امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آنفلوآنزا، علایم ، درمان
#1
از آنفلوآنزا چه می‌دانیم؟آنفلوآنزا نیاز به درمان آنتی‌بیوتیکی ندارد

آنفلوانزا نوعی بیماری ویروسی واگیردار است که بی‌توجهی به رعایت اصول بهداشتی در آن، می‌تواند در مدتی کوتاه ابتلای افراد زیادی را به دنبال داشته باشد. به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، ویروس آنفلوانزا می‌تواند در هنگام سرفه یا عطسه و حتی صحبت کردن از طریق هوا به دیگران منتقل ‌شود. همچنین احتمال ابتلای افراد سالم با دست زدن به اشیائی که در اثر عطسه یا سرفه فرد مبتلا به ویروس آنفلوآنزا آلوده شده‌اند، وجود دارد. اشخاص بالای 65 سال و کودکان زیر 5 سال، مبتلایان به بیماری‌های مزمن ریوی، قلبی، آسم، دیابت، مشکلات کلیوی، نقص ایمنی، زنان باردار و دیگر گروه‌های پرخطر در صورت ابتلا به آنفلوآنزا ممکن است به انواع شدید این بیماری دچار شده و بیش از دیگران خطراتی متوجه آنها شود. بنابراین رعایت نکات بهداشت فردی و بویژه تزریق واکسن آنفلوآنزا در این گروه‌ها ضروری است.
علایم بیماری
علائم آنفلوانزا شبیه سرماخوردگی بوده اما شدیدتر است به ویژه‌ بدن درد و تب در آنفلوانزا شدیدتر از سرما خوردگی است و معمولا بهبودی آنفلوانزا مقداری طولانی‌تر از سرماخوردگی است. در مجموع تب، سرفه، سردرد، گلو درد، آبریزش بینی، آبریزش چشم، گاهی اسهال و علائم شدید‌تر از علائم آنفلوانزاست. بنابراین لازم است افراد به محض مشاهده این علائم به پزشک مراجعه کنند.
اقدامات پیشگیرانه
به منظور پیشگیری از ابتلا به بیماری انفلوانزا لازم است که دست‌ها مرتب با آب وصابون و یا با محلول‌های ضد عفونی کننده شستشو شوند. به این منظور ضروریست در هر بار شستن دست‌ها، این عمل دوبار تکرار شود. همچنین باید از لمس کردن چشم‌ها، بینی و دهان خودداری شود؛ چرا که این امر انتقال ویروس را به دنبال دارد. رعایت فاصله حداقل یک متر از افرادی که علائم شبیه بیماری آنفلوانزا دارند نیز لازم است. مچنین هنگام عطسه و سرفه جلوی بینی و دهان را با دستمال گرفته و بلافاصله دستمال را داخل کیسه پلاستیک گذاشته و در سطل زباله بیندازیم. اگر از دستمال پارچه‌ای استفاده می‌شود روزانه دوبار آن را شسته و بعد از هر بار استفاده داخل کیسه پلاستیکی قرار داد. ضروری است هنگام عطسه یا سرفه از قرار دادن کف دست‌ها در جلوی دهان و بینی خودداری شود؛ چرا که این مسئله احتمال انتقال ویروس بیماری را به اشیا و به دنبال آن به افراد دیگر به دنبال دارد. زنان شیرده که علائم آنفلوانزا دارند بهتر است هنگام شیردادن به نوزاد، از ماسک استفاده کرده و یا با دستمال جلوی بینی خود را بپوشانند. در جهت پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزا بهتر است در صورت امکان از حضور در اماکن شلوغ خودداری کرده یا مدت زمان حضور در این اماکن کاهش یابد. همچنین بهتر است با باز کردن درب و پنجره‌ها در فواصل مناسب در روز و هر بار حداقل به مدت 10 دقیقه، به تهویه مناسب محل کار، محل زندگی، کلاس درس و... کمک شود.

اقدامات مراقبتی در مبتلایان به آنفلوآنزا
استراحت کافی، نوشیدن مایعات، تغذیه مناسب و استفاده از استامینوفن به عنوان تب‌بر بهترین راه درمان بیماری آنفلوانزا است. برای کاهش تب ناشی از آنفلوانزا لازم است تنها از قرص استامینوفن به میزان تجویز شده استفاده شود. مبتلایان به آنفلوانزا به ویژه کارمندان، دانش آموزان مدارس و دانشجویان باید به توصیه‌های پزشک توجه کرده و تا بهبودی استراحت کنند.
تاکید می‌شود که آنفلوآنزا نیاز به درمان آنتی بیوتیکی ندارد و درمان خودسرانه در این بیماری ممکن است طول مدت بیماری را طولانی کند. در صورت مشاهده علائمی مانند تب، سرفه، گلودرد، سردرد، لرز، کوفتگی بدن احساس خستگی و اسهال و استفراغ باید به پزشک مراجعه شود
 تشکر شده توسط : nazaninn , najva , sargol
#2
این علائم را بشناسید و آنفلوآنزا نگیرید . [تصویر:  ryh3xp5s7i3392kxkmq.jpg]

برنا: عامل ایجاد کننده بیماری آنفلوانزا ویروسی است که باعث ایجاد بیماری حاد تنفسی در انسان و حیوانات می‌شود که عموما در فصل‌های سرد سال افراد را مبتلا می‌کند.


مه پاره حقی مقدم مسوول کنترل عفوت بیمارستان خاتم الانبیاء و دبیر کمیته آموزش گفت: عامل ایجاد کننده بیماری آنفلوانزا ویروسی است که باعث ایجاد بیماری حاد تنفسی در انسان و حیوانات می‌شود که عموما در فصل‌های سرد سال افراد را مبتلا می‌کند. اهمیت آنفلوانزا در سرعت انتشار، کثرت و تعداد مبتلایان و قابلیت ایجاد همه‌گیری است. آنفلوانزا در بعضی گروه‌ها همراه با عوارض و حتی مرگ و میر است.


همه‌گیری گسترده، شدید یا کشنده بیماری بیشتر در سالمندان و افرادی که به دلیل عوارض مزمن قلبی، ریوی، کلیوی، بیماری های متابولیک، کم خونی یا نارسایی ایمنی ناتوان شده‌اند، مشاهده می‌شود.


انواع ویروس آنفلوانزا عبارتند از آنفلوانزای نوع A، نوع B و نوع C. در واقع میزبان آنفلوانزای نوع A در همه گروه‌های سنی انسان و حیوان است. همچنین آنفلوانزای نوع B عمدتا در کودکان بروز می‌کند و تنها انسان میزبان آن است، این در حالی است که آنفلوانزای نوع C اپیدمی ایجاد نمی‌کند و فقط انسان میزبان آن است.


تفاوت آنفلوانزای فصلی با سرماخوردگی


آنفلوانزای فصلی همراه با تب شدید، گلودرد، سرفه همراه است، این در حالی است که مهمترین علائم سرماخوردگی تب ضعیف، آب‌ریزش بینی، عطسه و احساس گرفتگی بینی است.

علائم بالینی آنفلوانزا در انسان سه علامت اصلی دارد، به طوری که می‌توان گفت تب بیش از 38 درجه اصلی‌ترین علامت بیماری است، سرفه در آنفلوانزا اغلب شدید و برای مدتی ادامه می‌یابد.


آنفلوانزای فصلی

این نوع آنفلوانزا از انسان به انسان منتقل می‌شود، در صورت ابتلا معمولا عارضه خاصی ندارد و بهبودی حاصل می‌شود. واکسن آن در دسترس است و برای افراد خاصی توصیه می‌شود و همه‌گیری معمولا در فصل سرد و بارانی اتفاق می‌افتد.


آنفلوانزای پاندمیک
ظهور گونه‌ای جدید از ویروس آنفلوانزا که برای سیستم ایمنی بدن ناشناخته است، ابتلای تعداد زیاد انسان، شیوع بالای آن می‌تواند منجر به همه‌گیری جهانی (پاندمی) شود. این آنفلوانزا اقشار مختلف جامعه را درگیر می‌کند، وقوع پاندمی، موارد ابتلا و مرگ و میر را به همراه خواهد داشت، واکسن موثر و بی خطر، حداقل 6 ماه پس از بروز پاندمی می‌تواند در دسترس قرار گیرد و پاندمی اخیر 2009 با ویروس A، N1،H1 ایجاد شده است.


آنفلوانزای پرندگان
به‌طور معمول در بین پرندگان اتفاق می‌افتد، ویروس این بیماری از نوع N1 H5 است که بیماری کشنده بوده، می‌تواند از پرنده به انسان منتقل شود. ابتلای انسان به این بیماری خطرناک است و مرگ و میر بالایی دارد، ایمنی انسان نسبت به این نوع آنفلوانزا وجود ندارد، واکسن آن در دسترس نیست.


افراد در معرض خطر آنفلوانزای انسانی (فصلی و پاندمی)
ساکنین آسایشگاه‌ها و کارکنان آن مراکز، کارکنان حرفه های پزشکی و بهداشتی، مراقبین افراد پر خطر و اعضای خانواده آن‌ها، افراد پرخطر از لحاظ ابتلاء به آنفلوانزای انسانی، سالمندان بالای 65 سال، کودکان زیر 5 سال، کودکان و نوجوانان زیر 18 سال که تحت درمان طولانی مدت با آسپرین هستند، مبتلایان به بیماری های ناتوان کننده (ریوی، قلبی، کلیوی، دیابت و ...)، زنان حامله به ویژه در سه ماهه دوم و سوم، مصرف کنندگان داروهایی مثل کورتون به مدت طولانی و شیمی درمانی در 6 ماه اخیر از جمله افراد در معرض خطر به آنفلوآنزا هستند.


همه مردم نیاز به انجام واکسیناسیون ندارند، به جز افراد در معرض خطر و افراد پرخطر


مهمترین مواردی که در تزریق واکسن آنفلوانزای فصلی باید توجه داشت، این است که زمان تزریق اوایل پاییز بوده و ایجاد ایمنی 2 هفته بعد از تزریق صورت می‌گیرد، تکرار واکسیناسیون هر سال ضروری بوده و همچنین رعایت قوانین زنجیره سرد تا زمان تزریق واکسن (در یخچال نگهداری شود)


مهم‌ترین راه انتقال آنفلوانزا از استنشاق قطرات تنفسی آلوده است. بنابراین هنگام سرفه و عطسه جلوی بینی و دهان خود را بگیرید تا از انتشار آلودگی جلوگیری شود، درصورت ابتلا از حضور در محل های پرجمعیت خودداری کنید، شستشوی دست با آب و صابون پس از تماس با بیمار ضروری است.


در حال حاضر 2 ویروس N1 H5(پرندگان) و ویروس H1N1 (خوکی) جهان‌گیر شده است.


نکات مهم در نگهداری از بیماران در منزل
درصورت حاملگی، ابتلا به دیابت، بیماری قلبی، ریوی جهت مراقبت از بیمار با پزشک مشورت شود، کودکان کمتر از 18 سال در صورت ابتلاء به آنفلوانزا نباید تحت درمان با آسپیرین قرار گیرند، کودکان کمتر از 4 سال با داروهای OTC درمان شوند، بهترین روش درمانی برای کودکان کمتر از 2 سال استفاده از بخار مرطوب و ساکشن ترشحات مخاطی است، درصورت امکان از حمام و سرویس بهداشتی جداگانه با شستشوی روزانه با موارد ضدعفونی استفاده شود، بهتر است فقط یک نفر در منزل از فرد بیمار نگهداری کند، در صورت امکان تهویه مناسب در منزل برقرار شود و در هنگام بغل کردن کودک سر کودک روی شانه قرار گیرد.


در 95 درصد موارد بیماران با درمان سرپایی بهبود می‌یابند، تنها 2 درصد تا 5 درصد بیماران نیاز به بستری دارند.


اقدامات پیشگیری از آنفلوانزای جدید

در صورت مشاهده علائم شبه آنفلوانزا، فورا به پزشک مراجعه کنند. هنگام سرفه یا عطسه بینی و دهان خود را با دستمال کاغذی بپوشانند، دستمال مصرف شده را فوری پس از استفاده به‌طور مناسب دفع کنند، دست‌های خود را به‌طور مکرر با آب و صابون بشویند، افراد سالم از دست زدن به چشم، بینی یا دهان خود حتی الامکان اجتناب کنند زیرا راه غیرمستقیم انتقال بیماری از این طریق است، زمان سرایت بیماری آنفلوانزا از یک روز قبل از شروع علائم تا هفت روز بعد از آن می‎تواند ویروس را به دیگران منتقل می‌کند در نتیجه رعایت بهداشت فردی دست ها، رعایت فاصله تماسی با دیگران (1متر) الزامی است.


هرگونه تماس نزدیک انسان با پرنده (آلوده، بیمار، تلف شده) خطر ابتلاء را به دنبال دارد در نتیجه خودداری از مصرف گوشت و تخم پرندگان به صورت خام و نیم پز، خودداری از تماس و بازی با پرندگان اهلی و وحشی چه مرده و چه زنده، واکسیناسیون افراد در معرض تماس با واکسن آنفلوانزای فصلی، خودداری از شکار پرندگان مهاجر و عرضه و خرید و نگهداری از آن‌ها، استفاده از ماسک و دست‌کش یک‌بار مصرف در زمان تماس با پرندگان، معدوم کردن سریع تمامی پرندگان بیمار و پرندگان در تماس با آن‌ها و دفن بهداشتی لاشه‌ها و ضدعفونی و نظافت مرغداری‌ها طبق اصول بهداشتی از جمله موارد بسیار مهم است
 تشکر شده توسط : najva , هانیه , arezoo_azizi , ساغر
#3
نظرتون در مورد واکسن آنفولانزا چیه؟

بزنیم بهتر نیست ؟
#4
«افسنطین» موثر در پیشگیری از آنفلوآنزا

همشهری آنلاین:
«افسنطین» از خانواده کاسنی است که به دلیل تقویت سیستم ایمنی بدن، در پیشگیری از بروز آنفلوآنزا و بهبودی سریع دوران نقاهت بیماری موثر است.


به گزارش ایسنا، افسنطین از دسته بیترها ( Bitters) است و روغن‌های فرارVolatile oils، فلاون‌ها و ویتامین C و تانن‌ها Tannins از مواد سودمند این گیاه هستند.


افسنطین یک مقوی دستگاه گوارش، ضد نفخ و افزایش دهنده ترشحات صفراوی است که با تاثیر مثبت برسیستم گوارش، منجر به بهبود هضم و در نتیجه تقویت سیستم ایمنی بدن شده و از بروز آنفلوانزا پیشگیری می‌کند و موجب بهبودی هر چه سریع تر بیمار در دوران نقاهت می‌شود.

این گیاه محرک سیستم عصبی است و بدلیل طعم تلخی که دارد ترشحات صفرا و شیره معده را تشدید کرده و اشتها آوراست و مصرف آن برای کاهش علائم سوء هضم، نفخ و درد معده توصیه می‌شود.

کارشناسان گیاهان دارویی معتقدند افراد مسن و کسانی که به اختلالات انسداد مجاری صفراوی و سنگ مجاری صفراوی و زخم معده و اثنی عشر مبتلا هستند باید از مصرف این گیاه خودداری کنند زیرا به دلیل تاثیر فراوان این گیاه بر روی ترشحات صفرا، باعث تشدید این نوع بیماری‌ها می‌شود.

همچنین کمپرس برگ این گیاه، باعث تحریک جریان خون شده و در کاهش دردهای روماتیسمی موثر است.

مصرف طولانی مدت این گیاه، بدلیل اثرات سمی‌توژون Thujone و اعتیاد آور آن توصیه نمی‌شود.

 تشکر شده توسط : ساغر
#5
پیام فصل سرما


پیامی که در فصل سرما هنگام شیوع آنفلوآنزا داده می‌‌شود این است که دست‌های‌مان را به طور مکرر بشوییم. اما یک بررسی جدید نشان می‌دهد که برای پیشگیری از این بیماری مهم است که از لمس کردن بینی و دهان مان نیز دست برداریم.


به گزارش لایو ساینس هر بار که افراد دهان یا بینی‌شان را لمس می‌کنند، باکتری یا ویروس‌ها را میان صورت و دست‌شان انتقال می‌دهند. این "خودتلقیحی" یا انتقال میکرو‌ب از بخشی از بدن به بخش دیگر، شیوه اصلی انتقال میکروب‌ها از سطوح آلوده به صورت افراد و از افراد آلوده به سطوحی است که اغلب لمس می‌شوند.

دکتر والدیمیر آلونسو، پژوهشگر بهداشت جهانی در موسسه‌های ملی بهداشت آمریکا در بتسدا در مریلند می‌گوید: "در فاصله شستن‌ دست‌ها، فرصت‌های زیادی وجود دارد تا دست‌ها دوباره آلوده شوند."

آلونسو و همکارانش به طور اتفاقی 249 فرد در مکان‌های عمومی در واشنگتن دی سی و شهر برزیلی فلوریانوپولیس را انتخاب کردند. این پژوهشگران این افراد را از لحاظ تعداد موارد لمس کردن سطوح معمول و دست زدن به دهان و بینی‌شان تحت نظر قرار دادند.

پژوهشگران دریافتند این افراد به طور میانگین صورت‌شان را 3.6 بار در ساعت و اشیای معمول را 3.3 بار در ساعت لمس می‌کنند.

بر اساس یافته‌های این بررسی این میزان لمس کردن خود به این معناست که احتمالا این افراد نسبت به افرادی که میکروب‌های دست‌های‌شان را می‌شویند، بیشتر از دست‌های‌شان میکروب‌ها را می‌گیرند.

آلونسو می‌گوید: "مهم است که سازوکارهای پایه انتقال بیماری‌ها را درک کنیم تا حداکثر نفع از شستن دست‌‌ را ببریم."

به گفته این پژوهشگران توصیه‌های بهداشت همگانی معمولا بر شستن دست‌ها تاکید می‌کنند، اما در هنگام شیوع بالقوه شدید بیماری، این پیام‌ها باید به نحوی تغییر کند که افراد چگونگی خودتلقیحی را درک و از لمس کردن صورت‌های‌شان اجتناب کنند.

آلونسو با اشاره به همه‌گیری جهانی آنفلوآنزا در سال 2009 که آگاهی از خودتلقیحی می‌توانست شیوع بیماری را محدود کند، می‌گوید : "هنگامی که شیوع یک ویروس تنفسی مرگبار مطرح است، این توصیه‌ را باید به طور جدی در نظر داشت."

او در عین حال می‌گوید آگاهی از شمار موارد خودتلقیحی نباید افراد به خودبیمارانگاری یا به سوی زندگی ناراحت و ترس دائمی سوق دهد. دستگاه ایمنی بدن محافظت خوبی در مقابل بیماری‌ها ایجاد می‌کند.

اما به گفته او مهم است که بدانیم آلودگی مجدد ممکن است به سرعت پس از شستن دست رخ دهد.


ﭼﻘﺪﺭ ﺩﻭﺳﺖ ﺩﺍﺷﺘﻨﯽ ﻫﺴﺘﻨﺪ٬ ﺁﺩﻣﻬﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺷﺒﯿﻪ ﺣﺮﻓﻬﺎﯾﺸﺎﻥ ﻫﺴﺘﻨﺪ...
#6

به‌روز شده در: ۱۵ آذر ۱۳۹۱ - ۱۰:۵۱

آنفلوانزا چیست و راه مقابله با آن کدام است؟
به دلیل تشابه علایم آنفلوانزا با سرماخوردگی، بسیاری این بیماری را سرماخوردگی شدید تعبیر می‌کنند در حالی که ممکن است خفیف‌ترین ابتلا به آن بسیار شدیدتر از سرماخوردگی بوده و بارها خطرناک تر از آن باشد چرا که سیستم دفاعی بدن فرد مبتلا به آنفلوانزا به شدت ضعیف شده و فرد مستعد ابتلا به سایر بیماری ها خواهد شد
سردرد ناگهانی، درد ماهیچه و حتی استخوان، سرفه و گلودرد، آبریزش بینی، تب و ضعف و بی‌حالی شدید، همه و همه نشانه های بیماری سختی هستند که اگر به آن مبتلا شده باشید، تایید خواهید کرد که قدرت زمین گیر کردن فرد، دست کم به اندازه چند شبانه روز را داست؛ صحبت از بیماری آنفلوانزاست که حتما اسم چند گونه از آن به گوشتان خورده است.

به گزارش «تابناک»، آنفلوانزا (به لاتین Influenza) یکی از شایع ترین بیماری های فصل سرماست که منشا آن ویروسی بوده و دستگاه تنفسی را با عفونت شدید مواجه می کند تا جایی که ممکن است منجر به مرگ شود اما جای خوشحالی دارد که بیماری ناشی از آن، از نوع خود کنترل شونده بوده و غالبا دوره آن سه چهار روز (و نهایتا یک هفته) به طول می انجامد.

به دلیل تشابه علایم آنفلوانزا با سرماخوردگی، بسیاری این بیماری را تعبیر به سرماخوردگی شدید می‌کنند در حالی که خفیف ترین ابتلا به آنفلوانزا ممکن است بسیار شدیدتر از سرماخوردگی بوده و مراقبت بیشتری بطلبد چرا که سیستم دفاعی بدن فرد مبتلا به این بیماری به شدت ضعیف شده و ممکن است آنفلوانزا تبدیل به دریچه ابتلا به سایر بیماری ها در فرد شود.

با بیماری به شدت واگیرداری مواجه هستیم که ویروس آن از طریق هوا منتقل شده و سرفه یا عطسه افراد مبتلا به آن، حکم ناشر آن را دارد؛ ویروسی که هم در پرندگان موثر است و هم در پستانداران اما نوع انسانی آن در سه گروه (A، Bو C) تقسیم بندی شده و قادر است افراد را در هر سنی مبتلا سازد؛ با این تفاوت که نوع "A" خطرناک ترین آنها بوده و در گذشته های دور تلفات بسیاری به جا گذاشته اما نوع " C " به ندرت همه گیر شده و طبیعتا احتمال ابتلا به آن کمتر است.

واکسن؛ راهکار خوبی که در دسترس همگان نیست

بی شک بهترین راهکار برای پیشگیری از این بیماری سخت، استفاده از واکسن آن می باشد که در دو نوع تزریقی (عضلانی و در ناحیه بازو) و استنشاقی (به صورت اسپری بینی) تهیه شده و چه بسا ساخت آن، تحقق یکی از آرزوهای دیرینه بشر باشد اما در شرایطی که پیشتر سازمان بهداشت جهانی (WHO)، ایران را به عنوان یکی از کشورهای دارای واکسیناسیون و آگاهی زیاد در مورد آنفلوانزا رده بندی کرده، این روزها اخبار خوبی درباره این واکسن به گوش نمی رسد تا جایی که تلاش زیاد مسئولان وزارت بهداشت تنها منجر به تامین نیاز بیماران خاص به این وکسیناسیون شده و دسترسی به این واکسن برای سایرین تقریبا ناممکن می نماید.

این در حالی است که ویروس آنفلوانزا همواره با جهش های گوناگون شکل خود را تغییر می دهد و به این دلیل، برای پیشگیری از آن می بایست از واکنسی بهره برد که نوع ویروس شایع در سال همخوانی داشته باشد؛ این موضوع یکی از عواملی است که سبب عمر کوتاه واکسن آنفلوانزا و نیاز به تجدید سالانه آن می شود چراکه علاوه بر تغییر شکل ویروس، میزان آنتی بادی ایجاد شده در بدن میزبان به مرور زمان کاهش یافته و سطح آن پس از یک سال به کمترین مقدار خود می رسد.

اما در کنار این موضوع، تعداد محدود کارنجات تولید کننده این واکسن و ظرفیت محدود تولید آنها (مجموعا قادر به تولید کمتر از 10 درصد جمعیت دنیا هستند) سبب می شود که همواره مسئولان در توزیع آن به بازار دست به عصا حرکت کرده و مراقب باشند که مبادا افراد پرخطر از دریافت این واکسن محروم شوند؛ گستره ای از افراد که بیش از سایرین به دریافت این واکسن نیازمندند:

افراد مسن بالاتر از 60 یا 65 سال

کودکان 6 تا 23 ماهه

افراد دارای نقص ایمنی، دریافت‌کنندگان کورتن، بیمارانی که تحت شیمی‌درمانی هستند، دیالیزی‌ها

مبتلایان به امراض مزمن (ریوی، قلبی، کلیوی، متابولیک) مانند: آسم، برونشکتازی، دیابت و...

کارکنان حرفه‌های پزشکی و بهداشتی که در تماس با مبتلایان هستند، خانواده و مراقب‌های بیماران، ساکنان آسایشگاه‌ها و کارکنان آنها

خانم‌های بارداری که بعد از سه ماهه اول بارداری بافصل شیوع آنفلوآنزا مواجه شوند.

کودکان و نوجوانان 6 ماه تا 18 ساله که به دلایل طبی مجبور به مصرف طولانی مدت آسپیرین می‌باشند.

چه کنیم که به آنفلوانزا مبتلا نشویم؟

فارغ از این راهکار پیشگیری با واکسن، دانستن برخی نکات کلیدی در ارتباط با آنفلوانزا ممکن است در پیشگیری از آن موثر باشد، به ویژه اینکه بدانیم برخی از افراد، مثل کسانی که به تخم مرغ حساسیت دارند، نمی‌توانند از واکسن آنفلوانزا استفاده کرده و لاجرم می‌بایست مراقبت بیشتری به خرج دهند.

پر واضح است که راهکاری قطعی برای پیشگیری از این بیماری در دست نیست و تنها می توان برخی توصیه های موثر در کاهش احتمال ابتلا به آن را در دستور کار قرار داد؛ از آنجاییکه کودکان کمتر قادر به رعایت اصول بهداشتی بوده و سیستم ایمنی بدنشان ضعیف تر است (از سطح ایمنی هومورال پایین تری برخوردارند) بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار داشته و بزرگترین ناقل آنفلوانزا محسوب می شوند، لذا مراقبت بیشتر از کودکان در مقابل این ویروس، جلوگیری از ورود بیماری به خانه بوده و نوعی روش پیشگیرانه محسوب می شود.

اما متخصصان تغذیه و برخی از دانشمندان، بهترین راهکار پیشگیری از ابتلا به این بیماری را در مصرف برخی از خوراکی ها نظیر سیر یا میوه های دارای ویتامین C دانسته و متخصصان بهداشت بر شست‌وشوی مرتب دستان با آب و صابون یا محلول‌های ضدعفونی کننده، به خصوص زمانی که عطسه یا سرفه می‌کنید یا وقتی که از بیرون باز‌می‌گردید، تاکید داشته و ضدعفونی‌کردن سطوح داخلی خانه با محلول‌های حاوی الکل و کلر را در کاهش احتمال انتقال بیماری مؤثر می دانند. البته همه این توصیه ها در زمانی مطرح می شوند که با فرد مبتلا تماس نداشته باشید چرا که در این صورت، پوشاندن دهان و بینی با ماسک و مراقبت شدیدتر، شاید تنها اقداماتی باشند که مانع از ابتلای شما به آنفلوانزا شوند.

شاید بد نباشد که بدانید ویروس‌ آنفلوانزا می‌تواند چندین روز در خارج از بدن و حتی در محیط بی‌جان زنده بماند و به این دلیل بد نیست که بعد از استفاده از وسایلی که در اماکن عمومی قرار دارند، مثل میز رستوران‌، دستگیره در، وسایل حمل‌ونقل عمومی، دستگاه‌ خودپرداز بانک‌، تلفن عمومی و ...، شستن دستها را در دستور کار قرار داده و درصورتی که خود مشکوک به ابتلا به آنفلوانزا هستید، حتما هنگام عطسه و سرفه جلوی دهان و بینی‌تان را بگیرید.

در صورت ابتلا چه باید کرد؟

مقابله با آنفلوانزا کار چندان ساده ای نیست و معمولاً راه های ساده ای برای کاهش اثرات آن مطرح می شود که البته بسیار هم موثر هستند؛ نوشیدن مایعات به مقدار زیاد (به ویژه از نوع شیرین و گرم)، استراحت و تغذیه خوب (پرهیز غذایی ندارد) از جمله آنها هستند که البته بعد از مراجعه به پزشک توصیه می شوند. احتمالا مراجعه شما به پزشک، یک نتیجه قابل حدس در بر داشته باشد: تجویز دارویی مسکن مانند استامینوفن که در کاهش تب و درد موثر است.

البته در این بیماری نیز پرهیز از برخی موارد نقش به سزایی در بهبودی فرد دارد؛ مصرف سیگار و حتی استنشاق دود آن باعث بدتر شدن علائم بیماری آنفلوآنزا می شود و علاوه بر آن، پرهیز از تحرک بیمار نیز در دو جنبه مفید فایده خواهد بود؛ نخست آنکه سبب بهبود بیمار شده و دوره بیماری را کاهش می دهد و دوم آنکه مانع از انتشار نیافتن ویروس توسط بیمار خواهد شد.

شاید بد نیست که بدانید آنتی بیوتیك ها بر ضد ویروس آنفلوانزا تاثیر ندارد، ولی برای درمان عوارض ناشی از آن مثل ذات الریه به كار می روند. دو داروی آمانتادین و ریمانتادین هم بر ضد ویروس آنفلوآنزا در دسترس است که تنها در مقابل ویروس آنفلوانزا نوع A موثر بوده و البته مصرف آنها تنها با دستور پزشك مجاز خواهد بود.

اینجا نیز به مانند پیشگیری از ابتلا، برخی راهکار را در استفاده از خوردنی هایی نظیر خردل، زنجبیل، سیر، مرکبات، نعنا، عسل، ماست و ... دانسته و خوردن ميوه هايي مانند گلابي، سيب، پرتقال، آناناس، ليمو و هلو را تجویز می کنند و البته عده ای دیگر استفاده از هرگونه دارو را موجب تاخیر در بهبود نهایی دانسته و استراحت، بخور دادن، حمام آب گرم، قرقره کردن آب نمک و مواردی از این دست را توصیه می کنند.این علائم را بشناسید و آنفلوآنزا نگیرید

عامل ایجاد کننده بیماری آنفلوانزا ویروسی است که باعث ایجاد بیماری حاد تنفسی در انسان و حیوانات می‌شود که عموما در فصل‌های سرد سال افراد را مبتلا می‌کند

مه پاره حقی مقدم مسوول کنترل عفوت بیمارستان خاتم الانبیاء و دبیر کمیته آموزش در گفتگو با خبرنگار اجتماعی برنا گفت: عامل ایجاد کننده بیماری آنفلوانزا ویروسی است که باعث ایجاد بیماری حاد تنفسی در انسان و حیوانات می‌شود که عموما در فصل‌های سرد سال افراد را مبتلا می‌کند. اهمیت آنفلوانزا در سرعت انتشار، کثرت و تعداد مبتلایان و قابلیت ایجاد همه‌گیری است. آنفلوانزا در بعضی گروه‌ها همراه با عوارض و حتی مرگ و میر است.

همه‌گیری گسترده، شدید یا کشنده بیماری بیشتر در سالمندان و افرادی که به دلیل عوارض مزمن قلبی، ریوی، کلیوی، بیماری های متابولیک، کم خونی یا نارسایی ایمنی ناتوان شده‌اند، مشاهده می‌شود.

انواع ویروس آنفلوانزا عبارتند از آنفلوانزای نوع A، نوع B و نوع C. در واقع میزبان آنفلوانزای نوع A در همه گروه‌های سنی انسان و حیوان است. همچنین آنفلوانزای نوع B عمدتا در کودکان بروز می‌کند و تنها انسان میزبان آن است، این در حالی است که آنفلوانزای نوع C اپیدمی ایجاد نمی‌کند و فقط انسان میزبان آن است.

تفاوت آنفلوانزای فصلی با سرماخوردگی
آنفلوانزای فصلی همراه با تب شدید، گلودرد، سرفه همراه است، این در حالی است که مهمترین علائم سرماخوردگی تب ضعیف، آب‌ریزش بینی، عطسه و احساس گرفتگی بینی است.

علائم بالینی آنفلوانزا در انسان سه علامت اصلی دارد، به طوری که می‌توان گفت تب بیش از 38 درجه اصلی‌ترین علامت بیماری است، سرفه در آنفلوانزا اغلب شدید و برای مدتی ادامه می‌یابد.

آنفلوانزای فصلی
این نوع آنفلوانزا از انسان به انسان منتقل می‌شود، در صورت ابتلا معمولا عارضه خاصی ندارد و بهبودی حاصل می‌شود. واکسن آن در دسترس است و برای افراد خاصی توصیه می‌شود و همه‌گیری معمولا در فصل سرد و بارانی اتفاق می‌افتد.


آنفلوانزای پاندمیک
ظهور گونه‌ای جدید از ویروس آنفلوانزا که برای سیستم ایمنی بدن ناشناخته است، ابتلای تعداد زیاد انسان، شیوع بالای آن می‌تواند منجر به همه‌گیری جهانی (پاندمی) شود. این آنفلوانزا اقشار مختلف جامعه را درگیر می‌کند، وقوع پاندمی، موارد ابتلا و مرگ و میر را به همراه خواهد داشت، واکسن موثر و بی خطر، حداقل 6 ماه پس از بروز پاندمی می‌تواند در دسترس قرار گیرد و پاندمی اخیر 2009 با ویروس A، N1،H1 ایجاد شده است.


آنفلوانزای پرندگان
به‌طور معمول در بین پرندگان اتفاق می‌افتد، ویروس این بیماری از نوع N1 H5 است که بیماری کشنده بوده، می‌تواند از پرنده به انسان منتقل شود. ابتلای انسان به این بیماری خطرناک است و مرگ و میر بالایی دارد، ایمنی انسان نسبت به این نوع آنفلوانزا وجود ندارد، واکسن آن در دسترس نیست.


افراد در معرض خطر آنفلوانزای انسانی (فصلی و پاندمی)
ساکنین آسایشگاه‌ها و کارکنان آن مراکز، کارکنان حرفه های پزشکی و بهداشتی، مراقبین افراد پر خطر و اعضای خانواده آن‌ها، افراد پرخطر از لحاظ ابتلاء به آنفلوانزای انسانی، سالمندان بالای 65 سال، کودکان زیر 5 سال، کودکان و نوجوانان زیر 18 سال که تحت درمان طولانی مدت با آسپرین هستند، مبتلایان به بیماری های ناتوان کننده (ریوی، قلبی، کلیوی، دیابت و ...)، زنان حامله به ویژه در سه ماهه دوم و سوم، مصرف کنندگان داروهایی مثل کورتون به مدت طولانی و شیمی درمانی در 6 ماه اخیر از جمله افراد در معرض خطر به آنفلوآنزا هستند.

همه مردم نیاز به انجام واکسیناسیون ندارند، به جز افراد در معرض خطر و افراد پرخطر

مهمترین مواردی که در تزریق واکسن آنفلوانزای فصلی باید توجه داشت، این است که زمان تزریق اوایل پاییز بوده و ایجاد ایمنی 2 هفته بعد از تزریق صورت می‌گیرد، تکرار واکسیناسیون هر سال ضروری بوده و همچنین رعایت قوانین زنجیره سرد تا زمان تزریق واکسن (در یخچال نگهداری شود)

مهم‌ترین راه انتقال آنفلوانزا از استنشاق قطرات تنفسی آلوده است. بنابراین هنگام سرفه و عطسه جلوی بینی و دهان خود را بگیرید تا از انتشار آلودگی جلوگیری شود، درصورت ابتلا از حضور در محل های پرجمعیت خودداری کنید، شستشوی دست با آب و صابون پس از تماس با بیمار ضروری است.

در حال حاضر 2 ویروس N1 H5(پرندگان) و ویروس H1N1 (خوکی) جهان‌گیر شده است.


نکات مهم در نگهداری از بیماران در منزل
درصورت حاملگی، ابتلا به دیابت، بیماری قلبی، ریوی جهت مراقبت از بیمار با پزشک مشورت شود، کودکان کمتر از 18 سال در صورت ابتلاء به آنفلوانزا نباید تحت درمان با آسپیرین قرار گیرند، کودکان کمتر از 4 سال با داروهای OTC درمان شوند، بهترین روش درمانی برای کودکان کمتر از 2 سال استفاده از بخار مرطوب و ساکشن ترشحات مخاطی است، درصورت امکان از حمام و سرویس بهداشتی جداگانه با شستشوی روزانه با موارد ضدعفونی استفاده شود، بهتر است فقط یک نفر در منزل از فرد بیمار نگهداری کند، در صورت امکان تهویه مناسب در منزل برقرار شود و در هنگام بغل کردن کودک سر کودک روی شانه قرار گیرد.

در 95 درصد موارد بیماران با درمان سرپایی بهبود می‌یابند، تنها 2 درصد تا 5 درصد بیماران نیاز به بستری دارند.


اقدامات پیشگیری از آنفلوانزای جدید
در صورت مشاهده علائم شبه آنفلوانزا، فورا به پزشک مراجعه کنند. هنگام سرفه یا عطسه بینی و دهان خود را با دستمال کاغذی بپوشانند، دستمال مصرف شده را فوری پس از استفاده به‌طور مناسب دفع کنند، دست‌های خود را به‌طور مکرر با آب و صابون بشویند، افراد سالم از دست زدن به چشم، بینی یا دهان خود حتی الامکان اجتناب کنند زیرا راه غیرمستقیم انتقال بیماری از این طریق است، زمان سرایت بیماری آنفلوانزا از یک روز قبل از شروع علائم تا هفت روز بعد از آن می‎تواند ویروس را به دیگران منتقل می‌کند در نتیجه رعایت بهداشت فردی دست ها، رعایت فاصله تماسی با دیگران (1متر) الزامی است.

هرگونه تماس نزدیک انسان با پرنده (آلوده، بیمار، تلف شده) خطر ابتلاء را به دنبال دارد در نتیجه خودداری از مصرف گوشت و تخم پرندگان به صورت خام و نیم پز، خودداری از تماس و بازی با پرندگان اهلی و وحشی چه مرده و چه زنده، واکسیناسیون افراد در معرض تماس با واکسن آنفلوانزای فصلی، خودداری از شکار پرندگان مهاجر و عرضه و خرید و نگهداری از آن‌ها، استفاده از ماسک و دست‌کش یک‌بار مصرف در زمان تماس با پرندگان، معدوم کردن سریع تمامی پرندگان بیمار و پرندگان در تماس با آن‌ها و دفن بهداشتی لاشه‌ها و ضدعفونی و نظافت مرغداری‌ها طبق اصول بهداشتی از جمله موارد بسیار مهم است.
اے دنیا کے مسافر منزل تیری قبرھیں اے کر رھا ھیں جو تو دو دن کا یہ سفرھیں موت ھیں تیرا ان دیکھا ساتھی آچانگ تجھے نگل لے گا:ای مسافر دنیا خونه ی توقبر است ای که هرکاری میکنی سفر دو روزه هست مرگ رفیق ندیده ی تو است یکهو نفست رو می گیره
#7

کد خبر : 62674 تاريخ ارسال : 25آذر1391 - 13:18
ویروس آنفولانزا چگونه دخلتان را می آورد ؟


سلامت نیوز : حتما تجربه‌اش كرده‌اید، روز اول افسرده شده‌اید كه چرا بیماری سراغ‌تان آمده است و بعد مجبور شده‌اید خودتان را افتاده روی تخت، ضعیف و بی‌حال تحمل كنید و تلاش كنید زودترخوب شوید. آنفلوآنزا سراغ تمام انسان‌ها می‌آید و هنوز هم درمان موثری برای آن كشف نشده است. اما واقعا وقتی آنفلوآنزا سراغ انسان می‌آید چه اتفاق‌هایی در بدن او می‌افتد.

ویروس‌هایی كه آنها را نمی‌بینید اما...

به گزارش سلامت نیوز به نقل از برترین ها ؛ وقتی كه فرد دچار بیماری آنفلوآنزا عطسه می‌كند، حدود 2هزار قطره معلق به هوا می‌فرستد كه هركدام از این قطرات تعداد بسیار زیادی ویروس درخود دارند. هركس كه یكی از این قطرات را تنفس كند (دستگیره در، كیبورد كامپیوتر یا خودكاری كه این قطرات روی آن نشسته است را لمس كند و سپس دستش را به دهان، بینی یا چشمش ببرد) در خطر ابتلا قرار می‌گیرد. ویروس‌ها از طریق سوراخ‌های بینی وارد می‌شوند و درسلول‌های تنفسی لانه می‌كنند. دربیماری سرماخوردگی، ویروس‌ها به سلو‌ل‌های تنفسی از بینی تا گلو حمله می‌كنند و ویروس‌های آنفلوآنزا می‌توانند تا ریه انسان نفوذ كنند و باعث بروز بیماری در ریه‌ها شوند. سیستم ایمنی بدن بلافاصله پس از ورود ویروس‌ها شروع به عمل می‌كند. در همان ساعات اولیه سربازان بدن (گلبول‌های سفید از گروه لنفوسیت‌ها كه T-cell نامیده می‌شوند) و آنتی‌بادی‌های ترشح شده از سلول‌ها شروع به نابود كردن ویروس‌ها می‌كنند. اگر قبلا واكسن آنفلوآنزا زده باشید كه این نوع خاص از ویروس كه حالا وارد بدن‌تان شده درآن واكسن باشد، بدن شما آنتی‌بادی علیه آن ویروس را درخودش دارد و نیازی به انتظار كشیدن برای تولید آنتی‌بادی و ترشح آن نیست.

بدنتان دستگاه كپی ویروس‌ها شده

ویروس‌ها وارد بدن شما شده‌اند و از سلول‌های بدنتان به عنوان ماشین كپی برای خودشان استفاده می‌كنند. در این زمان سلول‌های بدن كه در آنها ویروس‌ها تكثیر شده‌اند، متورم می‌شوند و بعد می‌تركند و اینگونه سلول‌ها را در همه جهت‌ها در بدن پخش می‌كنند.در این مرحله بیماری شما بیشترین قابلیت سرایت را دارد، زیرا بیشترین تعداد ویروس‌ها دربدن شما تجمع یافته‌اند. برای همین است كه همیشه (تكرار می‌كنیم همیشه) باید در زمان عطسه كردن دستمال ضخیمی روی بینی و دهان خود بگذارید. اگر چیزی در دسترس خود ندارید در داخل آرنج خود عطسه یا سرفه كنید. درضمن سعی كنید تا می‌توانید به وسایل دیگران دست نزنید.

هیچ انرژی‌ای ندارید...

سیستم ایمنی شما هنوز حریف حجم بالای ویروس‌هایی كه وارد بدنتان شده است نشده، اینگونه است كه علائم بیماری كاملا بدن شما را فرا می‌گیرد و كاملا احساس بیماری می‌كنید. ممكن است در تمام طول روز خواب‌آلود باشید یا هركاری كنید خواب‌تان نبرد. احتمال بسیار زیاد تب و لرز درساعات مختلف روز سراغ‌تان می‌آید. سردرد، درد بدن، ضعف، بی‌حالی، عطسه و درد سینه علائمی هستند كه شما را گرفتار می‌كند. (یادتان باشد داروهای ضدسرماخوردگی ساده در دسترس، بسیاری از این علائم را تسكین می‌دهند.) خود ویروس‌ها نیستند كه باعث ضعف و بی‌حالی شما می‌شوند، درواقع ویروس‌ها نمی‌توانند به طور مستقیم باعث كاهش انرژی شما شوند، اما بدن تمام انرژی خود را برای مقابله با ویروس‌ها به كار گرفته است و برای همین است كه شما گاه حتی انرژی بلند شدن هم ندارید. برای آنكه توده‌های سلول‌های مرده بدن و ویروس‌های كشته شده در ریه رسوب نكنند، بدن شروع به سرفه می‌كند كه این سرفه‌ها خشك هستند. بهتر است از شربت‌های سینه استفاده كنید و همچنین بینی خود را مرتب شست‌وشو دهید.

ویروس‌ها شكست خوردند

عوامل موثر كمك‌كننده به شما، یعنی سلول‌های T-cell و آنتی‌بادی‌ها، ویروس‌ها را محاصره كرده‌اند و در حال نابود كردن آنها هستند و شما همچنان بیمار و ضعیف هستید. اما گول تبلیغات بی‌دلیل داروهایی كه ادعا می‌كنند خیلی سریع شما را خوب می‌كنند را نخورید، بهترین كار این است كه تا می‌توانید مایعات مصرف كرده و استراحت كنید تا زودتر بهبود یابید.اگر بدشانس باشید، باكتر‌ی‌های بی‌خطری كه به‌طور معمول در گلوی‌تان زندگی می‌كنند به داخل ریه شما نفوذ می‌كنند و در زمان تضعیف سیستم ایمنی به گونه‌ای بیماری‌زا بدل می‌شوند و اینگونه شما در خطر ابتلا به پنومونی (سینه پهلو) قرار می‌گیرید.

اگر سینه پهلو نكرده باشید...

اگر خوش‌شانس باشید و از ابتلا به سینه پهلو فرار كرده باشید، سیستم ایمنی بدن‌تان بالاخره بر ویروس‌های مهاجم غلبه می‌كند و روند التهاب در بدن آرام آرام فروكش می‌كند. اما با وجود این، حس می‌كنید حالتان خوب شده است، اما بدانید هنوز هم می‌توانید بیماری را به دیگران انتقال دهید (تا یكی، دو روز پس از بهبود، می‌توانید ویروس‌ها را به دیگران انتقال دهید. شاید تا یك هفته دیگر هنوز هم احساس ضعف، بی‌حالی و خستگی همراه شما بماند).

اگر اطرافیانتان سرما خورده‌اند...

شما باید مرتب دست‌هایتان را بشویید، برای اینكه از ویروس‌های جدید و بیماری‌های جدید دور بمانید. شما باید برای دور كردن قطره‌ای پر از ویروس دست‌تان را با صابون و مواد ضدعفونی‌كننده بشویید و كاملا تمام سطح آن را با این مواد شست‌‌‌وشو دهید و سپس حداقل 20 ثانیه آن را زیر جریان آب بگیرید. هرزمان كه دست‌تان را به وسیله‌ای زدید یا با كسی دست دادید، دست‌هایتان را بشویید. سعی كنید حوله مخصوص خودتان را داشته باشید و از تمام وسایلی كه فردی دچار بیماری با آنها در تماس بوده دور بمانید. داشتن یك برنامه‌غذایی متعادل و پر از سبزیجات و میوه‌های تازه، داشتن خواب شبانه كافی و داشتن برنامه ورزشی منظم می‌تواند به شما كمك كند كه سیستم ایمنی قوی‌تری داشته باشید و كمتر درمعرض ابتلا به بیماری آنفلوآنزا قرار بگیرید.

[بیمارستان فوق تخصصی بیکن مالزی]
اے دنیا کے مسافر منزل تیری قبرھیں اے کر رھا ھیں جو تو دو دن کا یہ سفرھیں موت ھیں تیرا ان دیکھا ساتھی آچانگ تجھے نگل لے گا:ای مسافر دنیا خونه ی توقبر است ای که هرکاری میکنی سفر دو روزه هست مرگ رفیق ندیده ی تو است یکهو نفست رو می گیره
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  علل انواع سردرد و درمان آن Sina 29 38,933 2022/09/13, 02:22 PM
آخرین ارسال: snakeeye
  وسواس، شناخت و راه های درمان ورپریده 8 7,411 2016/12/27, 10:15 PM
آخرین ارسال: silent
  یبوست ، شقاق و راه های درمان yaro 17 90,219 2016/05/04, 09:00 PM
آخرین ارسال: آنا
  سرما خوردگی - پیشگیری و درمان kaj 23 21,762 2015/08/06, 12:49 PM
آخرین ارسال: glassheart
  شناخت دیابت - تغذیه و درمان دیابت tanha 21 14,831 2015/07/04, 04:52 PM
آخرین ارسال: nahid
  عوامل کم خونی ، علایم و پیامدهای آن nazaninn 10 44,632 2015/05/17, 03:05 PM
آخرین ارسال: leili-asmaneh
  التهاب مفاصل - درمان غذایی و دارویی yaro 7 11,953 2014/11/13, 06:11 PM
آخرین ارسال: i_sh
  علت و درمان سردی دست و پا نازلی 8 72,273 2014/11/10, 05:49 AM
آخرین ارسال: movahedi
  درمان معجزه آمیز سوختگی نازلی 3 75,762 2014/10/21, 03:28 PM
آخرین ارسال: nahid
  درمان بی خوابی و کم خوابی shahrzad 21 26,674 2014/09/08, 06:19 PM
آخرین ارسال: 0MIDکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان