امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امیتازات : 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
فلج عضلات یك‌ طرف‌ صورت یا فلج‌ بِلز

.gif   bells-palsy.gif (اندازه: 21.37 KB / تعداد دفعات دریافت: 9)

فلج‌ بِل‌ عبارت‌ است‌ از فلج‌ یا ضعف‌ در یك‌ طرف‌ صورت‌. این‌ فلج‌ به‌ احترام‌ پزشكی‌ كه‌ برای‌ اولین‌ بار آن‌ را كشف‌ و توصیف‌ كرده‌ نام‌گذاری‌ شده‌ است‌. شروع‌ آن‌ ممكن‌ است‌ ناگهانی‌ باشد یا اینكه‌ پس‌ از چندین‌ روز اتفاق‌ بیافتد. در اكثریت‌ بیماران‌، پیش‌ از بروز آن‌ یك‌ مشكلی‌ وجود داشته‌ است‌، مثلاً استرس‌، خستگی‌، سرماخوردگی‌، یا خشكی‌ گردن‌ یا شانه‌ در طرفی‌ كه‌ فلج‌ صورت‌ قرار است‌ اتفاق‌ بیافتد. در این‌ فلج‌، عصب‌ هفتم‌ مغزی یا عصب صورتی و آن‌ دسته‌ از عضلات‌ صورت‌ كه‌ توسط‌ آن‌ عصب‌دهی‌ می‌شوند دچار مشكل‌ شده‌اند.
.jpg   si55551851.jpg (اندازه: 12.56 KB / تعداد دفعات دریافت: 18)
علایم شایع:
فلج ناگهانی در یك طرف صورت ، از جمله فلج عضلات پلك
درد در پشت گوش در طرف مبتلا
از بین رفتن خطوط طبیعی و بی حالت شدن یك طرف صورت
هماهنگ نبودن دوطرف صورت به هنگام خنده یا اخم كردن
سرازیر شدن آب دهان
تغییر در حس چشایی ، و ترشح بزاق یا اشك (گاهی )

علل:
ناشناخته است . فلج احتمالاً در اثر تورم عصب هفتم به وجود می آید. تورم عصب هفتم نیز ممكن است به علت یك ویروس ، بیماری خود ایمنی ، یا كاهش جریان و فشارخون در عصب هفتم به هنگام عبور آن از میان استخوان گیجگاهی (یكی از استخوان های جمجمه ) باشد.

پیشگیری:
در حال حاضر نمی توان از آن جلوگیری كرد.
طرز تشخیص:

فلج بل اغلب به صورت ناگهانی بروز می ‌کند. ممکن است هنگام بیدار شدن از خواب متوجه آن شوید. ممکن است یکی دو روز پیش از فلج، دردی در پشت گوش‌ های خود احساس کنید. حداکثر فلج در عرض ۴۸ ساعت پس از بروز بیماری مشاهده خواهد شد.

پزشک قادر خواهد بود با نگاه به صورت شما و درخواست برای حرکت دادن برخی از عضلات صورت، به تشخیص زودهنگام دست یابد.
بیماری‌ های دیگری مانند سکته مغزی هم می ‌توانند سبب فلج یک طرفه صورت شوند و به همین علت، ارزیابی دقیق برای رد کردن یا افتراق این اختلالات لازم است.
فلج بل اغلب تمامی عضلات یک نیمه صورت از جمله عضلات پیشانی را به شکلی یکسان درگیر می‌ کند.
در سکته مغزی به ‌طور معمول عضلات پیشانی در سمت درگیر کارایی خود را حفظ کرده و فلج نمی‌ شوند. پزشک ممکن است برای شما یک آزمون نوار عضله هم درخواست کند. این آزمون، فعالیت الکتریکی عضلات را در پاسخ به تحریک، اندازه ‌گیری می‌ کند تا به این طریق شدت آسیب عصبی مشخص شود.

عواقب مورد انتظار:
فلج بل آزاردهنده است ، ولی خطرناك نیست . میزان آسیب به عصب تعیین كننده میزان بهبودی است .
بهبود تدریجی و مدت زمان آن متغیر است ، گاهی تا چندین ماه طول میکشد تا بهبودی کامل حاصل شود.
فلج خفیف صورت معمولاً در عرض چند ماه كاملاً بهبود می یابد. فلج شدید صورت نیز در 90%-80% موارد كاملاً بهبود می یابد.
در مواردی كه بهبودی كامل رخ ندهد، گاهی با كمك جراحی می توان ظاهر صورت و كار عضلات آن را بهتر كرد

عوارض احتمالی:
تحریك و اذیت شدن چشم یا حتی صدمه به چشم ، زیرا چشم به خوبی بسته نمی شود و در معرض گرد و غبار و آلودگی قرار می گیرد. اگر به نحوی از چشم محافظت به عمل نیاید، امكان دارد روی قرینه زخم ایجاد شود.
خرابی دندان و بیماری لثه به علت كاهش ترشح بزاق و مشكل در جویدن
مشكلات روانی و از دست دان عزت نفس

درمان:
شامل دارو درمانی و فیزیوتراپی می باشد

اصول كلی درمان:
- امكان دارد گاهی سی تی اسكن یا ام.آر.آی ، و آزمایشات جهت رد سایر علل وارد آمدن فشار به عصب هفتم (عصب صورتی ) توصیه شوند.
- امكان دارد آزمایشات الكتریكی (الكترومیوگرافی ) روی عصب هفتم انجام شوند تا میزان آسیب به عصب مشخص گردد.
- اگر درد وجود دارد، ناحیه دردناك را دوبار در روز گرم كنید. یك حوله كوچك را كه در آب گرم خیس خورده است را بچلانید و هر بار 15 دقیقه روی ناحیه دردناك بگذارید. در این حالت چشمان خود را بپوشانید یا ببندید.
- اگر نمی توانید چشمان خود را خوب بندید، از محافظ چشم از جنس پلاستیك ، شبیه آنچه شناگران به چشم می كنند، استفاده كنید. به این ترتیب ، چشم شما از آلودگی ، گرد و غبار، و خشكی محافظ می شود. این وسیله در مغازه های ورزشی یا عینك فروشی ها در دسترس هستند.
- در شب و به هنگام خواب ، از پوشش مخصوص استفاده كنید كه باعث بسته شدن پلك می شود. به این ترتیب ، چشم مرطوب باقی می ماند و محافظت می شود. گاهی استفاده از پوشش به هنگام روز هم لازم می شود.
- با برگشت تدریجی قدرت عضلات ، صورت را ماساژ و ورزش دهید. عضلات پیشانی ، گونه ، لب ها، و چشمان را با كمك كرم یا روغن ماساژ دهید. عضلات ضعیف را نیز در جلوی آینه ورزش دهید. چشمان خود را باز و بسته كنید، چشمك بزنید، بخندید و دندانهایتان را نشان دهید. ماساژ و ورزش عضلات صورت را چند بار در روز و هر بار به مدت 20-15 دقیقه انجام دهید.
- دندان های خود را بیشتر مسواك كنید و لابه لای آنها نخ دندان بكشید تا دهان ، بهداشت بهتری داشته باشد.
- جراحی روی عصب صورتی (نادر)

داروها:
قطره چشمی متیل سلولز برای سلامت و حفاظت چشمی كه مرتباً در معرض محیط اطراف است .
مصرف كوتاه مدت داروهای كورتیزونی معمولاً برای كاهش تورم و التهاب عصب مبتلا مفید است .

فعالیت های عادی خود را ادامه دهید. استراحت كمكی به بهبود فلج بل نمی كند.

در این شرایط به پزشك خود مراجعه نمایید:
اگر شما یا یكی از اعضای خانواده تان علایم فلج بل را دارید.
- اگر چشم شما علی رغم درمان ، قرمز می شود، یا اینكه احساس ناراحتی در آن می كنید.
- اگر شما قادر نیستید جلوی ریزش براق دهان خود را بگیرید.
- اگر درد شدیدتر شده باشد.
- در صورتی كه تب نیز به علایم اضافه شود.
همیشه سختترین نمایش به بهترین بازیگر تعلق داره شاکی سختیهای دنیا نباش شاید تو بهترین بازیگر خدایی....!!!!!!!!!love28                                                        

تشکر شده توسط : najva , fireboud , آرزو , Saina , aylar , هانیه , شهرزاد , parastoo joon , MFhealth , شفا یافته , AVID2000

تجربه اش کردم قبل از اولین حمله ام اس البته بصورت خفیفشو با سرگیجه شدید که در عرض یک هفته خوب شدwink2 خیلی احساس بدی داشت
مهم این نیست که در کجای این دنیا ایستاده ایم
مهم اینست که در چه راستائی گام برمیداریم.
 تشکر شده توسط : shokolat
وای... من این مشکل قبل از عید برام اتفاق افتاده بود...خیلی بد بود انقدر که نمی تونستم تو جمعی شرکت کنم...

یا وقتی که می خندیدم همه فقط من رو نگاه می کردند...laughing3laughing3laughing3laughing3

حدودا دو ماه طول کشید تا خوب شد...icon_cryicon_cry

دلیلش هم نمی دونم چی بود اما فکر می کنم بخاطر بالا رفتن فشار گوش میانیم بوده...confused2confused2confused2

امیدوارم هیچ کسی درگیر این مشکل نشه....icon_question
 تشکر شده توسط : shokolat , sooorooosh , AVID2000
منم صورتم همینطوری شد دقیقا وقتی از خواب پاشدم
.
.
.

کاش همون فلج گراهام بل بودsmiling

به خود آی,خود تو جان جهانــــــی...

تشکر شده توسط : shokolat , sooorooosh
فلج ناگهانی نیمه صورت یا فلج بلز

حتما شما هم دیده یا شنیده اید که فردی به صورت ناگهانی دچار فلج نیمه صورت می شود به طوریکه موقع خنده یا صحبت کردن نصف صورت کمتر حرکت می کند و نیمه سالم به سمت مقابل منحرف میشود. منظره ناخوشایندی ایجاد میشود و بیمار با ترس و وحشت به پزشک مراجعه میکند.

واقعبت این است که علیرغم تصویر وحشتناک ، این بیماری عموما خوش خیم بوده و طی چند هفته فلج برطرف خواهد شد.

باید بدانیم که عضلات نیمه صورت شامل عضلاتی که باعث بسته شدن چشم و پلک ها میشوند، عضلاتی که باعث بسته شدن و غنچه شدن دهان میشوند، عضلات کوچک چانه و گونه که به چهره ما حالت میدهند و ما را شاد، غمگین، عصبی، متعجب یا خندان نشان میدهند همگی توسط عصب هفتم مغزی یا عصب صورتی کار می کنند. در عمل جویدن غذا و ترشح اشک نیز این عصب سهم دارد. بنابر این فلج این عصب منجر به اشکال در اعمال فوق می گردد. بخصوص عدم بسته شدن چشم حایز اهمیت است زیرا اگر ما مرتب پلک نزنیم عمل شستشوی مرتب و مدواوم قرنیه ما با اشک چشم متوقف می شود و با خشک شدن قرنیه خطر عفونت و آسیب دیدن قرنیه پیش می آید و از طرف دیگر چون پلکها نیز بسته نمیشوند در نتیجه قرنیه خشک حتی با تماس گرد و خاک نیز ممکن است جراحت ببیند و آسیب ماندگار هم ایجاد گردد.

موقع غذا خوردن بیمار به دلیل عدم انقباض عضلات گونه دچار مشکل و میشود و مرتبا غذا بین گونه و دندانها گیر میکند و گاهی غذاهای شل از دهان بیمار بیرون می ریزند.

علل بیماری

علل گوناگون مانند تصادف یا تومورها می توانند باعث فلج عصب هفتم شوند اما بیشتر وقتها علت ناشناخته می ماند و در این حالت است که عنوان فلج بلز اطلاق میشود بنابراین لازم است با مراجعه به پزشک و بررسی های لازم توسط وی ازعدم وجود علل مهم مانند تومورها اطمینان حاصل گردد.

با این که علت فلج بلز ناشناخته است اما می دانیم به صورت کلی چه اتفاقی می افتد. عصب هفتم پس از جدا شدن از مغز برای رسیدن به عضلات صورت از استخوان گیجگاهی می گذرد. در حقیقت مسیر عصب از داخل استخوان گیجگاهی است و درست از لابه لای ساختمان گوش عبور می کند. این قسمت کاملا کانالی استخوانی است و اگر عصب به هر دلیل دچارالتهاب و تورم شود در این کانال فشرده میشود و منجر به بروز علایم میشود.

بر اساس نظر اغلب پزشکان تورم عصب هفت باید به علل مختلف از جمله وجود یک ویروس یا بیماری خود ایمنی ایجاد شود زیرا گاهی بیماران چند روز قبل از فلج بلز علائمی مانند سرماخوردگی یا بیماری های ویروسی داشته اند. به احتمال زیاد ویروس در مدت زمان ایجاد بیماری، به عصب حمله کرده و در نتیجه تورم عصب ایجاد شده است..

اگر در شروع بیماری فلج کامل نباشد، به این معنا که تمام رشته های عصبی فلج نشوند و تمام عضلات صورت از کار نیفتند، معمولا این افراد به طور کامل خوب می شوند..

معمولا ۸۰ تا ۹۰ درصد افرادی نیز که فلج کامل یک طرف صورت دارند، به طور کامل بهبود می یابند اما ۱۰ تا ۲۰ درصد نیز درجاتی از فلج را همیشه خواهند داشت..

همان طور که شدت و علائم بیماری بین افراد مختلف متفاوت خواهد بود، زمان بهبود کامل نیز نامشخص است.

اما در این مدت، پزشک باید درمان های محافظتی و حمایتی داشته باشد. به عنوان مثال، از آنجا که پلک این افراد بسته نمی شود، قرنیه خشک شده و باعث زخم قرنیه می شود. زخم قرنیه نیز اگر کنترل نشود می تواند باعث عفونت چشم و نابینایی شود؛ بنابراین پزشک باید این عوارض را تا زمانی که بیمار خوب شود، کنترل کند. .

این افراد باید در طول روز از قطره اشک مصنوعی استفاده کنند. شب ها نیز پماد بمالند تا یک لایه محافظ روی چشم شان باشد و بر اساس دستور پزشک معالج، پلک ها را بسته نگهدارند. اگر چشم بسته نمیشود باید با استفاده از پد چشمی شبها مانند پانسمان پاکها را روی قرنیه کشیو و با چسب ثابت کرد. .

ماساژ عضلات صورت و حرکت دادن آنها نیز موثر است. این کارها باعث می شود عضلات در این مدت ورزیده بمانند. زیرا کافی است چند روز عضلات منقبض نشوند و تحلیل عضلانی و لاغری و درنتیجه ضعف عضلات پدید می آید. علاوه بر حرکت دادن عضلات این افراد باید فیزیوتراپی مداوم هم داشته باشند.

مشکلات و بیماری های دندان هم ممکن است برای این افراد پیش آید زیرا بر اثر این بیماری، ترشح بزاق کاهش می یابد و در نتیجه احتمال پوسیدگی دندان بیشتر می شود. به همین دلیل باید مراقبت های دندانی را به بیماران آموزش داد و به آنها توصیه کرد مرتب مسواک بزنند و از نخ دندان استفاده کنند.

اگر مریض زود متوجه بیماری شده و به پزشک مراجعه کند، درمان زودتر شروع شده و دوره برگشت و بهبود، کمتر و کوتاه تر می شود.

سکته مغزی یا خیر؟

ممکن است خانواده ها با بروز این بیماری نگران شوند و تصور کنند فرد دچار سکته مغزی شده است. اما فلج بلز چون مربوط به خود مغز و داخل جمجه نیست، قطعا مریض هیچ علائم مغزی دیگری ندارد..

به طور کلی فلج بلز جای نگرانی ندارد و با اقدامات حمایتی و آموزش هایی که بیمار می بیند، معمولا اکثر آنها خوب می شوند. یک دوره کوتاه از کورتون خوراکی و مقداری داروی ضد التهاب نیز علاوه بر فیزیوتراپی توصیه میگردد..

دکتر محمد علی آرامی- 1/8/91
http://www.neuroclinic.blogfa.com/1391/08
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
 تشکر شده توسط : هانیه , shokolat , parastoo joon , MFhealth , یه غریبه
براي من زياد بيش اومده
سه بار راست يه بار جب ولي خيلي طول نميكشيد نهايتا دو هفته
براي منم دقيقا بعد خواب اتفاق ميفتادSleepy
تو رو آرزو نکردم
این یعنی نهایت درد
خیلی چیزا هست تو دنیا که نمیشه آرزو کرد
من حدود 6 ماه قبل از اولين حمله ام بلز پالس گرفتم
3،4 روز پرش چشم...كوچك شدن چشم،كج شدن لب و بيني... ناچيز بود اما محسوس.خدا رو شكر كه خوب شد البته 2،3 بار ديگه هم تكرار شد
دكتر هر دفعه بهم دگزامتازون ميده توي اين مقاله ها اسم از ام اس برده نشده،اما انگار با هم رابطه مستقيم دارند
من هم اولین حمله ام اینطوری بود. دقیقا صبح که از خواب پا شدم نیمه راست صورتم بی حس شده بود و بعد از چند روز نیمه راست زبونم. یادمه من نگران بودم که نکنه سکته کرده باشم و هم اتاقیم گفت که شوهر خواهرش اینطوری شده بود که مال اون شدید تر بود (دهنش کج شده بود دهن من کج نشد) گفت دکترا تشخیص فلج بلز دادن که خوب شد منم ذوق کردم گفتم احتمالا منم دچار فلج بلز شدم ولی دکتر گفت نخیر خانوم مورد شما فرق می کنه
با درد بساز چون دواي تو منم، در كس منگر كه آشناي تو منم
 تشکر شده توسط : shokolat , paeeze
منم سمت راست صورتم چند سال قبل اینطوری شد... یه مدت کاملاً فلج شده بود که دکتر تشخیص فلج بلز داد... sad2که با فیزیوتراپی و ورزش صورت خوب شد... اما مربوط به خیلی سال قبله.
نقل قول: فلج بل اغلب به صورت ناگهانی بروز می ‌کند. ممکن است هنگام بیدار شدن از خواب متوجه آن شوید. ممکن است یکی دو روز پیش از فلج، دردی در پشت گوش‌ های خود احساس کنید. حداکثر فلج در عرض ۴۸ ساعت پس از بروز بیماری مشاهده خواهد شد.

من هر وقت این تاپیکو میخونم اعصابم بهم میریزه....اهbadtaste

خب منم دقیقا همینطوری شدم دیگه گوش درد شدید بعد کج شدن لب.که اصلا معلوم نبود یه کشیدگی جزیی بود ک خودم حس میکردم.چه اشتباهی کردم گیر دادم گفتم برم دکتر ببینم چمه!!!!confused

تا عمر دارم خودمو نمیبخشمsad2

به خود آی,خود تو جان جهانــــــی...

تشکر شده توسط : MFhealth

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  كرفتگي عضلات يك سمت بدن !!!!! omidvari 8 13,984 2022/02/17, 01:20 AM
آخرین ارسال: hrshz
  با اسپاسم (گرفتگی) عضلات چه کنم ؟ baran1390 46 31,129 2020/06/25, 05:20 PM
آخرین ارسال: الی کوچولو
  تحلیل عضلات sami 5 8,512 2011/06/09, 02:40 PM
آخرین ارسال: fireboud

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: