امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
شیب صعودی ابتلای کودکان به بیماری ام . اس
#1
تسنیم گزارش می‌دهد/
شیب صعودی ابتلای کودکان به بیماری ام . اس

خبرگزاری تسنیم: روند ابتلای کودکان و زنان به بیماری ام اس باعث نگرانی بسیاری از مردم شده و این مسئله توجه بیشتر به عوامل شیوع این بیماری را متذکر می‌شود.


[تصویر:  139208011642158321394713.jpg]


به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، شباهت ام اس با بیماری ADEM باعث شده که این شک و شبهه در جامعه پزشکی ایران پیش آید که واکسیناسیون عامل افزایش جمعیت ام اس در کشور شده است.

بیماری ام اس که در سال‌های اخیر با سرعت فزاینده‌ای در سطح دنیا رو به افزایش بوده، در این سال‌ها بخش‌های زیادی از ایران را هم درگیر کرده است.

فراگیری بیماری ام اس در کشور و بررسی عوامل این بیماری در دهمین کنگره بین‌المللی ام اس که روز گذشته در اصفهان به کار خود پایان داد، مورد بررسی قرار گرفت.

فراگیری ام اس در مناطق غربی ایران

فراگیری ام اس در ایران به گونه‌ای بوده که در نقشه‌ایی که از اپیدمی ام اس در ایران تهیه شده بود، به وضوح مشخص شد که بخش‌های اعظمی از غرب ایران که از نواره باریکی از دریای خزر و سمت آذربایجان شرقی آغاز شده و تا نواحی مرکزی ایران از جمله اصفهان، یزد و کرمان و همچنین قسمت‌های از غرب ایران و نواره‌ای از خلیج فارس را شامل شده، کشیده می‌شود.

این نقشه که توسط رئیس انجمن ام اس اصفهان در دهمین کنگره بین المللی ام اس به مشاهده عموم گذاشته شد، خبر از فراگیری ام اس در کشور را می‌داد.

تاثیر آب و هوا بر بیماری ام اس

مسعود اعتمادی‌فر در این کنگره اعلام کرد که میزان مبتلایان به ام اس را در منطقه سیستان و بلوچستان به خاطر جو جغرافیایی و آب و هوای گرمی که دارد، بسیار کم است.

به گزارش تسنیم، پزشکان معتقد هستند که در مورد تاثیر جغرافیایی بر بروز ام اس با قاطعیت نمی‌توان اعلام نظر کرد و نمی‌توان با قاطعیت گفت که در آب و هوا یا منطقه جغرافیایی خاصی و حتی در نژاد خاصی افزایش یا کاهش ام اس هستیم چون هنوز علت بیماری ام اس را نمی‌دانیم.

زنان و کودکان دو قربانی بیماری ام اس

امروزه بیماری ام اس به غیر از زنان، کودکان را هم قربانی خود کرده و این مسئله بر نگرانی‌ها افزوده است.
در دهمین کنگره ام اس ایران که روز گذشته به کار خود پایان داد، مقاله‌ای با عنوان" اپیدمیولوژی ام اس در ایران" ارائه شد که در این مقاله، آمارهای فجیعی از وضعیت ام‌اس منتشر شده است؛ آمارهایی که رسانه‌ای کردن آن جز ایجاد نگرانی در بین عامه مردم چیز دیگری به دنبال ندارد.

بسیاری از پزشکان حاضر در این همایش در پاسخ به سئوالات مختلفی مبنی بر اینکه با توجه به وضعیت کنونی، باید چه هشدارهایی به مردم در مورد بیماری ام اس داد، تنها سری تکان می‌دادند زیرا نمی‌دانستند که عامل بروز این بیماری چیست.

پزشکان که در دنیایی از ابهامات در مورد بیماری ام اس به سر می‌برند، تنها به چند دستور کلی که همیشه دستور پرهیز آن را به مردم می‌دادند، بسنده کرده و از مردم خواهش کرده‌اند که از استرس دوری کرده و غذاهای آماده و فست فود مصرف نکنند و ویتامین D بدن خود را اندازه‌گیری کرده و از مصرف خودسرانه ویتامین D پرهیز کنند؛ البته نقش احتمالی آلاینده‌ها هم از احتمالات مورد اشاره این پزشکان به شمار می‌رفت.

اما درمیان گفت‌وگوهای مختلفی که با صاحبنظران ام اس انجام شده، نوعی تناقض گویی مشاهده می‌شود و باید گفت که دلیل بیماری ام اس هنوز برای آنها مشخص و محرز نشده است.

نقش تغذیه در بروز ام اس آری یا خیر؟
[تصویر:  139208011642158321394714.jpg]

نظر نیک‌سرشت، عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز که با قاطعیت معتقد است نقش تغذیه در بروز یا تشدید ام اس موثر نیست، با نظر عضو هیئت علمی دانشگاه تهران به یک باره رد و اعلام می‌شود که غذاها در بروز ام اس نقش به سزایی دارد.صحرائیان که او به نقش کمبود ویتامین D در بروز ام اس اعتقاد دارد، در این زمینه می‌گوید: به زودی شاید لازم باشد که مصرف ویتامین D را برای تمام خانوارهای ایرانی ضروری اعلام کنیم و همچون قطره فلج اطفال به درب هر خانه و به کودکان می‌خوراندند، امروزه این شاکله باید برای ویتامین D انجام گیرد؛ البته هنوز زمان آن فرا نرسیده است.

البته این گفته وی در حالی بود که خود او معتقد است بیماری ام اس ناشی از دو عامل ارث و عوامل محیطی است و اگر کسی استعداد ژنتیکی آن را نداشته باشد، حتی در صورت فراهم شدن عوامل آن نمی‌تواند به بیماری ام اس مبتلا شود.

در این میان شاهد نگرانی جامعه پزشکی از روند رو به افزایش ام اس در کودکان هستیم که صحرائیان در این ارتباط می‌گوید: مشابهت بیماری ام اس با بیماری ADEM سبب شده پزشکان واکسیناسیون را عامل بروز ام اس در کودکان بدانند و این را بر اساس پیک افزایش ام اس در سال‌های 2004 و 2008 نسبت داده‌اند.

اما در این میان، این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: تمام مطالعات انجام شده در خصوص نقش واکسن بر بروز ام اس منفی است.

حواشی دهمین کنگره بین‌المللی ام اس

دهمین کنگره بین‌المللی ام اس در حالی برای دومین بار به میزبانی اصفهان برگزار شد که حواشی زیادی برای اهالی رسانه به دنبال داشت؛ هر چند برگزار کنندگان همایش تمام تلاش خود را کرده بودند که تمام مهمانان آن بهره کافی و لازم را از این همایش ببرند اما اینکه چرا هیچگاه خبرنگاران جزو مهمان برشمرده نمی‌شوند، جای تامل دارد.

البته در این همایش برای نخستین بار فضاهایی به نام مدیا سنتر برای اهالی رسانه طراحی شده بود و در میان تمام غرفه‌ها مکانی برای ثبت نام و پذیرش خبرنگاران در نظرگرفته شده بود اما برخورد برخی مسئولان کنگره با خبرنگاران مورد انتقاد بسیاری از آنها واقع شد.

مراسم افتتاحیه همایش راس ساعت 10 و نیم صبح روز چهارشنبه پس از سرگردانی دو ساعت و نیم خبرنگاران در تالار همایش‌های علوم پزشکی آغاز شد؛ البته دبیر اجرایی همایش، این تاخیرها را معمول هر همایش و مراسمی در ایران عنوان کرد و دیگر مسئول به محض گلایه گفت برای شما اهالی رسانه مدیا سنترهایی در دو نوبت صبح و بعداظهر ترتیب داده شده است.

مشکلات خبرنگاران در این همایش در مراسم اختتامیه نیز وجود داشت و عدم اطلاع‌رسانی در مورد زمان برگزاری مراسم اختتامیه، باعث انتقادات بسیاری از خبرنگاران اصفهانی شده بود.

به هر حال برگزاری همایش‌های بزرگ در شهر اصفهان اگرچه مسئله‌ای قابل توجه و تقدیر به شمار می‌رود اما شاید لازم باشد که مسئولان با نگاه بهتر به خبرنگاران رسانه‌های گروهی، زمینه تعامل بیشتر و بهتر با خبرنگاران را فراهم کنند.
باور نکن تنهایی ات را تا یک دل و یک درد داریم
 تشکر شده توسط : رامنا , نازلی , nazaninamiri70 , زهرا59 , الهام ج , mahdiye1989 , shahrzad.s , maryam.N , zohaa , nahid
#2
"وضع کنونی"... "آمارهای فجیع"...

چرا اینجوری شد یهو!!! من که تازه رفته بودم دانشگاه میگفتن ایران تو نقشه جزو مناطق کم ابتلا بوده، حالا یه خورده آمارش داره میره بالاتر...
چی شد یهو رسیدیم به "آمار فجیع"؟!!!
چی شد یهو اصفهان اول شد؟!!! واقعا اصفهان تو آمار ام اس اول شد؟؟؟!!!
واقعا چی شد که د عرض سی سال آمار افزایش پیدا کرد و یهو در عرض 10 سال چنان اوج گرفت که تبدیل به "آمار فجیع" شد؟!!! اونقدری که از رسانه ای کردنش وحشت دارن confused

این اتفاق خیلی غم انگیزه اما ای کاش حداقل از این فرصت استفاده کنن و دلیل این لعنتی رو پیداش کنن؟

بعد هم انقدر ویتامین D مهمه... خب چرا دوز روزانه 1000IUش که مصرف روزانه ش ایمنه تو این مملکت پیدا نمیشه؟! پرل 50000 و ویال 300000ش هست. که اولی باید با احتیاط فراوان مصرف بشه و دومی هم که جدیدا میگن چون دوزش خیلی بالاست باعث میشه بدن تخریبش کنه و حتی ذخیره قبلی ویتامین هم باهاش از بین میره تا حدودی... هر چند وقت یکبار هم همینها هم گیر نمیان. بازم خدا خیر بده دکتر صحرائیان رو که ارزشش رو در حد واکسن فلج اطفال مطرح میکنه. بلکه اینجوری یه فکری بکنن واسش...
... I'm a fighter ...
"از پیش غصه خوردن ، دوبار غصه خوردن است."
 تشکر شده توسط : nazaninamiri70 , الهام ج , ahya , mahdiye1989 , shahrzad.s , zohaa
#3
آخرش به کجا میرسیم confusedواقعا آمارها نگران کننده ست !!!!!!! باید یه جای دور افتاده از امکانات و تکنولوژی که داره بلای جونمون میشه پیدا کنیم بریم اونجاconfused2البته اگر پیدا بشه angry2
سرنوشت را کی توان از سر نوشت......
 تشکر شده توسط : رامنا
#4
بر اساس آخرین اطلاعات 70000 بیمار ام اسی در ایران داریم
در حالی که کل بیماران ام اسی دنیا 2000000 نفر گزارش شده اند
با یک حساب ساده میشه گفت 3/5 درصد بیماران ام اسی دنیا در ایران وجود دارد.................
رکورد یا تشخیص اشتباه یا .......
!.........The world is full of nice peaple, if u can't find one, Be One
دنيا پُر از آدم هاى خوبه ولى اگه نتونستى حتى يكى از اونها رو پيدا كنى، لااقل خودت خوب باش!.........
 تشکر شده توسط : nazaninamiri70 , رامنا , zohaa
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  چگونه ویتامین D با بیماری مولتیپل اسکلروزیس ( MS ) مقابله می کند hamdam 44 39,403 2023/04/20, 11:29 AM
آخرین ارسال: Nazaritafti20
  تاثیراسترس بر پیشرفت بیماری ام اس Majid 62 37,610 2021/11/22, 06:16 PM
آخرین ارسال: M.karimlou1393
  احتمال ابتلا به پنج بیماری مزمن همراه با ام اس niloofary 2 5,150 2017/12/20, 02:34 AM
آخرین ارسال: yas8866
  مصرف کافئین در پیشگیری از بیماری ام اس موثر است nafass 21 12,769 2017/11/20, 01:37 PM
آخرین ارسال: Mehrdad 31
  خواص معجزه آساسی کندر در درمان بیماری ام اس shahrzad 76 71,951 2017/08/19, 09:16 PM
آخرین ارسال: Sarina_al
  با وجود شیوع بالا MS هنوز بیماری خاص نیست ! nahid 16 10,965 2017/05/08, 10:16 PM
آخرین ارسال: آدرینا
  تئوری جدید در مورد علت بیماری ام اس. warrior 1 3,849 2016/11/08, 12:26 PM
آخرین ارسال: niloofary
  فوايد قهوه در مبارزه با بیماری MS voodoo 30 21,238 2016/01/06, 10:11 AM
آخرین ارسال: 71shahab
  تشخیص پادتن‌ها چند سال پیش از بروز علائم بیماری ام‌اس niloofary 0 2,274 2015/10/17, 10:45 AM
آخرین ارسال: niloofary
  معجزه تخم‌مرغ گندیده در برابر بیماری ام‌اس niloofary 5 5,889 2015/08/22, 09:48 PM
آخرین ارسال: helliکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست