امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
افزایش 14 درصدی مرگ با قرص برنج مرگ حتمی در انتظار مصرف کنندگان
#1
[تصویر:  qos_brang-910223-as.jpg]


افزایش 14 درصدی مرگ با قرص برن؛ مرگ حتمی در انتظار مصرف‌کنندگان
همشهری آنلاین:
آمارها حاکی از افزایش 14 درصدی مرگ بر اثر مسمومیت با قرص برنج دارد اما همچنان این قرص مرگ‌آور به راحتی در عطاری‌ها فروخته می‌شود و برخی افراد سودجو با فروش غیرقانونی آن بیش از 460 نفر را در سال گذشته رقم زدند، افرادی که اغلب آنها زیر 30 سال سن داشتند.
مهر نوشت: قرص برنج که به نام فسفید آلومینیوم نیز شناخته می شود قرصی است که یک عدد آن قادر است هزاران شته را از بین ببرد. این قرص از خود گاز فسفید تولید می‌کند و از آن برای جلوگیری از آفت زدگی برنج در انبار استفاده می شود. مسمومیت با این قرص هم از راه استنشاق، هم از راه تماس پوستی و هم به صورت خوراکی اتفاق می‌افتد. مصرف خوراکی آن باعث تهوع، درد معده، استفراغ، اسهال، تنگی نفس، احساس سرما، عطش، سر درد، تشنج و کما می شود.
مرگ 463 نفر در یک سال
بر اساس گزارش پزشکی قانونی آمار مرگ بر اثر مسمومیت طی سال های اخیر روندی صعودی داشته به طوری که رقم 214 مورد مرگ بر اثر مسمومیت قرص برنج در سال 87 به 463 مورد در سال 90 رسیده است. 259 نفر از فوتی‌های مسمومیت با قرص برنج در سال گذشته مرد و 204 نفر زن بودند.
مرگ دردناک در هوشیاری
دکتر غلامعلی جعفری- متخصص سم شناسی- در این باره به مهر گفت: سم قرص برنج سمی است که بر روی سلول‌ها تاثیر بدی می گذارد و تنفس سلولی را از بین می برد و باعث آسیب جدی به اعضا و ارگان‌های دیگر بدن مثل کلیه‌ها و قلب می‌شود. مرگ با قرص برنج مرگ بسیار دردناکی است و فرد عطش زیادی به آب دارد. در این مرگ فرد تا زمانی که زنده است هوشیار و بیدار بوده و سوزش بدی در بدن خود احساس می کند. بر اساس علامت های بالینی فرد دچار خستگی و کمبود اکسیژن می شود. بطوریکه بدنش رو به کبودی رفته و دچار خفگی سلولی خواهد شد. این روند روندی غیر قابل برگشت است و مسمومیت با قرص برنج برابر با مرگ است.
وی افزود: اغلب قربانیان کمتر از 30 سال سن دارند و طی سالهای اخیر خودکشی با قرص برنج افزایش داشته است. بطوریکه در یکی از بیمارستانهایی که در آن مشغول به کار هستم در فروردین ماه حدود 6 نفر که اغلب آنها خانم بودند بر اثر مسمومیت با قرص برنج جان باختند.
مسمومیت با قرص برنج مساوی با مرگ حتمی
پزشک بخش مسمومین بیمارستان الغدیر با اشاره به نبود نظارت های لازم بر فروش این قرص، اظهار داشت: متاسفانه برخی عطاری‌ها به راحتی این قرص را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند. در یکی از موارد نادر زنی پس از مسمویت با قرص برنج زنده ماند. او بعد از بازگشت به زندگی اظهار داشت: برای گرفتن قرص برنج به عطاری رفتم که او پس از مشاهده اصرارهایم چند قرص به من داد. یکی دیگر از بیماران می‌گفت به عطاری رفته و ادعا کردم برای خودکشی قرص برنج می خواهم که او محل دیگری را به من معرفی کرد و گفت در آنجا قرص های برنج قویتری می توانم پیدا کنم تا راحت تر بمیرم.
این متخصص تاکید کرد، در مسمویت با قرص‌های دیگر 99 درصد بیماران زنده می مانند اما در مسمومیت با قرص برنج 99 درصد بیماران جان خود را از دست می دهند. اگر بشود قرص های برنج را از عطاری ها جمع آوری کرد و در فروش آن نظارت‌های لازم را داشت می‌توان آمار خودکشی با قرص برنج را در جامعه کاهش داد.
مسمومین مایعات نخورند
این متخصص با اشاره به راه‌هایی پیشگیری از مرگ با قرص برنج گفت: بهترین راه این است که فردی که با قرص برنج خودکشی کرده سریع به نزدیکترین بیمارستان منتقل شود. انتقال او به مطب و درمانگاه باعث وقت کشی خواهد شد. به فردی که قرص برنج خورده است به هیچ عنوان نباید مایعات داد زیرا ماهیت این قرص در معده ایجاد گاز است که این گاز به ریه ها راه یافته و در بین سلول‌ها پخش می‌شود. خوردن آب این روند را تسریع می‌دهد. البته اگر خانواده‌ها در خانه‌ای جوش شیرین و یا پرمنگنات پتاسیم دارند، دادن آن به فرد مسموم تنها راه پیش درمانی است.
مرگ در کمتر از 24 ساعت
وی در مورد زمان مسمومیت و مرگ بر اثر مصرف این قرص گفت: معمولا افراد زیر 24 ساعت فوت می‌کنند که زمان مرگ بستگی به ایرانی یا خارجی بودن قرص، تاریخ مصرف، میزان مقاومت فرد و تعداد آن دارد.
دکتر جعفری تاکید کرد: مرگ بر اثر مصرف این قرص حتمی است و یک عدد از آن نیز می‌تواند باعث مرگ شود. یکی از بیمارانم دختر جوانی بود که وقتی با او صحبت می‌کردم گفت یک قرص خوردم تا فقط خانواده‌ام را بترسانم و قصد مرگ نداشتم اما همین یک قرص باعث مرگ او شد. 6 ماه بعد نیز برادرش با خوردن قرص برنج خودکشی کرد این در حالیست که برادر دیگر این قربانی نیز تهدید کرده می‌خواهد با قرص برنج خودکشی کند. باید در این زمینه به شهروندان به خصوص نوجوانان هشدار داده شود زیرا همانطور که تاکید شد مسمومیت با قرص برنج مرگ حتمی را همراه خواهد داشت.
تهران رکورددار مسمومیت با قرص برنج
دکتر شجاعی- رئیس پزشکی قانونی- با اشاره به آمار مرگ بر اثر مصرف قرص برنج گفت: در سال گذشته بیشترین موارد مرگ ناشی از مسمویت با قرص برنج با 205 فوتی در استان تهران ثبت شده است که تقریبا نیمی از کل فوتی‌های قرص برنج در کشور را شامل می‌شود.
وی افزود: پس از تهران استان‌های گیلان با 99 فوتی، مازندران با 41 فوتی و لرستان با 32 فوتی در رتبه‌های بعدی مرگ ناشی از مسمومیت با قرص برنج قرار می‌گیرند. این در حالی است که آمار مرگ و میر ناشی از مسمومیت با قرص برنج در دیگر استان‌ها زیر 20 نفر و عمدتا کمتر از 10 نفر است، هر چند برخی استان‌ها هیچ مورد فوتی با قرص برنج ندارند.
دکتر شجاعی اظهار داشت: آمار مرگ و میر ناشی از مسمومیت با قرص برنج در سال 87، 214 نفر ( 105 زن و 109 مرد) بود که با رشد 6.5 درصدی به 228 نفر (124 مرد و 104 زن) در سال 88 رسید. همچنین آمار مرگ ناشی از مسمویت با قرص برنج در سال 89 نسبت به سال 88 با رشد قابل توجهی مواجه شد به نحوی که با 78.1 درصد افزایش به 406 نفر در سال 89 رسید.
رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به اینکه دز کشنده قرص برنج در انسان نامشخص است یادآور شد: هر گونه واردات، توزیع و فروش قرص برنج ممنوع اعلام شده و کاربرد آن به صورت محدود و تحت نظارت جهاد کشاورزی در سیلوها و کشتی و ... است که متاسفانه به دلیل تمایل کشاورزان به مصرف آن برای نگهداری محصولات، ورود آن به شکل قاچاق از کشورهای همسایه وجود دارد و مسمومیت ناشی از آن در بین جوانان دیده می‌شود.
قرص برنج شادی آور نیست
یکی از مشکلات موجود در راه مبارزه با این قرص انتشار شایعاتی درباره شادی آور بودن این قرص است که این موضوع باعث شده برخی جوانان آن را به جای قرص‌های روانگردان مصرف کنند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی در این باره می‌گوید: متاسفانه چندی پیش به‌دنبال مسمومیت عده‌ای از دانش آموزان با قرص برنج، از قول یکی از مسوولان این قرص به عنوان روان گردان و مشابه قرص اکستازی معرفی شد که این امر سبب شد تا مسمومیت با این قرص به چند برابر افزایش یابد.
وی با ابراز تاسف از اینکه اشتباه سهوی در معرفی قرص برنج تاکنون آثار بسیار وخیمی به همراه داشته است، خواستار اطلاع رسانی گسترده و دقیق درباره مرگبار بودن این قرص شد.
با این وجود به نظر می‌رسد با توجه به اثرات مرگبار این قرص و افزایش آمار مسمومیت با آن، در این زمینه باید اقدامات پیشگیرانه جدی از سوی مسوولین انجام شود. در این زمینه باید درباره خطرات استفاده از این قرص به نوجوانان و جوانان هشدار داده شود و پلیس و وزارت بهداشت از فروش آن در عطاری‌ها جلوگیری کرده و با خاطیان برخورد کنند.
مهم این نیست که در کجای این دنیا ایستاده ایم
مهم اینست که در چه راستائی گام برمیداریم.
 تشکر شده توسط : nazii , DavidBili , naz.gigili , blue sky , arezoo_azizi , esmaeil , رزمینا , شفا یافته
#2
Star 
خرید و فروش قرص برنج ممنوع است

سازمان پزشکی قانونی معتقد است مرگ در اثر مسمومیت با قرص برنج در سال‌های اخیر روندی صعودی داشته و 14 درصد افزایش یافته است.

هنگامی که کشاورزان، برنج و سایر غلات را در انبار انباشته می‌کردند، برای جلوگیری از کپک و آفت‌زدگی از قرصی استفاده می‌کردند که بعدها در ایران به «قرص برنج» معروف شد.

قرص برنج ترکیب خطرناکی از فسفیدهاست که با خوردن آن، مرگ حتمی خواهد بود.

مصرف و خرید و فروش این قرص از سال 1385 در کشور ممنوع اعلام شد، اما برای کشاورزان یکی از بهترین سم‌ها برای دفع آفت غلات به‌خصوص برنج محسوب می‌شود.

تهران بیشترین آمار مرگ ناشی از مصرف قرص برنج را دارد

دکتر احمد شجاعی، رییس پزشکی قانونی می‌گوید: «بیشترین موارد مرگ ناشی از مسمومیت با قرص برنج در استان تهران اتفاق افتاده است.»

طبق گفته‌های ریاست پزشکی قانونی، پس از تهران، استان‌های گیلان، مازندران و لرستان در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند.

واردات، توزیع و فروش قرص برنج ممنوع است

شجاعی خاطرنشان می‌کند: «هرگونه خرید و فروش قرص برنج در کشور ممنوع است و وزارت جهاد کشاورزی به دلیل خطرهای احتمالی ناشی از مصرف این قرص، خود نظارت بر استفاده از آن را در سیلوها و کشتی‌ها بر عهده گرفته است. اما متاسفانه به دلیل تمایل کشاورزان به مصرف آن برای نگهداری محصولات، ورود آن به شکل قاچاق از کشورهای همسایه انجام می‌شود، در نتیجه نمی‌توان کنترلی بر موضوع داشت».


از آنجا که رطوبت باعث آزادشدن گاز فسفین در معده می‌شود، در نتیجه هنگام مسمومیت با قرص برنج به هیچ‌وجه نباید به مسموم مایعات داد و فقط باید خیلی سریع او را به نزدیک‌ترین مرکز درمانی رساند

نگهداری قرص برنج نیز می‌تواند منجر به مرگ شود

دکتر کامبیز سلطانی‌نژاد، سم‌شناس و عضو هیات تحقیقات علمی پزشکی قانونی می‌گوید:

«نگهداری این قرص در شرایط غیراستاندارد نیز می‌تواند باعث مسمومیت و مرگ انسان شود. فسفیدآلومینیوم یا قرص برنج، از سم‌های بسیار خطرناک است که در کشاورزی از آن برای کنترل حشرات در محصولات دانه‌ای مانند برنج استفاده می‌شود. این قرص از خود گازی به نام فسفین آزاد می‌کند که باعث از بین بردن حشرات می‌شود.»

بنا به گفته‌های سلطانی‌نژاد، استفاده زیاد از این قرص‌ها در فضای باز که شرایط تصعید گاز فسفین وجود دارد، ممکن است باعث آلودگی محیط و حتی مسمومیت شود، ولی در میزان کم و در کیسه و گونی برنج، کمتر می‌تواند مسمومیت‌زا باشد.

تهوع و اختلال‌های تنفسی از علایم شایع مسمومیت با قرص برنج است

دکتر کامبیز سلطانی‌نژاد، معتقد است به علت سمی بودن بیش از حد قرص برنج، مصرف یک‌چهارم از آن باعث مسمومیت شدید و استفاده از نصف این قرص، باعث مرگ انسان می‌شود.

طبق گفته‌های او، درمان سریع حتی در بیماران به ظاهر بی‌علامت اهمیت زیادی در بهبود دارد. این سم، سلول‌های شریان‌های کوچک انتهای بافت قلب و بافت ریه را بیش از هر نقطه دیگر تحت‌تاثیر قرار می‌دهد و تخریب این سلول‌ها باعث نشت مایع به فضای خارج عروق می‌شود و ضربان نامنظم قلب (آریتمی قلبی) و ادم ریوی را در پی دارد.

وقتی قرص برنج وارد معده می‌شود و در مجاورت رطوبت معده قرار می‌گیرد، از خود گازی به نام فسفین تولید می‌کند که این گاز باعث مهار تنفس سلولی می‌شود. علایم مسمومیت، شبیه مسمومیت‌های دیگر است؛ یعنی فرد دچار اختلال‌های گوارشی و تهوع، اسهال و استفراغ، درد معده، تنگی نفس، احساس سرما، عطش، سر درد، تشنج و کما می‌شود.

خوردن مایعات هنگام مسمومیت با قرص برنج ممنوع است

بر خلاف سایر مسمومیت‌ها که باید به فرد مسموم مایعات خوراند، هنگام مسمومیت با قرص برنج، این اقدام به قیمت جان بیمار تمام می‌شود. دکتر سلطانی‌نژاد، دادن مایعات به فرد مسموم با قرص برنج را بسیار خطرناک می‌داند و با بیان این مطلب می‌گوید: «از آنجا که رطوبت باعث آزادشدن گاز فسفین در معده می‌شود، در نتیجه هنگام مسمومیت با این قرص به هیچ‌وجه نباید به مسموم مایعات داد و فقط باید خیلی سریع او را به نزدیک‌ترین مرکز درمانی رساند.»

قرص برنج گیاهی خطرناک نیست

دکتر سلطانی‌نژاد در مورد قرص برنج گیاهی می‌گوید:

«قرص برنج دو نوع دارد؛ قرص‌های برنجی که سمی هستند و پس از مصرف باعث مرگ می‌شوند و در بسته‌های 10 تا 20 عددی و به رنگ‌های سفید، خاکستری و قهوه‌ای رنگ هستند. خرید و فروش این قرص به دلیل ممنوع بودن به صورت قاچاق انجام می‌شود. نوع دیگر، قرص‌های گیاهی برنج است که به رنگ قهوه‌ای در بازار و مراکز تهیه سم موجود است. اگر شخصی غیرعمد و به اشتباه این قرص را مصرف کند، فقط دچار مسمومیت خفیف و ساده خواهد شد و خطر جدی‌تری او را تهدید نمی‌کند.»

در صورت مشاهده فروش قرص برنج غیرگیاهی، اطلاع‌رسانی کنید

معاون عملیات پلیس پیشگیری، معتقد است همکاری مردم با پلیس 110 یکی از راه‌های برخورد با فروش قرص برنج غیرگیاهی در کشور است. سرهنگ ناصر نیک‌آیین، برخورد با فروشندگان قرص برنج را از وظایف پلیس اماکن می‌داند و می‌گوید: «وظیفه برخورد با فروشندگانی که قرص برنج سمی و ممنوع می‌فروشند به عهده پلیس اماکن است و باید با متخلفان برخورد کنند. البته پلیس پیشگیری و ماموران کلانتری‌ها نیز در صورت اطلاع از فروش قرص‌ها، برخورد قانونی خواهند داشت».


منبع : هفته نامه سلامت
 تشکر شده توسط : ابراهیم , arezooo82 , رزمینا , شفا یافته , ehsan 10054
#3
منم یه بار که واسه کورتون تو اورژانس بستری بودم یه دختر و پسر که همدیگرو دوست داشتن و خانواده ها مخالفت کرده بودن،قرص برنج خورده بودن.پسره تو 5 دقیقه اول مرده بود و دختره تو بیمارستان مرد.خیییلی صحنه بدی بود .قیافه دختره هنوز جلو چشامه.
به یاد آرزوهایم سکوتی میکنم بالاتر از فریاد..
 تشکر شده توسط : شفا یافته , ehsan 10054
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Star تاثیرات منفی مصرف همزمان گیاهان دارویی و داروهای شیمیایی بر بدن naazanin 2 5,533 2016/03/04, 12:27 AM
آخرین ارسال: یه غریبه
  عوارض مصرف بي‌رويه دگزامتازون نازلی 9 56,906 2015/08/11, 01:14 AM
آخرین ارسال: کارین
  زیان های مصرف نامتعادل نمک فرناز 10 11,161 2014/09/08, 06:06 PM
آخرین ارسال: نازلی
  مصرف حشیش و گراس پیش از هجده سالگی، موجب افت ضریب هوشی می شود ورپریده 6 5,326 2013/08/19, 09:52 PM
آخرین ارسال: shaytoon
  از مصرف همزمان «روي» و مواد سرشار از فسفر و كلسيم پرهيز كنيد نازلی 2 5,988 2013/07/12, 11:30 PM
آخرین ارسال: رامنا
  مصرف بيش از اندازه داروهاي گياهي موجب مسمويت كبدي مي شود yaro 10 8,369 2013/07/05, 03:47 PM
آخرین ارسال: شيدا رها
  زیان های مصرف فست فودها mojtaba2iran 5 5,797 2013/04/01, 08:59 PM
آخرین ارسال: شهرزاد
  خطر لامپهای کم مصرف Sina 5 8,225 2013/03/24, 04:05 PM
آخرین ارسال: sargol
  آیاسوپ های آماده برای مصرف مفیدند؟ sargol 0 2,041 2013/01/10, 01:23 PM
آخرین ارسال: sargol
  افزایش خطر مسمومیت با آرسنیک در مصرف‌کنندگان برنج paeazan 0 1,964 2012/12/05, 06:52 PM
آخرین ارسال: paeazanکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان