غذا خوردن:

مصرف آهسته تر غذا موجب مي شود كه از صرف غذا لذت بيشتري ببريد ( تا اين كه صرفا بخواهيد هرچه سريع تر غذا را به شكم تان برسانيد). كامل جويدن غذا در حقيقت اولين قدم براي پروسه پيچيده هضم غذا مي باشد و لذا اگر غذاي خود را فقط در حدي مي جويد كه از مري شما پايين رود، اشتباه مي كنيد. يك دليل خوب براي انجام تلاش كافي جهت جويدن غذا اين است كه بزاقي كه در حين جويدن غذا را در بر مي گيرد در حقيقت شامل آنزيم هاي هضم كننده اي است كه هضم غذاي شما را قبل از بلع آغاز مي نمايد. آنزيم هاي آلفا آميلاز و ليپاز زباني هضم كربوهيدرات و چربي را از دهان شروع مي نمايند و لذا ميزان فعاليت هضمي مورد نيازي كه معده مسوول آن خواهد بود را كاهش مي دهد.

غذا خوردن آهسته فقط يك رفتار خوب نيست و اگر لقمه هاي غذايي بدون جويدن بلعيده شوند نه تنها مواد مغذي در لقمه ها محبوس مي گردند و جذب آن ها كاهش مي يابند، بلكه همچنين محيطي را در كولون ايجاد مي كنند كه براي ايجاد اختلالات هضمي مساعد بوده و رشد بيش از حد باكتري ها موجب نفخ و توليد گاز مي گردد. براي عبور و ترك مواد غذايي از معده مي بايست دريچه معده ( اسفنگتر پيلور) بازشود و جويدن مناسب غذا به انجام اين پروسه و سيگنال هاي موثر در آن كمك مي كند.

در مورد سيگنال هاي غذايي فقط همين قدر بدانيد كه غذا سبب مي شود كه مغز سيگنال هايي را به پانكراس و معده براي ترشح اسيدها و آنزيم هاي هضمي بفرستد و هر چه غذا براي مدت طولاني تري در معرض زبان و دستگاه چشايي و رسپتورهاي بويايي باشند، يعني هر چه كه براي مدت زمان طولاني تري هر لقمه را بجويد اين سيگنال ها قوي تر مي گردند. نتيجه حاصل از سيگنال هاي قوي تر نيز منجر به ايجاد مولكول هاي قابل هضم تر و سوء هاضمه كمتر و ريفلاكس اسيدي كمتر و جذب غذاي بالاتر مي باشند.

جويدن كامل غذا و مصرف آهسته وعده غذايي فايده ديگري نيز دارد و آن اين است كه ممكن است موجب كوچك شدن محيط دور كمر و كاهش وزن شما گردد و البته اين امر فقط به اين خاطر نيست كه نفخ و سوء هاضمه تان كاهش مي يابد بلكه همچنين غذا خوردن آهسته تر به جسم تان، شانسي را براي رساندن پيغام سيري به مغزتان مي دهد و لذا باعث مي شود قبل از اين كه بيش از حد بخوريد، غذا خوردن تان را متوقف نماييد.

همچنين آهسته تر جويدن غذا ها سطوح هورمون استرس شما را كاهش مي دهند و وقتي كه شما آهسته تر و براي مدت طولاني تري غذا بخوريد كمتر تحت فشار و تنش قرار مي گيريد و بهتر مي توانيد از زمان جاري لذت ببريد و آرامش يابيد.

نكات عملي براي كنترل سرعت غذا:

در اينجا برخي نكته هاي عملي براي جويدن كامل تر و آهسته تر غذاها به شرح زير ارائه مي گردند:

* به خودتان فرصت كافي براي صرف غذا (حداقل 20-30 دقيقه) را بدهيد و علاوه بر آن، زمان كافي براي آماده سازي غذا را در نظر بگيريد.

* در ميان حواس پرتي هاي مختلف غذا نخوريد (مانند تماشاي تلويزيون و كامپيوتر و يا حتي رانندگي و...) در هنگام صرف غذا با تفكر و تمركز كافي غذا بخوريد و هر لقمه از غذا را به ميزاني كه براي نرم و ساييده شدن بافت آن لازم است بجويد .

* اگر در يك جمع غذا مي خوريد از سرعت غذا خوردن بقيه آگاه باشيد و بدان دقت كنيد و خودتان را به اين چالش بيندازيد كه سعي كنيد از همه آهسته تر بخوريد و آخرين نفري باشيد كه غذاي تان را تمام مي كنيد.

خودتان را به كمتر غذا خوردن نيز عادت دهيد:

با استفاده از اين چند روش ساده مي ‌توانيد ميزان كالري دريافتي روزانه خود را كاهش داده و غذاي كمتري مصرف و وزن تان را متعادل نگه داريد:

* زمان آشپزي از چشيدن مكرر غذاها و ريزه‌ خواري خودداري كنيد. در اين اوقات مي ‌توانيد ليواني آب يخ در دست داشته باشيد و يا هويج گاز بزنيد يا آدامس بدون قند بجويد.

* زمان غذا خوردن غذاهاي پركالري مانند برنج و نان را در فاصله دورتر و سبزي و سالاد را در دسترس خود قرار دهيد.

* سعي نكنيد تمامي محتويات بشقاب خود را مصرف كنيد. اگر در حين غذا خوردن احساس سيري كرديد، از ادامه مصرف غذا صرف نظر كنيد و بقيه غذا را براي وعده بعدي خود نگه داريد. در صورتي كه در خارج از منزل غذا صرف مي‌ كنيد، اضافه غذاي خود را در ظروفي كه رستوران در اختيار شما قرار مي ‌دهد گذاشته و به منزل بياوريد.

* از بشقاب‌ هاي كوچك ‌تر براي صرف غذا و ليوان ‌هاي بلند و باريك براي نوشيدن استفاده كنيد.‌

* هنگام صحبت كردن يا گوش دادن به صحبت‌ هاي ديگران در زمان صرف غذا، خوردن را متوقف كنيد.

* اگر خارج از منزل غذا مي‌ خوريد، قبل از شروع به صرف غذا، بخشي از آن را كه احساس مي ‌كنيد بيش از ظرفيت شما است به بشقابي ديگر منتقل كنيد.
 تشکر شده توسط : mehdi.abdn , Morteza , nazaninn , najva , شهرزاد , مهرافروز , chipchip
#2
آرام غذا خوردن = قلبی سالم و اندامی دلخواه
--------------------------------------------------------------------------------

افرادی که تند غذا می‌خورند تمایل بیشتری به خوردن پیدا کرده و چاق می‌شوند. متأسفانه باید بدانید که این رفتار حتی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را نیز افزایش می‌دهد.

--------------------------------------------------------------------------------
احتمالاً شما هم افرادی را دیده‌اید که آخر از همه سر سفره حاضر می‌شوند و قبل از همه غذای خود را تمام می‌کنند. یعنی در یک چشم به هم زدن بشقابشان را تمیز می‌کنند. اگر خودتان نیز خدای نکرده جزو این دسته هستید حتماً این مطلب را به دقت بخوانید و در رفتار خود تجدید نظر کنید.

نتایج پژوهش جدیدی که اخیراً به چاپ رسیده است نشان می‌دهد افرادی که تند غذا می‌خورند تمایل بیشتری به خوردن پیدا کرده و چاق می‌شوند.

متأسفانه باید بدانید که این رفتار حتی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را نیز افزایش می‌دهد.

محققان کره‌ای حدود 8775 بزرگسال که به بیمارستانی در شهر سئول مراجعه کرده بودند را مورد بررسی قرار دادند. محققان پرسشنامه‌هایی در اختیار این افراد قرار داده و از آن‌ها خواستند سۆالات مربوط به وضعیت سلامت، عادت‌های غذایی و شیوه‌ی زندگی‌شان را پاسخ بدهند.

محققان، متوسط سرعت غذا خوردن این افراد را بررسی کرده و شرکت کننده‌ها را با توجه به سرعت غذا خوردنشان طبقه بندی کردند.

محققان معتقدند افرادی که تند غذا می‌خورند یعنی غذایشان را در کمتر از5 دقیقه تمام می‌کنند نسبت به افرادی که آرام‌تر غذا می‌خورند (افرادی که تمام کردن غذایشان 15 دقیقه طول می‌کشد) بیشتر در معرض بیماری‌های قلبی عروقی قرار می‌گیرند

محققان با در نظر گرفتن فاکتورهای فردی زیادی مثل سن، مصرف الکل، وزن و یا فعالیت‌های جسمی این افراد مشاهده کردند که برخی از پارامترهای بیولوژیکی به نسبت سرعت غذا خوردن تغییر می‌کند.

در واقع مردهایی که تند غذا می‌خورند میزان کلسترول خوب خونشان کمتر بوده و تمایل بیشتری به خوردن پیدا می‌کنند برای همین در معرض اضافه وزن قرار می‌گیرند.

در بین زن‌ها نیز تند غذا خوردن باعث افزایش فشار خون و بالا رفتن کلسترول بد خون می‌شود.

محققان معتقدند افرادی که تند غذا می‌خورند یعنی غذایشان را در کمتر از 5 دقیقه تمام می‌کنند نسبت به افرادی که آرام‌تر غذا می‌خورند (افرادی که تمام کردن غذایشان 15 دقیقه طول می‌کشد) بیشتر در معرض بیماری‌های قلبی عروقی قرار می‌گیرند.

تنها راه پیشگیری از این قبیل مشکلات و حفظ وزن دلخواه این است که آرام‌تر غذا بخورید. برای غذا خوردن وقت بگذارید و با آرامش و لذت سر سفره بنشینید. غذایتان را به دقت بجوید و از آن لذت ببرید
فعلا سکوت را برگزیدیم ............
 تشکر شده توسط : chipchip
#3
من یه مطلبی می خوندم که توش اومده بود که احساس سیر شدن بیشتر از این که به شکم ربط داشته به مغز ربط دارهicon_cry، یعنی مغز بعد یه مدت زمانی که شما مشغول خوردن غذا میشین به این نتیجه میرسه که " خوب دیگه بسه 20 دقیقه غذا خوردی پس الان سیری" ، به خاطر همین میگن اگه وعده غذایی کم رو تو مدت زمان طولانی میل کنید همون احساس سیر شدن بهتون دست میده در حالی که نسبت به قبل کمتر غذا مصرف کردین،

خودمونیم مغز هم چه ظاهر بینه هــــآ
[تصویر:  setare1.gif]
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  توصيه هاي غذایی براي سلامت روزه داران نازلی 14 9,429 2013/07/24, 02:20 PM
آخرین ارسال: شيدا رها
  چند توصيه سالم براي كمك به هضم غذا نازلی 1 3,046 2012/02/18, 03:20 PM
آخرین ارسال: شهرزاد
  آیا ولع شکلات خوردن دارید؟ shokolat 5 4,184 2011/12/26, 07:00 PM
آخرین ارسال: Farzane
  اهمیت منيزيم براي سلامت بدن نازلی 1 2,774 2011/10/25, 10:53 PM
آخرین ارسال: Ali 324
  پنج ماده غذايي سودمند براي حفظ سلامتي کارمندان نازلی 3 4,511 2011/09/25, 11:16 PM
آخرین ارسال: ساغر
  مكمل روي براي مبتلايان به ديابت مفيد است نازلی 0 2,085 2011/07/04, 07:48 AM
آخرین ارسال: نازلی
  چند ميان‌بر براي دسترسي سريع به جاده سلامتي نازلی 0 2,122 2011/06/27, 06:04 PM
آخرین ارسال: نازلی
  چربي قهوه‌اي، سلاحي براي مقابله با چاقي و ديابت نازلی 0 2,190 2011/06/08, 04:26 PM
آخرین ارسال: نازلی
  چند راه عملي و ساده براي كاهش وزن Matilat 10 6,622 2011/05/30, 05:41 PM
آخرین ارسال: نازلی
  گياه مفيد براي درمان سوء هاضمه yaro 0 2,186 2010/12/10, 10:37 PM
آخرین ارسال: yaroکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان