•  قبلی
  • 1
  • 2(current)
  • 3
  • 4
  • 5
  • ...
  • 9
  • بعدی 
امتیاز موضوع:
  • 5 رأی - میانگین امیتازات : 3.4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چیزهایی که در مورد ازدواج باید بدانید
دخترو پسرهایی که به دنبال ازدواج هستند باید بدانند تصورات بسیاری که زندگیتان را احاطه کرده می تواند موجب بوجود آمدن انتظاراتی غیر واقعی گردد. مطمئنا اگردائما به دنبال یک زندگی سیندرلایی تا ابد شاد باشید، ناامید خواهید شد

تصورات برگرفته از رسانه هایی همچون تلویزیون

اگر شب ها تا دیر وقت تلویزیون نگاه می کنید و به فیلم های کلاسیک علاقه مندید، اگر آهنگهای عاشقانه گوش می دهید یا اگر رمان های عاشقانه می خوانید، بنابراین شاید تصویری از ازدواج در ذهن خود بسازید که با واقعیت درتعارض باشد.
شاید برخی از این فیلم های کلاسیک را همچون Father Knows Best و Leave it to Beaver دیده باشید. به این موضوع فکرکنید که تقریبا تمامی خانواده ها در این فیلم ها، خانواده های سنتی هستند. آنها ظاهرا با مشکلات جدی ای روبرو نیستند، چرا که موضوعاتی از قبیل ازدواج زود هنگام، مشکلات فرزندان با نامادری و ناپدری ها، فقدان رابطه جنسی، مشکلات روزمره، سوء استفاده های جنسی، خیانت، شرب خمر، مواد مخدر، اخراج از مدرسه، مناقشات سیاسی، سرکشی های اجتماعی، بیکاری، مشکلات سخت اقتصادی ، تهدیدات و حتی طلاق محور داستان قرار نمی گرفتند. پدر نان آور خانه بود و مادر خانواده را تر و خشک می کرد.

شاید این فیلم ها این فکر را به شما القا کند که زندگی همیشه عالی بوده و تمامی نیازهایتان می بایست توسط همسرتان برآورده شود، با آمدن بچه ها زندگی بهتر می شود( بچه ها شیرینی زندگی اند)، ازدواج تمام مشکلاتتان را حل می کند و از این پس با شادی زندگی خواهید کرد.

تصورات و واقعیات ازدواج
تصور: با ازدواج درد تنهایی مرتفع می شود.
واقعیت: بسیاری از متأهل ها هستند که هنوز هم احساس تنهایی می کنند.

تصور: استدلال غلط تکامل، که موجب می شود باور کنید با ازدواج یک انسان کامل می شوید.
واقعیت: یک زوج می توانند مکمل یکدیگر باشند، اما شاید در تکامل فردی هم تاثیری نداشته باشد.

تصور: همه باید ازدواج کنند.
واقعیت: افراد مجرد بسیاری وجود دارند که واقعا شاد هستند و مشکلی ندارند.

تصور: رسم تک همسری باعث می شود که زمان خیانت همسر، تصور کنید که تنها زوجی هستید که طعم خیانت را می چشید یا اینکه این موضوع فقط برای افراد بد یا ضعیف اتفاق می افتد.
واقعیت: خیانت برای بسیاری از زوج ها اتفاق می افتد.

تصور: عشق همیشه در زندگی پا برجا خواهد ماند.
واقعیت: تقریبا تمامی افراد در روابط های خود پستی و بلندی هایی را تجربه می کنند. مشکلات و سختی های روزمره ی زندگی مشترک اغلب، احساسات عاشقانه را تحت الشعاع قرار می دهد و این، درست وقتی اتفاق می افتد که قصد دارید به عشق اهمیت دهید.

تصور: ازدواج موجب شادی فرد می شود.
واقعیت: نمی توانید انتظار داشته باشید که همسرتان برای شما منبع شادی باشد. شادی درون باید از خود شما نشأت بگیرد. شاید ازدواج، قسمتی از شادی فردیتان را پر کند، اما نمی تواند منبع اصلی شادمانی باشد.

تصور: اگرواقعا عاشق هم باشید، هیچ مشکل اساسی ای نخواهید داشت.
واقعیت: یک ازدواج موفق بدون مراقبت، تعهد و تلاش و صرفا با عشق بدست نمی آید.

تصور: همسرم باید تمام نیازهای مرا بدون بازگو کردن من بشناسد.
واقعیت: حال، چون ازدواج کرده اید بدین معنا نیست که بتوانید ذهن ها را بخوانید. باید به همسر خود بگوئید که نیازهای شما چیست.

تصور: هرنوع ناسازگاری و کشمکش نشان دهنده ی فقدان عشق است.
واقعیت: ناسازگاری در هر ازدواجی وجود دارد. سعی کنید عاقلانه و در جهت بهبود رابطه تان با آن برخورد کنید. مبارزه سالم با این تنش ها این است که در آن تنها به فکر برنده شدن نباشید.

عوامل یک ازدواج موفق
ازدواج شما برای موفقیت نیاز به عشق، حمایت، شکیبایی، ارتباط متقابل، انتظارات معقول، مراقبت و نگهداری و کمی هم حس شوخ طبعی دارد.

_
 تشکر شده توسط : voodoo , TootFarangi , sadaf , سحــــــــر
عضو هیات علمی‌گروه روانشناسی بالینی دانشکده روانشناسی دانشگاه علامه طباطبایی، گفت: پسران برای ازدواج دنبال دخترانی می‌گردند که شبیه مادرانشان باشند.
منوچهر طباطبایی افزود: پسران به طور ناخودآگاه دخترانی را برای ازدواج می‌پسندند که شبیه مادر خود بوده و بتواند جایگزین آن باشد.
وی ادامه داد: این مسأله که بیشتر در فرهنگ ایرانی دیده می‌شود، به ارتباط عاطفی و علاقه ای که پسران به مادران دارند، برمی‌گردد.
این روانشناس اظهار داشت: معمولا دخترانی که پسران برای ازدواج انتخاب می‌کنند، اگر شباهتی به مادر پسر نداشته باشند، پسر جذب وی نمی‌شود.
وی افزود: اکثر خانم ها اگر در آینه به خود نگاه کنند یا در رفتار خود دقیق شوند، متوجه می‌شوند که شباهت هایی با مادرشوهر خود دارند.

طباطبایی در پاسخ به این که آیا این نحوه انتخاب لطمه ای به زندگی نمی‌زند، تصریح کرد: این موضوع نمی‌تواند یک آسیب تلقی شود به ویژه اینکه پسران تصمیم نمی‌گیرند که چنین انتخابی را داشته باشند.
وی توضیح داد: علاقه مند شدن یک پسر به دختری که شبیه مادر وی است کاملا به صورت ناخودآگاه و بدون اینکه فرد متوجه شود، اتفاق می‌افتد.
این عضو هیات علمی‌دانشگاه علامه طباطبایی گفت: حتی پسرانی که با مادران خود اختلاف دارند، به دلیل علاقه به مادر دخترانی را برای همسری می‌پسندند که شبیه وی باشد.
چو بید بر سر ایمان خویش میلرزم ... که دل به دست کمان ابروئیست کافر کیش
ولی این موضوع می تونه تا حد زیادی درست باشه . از روی خودم می گم . مادر من به نظر من یه زن بسیار کامله که سختی و راحتی دنیا رو خیلی چشیده و بسیار اخلاقهای خوبی هم داره هر چند شاید به خاطر اختلاف سن و فرهنگی که اون توش بزرگ شده و شرائطی که من بزرگ شدم به بعضی از رفتارها و گفتارهاش ایرادهائی هم داشته باشم ولی بازم برام یه نمونه کامله و واقعا دوست دارم که خانومم هم رفتار و حرکات و منشش مثل اون باشه و از اول هم سعی کردم رفتارهای خانومم رو به رفتارهای مادرم نزدیک کنم . چه از لحاظ دید اجتماعی و چه از لحاظ دیگه و اولش هم از دست پختش شروع کردم و خانومم هم این رو قبول کرد و انصافا هم تو این کار موفق بود . البته من اجبار نکردم .فقط چون می دونست من دوست دارم اینجوری باشه .
 تشکر شده توسط : zahra62
(2010/10/16, 12:24 AM)mojtaba2iran نوشته است: ولی این موضوع می تونه تا حد زیادی درست باشه . از روی خودم می گم . مادر من به نظر من یه زن بسیار کامله که سختی و راحتی دنیا رو خیلی چشیده و بسیار اخلاقهای خوبی هم داره هر چند شاید به خاطر اختلاف سن و فرهنگی که اون توش بزرگ شده و شرائطی که من بزرگ شدم به بعضی از رفتارها و گفتارهاش ایرادهائی هم داشته باشم ولی بازم برام یه نمونه کامله و واقعا دوست دارم که خانومم هم رفتار و حرکات و منشش مثل اون باشه و از اول هم سعی کردم رفتارهای خانومم رو به رفتارهای مادرم نزدیک کنم . چه از لحاظ دید اجتماعی و چه از لحاظ دیگه و اولش هم از دست پختش شروع کردم و خانومم هم این رو قبول کرد و انصافا هم تو این کار موفق بود . البته من اجبار نکردم .فقط چون می دونست من دوست دارم اینجوری باشه .

همه مادرها جايگاهشون بالا و قابل احترام
ولي اقا مجتبي كار خوبي نكرديد به نظر من
هر كسي يه شخصيتي داره و يه طرز زندگيي
اجازه ميدادي زهرا جون خود واقعيش رو نشون بده چه بسا صد پله فراتر از مادرتون توانايي داشته باشن

خوبي و از هركي ببيني ميشه جذب كرد اما اگه يكي بگه يه نفر اينا محاسنشه تو مثل اون باش كه نميشه منطق. ديگه اين فرد انتخابي معنايي نداره يكي ديگه رو درون اون داري جستجو ميكني كه اين باعث شكست نفس فرد ميشه

وقتي دو نفر همديگه رو انتخاب ميكنن با همون خصوصيات و نگرشها بايد بپذيرند وگرنه به هيچ دردي نميخوره اين پذيرش و انتخاب
منظورم به شما نيستا اقا مجتبي كلي دارم ميگم
"چقدر ابد زمان اندکی ست برای آنکه به کفایت کنارت باشم...
 تشکر شده توسط : mojtaba2iran
این حالت بیشتر در مورد پسرانی صدق میکنه که نقش تربیتی مادر پررنگتر از پدر بوده و مادر برای اینگونه پسرها یک اسطوره میشه. در مورد خانواده هایی که تربیت پسران با پدر خانواده باشه، اینطور نمیشه.

پسرهایی که توسط پدر تربیت میشند، حتی اگر پدر شخصیت کاملی هم نداشته باشه واقع بین تر هستند و چنین احساساتی در انتخابشون تاثیرگذار نمیشه..
من هم ام اس داشتم.
(2010/10/16, 03:11 PM)شفا یافته نوشته است: این حالت بیشتر در مورد پسرانی صدق میکنه که نقش تربیتی مادر پررنگتر از پدر بوده و مادر برای اینگونه پسرها یک اسطوره میشه. در مورد خانواده هایی که تربیت پسران با پدر خانواده باشه، اینطور نمیشه.

پسرهایی که توسط پدر تربیت میشند، حتی اگر پدر شخصیت کاملی هم نداشته باشه واقع بین تر هستند و چنین احساساتی در انتخابشون تاثیرگذار نمیشه..

شاید . چون پدر من راننده بیابون بود و بیشتر اوقات خونه نبود . گاهی می شد که سرویسهای تراتنزیتی که به اروپا می رفت بیشتر از 50 یا 60 روز طول می کشید . این رو هم بگم که پدرم نزدیک 40 سال راننده بیابون بود از 17 سالگی که با پدرش می رفته سرویس
 تشکر شده توسط : شفا یافته
(2010/10/16, 02:58 PM)zahra62 نوشته است: نه راست می گه نازنین خانم . من خودمم دوست دارم . مجتبی تقصیری نداره . الهی من به فداش

خوب خوبه پس مشكلي بوجود نمياد agreement2

من يكي هميشه دوست دارم خودم باشم نه هيچ كس ديگه اي دلم ميخواد همين جور كه هستم خواسته بشم البته هر كسي يه معايبي داره كه وقتي طرف مقابل بخواد بايد سعي در اصلاحش كني ول ياينكه شبيه يكي ديگه بشي واسه من غير قابل تحمل و پذيرشه

زهرا جون فداي كي حالا خداي نكردهconfused آقا مجتبي يا مادر شوهر گرامي احسنت به اين عروس گل اقا مجتبي قدرش بدون
"چقدر ابد زمان اندکی ست برای آنکه به کفایت کنارت باشم...
 تشکر شده توسط : mojtaba2iran , pariya
به نظر من که هیچ دو نفری رو نمیتونیم پیدا کنیم که رفتارهای شبیه به هم در شرایط یکسان داشته باشند، تازه این با فرض اینه که شرایط یکسانی وجود داشته باشه که مطمئناً در واقع چنین شرایطی اتفاق نمی افته!
در مورد این ابراز علاقه برای شباهت همسران به مادران آقایون محترم میشه این طور تفسیر کرد که چون در فرهنگ ایرانی مادر از جایگاه ویژه ایی برخورداره و قریب به اتفاق مادران ایرانی اسطوره صبر و گذشت و درایت و ستون عاطفی خانه به حساب می آیند آقایون در مورد ازدواج هم به دنبال چنین اسطوره ایی می باشند! وگرنه خیلی از آقایونی که چنین شرایطی رو در خانواده تجربه نکردند هرگز به دنبال همسری شبیه به مادران خود نیستند.

پس این تحقیق اصلاً تحقیق جامعی نیست و نکته بعدی به آقا مجتبی بر میگرده که چه طور این تحقیق نه چندان جامع از دانشگاهی مثل طباطبائی نظر شما را به خودش جلب کرده، یعنی چه عجب که یه مکان اسلامی با اداره آقایون طباطبائی پیدا شد که مورد انتقاد قرار نگرفت که هیچ! تازه مورد تائید شما هم قرار گرفته!confusedconfusedconfused
شخصيت منو با برخوردم اشتباه نگير!
شخصيت من چيزيه كه "من" هستم اما برخوردِ من بستگي به اين داره كه "تو" كي هستي...!
 تشکر شده توسط : omidvar , mojtaba2iran , nazaninn
(2010/10/17, 08:38 AM)pariya نوشته است: پس این تحقیق اصلاً تحقیق جامعی نیست و نکته بعدی به آقا مجتبی بر میگرده که چه طور این تحقیق نه چندان جامع از دانشگاهی مثل طباطبائی نظر شما را به خودش جلب کرده، یعنی چه عجب که یه مکان اسلامی با اداره آقایون طباطبائی پیدا شد که مورد انتقاد قرار نگرفت که هیچ! تازه مورد تائید شما هم قرار گرفته!confusedconfusedconfused
پریا خانوم به این میگن یه آدم دموکرات . wink2برام مهم نیست که این مطلب از کجا و از دهن چه کسی بیرون اومده . این برام مهم بود که حداقل با نظرات خودم نزدیک بود .
در ضمن بنده هیچ اطلاعی از اینکه دانشگاه طباطبائی کجاست و کی توش کار می کنه و چه خط فکری دارن نداشتم . آخه بنده یه شهرستانی ساده بیش نیستم . از کجا این همه چیز بدونم . :35:
به هر حال امیدوارم این مطلب به درد یکی هم که شده خورده باشه . icon_biggrin
دانشگاه علامه دانشگاه مهم علوم انسانی کشور بوده ، اما حالا دیگه با تغییر مدیریت ها،جایگاهش معلوم نیست کجاست.بخصوص در مورد علوم انسانی که خیلی پاکسازیها شده و بچه استادایی اومدن و....استاد شدن چه آسان !
هجومی بیشتر از رشته های دیگه به علوم انسانی صورت گرفته هم تو کتابها و هم استادها
ولی این نظر هم که پسران به مادر خود بیشتر علاقه مندن و دختران به پدر خود ، توسط بعضی روانشناسان گذشته به نوعی گفته شده ، اما وقتی زمانه عوض میشه بعضی نظریه ها هم مطابق زمانه تغییر میکنه .
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
 تشکر شده توسط : mojtaba2iran

•  قبلی
  • 1
  • 2(current)
  • 3
  • 4
  • 5
  • ...
  • 9
  • بعدی 

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تسلیم شدن به یک مرد به امید ازدواج شیوا29 0 2,185 2015/01/13, 08:19 PM
آخرین ارسال: شیوا29
  برای موفقیت در زندگی اینها را باید بدانید شیوا29 0 2,749 2014/06/17, 06:41 PM
آخرین ارسال: شیوا29
  آنچه که در مورد ازدواج اينترنتی باید بدانید paeazan 11 8,522 2014/04/18, 06:33 PM
آخرین ارسال: (reihane(raz
  جور دیگر باید دید شيدا رها 4 3,183 2013/05/21, 10:05 AM
آخرین ارسال: movahedi

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان