امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ردقاطعانه یا قدرت نه گفتن
قاطعیت یکی از مهارتهای اجتماعی مهم است که یادگیری آن برای هر فرد لازم و ضروری است. قاطعیت با پرخاشگری و انفعال متفاوت است. فرد پرخاشگر با زیرپا نهادن حقوق دیگران به حقوق خود می رسد و فرد منفعل و غیر قاطع معمولا حقش ضایع می شود و خواسته هایش نادیده گرفته می شود. اما قاطعیت چیزی بین این دو است. فرد قاطع کسی است که می تواند حرفش را بزند، احساسات خود را بیان کند و به حقوق خود برسد بدون اینکه به حقوق دیگران تجاوز کند. صحبتی را شروع کند و بدون اینکه اجازه دهد دیگران حرفش را قطع کنند، آن را به پایان برساند و بر روی خواسته های مشروع و به حق خود پافشاری نماید. یکی از رفتارهای قاطعانه رد درخواستهای نا به جای دیگران است. طبیعی است که هر فردی در زندگی اجتماعی به مواردی برخورد می کند که می خواهد به درخواست دیگران «نه» بگوید. توانایی «نه» گفتن به دیگران یکی از رفتارهای قاطعانه است که برای مقابله با افراد ناسالم از نظر اخلاقی و اجتماعی و یا مقابله با شرایط پرخطر کاربرد دارد. بنابراین ممکن است یک فرد به دلایل زیادی به دیگران «نه» بگوید. مثلاً:
-ممکن است انجام درخواست دیگران برای فرد خطرناک باشد.
-ممکن است با اعتقادات و باورهای فرد در تضاد باشد.
-ممکن است آبرو و حیثیت اجتماعی فرد را به مخاطره اندازد.
-ممکن است قلباً نخواهد آن درخواست را انجام دهد.
-ممکن است وقت انجام دادن آن را نداشته باشد.
گرچه «نه» گفتن به درخواست دیگران ممکن است حق مسلم هر انسانی باشد اما گاهی اوقات ممکن است در شرایطی باشیم مانند: «زندگی زناشویی»، «زندگی با هم اتاقی»،«یک شریک»، «یک دوست چند ساله» ویا «کسی که به گردن ما حق دارد»و... که «نه» گفتن برای ما دشوار باشد. از طرفی موافقت با درخواست هم ممکن است، عوارش ناخوشایندی برای ما به بار آورد. در چنین شرایطی می توان از شیوه های دیگری برای «رد قاطعانه» یا «نه» گفتن استفاده کرد:
1- رد قاطعانه همراه با عذرخواهی: ممکن است با یک دوست صمیمی، خویشاوند، هم اتاقی و ... طرف باشید و مایل نباشید طرف مقابل از شما برنجد. از طرفی نمی خواهید به درخواست او هم پاسخ مثبت بدهید. در اینجا می توانید از رد فاطعانه توام با عذرخواهی استفاده کنید، مثلاً:
-خیلی عذر می خوام من سردرد شدیدی دارم و نمی توانم با تو به خرید بیایم.
-متاسفم، خیلی کار دارم و سرم شلوغ است، نمی توانم در این مهمانی شرکت کنم.
2- رد قاطعانه همراه با تشکر: به کمک این نوع قاطعیت می توانید بدون آزردن طرف مقابل درخواست او را رد کنید، مثلاً:
-خیلی ممنون از اینکه به فکر من هستی، ولی من نمی توانم با تو به خرید بیایم، چون مهمان دارم.
-از اینکه به من اهمیت دادی و دعوتم کردی، ممنون هستم، ولی باید خودم را برای امتحان آماده کنم و نمی توانم به مهمانی بیایم.
3- رد قاطعانه همراه با همدلی: به کمک این تکنیک ابتدا با طرف مقابل همدلی می کنید و به او نشان می دهید که احساسات او را می فهمید و درک می کنید. اما دلایل خود را بیان کرده و درخواست او را رد می کنید، مثلا: -می دانم خیلی دلت می خواد که با هم باشیم ولی نوبت دکتر دارم و نمی توانم با توبیایم. -می دانم تنها خرید کردن برایت دشوار است ولی من مهمان دارم و نمی توانم با تو بیایم.

امتحان کنید، حتما" نتیجه میگیرید.

تشکر شده توسط : ساغر , AVID2000 , احمدرضا , *sharzad.s* , arezoo_azizi , # پریسا #

.jpg   no.jpg (اندازه: 7.73 KB / تعداد دفعات دریافت: 4)
به سختي “نه” مي گوييد؟ شما هم مانند بسياري از مردم، هميشه مي كوشيد تا نسبت به ديگران و به هزينه ي خودتان خوب باشيد؟

خيلي ها هستند زمانيكه درخواست كمكي از آنها مي شود، مي خواهند همراهي كنند حتي اگر كارهاي مهمتري براي انجام دادن داشته باشند.

چرا “نه” گفتن برايمان سخت است؟

براي اينكه “نه” گفتن را بياموزيم بايستي در ابتدا متوجه شويم كه چه چيزي ما را در برابر آن مقاوم مي كند. در زير دلايل معمولي كه باعث سخت شدن “نه” گفتن براي ما مي شود را خواهيد ديد.

۱- مي خواهيد كمك كنيد. شما يك جورهايي قلب مهرباني داريد. نمي خواهيد كه طرف را اصطلاحا “دك كنيد” بلكه مي خواهيد تا آنجايي كه امكان دارد كمك كنيد حتي اگر آن كار باعث هدر رفتن وقت تان شود.

۲- از گستاخ شدن هراسانيد. خيلي ها اينطور فكر مي كنند كه “نه” گفتن به نوعي گستاخي است. اين نوع تفكر مخصوصا در فرهنگ آسيا مرسوم است، جايي كه “حفظ منزلت و شان” اهميت دارد.

۳- مي خواهيد كه سازگار باشيد. نمي خواهيد كه خودتان را از گروه بيگانه كنيد بنابراين درخواست هاي ديگران را تاييد مي كنيد.

۴- ترس از نزاع. شما احتمالا از اين مي ترسيد كه در صورت رد درخواست فردي، باعث عصباني شدن وي شويد. اين مي تواند منتج به يك برخورد زشت شود. اگر هم چنين اتفاقي رخ ندهد امكان دارد كه اختلاف عقيده اي رخ داده و در نتيجه در آينده باعث نتايج منفي شود.

۵- ترسِ از دست دادن موقعيت ها. شايد با گفتن “نه” مضطرب شويد چرا كه باعث بسته شدن درها بر روي تان مي شود.

۶- خراب نكردن پل ها. برخي از مردم “نه” گفتن را نوعي روگرداني مي دانند. اينطور فكر مي كنيد كه، “نه” گفتن مي تواند باعث خراب شدن پل ها و قطع رابطه ها شود.

“نه” گفتن به معناي گستاخ شدن شما نيست؛ همانطوري كه ناسازگاري شما را نخواهد رساند. “نه” گفتن به معناي ايجاد نزاع نيست؛ همانطور كه باعث از دست دادن موقعيت هاي تان در آينده نخواهد شد. و همچنين “نه” گفتن قطعا باعث خراب كردن پل ها نخواهد شد. اين ها همه تفكرات اشتباهي هستند كه در ذهن تان وجود دارند.

“نه” گفتن راجع به احترام به موقعيت ها، زمان و فرصت تان است. “نه” گفتن حق مسلم شماست.

۷ راه ساده براي “نه” گفتن

اگر شما اطمينان نداريد كه چگونه بايستي “نه” بگوييد، در زير ۷ راه ساده براي انجام آن وجود دارد. آنها را در موقعيت هاي خوب به كار ببنديد.

۱- “الان خودم اولويت هاي ديگري دارم، نمي توانم اين كار را انجام دهم.”
اگر سرتان خيلي شلوغ است كه درگير درخواست يا پيشنهاد او شويد، جمله ي بالا به كارتان مي آيد. اين جمله به ديگران مي فهماند كه وقت شما هم اكنون پر است، بنابراين او بايستي دست نگه دارد. اگر كه مي خواهيد كارتان آسان تر شود، مي توانيد به جمله تان اين را هم اضافه كنيد كه بر روي چه چيزي مشغول به كار هستيد تا او بهتر متوجه شود.

۲- “الان زمان خوبي نيست چرا كه من در ميان انجام كاري هستم. چطور است كه ما در زمان X دوباره ارتباط برقرار كنيم.”
خيلي پيش مي آيد كه شما در ميان انجام كاري هستيد كه ناگهان درخواست كمكي از شما مي شود. اول، به او اين اجازه را بدهيد كه دريابد “الان زمان خوبي نيست” چرا كه شما در حال انجام چيزي هستيد. دوم، با پيشنهاد زماني ديگر به او بفهمانيد كه شما مشتاق به كمك هستيد. از اين طريق، او احساس بدي نخواهد كرد.

۳- “مشتاق به انجام آن هستم، ولي…”
اين جمله باعث دلگرمي مي شود، چرا كه به او اين را مي فهماند كه شما ايده ي او را دوست داريد و هيچ چيز اشتباهي درباره ي آن وجود ندارد.

۴- “اجازه بده ابتدا درباره ي آن فكر كنم، بعدا به تو خبر خواهم داد.”
اين جمله بيشتر شبيه “شايد” گفتن است تا گفتن يك “نه” صاف و پوست كنده. اگر علاقه مند هستيد اما نمي خواهيد همين الان “بله” را بگوييد، از اين جمله استفاده كنيد.

۵- “اين ملاقات آن چيزي نبود كه من نياز داشتم اما يقينا درخواست شما را در نظر خواهم داشت.”
اگر كسي در حال ايجاد يك معامله يا فرصتي است كه از قضا آن چيزي نيست كه شما به دنبال آن هستيد، اجازه دهيد كه او بداند اين ملاقات آن چيزي نبود كه به آن نياز داشتيد. در غير اين صورت، مذاكره مي تواند خيلي طولاني شود. از طرف ديگر، اين جمله به طرف مي فهماند كه هيچ ايرادي درباره ي پيشنهادش وجود ندارد.

۶- “من بهترين فرد براي كمك در اين مورد نيستم. چرا آقا/خانم X را از درخواستت مطلع نمي كني؟”
اگر از شما درخواست كمك در چيزي مي شود كه نمي توانيد در آن شركت كنيد، به او اين اجازه را بدهيد كه متوجه اين موضوع شود كه به دنبال فرد اشتباهي مي گردد.

۷- “نه، نمي توانم.”
راحت ترين و ساده ترين راه براي “نه” گفتن استفاده از جمله ي بالا است.

ما موانع زيادي براي “نه” گفتن در ذهن مان ايجاد مي كنيم. همانطور كه در ابتداي اين مطلب نيز ديديد، اين موانع خود ساخته هستند و به هيچ وجه درست نيستند. خيلي درباره ي “نه” گفتن فكر نكنيد و فقط آن را بي درنگ بگوييد.

“نه” گفتن به ملاقات هايي كه نياز نداريد را ياد بگيريد، و هنگامي كه اين كار را انجام داديد در واقع متوجه خواهيد شد كه اين كار چقدر آسان است. در نتيجه، شما وقت بيشتري براي خودتان، كارتان و چيزهايي كه بيشتر برايتان مهم هستند، خواهيد يافت.
 تشکر شده توسط : tanha , nazaninn , Matilat , ساغر , احمدرضا , *sharzad.s* , arezoo_azizi , # پریسا #
من همیشه واسه نه گفتن مشکل دارمangry3
براى تو
براى چشمهايت..
براى من
براى دردهايم..
براى ما
اى كاش خدا كارى بكند...
 تشکر شده توسط : arezoo_azizi
من هم همیشه با قاطعیت نه نمیگم همیشه یک راه گریزی برای اصلاح می ذارم که اگه احیانا اشتباه کردم بشه اصلاحش کنم......اگه هم نشه جرات عذرخواهی واینگه اعتراف کنم که اشتباه کردم رو دارم wink2wink2wink2
امارضا ممنونم که من رو طلبیدی به زیارتت اومدم وکلی با شما حرف زدم love28
من هم سخت نه میگم مخصوصا به نزدیکانم چون نمی خوام دلشون رو بشکنمconfused2
من خیلی قاطعانه نه میگم و با هیچکس رو در بایستی ندارمevilgrin0039.gif
مهم این نیست که در کجای این دنیا ایستاده ایم
مهم اینست که در چه راستائی گام برمیداریم.
من قبلنا اینطوری بودم سختم بود نه بگموولی الان دو پهلو حالیشون میکنمevilgrin0039.gif
دور نرو...
بیا کنار دلم
من غیر از اینها که می نویسم
نوازش هم بلدم...

[تصویر:  63.jpg]
راضی نگه داشتن تمام آدم‌هایی که در اطراف ما هستند تقریبا غیرممکن است ضمن اینکه وظیفه نداریم برای رضایت دیگران بیش از توان خود مسئولیت بپذیریم

به نظرمی‌رسد در جوامع مدرن امروز به کسانی احترام می‌گذارند که گرایشات و رفتارهای مثبت داشته و آمادگی ورود به هر درگیری و چالش تازه‌ای را دارند.

بر همین اساس، بسیاری از مردم حتی در مواقعی که با موضوعی مخالف هستند هم ترغیب می‌شوند، بگویند "بله". و زمانی این موضوع جدی تر می‌شود که کاری را تنها و تنها بخاطر پاسخ مثبت‌ی که داده‌اند مجبور به انجامش شوند و در واقع هیچ تمایلی برای انجام آن وجود ندارد. تا جایی که ممکن است منجر به اضطراب یا حتی بیماری فرد شود.

دلایل اجتناب ورزیدن

چرا هر کسی باید از انجام برخی کارها اجتناب کند؟ شما نمی‌توانید بیش از حد توان برای آسایش و رضایت دیگران وقت بگذارید. به عبارت دیگر، پاسخ مثبت به تمام خواسته‌های دیگران، دیگر وقتی برای شما باقی نخواهد گذاشت تا به اموری که برای خودتان اهمیت دارد بپردازید.

فقط خود فرد می‌تواند با عملکرد خویش، خود را در اولویت آخر قرار داده و خواسته‌های دیگران را بر نیازهای خود ترجیح دهد.

گفتن "نه" به برخی درخواست‌های دیگران به این معنی نیست که شما فردی تنبل یا خودخواه هستید. بلکه یعنی شما تعهداتی با اولویت بالاتر نسبت به درخواست مطرح شده دارید. به علاوه "بله" گفتن همیشه هم خوب نیست و می‌تواند تاثیری منفی بر سلامت ذهن داشته باشد. داشتن یک برنامه افراطی برای دیگران باعث می‌شود دچار یک بیقراری بیمارگونه شوید.

پرهیزاز انجام یک سری از کارهایی که از شما خواسته می‌شود، می‌تواند برای شما وقت خالی کافی را ایجاد کند تا به علایق خودتان بپردازید. مثلا در کلاس‌های متفاوت شرکت کنید یا به دیدن جاهای دیدنی که می‌خواهید ببینید بروید.

پاسخ خود را بسنجید

بسیاری مردم پاسخ مثبت می‌دهند چون احساس می‌کنند که اجتناب از انجام یک کار می‌تواند به معنای از دست دادن یک فرصت بسیار با ارزش باشد. بنا بر این خوب است پیش از اینکه خود را درگیر انجام کاری بکنید کمی پیرامون آن فکر کنید. از خود بپرسید که درگیر این ماجرا شدن تا چه اندازه برای شما می‌تواند اهمیت داشته باشد. و اگر آن کار در لیست اولویت‌های شما از اهمیت بالایی برخوردار بود، بپذیرید.

ضمنا اگر انجام کاری واقعا مورد علاقه شما نیست، باید از انجام آن صرفنظر کنید. و بسنجید که پاسخ مثبت به این درخواست، چه مقدار استرس به شما وارد می‌کند.

اگر مطمئن نیستید که می‌خواهید کاری را انجام بدهید، به راحتی بگویید " راجع به این موضوع فکر می‌کنم و به شما جواب می‌دهم."

مودبانه رد کنید

برخی مردم برای "نه" گفتن به درخواست‌های دیگران، به نوعی رفتار می‌کنند که حتی ممکن است کار به دلخوری بکشد.
در نظر داشته باشید که نپذیرفتن انجام یک کار با گذشت زمان آسان‌تر می‌شود.

کلید مودبانه رد کردن یک تقاضا، اعتماد است. نپذیرفتن خود را مودبانه توام با همراهی و همسویی با فرد تقاضا کننده، اعلام کنید اما دقت کنید که محکم و استوار باشید. و از عبارات اعتذاری و پوزش خواهی یا صحبت کردن به نوعی که می‌خواهید خود را توجیه کنید، اجتناب کنید و از زبانی که نشان از عدم اطمینان شما باشد هم استفاده نکنید. اگر کلام شما از استحکام کافی برخوردار باشد دیگران به خود اجازه نخواهند داد در جهت ترغیب شما به انجام آنچه که آنان می‌خواهند، تلاشی کنند.

به راحتی به دیگران بگویید که نمی‌توانید درخواست آنان را بپذیرید زیرا به اندازه کافی برنامه کاری‌تان پر است و اگر طرف مقابل شما خواسته‌اش را بارها و بارها تکرار کرد، شما هم از تکرار اجتناب خود هراس نداشته باشید.

شما هیچ نیازی به شرح و بسط علت عدم پذیرش خود ندارید. به علاوه نباید از عدم پذیرش انجام درخواست دیگران احساس گناه کنید. توجه کنید که انجام کارهایی که تمایل چندانی به انجام آن ندارید احساس بدی در شما ایجاد می‌کند.

دروغ گفتن برای اجتناب از انجام کاری، ایده خوب و درستی نیست زیرا این بیم و هراس همواره در دروغ وجود دارد که روزی حقیقت برملا شود ضمن اینکه هیچ وقت هیچ چیز بهتر از راستی و صداقت نیست .

گفتن "نه" برای اولین بار ممکن است برای شما سخت و ناخوشایند باشد اما به مرور و با تمرین آسان‌تر می‌شود.
فعلا سکوت را برگزیدیم ............
 تشکر شده توسط : فرناز , neda.n , ساغر
وای خیلی سختهconfused2
[ثبت احوال در شناسنامه ام همه چیز را ثبت کرده است جز احوالم را .. !![
خیلی خیلی خیلی موافقم . اتفاقا وقتی عادت به این موضوع داشته باشیم آدما ی دیگه بیشتر هم بهمون اعتماد می کنند . چون می فهمند وقتی بله می گی واقعا از ته دلته
Peace begins with a smile
 تشکر شده توسط : # پریسا #

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  قدرت خارق العاده تلقین neda.n 3 3,222 2013/08/17, 02:59 PM
آخرین ارسال: Arezu Esmaeili
  قدرت شگفت‌انگیز پایداری شيدا رها 0 1,838 2013/04/02, 08:50 PM
آخرین ارسال: شيدا رها
  قدرت جذبه hamed 3 3,236 2011/11/10, 03:23 PM
آخرین ارسال: پویش

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان