همچنین ببینید

تمرین کوهنوردی و صخره‌نوردی در خانه

درد و خارش

درد برای هر شخص یک تجربه‌ی منحصر به فردی است بطوریکه فرد آن را احساس می‌کند اما دیگران نمی‌توانند ببینند. این تجربه در ام اس بسیار متداول است و می تواند توانایی انجام کارهای مورد علاقه فرد را محدود کند. برخی از انواع درد نتیجه مستقیم بیماری ام اس است و در اثر آسیب به اعصاب سیستم عصبی مرکزی ایجاد می‌شود. انواع دیگر درد به دلیل تغییراتی است که در بدن شما بخاطر ام اس بوجود آمده.

 علامت آغوش در ام اس

علامت آغوش در مولتیپل اسکلروزیس علامتی است که در آن احساس می کنید یک بند محکم در اطراف قفسه سینه یا دنده های شما پیچیده شده است و به شما فشار وارد می کند. برخی افراد نفس کشیدن را دردناک می دانند. آغوش یک علامت رایج MS است که توضیح آن دشوار است و می تواند به دلیل سایر شرایط اشتباه گرفته شود.

هر دردی در قفسه سینه نیاز به بررسی توسط پزشک دارد مگر این که از علت آن مطمئن باشید. علامت آغوش MS خطرناک نیست اما هرگونه درد در قفسه سینه باید جدی گرفته شود.

بهتر است تصور نکنید که آن چه شما تجربه می کنید، بخشی از بیماری MS شماست بلکه باید فوراً توسط یک متخصص بهداشت و درمان معاینه شوید. اگر شاهد درد قفسه سینه خود هستید یا مشکل تنفس دارید، باید مستقیماً به بخش حادثه و اورژانس بیمارستان محلی خود بروید.

علامت آغوش چیست؟

آغوش MS که به آن بانده یا بند زدن نیز گفته می شود، علامت بیماری مولتیپل اسکلروزیس است که در آن فرد احساس می کند قفسه سینه با باند ناخوشایندی محکم پیچیده شده است. این در هر جایی از گردن و کمر احساس می شود و ممکن است در اطراف قفسه سینه احساس سفتی کنید و نفس کشیدن شما دردناک شود.

برخی از افراد علامتی شبیه آغوش MS اما در دستان یا پاهای خود را تجربه می کنند، مانند زمانی که احساس می کنید مدام دستکش یا چکمه پوشیده اید. از نظر دیگران، احساس تنگی در اطراف سر است. این احساس می تواند آزار دهنده و بسیار دردناک باشد. این احساس برای همه ی افراد متفاوت است و ممکن است به عنوان فشار، درد، غلغلک یا احساس سوزش زیاد توصیف گردد. این احساس ممکن است تیز یا کسل کننده و کوتاه یا طولانی مدت باشد.

توصیف آغوش MS

آغوش MS در هر فرد متفاوت است. در نتیجه، شما می توانید با توصیف دقیق تر آن چه را که تجربه می کنید، به متخصصان بهداشت خود کمک کنید. از این طریق، آن ها می توانند احساس شما را و هر تأثیری که در زندگی روزمره شما دارد، درک کنند. توصیف این حالت می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • انفجارهای کوتاه مدت یا طولانی مدت در بدن
  • درد، تیز یا کسل کننده است.
  • احساس درد، سوزش، تنگی یا فشار می کنید.
  • ناگهان شروع شده یا ذره ذره افزایش می یابد.

چه عواملی باعث آغوش MS می شود؟

آغوش MS به این دلیل اتفاق می افتد که پیام های اعصاب در اثر آسیب ناشی از MS مسدود یا مختل می شوند. احساس گرفتگی در اطراف قفسه سینه می تواند به دلیل اسپاسم در عضلات کوچک بین دنده (عضلات بین دنده ای) شما باشد.

چند نفر مبتلا به علامت آغوش می شوند؟

آغوش ام اس کاملاً علامت شایع ام اس است اما در افرادی که به تازگی تشخیص داده شده اند چندان شناخته شده نیست. اگر احساسات MS Hug به طور ناگهانی از ناکجا آباد ظاهر شود، می تواند تعجب آور یا نگران کننده باشد.

در صورت آغوش MS چه کاری می توانم انجام دهم؟

اگر این علامت با سایر علائم MS به صورت همزمان به طور ناگهانی ظاهر شده باشد، ممکن است بخشی از عود باشد. بنابراین بهتر است در اسرع وقت با پرستار یا متخصص مغز و اعصاب MS خود مشورت کنید تا بدانید آیا استروئیدها کمک می کنند یا خیر.

مانند بسیاری از علائم MS، در صورت حساس بودن به گرما، استرس، عفونت، مانند سرماخوردگی، آنفولانزا یا عفونت مثانه یا خستگی، ممکن است آغوش MS ظاهر شود یا بدتر شود. در نتیجه، خنک کردن، درمان هر نوع تب ناشی از عفونت و آرامش برای دیدن این که آیا آن را تسکین می دهد یا خیر، مهم است.

آغوش MS چگونه درمان می شود؟

MS Hug اغلب بدون نیاز به درمان از بین می رود. چیزهایی وجود دارد که می توانید انجام دهید و ممکن است در حس شما تغییر ایجاد کند. با این حال، اگر آغوش MS طولانی مدت باشد یا بسیار دردناک باشد، داروهایی وجود دارد که ممکن است به شما کمک کنند.

چگونه می توانم آغوش ام اس را مدیریت کنم؟

شما می توانید تغییر سبک زندگی و درمان های خانگی، همراه با درمان دارویی را امتحان کنید تا آغوش MS بهبود یابد. بعضی از افراد مبتلا به ام اس هنگام پوشیدن لباس های سبک و گشاد احساس خیلی بهتری دارند. در طول قسمتی که درد دارید، سعی کنید با صافی دست خود به منطقه فشار وارد نمایید یا آن قسمت بدن خود را با یک باند الاستیک بپیچید. این ممکن است به سیستم عصبی شما کمک کند تا احساس درد یا سوزش را به فشار بدون درد تبدیل کند که باعث می شود حس خیلی بهتری داشته باشید.

تکنیک های آرامش مانند تنفس عمیق و ذهن آگاهی، بعضی اوقات می توانند ناراحتی را در طول یک دوره کاهش دهند. برخی از بیماران ام اس متوجه می شوند کمپرس گرم یا وان حمام به رفع علامت آغوش ام اس کمک می کند. گرما می تواند تا حدی باعث بدتر شدن علائم در بیماران دیگر می شود. استراتژی های مقابله ای که برای شما مناسب و مفید هستند را پیگیری نمایید.

استراتژی های مقابله

کنار آمدن با علائم غیرقابل پیش بینی که بر زندگی روزمره شما تأثیر می گذارد، می تواند ترسناک باشد. انجمن MS  انگلیس گزارش داده است که تقریباً یک سوم بیماران مبتلا به MS در دوره های مختلف دچار درد می شوند. اگرچه آغوش MS نشانه تهدید کننده زندگی نیست اما می تواند ناراحت کننده باشد و تحرک و استقلال شما را محدود کند.

کنار آمدن با آغوش MS می تواند یک آزمایش و خطا باشد. در مورد علائم جدید درد با پزشک خود صحبت کنید و راهکارهای مقابله ای که برای شما مناسب است را پیگیری نمایید. اگر آغوش MS باعث دلسرد شدن شما می شود با تیم متخصص پزشکی خود صحبت کنید.

چه روش های درمانی دارویی وجود دارد؟

اگر آغوش MS طولانی مدت یا بسیار دردناک است، می توانید در مورد درمان های دارویی سؤال کنید. اگر علائم بخشی از عود باشد، ممکن است استروئیدها تجویز شوند.

درد عصبی، که به درد نوروپاتیک نیز معروف است، شامل احساسات غیرمعمولی مانند فشار، گرفتگی، درد یا چاقو زدن است. NICE توصیه کرده است که ابتدا آمی تریپتیلین، دولوکستین، گاباپنتین یا پرگابالین امتحان شوند.

اگر این احساس به دلیل اسپاسم باشد، اولین داروهایی که باید امتحان کنید معمولاً باکلوفن یا گاباپنتین است اما اگر این ها به اندازه کافی خوب کار نکنند گزینه های دیگری نیز وجود دارد.

اغلب، متخصص مغز و اعصاب و پرستار MS برای کنترل علامت آغوش MS با شما همکاری می کنند. متخصصان بهداشت شما باید به طور مرتب درمان شما را بررسی کنند و اگر چیزی به خوبی کار نمی کند گزینه های دیگری را پیشنهاد دهند. گاهی اوقات ترکیبی از داروها بهترین نتیجه را می دهند.