امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امیتازات : 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مصرف چای، قهوه، كاكائو و شكلات استرس را افزایش می دهد

سلامت نیوز :یك رژیم غذایی متعادل در حفظ سلامت و كمك به كاهش استرس اهمیت زیادی دارد و مصرف چای، قهوه، كاكائو و شكلات استرس را افزایش می دهد.
سرپرست دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در گفت وگو با خبرنگار وب دا،‌ ضمن بیان این مطلب اظهار داشت:‌ استرس یكی از عوامل تاثیرگذار بر شیوه زندگی بوده و رژیم غذایی متعادل و تمرین تنفس عمیق، ساده ترین و به صرفه ترین روش های كنترل استرس است.
دكتر زهرا عبداللهی با اشاره به این كه غذاها به واسطه ویتامین ها و املاح خود سبب كاهش استرس می شوند، افزود:‌ افزایش هورمون های استرس، افزایش قند و چربی خون، افزایش تنفس، تغییرات هیجانی و تضعیف ایمنی بدن از مهمترین تغییراتی است كه در بدن در زمان استرس اتفاق می افتد.
وی تصریح كرد: تغذیه در مدیریت استرس نقش پررنگی دارد و برخی غذاها و نوشیدنی ها، تحریكات قوی را در بدن ایجاد می كند و مستقیما سبب بروز استرس می شود این تحریكات گرچه ممكن است در كوتاه مدت لذت بخش باشند ولی در دراز مدت می توانند عوارض نامطلوبی داشته باشند.
این متخصص تغذیه خاطرنشان كرد: كافئین یكی از عوامل تشدید كننده و یا ایجاد كننده حالاتی شبیه استرس است و این ماده در چای، قهوه، شكلات و نوشابه های گازدار وجود دارد.
دكتر عبداللهی ادمه داد: كافئین سبب آزاد شدن هورمون آدرنالین در بدن و افزایش استرس می شود و زمانی كه این ماده در حد متعادل مصرف شود، هوشیاری افزایش یافته و فعالیت قلب، سیستم عصبی و عضلات نیز بالا می رود و مصرف بیش از حد كافئین اثری مشابه استرس طولانی مدت در بدن ایجاد می كند
هر مشكلي آسان شود از مستي و
ترسم خداي من, ساغر بشود خالي و هشيار بميرم.
 تشکر شده توسط : elhametanha , najva , sarir , شهرزاد , shahrzad , SSA , ساحل , tala1987 , ساغر , roya-n
(2011/08/25, 12:45 AM)warrior نوشته است: سلامت نیوز :یك رژیم غذایی متعادل در حفظ سلامت و كمك به كاهش استرس اهمیت زیادی دارد و مصرف چای، قهوه، كاكائو و شكلات استرس را افزایش می دهد.
سرپرست دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در گفت وگو با خبرنگار وب دا،‌ ضمن بیان این مطلب اظهار داشت:‌ استرس یكی از عوامل تاثیرگذار بر شیوه زندگی بوده و رژیم غذایی متعادل و تمرین تنفس عمیق، ساده ترین و به صرفه ترین روش های كنترل استرس است.
دكتر زهرا عبداللهی با اشاره به این كه غذاها به واسطه ویتامین ها و املاح خود سبب كاهش استرس می شوند، افزود:‌ افزایش هورمون های استرس، افزایش قند و چربی خون، افزایش تنفس، تغییرات هیجانی و تضعیف ایمنی بدن از مهمترین تغییراتی است كه در بدن در زمان استرس اتفاق می افتد.
وی تصریح كرد: تغذیه در مدیریت استرس نقش پررنگی دارد و برخی غذاها و نوشیدنی ها، تحریكات قوی را در بدن ایجاد می كند و مستقیما سبب بروز استرس می شود این تحریكات گرچه ممكن است در كوتاه مدت لذت بخش باشند ولی در دراز مدت می توانند عوارض نامطلوبی داشته باشند.
این متخصص تغذیه خاطرنشان كرد: كافئین یكی از عوامل تشدید كننده و یا ایجاد كننده حالاتی شبیه استرس است و این ماده در چای، قهوه، شكلات و نوشابه های گازدار وجود دارد.
دكتر عبداللهی ادمه داد: كافئین سبب آزاد شدن هورمون آدرنالین در بدن و افزایش استرس می شود و زمانی كه این ماده در حد متعادل مصرف شود، هوشیاری افزایش یافته و فعالیت قلب، سیستم عصبی و عضلات نیز بالا می رود و مصرف بیش از حد كافئین اثری مشابه استرس طولانی مدت در بدن ایجاد می كند
sسلام از اونجایی که سیستم بدن من همیشه بر عکس عمل می کند..هر وقت غمگین یا عصبی بشم با خوردن شکلات فورا آروم میشم.......از دکترم پرسیدم گفت سیستم بدن تو اینجوریه پس اگه شاد میشی ایرادی ندارهhappy0065.gificon_biggrinicon_question
امارضا ممنونم که من رو طلبیدی به زیارتت اومدم وکلی با شما حرف زدم love28
 تشکر شده توسط : g.someira
هستی جان این ویژگی شکلات وقهوه در تسکین عصبانیت وکاهش استرس بصورت موقتی است ودر مورد همه افراد همین طور هست.
تا شقایق هست زندگی باید کرد.love28
 تشکر شده توسط : Hasty
شرمنده اما هوس کردم و رفتم چای ریختم واسه حودم Smile (16)
استرس هم با من دوسته دیگه کاری به کارش ندارم laughing3laughing3laughing3
نبایـــد وایســــم باید بـــرم جلوتـــر
نبـــایـــد وایســـم
نبـــایــــد وایسیـــم
بریم برسیــــم به چیزایی که خواستیــــم
agreement2

تشکر شده توسط : غزل , Hasty
icon_cry
ولی کاکائو . شکلات اعصابو خیلی آروم میکنه که
فعلا سکوت را برگزیدیم ............

زیاده روی در استفاده کردن هر چیزی ضرر داره من فقط روزی یه لیوان چای سبز میخورم فکر نمیکنم مضر باشهangry2 همیجوری استرس خود بخود داریم چه چای و قهوه بخوریم چه نخوریمwink2
مهم این نیست که در کجای این دنیا ایستاده ایم
مهم اینست که در چه راستائی گام برمیداریم.
 تشکر شده توسط : tala1987 , Hasty
آخرش نفهمیدم این محققین محترم نظرشون درباره ی چای و شکلات و ... چی هست!!!!
من دقیقا عکس اینا رو هم شنیدم!!!
منم با نظد نجوا جون موافقم!!افراط نباید بشه خبSmile (52)
وقتی نیستی،همه نیستن
نه که نیستن،هستن
مثل تو نیستن
 تشکر شده توسط : najva , غزل , Hasty
کاپوچینو، قهوه ... قهوه لحظات استراحت دلچسب و دلپذیری را برای ما با خود به همراه می‌آورد.

خواص قهوه از آنتی اکسیدان ها ناشی می‌شود
اولین فایدۀ قهوه، مطمئناً به لطف کافین موجود در آن، مقابله با "ضربات شلاقی" است. قهوه، هوشیاری، تمرکز و توجه را افزایش می‌دهد. و به طور خلاصه، به بیدار و هوشیار ماندن کمک می‌کند... حتی شده برای یک دقیقه!

اما فواید قهوه به این موارد خلاصه نمی‌شود. در واقع، قهوه حاوی آنتی اکسیدان های متعدد، خصوصاً پلی فنول است. آنتی اکسیدان ها بدن را در مقابل اکسیداسیون محافظت می‌کنند.

این پیدۀ طبیعی و اجتناب ناپذیر نابودی مولکول های سازندۀ بدن ما را به دنبال دارد. پیری و ظهور سرطان ها از دیگر پیامدهای اکسیداسیون است. اما همان طور که می‌دانیم یک فنجان قهوه 200 میلی لیتر بیشتر از یک سهم میوۀ سرشار از آنتی اکسیدان، مانند زغال اخته یا گیلاس آنتی اکسیدان در خود دارد. آنتی اکسیدان ها تنها برگ برنده ای نیستند که قهوه در آستین خود دارد. این مادۀ مفید، منبع بسیار خوبی برای تأمین منیزیم، ویتامین B2، B3 و مس است.

به خاطر همین خواص است که قهوه عملکرد پیشگیرانه در مقابل بسیاری از بیماری ها دارد. بیماری هایی چون:

سرطان کبد، سرطان کولون و سینه،
دیگر بیماری های کبد (خصوصاً سیروز)،
بیماری پارکینسون،
دیابت،
نقرس،
و غیره.

قهوه مضراتی هم دارد
با تمام این حرف ها نمی‌توان گفت که قهوه سرآمده تمام نوشیدنی هاست. برخی از آثار آن زیان آور هستند:
مصرف کافئین، آزاد شدن هورمون استرس را با خود به دنبال دارد. اگر شما فرد پر استرس یا مضطربی هستید، بهتر است که مصرف قهوه تان را کاهش دهید.
قهوه گوارش را سرعت می‌بخشد. بنابراین افرادی که رودۀ حساسی دارند، باید از نوشیدن قهوه اجتناب کنند.

قهوه ترشح اسید معده را نیز افزایش می‌دهد: اگر مبتلا به رفلاکس معد-مری، ورم معده یا زخم معده هستید، حواس تان به میزان قهوه ای که می‌نوشید، باشد.

قهوه جذب آهن توسط بدن را نیز کم می‌کند. بنابراین نوشیدن قهوه به کسانی که مبتلا به کم خونی هستند، توصیه نمی‌شود.

ضمناً دُز بالای کافئین طی بارداری خطرناک است. از همین رو، به زنان باردار توصیه می‌شود که مصرف قهوه شان را نهایتاً به دو فنجان در روز محدود کنند. (این میزان قهوه در صورتی مجاز است، که هیچ نوشیدنی حاوی کافئین دیگری مورد استفاده قرار نگیرد.)

و در نهایت باید بدانید که کافئین تپش قلب را زیاد می‌کند. پس در صورتی که به خاطر مشکلات ریتم قلبی، دارو می‌خورید، حواس تان به میزان مصرف قهوه تان باشد.
فعلا سکوت را برگزیدیم ............
 تشکر شده توسط : Hasty , najva , غزل , سحــــــــر , hamid t , blue sky
سلام
با نظرتون موافقم باید بگم من که تا بحال در عمرم حتی یک قطره هم چای نخورده ام و جالبه که اگه کافی میکس و ... مصرف کنم دچار استرس و تپش قلب شدید میشه اما کاکائو مرا بسیار شاد میکنه مدتی بود که شدیدا علاقه به مصرف سیگار داشتم ( البته اصلا مصرف نکردم) واسه درمان این حالتم شروع کردم به خوردن شکلات تلخ که بسیار موثر بود
زندگی باور می خواهد آن هم از جنس امید؛
که اگر سختی راه ، به تو یک سیلی زد
یک امید از ته قلب به تو گوید
که خدا هست هنوز....
(2012/09/10, 10:17 PM)soory نوشته است: سلام
با نظرتون موافقم باید بگم من که تا بحال در عمرم حتی یک قطره هم چای نخورده ام و جالبه که اگه کافی میکس و ... مصرف کنم دچار استرس و تپش قلب شدید میشه اما کاکائو مرا بسیار شاد میکنه مدتی بود که شدیدا علاقه به مصرف سیگار داشتم ( البته اصلا مصرف نکردم) واسه درمان این حالتم شروع کردم به خوردن شکلات تلخ که بسیار موثر بود

منم مثل شما نمی دونم چرا خیلی وقتها هوس سیگار میکنم Huhدر حالی که اگه کنار یک فرد سیگاری باشم به سرفه می افتم!!!!!!!!!!
در ضمن من معتاد کاکائو هستم مخصوصا تلخشagreement2
سرنوشت را کی توان از سر نوشت......

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  برنامه‌ای که قدرت ذهن را تا 400 برابر افزایش می‌دهد paeazan 0 2,566 2014/07/11, 02:18 PM
آخرین ارسال: paeazan
Smile گلهای آپارتمانی استرس را کاهش می دهند Hasty 3 2,948 2013/07/10, 01:36 PM
آخرین ارسال: fereshte14
  رئیس اداره استرس بیشتری می دهد یا همسر؟ nahid 3 3,330 2011/02/08, 12:58 PM
آخرین ارسال: نازلی
  درمان استرس- تا كِي بايد دارو بخورم؟ yaro 0 2,028 2010/07/01, 07:47 AM
آخرین ارسال: yaro
  مردان چشم قهوه ای yaro 0 1,811 2010/06/23, 09:34 AM
آخرین ارسال: yaro
  استرس و كاهش هورمون مردانه maya 0 2,201 2009/09/03, 02:16 PM
آخرین ارسال: maya

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: