امتیاز موضوع:
  • 4 رأی - میانگین امیتازات : 4.25
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
رابطه چاقي دوران کودکی و نوجواني و ابتلا به ام‌اس
محققان اعلام كردند كه چاقي دوران نوجواني با ابتلا به بيماري ام‌.اس در دوران بزرگسالي را افزايش مي‌دهد. مطالعات 40 ساله روي 238 هزار زن نشان مي‌دهد افرادي كه در سن 18 سالگي دچار بيماري چاقي بوده‌اند، 2 برابر بيشتر از زنان هم‌سن ديگر در معرض خطر ابتلا به بيماري ام‌اس قرار دارند. محققان آمريكايي در گزارشي اعلام كردند كه هنوز ارتباط سايز افراد در دوران كودكي و نوجواني با ابتلا به بيماري ام‌اس به طور دقيق تأييد نشده است، اما اين تحقيقات دريچه جديدي را باز كرده و براي تأييد آن نياز به مطالعات بيشتري وجود دارد. محققان دانشگاه هاروارد در اين تحقيقات نوع رژيم غذايي افراد را نيز مود بررسي قرار داده‌اند.

www.ms-links.org

تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۱
مشکلات خطرناک نوجوانان چاق در بزرگسالی
برای اینكه فرزند چاق‌تان را لاغر كنید، هزار و یك دلیل وجود دارد. اما یكی از خطرسازترین اتفاقاتی كه به دلیل چاقی می‌تواند گریبان فرزند‌تان را بگیرد، ریسك ابتلا به سرطان مثانه و روده بزرگ است.

.jpg   123334_402.jpg (اندازه: 34.17 KB / تعداد دفعات دریافت: 1)
مجله سب سبز: برای اینكه فرزند چاق‌تان را لاغر كنید، هزار و یك دلیل وجود دارد. اما یكی از خطرسازترین اتفاقاتی كه به دلیل چاقی می‌تواند گریبان فرزند‌تان را بگیرد، ریسك ابتلا به سرطان مثانه و روده بزرگ است. به گزارش روزنامه خراسان، محققان می‌گویند، احتمال ابتلای افراد به این سرطان‌ها در بزرگسالی، تا حدود زیادی به چاقی آنها در دوره نوجوانی بستگی دارد. از نظر پژوهشگران، بچه‌هایی كه BMI آنها بالاتر از ۳۰ است، ۵۰ درصد بیشتر از دیگران با احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ، سرطان ركتوم و سرطان مثانه در بزرگسالی روبه‌رو هستند. محققان می‌گویند، سرطان مثانه دومین سرطان شایع دستگاه ادراری است كه حدود ۷ درصد از سرطان‌های مردان و همچنین ۲ درصد از سرطان‌های زنان را تشكیل می‌دهد و اگر نوجوانان ما بتوانند تناسب اندام‌شان را حفظ كنند، تا حد زیادی می‌توانیم در مقابل این بیماری مقاومت كنیم.

نابارور می شود

چاقی فرزندتان را به‌ویژه در 14 تا 20 سالگی جدی بگیرید، زیرا محققان معتقدند نوجوانانی كه در این سنین از اضافه وزن رنج می‌برند، بیشتر از دیگران در خطر ناباروری در سنین بالاتر قرار دارند. از نظر محققان این افراد در آینده علاوه بر ناباروری، احتمال دارد كه به ناتوانی جنسی هم مبتلا شوند، چراكه درصد تستوسترون در این افراد، 50 درصد از كسانی كه با معضل چاقی روبه‌رو نیستند پایین‌تر است. به گزارش ایسنا، كمبود تستوسترون در این افراد، تنها باعث ناباروری‌شان در آینده نمی‌شود و به افزایش چربی‌های شكمی در آنها هم می‌انجامد. این افزایش چربی در ناحیه شكم و كاهش حجم عضله در نوجوانان چاق، می‌تواند باعث مقاومت بدن‌شان در مقابل انسولین و ابتلای آنها به دیابت هم شود.

افسرده می شود

تاثیر چاقی بر روان كودكان از همان دوران مهدكودك شروع می‌شود. محققان می‌گویند، بچه‌های چاق از همان دوران، دچار احساس تنهایی و ترس بیشتری می‌شوند. به گزارش رویترز، از نظر پژوهشگران، احساس تنهایی، افسردگی و اضطراب این كودكان بیشتر از همسن و سال‌های لاغرشان است و هرچه هم كه زمان بیشتری بگذرد، این احساس در آنها تشدید می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد بچه‌های چاق، مهارت‌های كمتری نسبت به لاغرها در مدرسه به دست می‌آورند و پسران چاق در سنین مدرسه، رفتارهای برون‌گرایانه و صمیمانه كمتری را بروز می‌دهند و بیشتر از بچه‌هایی كه وزن نرمال دارند، علائم افسردگی را در خود نشان می‌دهند.

بی خواب می شود

اگر فرزند نوجوان‌تان شب‌ها بی‌خواب می‌شود، قبل از بررسی هر موضوعی، وزنش را بررسی كنید، زیرا محققان معتقدند نوجوانان چاق، در معرض ابتلا به اختلالات خواب هستند. از نظر پژوهشگران، این نوجوانان سنگین وزن، دیرتر از همسن‌و‌سال‌های خوش‌اندام‌شان به خواب می‌روند و كمتر از آنها هم می‌خوابند. به گزارش ساینس دیلی، چاقی در 9 تا 18 سالگی، می‌تواند اختلالات جدی خواب را برای مبتلایان به همراه داشته باشد. البته به گفته محققان این مشكل در پسرهای چاق بیشتر خودش را نشان می‌دهد و دخترها حتی اگر اضافه وزن هم داشته باشند، زودتر تصمیم به خوابیدن می‌گیرند و ساعات بیشتری هم نسبت به پسران می‌خوابند.

ام اس می گیرد

اگر دختر كوچولوی‌تان چاق است، همین حالا به یك متخصص تغذیه مراجعه كنید. محققان می‌گویند این مشكل به ظاهر ساده، می‌تواند او را در بزرگسالی با خطر بروز بیماری «ام.اس» روبه‌رو كند. به گزارش ایسنا، احتمال ابتلا به «ام.اس» در زنانی كه در دوران نوجوانی خود چاق بوده‌اند، دو برابر بیشتر از زنانی است كه در سن نوجوانی لاغر بودند. یافته‌های محققان نشان می‌دهد زنانی كه در 18 سالگی شاخص توده بدنی آنها بیشتر از 30 بوده،50 درصد بیشتر از همسالان‌شان با چنین خطری تهدید می‌شوند. پس تا دیر نشده، یك رژیم غذایی مناسب و كمی ورزش را در برنامه روزانه فرزند‌تان جا دهید.

کور می شود

مراقب باشید؛ چاق بودن تنها بیماری قلبی و دیابت نمی‌آورد، فرزند چاق شما ممكن است به دلیل این مشكل، بینایی‌اش را هم از دست بدهد. محققان می‌گویند، كودكان چاق در معرض خطر نابینایی قرار دارند، زیرا احتمال ابتلای آنها به تومور مغزی كاذب افزایش پیدا می‌كند و این موضوع می‌تواند به نابینا شدن‌شان منجر شود. از نظر پژوهشگران، چاقی بیش از حد، احتمال ابتلای آنها به تومور مغزی كاذب را 16 برابر از دخترانی كه وزن طبیعی دارند بالاتر می‌برد. نوجوانان چاق 11 تا 16 ساله بیشتر از دیگران در معرض چنین خطری هستند و اگر به موقع این مشكل را درمان نكنند، احتمال دارد كه فرزند‌شان دیگر نتواند دنیا را ببیند.
ام اس شاید مسیر را برایمان ناهموار کند، اما مانع حرکتمان نخواهد شد
[تصویر:  1927b880db2a9f321.jpg]

تهران/ واحد مرکزی خبر/علمی و فرهنگی 1391/11/12
محققان می گویند چاقی خطر ابتلا به بیماری مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس (MS) را سه تا چهار برابر افزایش می دهد.
دکتر آنت لانگر گولد از محققان مرکز تحقیقاتی کالیفرنیا و همکارانش دریافتند کودکان و نوجوانان چاق ، به ویژه دختران نوجوان ، بیشتر از سایرین که وزن مناسب دارند در معرض خطر ابتلا به بیماری ام اس قرار دارند.
این پژوهشگران در تحقیقات خود به بررسی قد و وزن هفتاد و پنج جوان مبتلا به بیماری ام اس و مقایسه آن با افراد سالم پرداختند و دریافتند چاقی در دوران کودکی و نوجوانی به ویژه در بین دختران نوجوان ، موجب افزایش خطر ابتلا به ام اس می شود و چاقی مفرط خطر ام اس را سه تا چهار برابر افزایش می دهد.
دکتر آنت لانگر می گوید یک دختر دوازده ساله با قد صد و پنجاه و دو سانتی متر و وزن پنجاه و یک کیلوگرم در سطح اضافه وزن و با وزن بیش از هفتاد کیلوگرم ، چاق در نظر گرفته می شود.
وی می گوید چنین الگوی مشخصی برای وزن پسران و ارتباط آن با احتمال افزایش خطر ابتلا به ام اس وجود ندارد اما این موضوع بدیهی است که چاقی خطر ابتلا به بسیاری از بیماریها را افزایش می دهد.
خبرگزاری رویترز گزارش داد چهار صد هزار نفر در امریکا بیماری ام اس دارند که معمولا در سنین بزرگسالی تشخیص داده می شود.در بیماری ام اس لکه های سفید یا پلاک های متعددی در مغز فرد بیمار ایجاد می شود. پلاک ها نشانگر سفت شدگی غلاف های سلولهای عصبی مغز است که این سفت یا سخت شدگی مانع از انتشار جریان الکترو شیمیایی رشته های عصبی و اختلال در حرکات می شود، در نتیجه فرمانی که از مغز صادر می شود به راحتی به اعضاء و ماهیچه ها نمی رسد.

باور نکن تنهایی ات را تا یک دل و یک درد داریم
 تشکر شده توسط : OMG! , rahaei , mahmah
چاقی دوران نوجوانی عامل ام اس در زنان

پژوهشگران هشدار دادند: چاقی دوره نوجوانی با افزایش خطر بروز بیماری «ام.اس» در زنان مرتبط است.

ایسنا: نتایج یک تحقیق جدید نشان داده است: احتمال ابتلا به «ام.اس» در زنانی که در دوران نوجوانی خود چاق بوده‌اند، دو برابر بیشتر از زنانی است که در سن نوجوانی لاغر بودند.

شرح این یافته در مجله آکادمی نورولوژی آمریکا موسوم به «نورولوژی » منتشر شده است. در این پژوهش 238 هزار و 371 زن حضور داشته‌اند و از سن 25 تا 55 سالگی تحت مطالعه بودند.

این زنان هر دو سال یکبار اطلاعات خود را درباره رفتارهای بهداشتی و اطلاعاتی پزشکی‌شان در اختیار محققان قرار دادند.

طی یک دوره 40 ساله 593 نفر از این زنان به «ام . اس» مبتلا شدند. وزن و قد شرکت کنندگان در سن 18 سالگی اندازه‌گیری شد.

دانشمند‌ان سپس شاخص توده بدنی آنها را اندازه گرفتند، همچنین 10 و 20 سال بعد شاخص توده بدنی این زنان دوباره اندازه‌گیری شد.

نتایج این تحقیق بلند مدت نشان داد: زنانی که در سن 18 سالگی شاخص توده بدنی آنها بیشتر از 30 بوده، بیش از دو برابر از سایر زنان با خطر ابتلا به ام اس مواجه بوده‌اند.

کارشناسان تاکید کردند: آموزش و تعلیم برای پیشگیری از چاقی دوران نوجوانی گامی مهم برای کاهش خطر ابتلا به ام اس در زنان است.

من که تونوجونی بی نهایت لاغربودم بعدازابتلابه ام اس پالس تراپی شدم وزنم بالارفت.ولی الان خداروشکرکمش کردم.چرامن مبتلابه ام اس شدم
من یک همکلاسی دردبیرستان داشتم بی نهایت چاق بوداصن نمیتونست تکون بخوره.هنوزم چاقه.سالمه ام اس نداره اصن هیچ بیماری ایی نداره.اینطورکه این مقاله میگه پس این ام اس حق اون بود,نه من طفلک ازبس که لاغزبودم همکلاسیهام بمن میگفتندتوبایک فوت میافتی.دانشمندا ,یه چی میگن واسه خودشون.مگه دانشمندا,علت ام اس روکشف کردن که یک همچین حرفهایی میزنن.
اے دنیا کے مسافر منزل تیری قبرھیں اے کر رھا ھیں جو تو دو دن کا یہ سفرھیں موت ھیں تیرا ان دیکھا ساتھی آچانگ تجھے نگل لے گا:ای مسافر دنیا خونه ی توقبر است ای که هرکاری میکنی سفر دو روزه هست مرگ رفیق ندیده ی تو است یکهو نفست رو می گیره
 تشکر شده توسط : anaram , OMG! , rahaei , mahmah
گفته احتمالش رو افزایش میده نه اینکه 100% همه ی چاقا ام اس می گیرند و یا همه یاونایی که ام اس می گیرند حتما چاقند!
ام اس حق هیچکس نیست ولی اون بنده خدا با چاقیش 1000 تا مشکل داشته و احتمالا در آینده مشکلات بیشتری پیدا خواهد کرد دیگه ام اس هم اضافه شه واویلاangry3
 تشکر شده توسط : sargol , rahaei , mahmah

مطالعه منتشر شده در 30 ژانویه، 2013 مجله مغز و اعصاب نشان می دهد که چاقی در دختران با ام اس رابطه دارد.

محققان به سوابق بیش از 900،000 کودک در بخشی از مطالعه Kaiser Permanente کالیفرنیا جنوبی توجه کرده اند. آن دختران که به شدت چاق بودند، نزدیک به چهار برابر بیشتر احتمال ابتلا به ام اس بودند. دختران بیشتر به طور جدی تحت تاثیر وزن نسبت به پسران قرار گرفتند.

بخشی از مشکل این است که ام اس می تواند با واسطه های التهابی ایجاد شود. وقتی کسی چاق است، بدن در یک حالت دائمی نزدیک بودن به شرایط "ملتهب" به دلیل فشار بر روی نقاط بدن خود در اثر وزن روبرو است. این موضوع پس از آنکه یک دختر به بلوغ و داشتن چرخه های قاعدگی می رسد. آن چرخه همچنین ایجاد پاسخ های مشابه، می کند که این وضعیت را تشدید می کند.

تشکر شده توسط : زهرا59 , niloufar
من که چاق نبودم angry2
فکر نمیکنم که زیاد ربط داشته باشهlaughing3
جايي كه راه نيست خداوند راه ميگشايد
 تشکر شده توسط : همسر یک مشکوک به ام اس
تو ایران که همه ام اسی ها اندامهای مانکنی دارند!icon_question

شاید ام اس کالیفرنیا با اینجا متفاوت هست.wink2

در آمریکا آمار چاقی بالاست و همه تحقیقاتشون آخرش به چاقی میرسه!Smile (52)
من هم ام اس داشتم.
من متاسفانه بعد از ام اس خیلی چاغ شدم طوریکه الان واقعا دارم از نظرروحی اذیت میشم 9 کیلو در یک سال و نیم برام غیرقابل باوره که قبلا از ام اس 52 کیلو بودم و الان 61 کیلو و هیچ کاری هم نمیتونم انجام بدم نه رژیم و نه ورزش چون اینقدر خسته ام همیشه که حتی توان 5 دقیقه ورزش رو ندارم sad2
بگذار سرنوشت هر راهی می خواهد برود راه من جداست....
بگذار این ابرها تا می توانند ببارند چتر من خداست.....
من در دوره نوجوانی به شدت چاق شده بودم.الان وقتی به عکسا یا لباسای اون موقعم نگاه می کنم باورم نمی شه!!!
بعد از کنکور هم تصمیم گرفتم وزنم رو کم کنم که البته با یه رژیم من دراوردی وحشتناک پدر خودمو در آوردم و مجبور شدم ادامه ش ندم.
به هر حال من معتقدم که هم اون چاقی و هم رژیم سختی که داشتم در اختلال سیستم های ایمنی بدن و ابتلای من به ام اس کاملا موثر بودن.sad2
تو منو تنها نذار....ای خدا.....خدا.....

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  رابطه مصرف بیش از حد نمک و بیماری ام اس paeazan 24 16,596 2019/07/12, 06:00 PM
آخرین ارسال: پریا حقیقت پور
  رابطه ام اس و سردردهای عصبی و میگرنی fereshteh 11 11,560 2018/09/02, 11:52 PM
آخرین ارسال: نازلی
  رابطه بین آکرولین و مولتیپل اسکلروزیس mehdi.abdn 1 3,873 2010/12/18, 09:00 AM
آخرین ارسال: pariya
  دود سیگار دیگران سبب ابتلا به بیماری« ام اس» میشود محمود 7 6,020 2010/11/13, 09:09 AM
آخرین ارسال: Farnoosh
  كمبود ويتامين B,ابتلا به بيماري «ام.اس» را افزايش داده ا maya 0 2,809 2010/01/09, 07:37 PM
آخرین ارسال: maya
  ام.اس و رابطه آن با خود تلقینی aztab 2 5,836 2009/12/28, 01:45 PM
آخرین ارسال: SAEEDNT125

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست