امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امیتازات : 4.33
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ویتامین ث(c)
#1
مصرف ویتامین ث ( C )� را فراموش نکنید
مصرف ویتامین ث ارزشمند تأثیر بسزایى در حفاظت از بدن در برابر نقص هاى سیستم دفاعى، مشکلات قلبى ـ عروقى، بیمارى هاى دوران جنینى و باردارى، مشکلات بینایى، سرطان، سکته مغزى و حتى چروک پوست و سرماخوردگی دارد.

ویتامین ث� ( C ) بسیار بیشتر از سایر ویتامین ها توجه پزشکان و مردم عادى را به خود جلب کرده است و البته این میزان توجه بى علت نیست. هر چه محققان بیشتر خواص این ویتامین را مطالعه مى کنند، بیشتر به نقش مهم آن در حفظ سلامتى پى مى برند.

البته مقدار پیشنهادى پزشکان براى مصرف ویتامین ث بیشتر از حدى است که یک انسان عادى از طریق رژیم غذایى روزانه اش دریافت مى کند.

* میزان مصرف ویتامین ث� ( C ) :

مصرف ۵۰۰ میلى گرم ویتامین ث در روز بسیار مناسب است. براى تأمین این میزان باید روزانه به مقدار کافى میوه و سبزیجات بخورید. بسیارى از مردم به علت آن که نمى توانند این میزان را از طریق رژیم غذایى تأمین کنند به مصرف قرص هاى مکمل غذایى این ویتامین روى مى آورند.

هر چند مصرف این قرص ها هیچ تأثیر منفى روى بدن ندارند (به جز برخى از آنها که به علت خاصیت اسیدى، معده را ناراحت مى کنند) اما پزشکان توصیه مى کنند که این میزان از طریق مصرف کافى میوه ها و سبزیجات تأمین شود، زیرا در این صورت بدن سایر ویتامین ها و مواد معدنى را که براى حفظ سلامتى مفید هستند دریافت مى کند.
* میزان ویتامین ث ( C ) در برخى از میوه ها و سبزیجات عبارتند از:
ـ یک پیمانه طالبى: ۵۹ میلى گرم، یک پیمانه آب پرتقال: ۹۷ میلى گرم، یک پیمانه کلم بروکلى پخته شده: ۷۴ میلى گرم، یک دوم پیمانه کلم قرمز: ۴۰ میلى گرم، یک دوم پیمانه فلفل سبز: ۶۰ میلى گرم، یک دوم پیمانه فلفل قرمز: ۹۵ میلى گرم، یک عدد کیوى متوسط: ۷۰ میلى گرم، یک پیمانه آب گوجه فرنگى: ۴۵ میلى گرم.

* فواید مصرف ویتامین ث ( C ) :
براساس تحقیقات ویتامین ث مى تواند در حوزه هاى زیر تأثیر زیادى در سلامت افراد داشته باشد.
استرس: تحقیقات نشان داده است که مصرف ویتامین ث براى افرادى که سیستم ایمنى بدن آنها به علت استرس و فشار روانى زیاد، ضعیف شده است، اثر مثبتى دارد.

ویتامین ث ماده غذایى است که نسبت به تغییرات بدن در شرایط پراسترس بسیار حساس است. از آن جایى که ویتامین ث در بدن افراد سیگارى و چاق بشدت تحلیل مى رود، مى توان گفت میزان این ویتامین در خون یکى از شاخصه هاى سلامت کلى افراد است.
* سرماخوردگى:

برخلاف تصور عموم، ویتامین ث� ( C ) یک درمان براى سرماخوردگى هاى معمولى نیست اما مصرف آن در هنگام سرماخوردگى موجب مى شود این بیمارى پیشرفت نکند و به موارد پیچیده تر مانند ذات الریه و عفونت هاى ریوى تبدیل نشود.
* سکته مغزى:

پزشکان اخیراً دریافته اند افرادى که میزان ویتامین ث خون بالایى دارند ۴۲ درصد کمتر از افرادى که این ویتامین را به اندازه کافى مصرف نمى کنند، در معرض خطر سکته مغزى قرار دارند. علت این امر هنوز به طور کامل مشخص نشده است.

میزان ویتامین ث� ( C ) موجود در خون افرادى که میوه و سبزیجات زیادى را در رژیم غذایى روزانه خود گنجانده اند، بسیار بالا است. این افراد به علت تغذیه مناسب، انواع ویتامین ها، فیبر و موادمعدنى را به اندازه کافى دریافت مى کنند و در نتیجه از سلامت بیشترى برخوردار هستند.
* پیرى پوست:

ویتامین ث هم بر سلول هاى درون و هم بر سلول هاى بیرون بدن تأثیر مى گذارد. براى بررسى رابطه بین تغذیه و پیرى پوست، تحقیقاتى بر روى ۴ هزار و ۲۵ زن ۴۰ تا ۷۴ ساله انجام شده و نتایج آن نشان داده است هرچه میزان ویتامین ث مصرفى در افراد بیشتر باشد، احتمال ابتلا به خشکى پوست و چین و چروک صورت کمتر خواهد بود.همچنین ویتامین ث در کاهش التهابات و کاهش خطر ابتلا به سرطان و بیمارى هاى قلبى ـ عروقى نقش مؤثرى دارد.
* اثرات ویتامین ث در بدن:

وجود ویتامین ث ( C )� یا اسید اسکوربیک، براى رشد، توسعه و ترمیم همه بافت هاى بدن ضرورى است. همچنین این ویتامین در بسیارى از فعالیت هاى بدن از جمله جذب آهن، سیستم دفاعى بدن، ترمیم زخم ها و حفظ و نگهدارى از غضروف، استخوان ها و دندان ها نقش مهمى دارد.

ویتامین ث یک آنتى اکسیدان است و مى تواند بدن را در برابر آسیب هاى ناشى از مولکول هاى مضرى به نام رادیکال هاى آزاد (مانند مولکول هاى مواد شیمیایى سمى و دود سیگار و غیره) حفظ کند.

رادیکال هاى آزاد مى توانند موجب بروز امراضى چون سرطان، بیمارى هاى قلبى و درد مفاصل شوند.اگر این ویتامین را همراه با آهن مصرف کنید، موجب جذب بهتر آهن مى شود.

در موارد حاد کمبود ویتامین ث ( C ) موجب بروز بیمارى اسکوربوت مى شود که نشانه هاى آن شامل ضعف، کم خونى ، کبودى، خونریزى زیاد در زخم هاى کوچک و شل شدن لثه ها هستند.

منبع : سایت پزشکان بدون مرز
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
 تشکر شده توسط : havaars
#2
ویتامین C می‌تواند مانع از شکل‌گیری عفونت خونی(sepsis) شود.

به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کرمانشاه، پژوهشگران دریافتند ویتامین C نه تنها قادر به پیشگیری از ابتلا به عفونت خونی یا سپتیسمی است، بلکه می‌تواند در صورت بروز این بیماری روند پیشرفت آن را معکوس کند.

پژوهشگران دانشگاه آنتاریو غربی در لندن و انستیتو تحقیقات پزشکی لاوسون در پژوهشهای جدید خود دریافتند که هر چند عفونت خونی بیشتر در نوزادان و در بزرگسالانی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند بروز می‌کند، اما حتی افراد سالم هم ممکن است به خاطر این نوع عفونت که در 40 درصد موارد به مرگ منتهی می‌شود، فوت شوند.

پژوهشگران با تزریق ویتامین C به بدن موش که دارای چنین عفونتی در خون خود بود، به این نتیجه رسیدند که این ویتامین می‌تواند شانس بقای افراد مبتلا به عفونت خونی یاد شده را به طرز چشمگیری افزایش دهد، بدین شکل که مانع از بروز آن می‌شود یا این‌که روند پیشرفت آن را معکوس می‌کند.

آنها تاکید دارند با توجه به این‌که ویتامین C بسیار ارزان است، از آن می‌توان در درمان و پیشگیری از ابتلا به عفونت خونی یاد شده در کشورهای در حال توسعه که در آن‌جا از شیوع بیشتری برخوردار بوده و درمان آن گران‌تر است، به خوبی بهره گرفت.
 تشکر شده توسط : Morteza , nazaninn
#3
اینجانب دارای ms شدیدی بودم بنهوی که لرزش شدید دست داشتم و مشکل گوارشی شدیدی داشتم و...
توانستم با ویتامین cو تغذیه مناسب مشکلاتم را کمتر کنم ویتامین cبا دز بالا باعث شد که لرزش دستم کم شد و مشکلات گوارشی خیلی کمتر شد
زنبور درمانها هم از ویتامین cزیاد استفاده میکنند یا خیلی گیریفوروت میخورن
...
 تشکر شده توسط : شهرزاد , N00shin , najva , Hasty
#4
احسان قرص ویتامین c استفاده می کردی؟ از این جویدنی ها؟ چند تا در روز؟ چه مدت؟
#5
نه بودرشو خریدم بصورت کیلویی استفاده کردم
از باازار
...
#6
پودرش؟ از داروخانه گرفتی؟
خوب اون رو چطوری استفاده کردی؟ زیادش ضرر نداره؟ و این که میشه سر خود استفاده کرد؟
#7
محلول در آب اون دز را داروخونه نداره باید از ناصر خصرو گفت باید ابم زیاد خورد
آبم خورد
...
 تشکر شده توسط : شهرزاد
#8
مرسی، امیدوارم همیشه خوب باشی
#9
منم قرص جوشان میخورم البته ویتامین سی قرص جوشان

فکر کنم موثر باشه!!!!

چند درصد دکترت تائید میکنه احسان؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟smiling
احسان ناصرخسرو نه ناصر خصرو
confusedconfusedconfusedconfusedconfusedconfusedconfusedconfused
فعلا سکوت را برگزیدیم ............
#10
من دیگه بیش دکتر نمیرم جوشان برا معده بده
بودرش بهتر
...
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  الفبای ویتامین ها zenith 6 6,798 2016/12/08, 06:41 PM
آخرین ارسال: شهرزاد
  فواید ویتامین D و منابع تامین آن najva 14 92,696 2016/06/23, 06:03 PM
آخرین ارسال: Silverlight
  اهمیت زیاد ویتامین های گروه ب (B) وفولیک اسید earth 24 85,425 2016/01/16, 10:11 AM
آخرین ارسال: niloofary
  فواید ویتامین E و خطرات مصرف زیاد آن yaro 6 29,366 2015/08/22, 10:37 AM
آخرین ارسال: niloofary
  قرص مولتـی ویتامین ول من wellman paeazan 0 4,311 2014/08/11, 12:08 AM
آخرین ارسال: paeazan
  آشنایی با ویتامین k # پریسا # 6 6,413 2014/05/13, 10:08 PM
آخرین ارسال: nahid
  6مکمل غذایی-ویتامین، 6 توصیه، 6 هشدار نازلی 3 4,337 2013/12/19, 06:14 PM
آخرین ارسال: nahid
  ویتامین آ -A ehsan 10054 2 3,764 2011/11/28, 01:52 PM
آخرین ارسال: ehsan 10054کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان