امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پس از 30 سال اولين واکسن ضد استرس که مي تواند افراد را آرام کند
#1
يک دانشمند آمريکايي پس از 30 سال تحقيقات موفق شد اولين واکسن ضد استرس را که مي تواند افراد را آرام کند توسعه داد.
به گزارش مهر ، يوگا و مصرف قرص هاي آرامبخش در سال هاي آينده به دست فراموشي سپرده مي شوند به طوري که استرس مزمن مي تواند به سادگي با ترزيق يک واکسن برطرف شود.
رابرت ساپوسکي استاد نوروساينس دانشگاه استنفورد در کاليفرنيا پس از 30 سال تحقيقات نشان داد که مي توان مواد شيميايي مغز را با استفاده از يک واکسن براي ايجاد يک حالت «راحتي متمرکز» تغيير داد.
وي با استفاده از تکنيک هاي مهندسي ژنتيک، يک روش درماني جديد که مي تواند درمان هاي آرامش بخش دارويي را حذف کند نشان داد.
اين دانشمند در مرحله اول بررسي هاي خود ، آسيب هاي ناشي از استرس را بر روي حيوانات ساکن کنيا رصد کرد و هورمون هايي به نام «گلوکورتيکوئيد» که بر روي بخشي از سيستم ايمني بدن عمل کرده و به مبارزه با سرطان و التهابات کمک مي کنند مورد مطالعه قرار داد.
نتايج اين بررسي ها حاکي از آن بودند که تمام پستانداران اين هورمونها را توليد مي کنند در کنار آن کليد خاموش کننده آن را هم دارند. به طوري که پس از رفع تهديد استرس زا ترشح اين هورمون در بدن آنه متوقف مي شود. اين درحالي است که انسان مدرن تنها پستانداري است به مقدار زيادي «گلکوکورتيکوئيد» را در پاسخ به نگرانيهاي روزانه توليد مي کند اما کليد بعد از تهديد استرس زا را ندارد و بنابراين نمي تواند ترشح اين هورمون را متوقف کند. اين هورمون از نظر بيولوژيکي سلولهاي مغزي را نابود کرده و سيستم ايمني را ضعيف مي کند.
اکنون اين دانشمند آمريکايي از طريق تکنيکهاي مهندسي ژنتيکي، ويروس تبخال را به عنوان يک «محافظت کننده نوروني» و با هدف خنثي کردن فعاليت بيش از حد هورمون هاي استرس قبل از اينکه بتوانند به بدن آسيب برسانند دستکاري کرد.
اين ويروس دستکاري شده که به عنوان يک واکسن به موش هاي يکه کليد خاموش کننده اين هورمون در آنها از کار افتاده بود تزريق شد توانست به خوبي عمل کرده و توليد اين هورمون را پس از رفع تهديد استرس زا متوقف کند.
اين دانشمند در اين خصوص توضيح داد:«صادقانه بگويم من هنوز از عملکردهاي اين واکسن متحيرم. بهرحال ما پس از انجام آزمايشات متعدد نشان داديم که مي توانيم آسيب هاي نوروني ناشي از استرس را با کمک اين واکسن کاهش دهيم».
 تشکر شده توسط : Morteza , shahrzad , sadaf , ALI REZA
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  بیمه‌ سلامت برای افراد فاقد پوشش اجباری می‌شود nahid 2 1,147 2019/10/26, 09:02 PM
آخرین ارسال: hessam
  چرا افراد باهوش بیشتر دچار اختلالات جسمی و روانی می‌شوند؟ nahid 0 1,281 2017/12/12, 08:52 PM
آخرین ارسال: nahid
  افراد مضطرب از پیاده روی در طبیعت خودداری کنند ! nahid 8 4,644 2016/05/19, 07:10 PM
آخرین ارسال: شهرزاد
  آيا استرس موجب يبوست مي‌شود؟ نازلی 2 2,468 2011/08/28, 02:05 PM
آخرین ارسال: سحــــــــرکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان