بیماری ام اس چیست

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
درمان افسردگی
#1
هر سال ميليونها نفر از نوعي افسردگي رنج مي برند. طبق تخمين پژوهشگران، يك سوم مردم در بخشي از عمرشان از افسردگي رنج مي برند. گرچه افسردگي به طور متوسط حدود 6 ماه طول مي كشد، اما علائم افسردگي شديد سالها باقي مي ماند. بعضي از افراد افسرده براي نجات از ناراحتي به فكر خودكشي مي افتند. با در نظر گرفتن تعداد افراد افسرده، طول زمان افسردگي و ناتواني حاصل از آن، روشهاي مقابله با افسردگي، مهم هستند. اين مقاله براي درمان و مقابله با افسردگي چند راه معرفي مي كند.

يكي از روشهاي متداول درمان افسردگي، استفاده از دارو است. داروهاي متفاوت، اثرات متفاوتي در افراد متفاوت دارند. ممكن است دارويي براي يك شخص موثر باشد، ولي هيچ اثري بر روي شخص ديگري نداشته باشد.

هر دارويي اثرات جانبي متفاوتي دارد كه عبارتند از: خشكي دهان، تهوع، دلشوره، بي خوابي، سر گيجه، بي تفاوتي، ضربان شديد قلب، و سردرد. معمولاً اين اثرات جانبي چند هفته بعد از اينكه بدن به دارو عادت كرد، محو مي شوند. به مصرف كننندگان اين داروها توصيه مي شود از كمترين مقدار دارو با افزايش خيلي كم، به مرور زمان، شروع كنند تا حالشان بهتر شود. ممكن است مصرف داروهاي ضد افسردگي چندين هفته طول بكشد تا نتايج مثبت بروز كنند.


داروي ضد افسردگي بايد به وسيله يك روان پزشك تجويز و تحت نظر وي مصرف شود. اگر دارويي نامرتب يا به مقدار نادرست مصرف شود، ممكن است اثر نكند يا باعث عوارض جانبي شود.
زماني كه داروي مناسب با مقدار موثر مشخص شد، مصرف آن معمولاً تا 6 ماه ادامه مي يابد. اما بعضي افراد به زمان بيشتري نياز دارند. شخص بايد به طور مرتب پزشك معالجش را ببيند تا اثر دارو كنترل شود. هرگز نبايد داروي ضد افسردگي را ناگهاني ترك كرد، زيرا اين كار باعث عكس العمل هاي شديد بدن مي شود.

برخلاف باور عمومي، داروهاي ضد افسردگي، اعتياد آور نيستند. در بسياري از انواع افسردگي، انتقالات عصبي مغز از تعادل خارج مي شوند و براي بهبود آن، مصرف دارو الزامي است. اين داروها به طور معجزه آسا افسردگي را معالجه نمي كنند، در عوض سطح فعاليت شخص را تا حدي افزايش مي دهند كه درمانهاي ديگر مانند مشاوره مفيد واقع شوند.

مشاوره روش متداول ديگر براي درمان افسردگي است. بيشتر مواقع، دارو و روان درماني براي نتايج بهتر به طور همزمان استفاده مي شوند. روان درماني، ملاقات با يك متخصص به صورت مرتب است تا دلايل افسردگي مشخص شوند، و افكار منفي شخص عوض شده و فرد مشغول فعاليتهايي شود كه زندگي سالمتري داشته باشد. بيشتر افراد افسرده درباره خودشان افكار منفي دارند. روان شناس به چنين افرادي كمك مي كند تا عوامل منفي را شناسايي و آنها را با افكار مثبت عوض كنند تا دنيا را به نحو ديگري ببينند.

روان درماني گروهي، روش ديگري براي معالجه افراد مبتلا به افسردگي است. اين روش درماني، وابستگي به يك گروه مشابه، و امكان تبادل عقايد و احساسات را فراهم مي آورد. معمولاً چنين گروهي به وسيله يك مشاور متخصص اداره مي شود. تعداد افراد در يك گروه و رده سني آنها، و همچنين تعداد و طول زمان جلسات بر طبق نظر روان شناس متفاوت است.

برخي از اشخاص توانسته اند با خواندن كتابهاي مناسب، افسردگي خود را معالجه كنند، ولي خواننده قبل از استفاده اين كتابها بايد از صلاحيت نويسندگان آن مطمئن شود. با اين حال اگر افسردگي، شديد يا طولاني مدت باشد، تنها با خواندن چند كتاب درمان نخواهد شد.

نمي توانيم مغز را از بدن جدا و آن را جداگانه معالجه كنيم. تمام ابعاد زندگي يك شخص بايد مورد آزمايش قرارگيرد. براي مثال، مصرف مقدار خيلي زياد كافئين يا عادات غذايي نامناسب مي توانند عوامل مؤثر در افسردگي فرد باشند. نوشيدنيهاي الكلي و سيگار كشيدن از عوامل افسردگي هستند. محدود كردن مقدار غذا در روحيه و سلامت رواني شخص اثر منفي مي گذارد. زيرا غذا براي انجام فعاليتهاي مغزي و بدني لازم و ضروري است. بنابراين، داشتن يك برنامه تغذيه سالم و نه يك رژيم غذايي براي لاغري، مي تواند به درمان افسردگي كمك كند.

كمبود ورزش هم از عوامل افسردگي است. ورزش منظم باعث مي شود كه مغز هورمونهاي اندورفين (endorphins) و مواد شيميايي ديگري ترشح كند كه به طور طبيعي به روحيه بهتر كمك مي كنند. لازم نيست روزي 20 كيلومتر بدويد يا روزي 6 ساعت وزنه برداري كنيد تا از مزاياي ورزش بهره ببريد. فقط چهار روز در هفته و هر بار به طور سريع نيم ساعت پياده روي كنيد تا با افسردگي مبارزه كنيد.

از نظر بعضي افراد، مراجعه به متخصصان يا مصرف دارو غير قابل تصور است. چنين طرز فكري فقط باعث شدت افسردگي مي شود. ولي اين به آن معني نيست كه شخص نمي تواند كاري براي خودش انجام دهد.

مثبت فكر كردن همانند موسيقي، نيروبخش و مفيد است. صحبت نكردن با افراد منفي باف، كمك خواستن از افراد پشتيبان، مرخصي گرفتن، و حتي استعفا دادن از شغل نامناسب، به معالجه افسردگي كمك مي كند. برخي از روشهاي درمان افسردگي توسط خود بيمار عبارتند از: نوشتن فهرستي از اهداف همراه با فعاليتها و مراحل مورد نياز براي دستيابي به آنها، انجام كارهاي هنري، پرسيدن نكات مثبت خود از ديگران، و انجام فعاليتهايي كه در گذشته براي وي لذت بخش بوده است. در ضمن، تمرين تنفس عميق كردن، نگاهي به موفقيتهاي گذشته و تماشاي فيلم يا نمايشهاي خنده دار هم سودمند است.

افسردگي ممكن است يك يا مجموعه اي از چند عامل داشته باشد و به شكلهاي متفاوتي بروز مي كند. معمولاً افسردگي باعث غيرفعال بودن شخص مي شود. شخص نمي تواند راه حلي پيدا كند. تنها كاري كه بايد انجام دهيد، برداشتن قدم اول است، چون فقط خود شما مسئول سلامتي خودتان هستيد. قبل از افسردگي، زندگي بود و بعد از افسردگي، زندگي بهتري در پيش است. اگر يك روش مفيد واقع نمي شود، از روش ديگري استفاده كنيد و همين طور ادامه دهيد تا يك روش مؤثر واقع شود. به خاطر داشته باشيد كه نبايد اجازه دهيد افسردگي بر شما غلبه كند. زندگيتان را تحت كنترل در آوريد و بر افسردگي خود پيروز شويد.

 تشکر شده توسط : najva , # پریسا # , ALI REZA
#2
تحقيقات جديد نشان مي‌دهد افسردگي ممكن است خطر ابتلا به بيماري‌هاي رواني و مغزي مانند زوال عقل را دو برابر كند.

البته كارشناسان مي‌دانند كه اين دو نوع بيماري معمولا در كنار يكديگر وجود دارند، اما هنوز مشخص نيست كه كدام يك مقدمه ابتلا به ديگري محسوب مي‌شود.
دو تحقيق جديد كه در نشريه عصب شناسي آمريكا به چاپ رسيده است نشان مي‌دهد افراد افسرده با احتمال بيش‌تري به بيماري‌هاي رواني دچار مي‌شوند.
محققان معتقدند اين موضوع مي‌تواند نشان دهنده وجود يك ارتباط باشد، اما نمي‌تواند به طور قطع يك دليل مستقيم را با توجه به اين تحقيقات نتيجه گرفت.
بر همين اساس مطالعات بيش‌تري بايد صورت بگيرد كه رابطه بين اين دو مشكل مشخص شود.
محققان معتقدند فعاليت‌هاي شيمايي مغز و شيوه زندگي يك فرد مانند رژيم غذايي و زماني كه يك فرد براي فعاليت‌هاي روزانه خود اختصاص مي‌دهد مي‌تواند نقش مهمي در اين ميان بازي كند.
دكتر جين ساكزينسكي از دانشگاه ماساچوست در اين باره گفت: در حالي كه هنوز واضح نيست آيا افسردگي مي‌تواند منجر به ابتلا به بيماري‌هاي رواني شود، شواهدي وجود دارد كه نشان مي‌دهد بين اين دو بيماري ارتباط وجود دارد.
به نظر مي‌رسد تورمي كه در حين افسردگي در بافت‌هاي مغزي به وجود مي‌آيد مي‌تواند در ابتلا به بيماري‌هاي رواني موثر باشد. پروتئين‌هاي خاصي در مغز وجود دارند كه مي‌توانند احتمال ابتلا به افسردگي را بالا ببرند و در عين حال خطر ابتلا به بيماري‌هاي رواني را هم افزايش مي‌دهند.
اين نتايج با انجام مطالعه روي 949 سالمند و به مدت 17 سال انجام شده است.
در طي مدت تحقيقات 164 نفر به بيماري‌هاي رواني دچار شدند. دانشمندان متوجه شدند از ميان اين افراد 22 درصد كه افسرده بودند دچار بيماري‌هاي رواني مانند زوال عقل شدند. اين در حالي است كه ميزان ابتلا به افراد سالم نزديك به 17 درصد بود.
#3
پژوهشگران آمریکایی در تحقیقات خود موفق شدند یک کلید مولکولی مهم را کشف کنند که می تواند در توسعه داروهای ضدافسردگی جدید مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش مهر، محققان دانشگاه یل، کلیدی را کشف کردند که می تواند افسردگی را حذف کند. برپایه این تحقیقات، این کلید مولکولی نقش مهمی در افسردگی دارد بنابراین می تواند به عنوان یک هدف درمانی برای توسعه گروه جدیدی از داروهای ضدافسردگی به کار رود.

این محققان با بررسی مغز 21 جسد که در آنها بیماری افسردگی تشخیص داده شده بود و مقایسه با مغز 18 فرد سالم به این نتایج دست یافتند.

این محققان ژنی را یافتند که یک مولکول را تولید می کند این مولکول پس از خاموش شدن قادر است نقش مطلوبی برای حذف علائم افسردگی بسیار ایفا کند.

محققان دانشگاه یل به سرپرستی رونالد دومان نشان دادند که در مغز افراد افسرده میزان این پروتئین که MKP-1 نام دارد بیش از دوبرابر میزان آن در مغز افراد سالم است.

افسردگی اختلالی پیچیده است که علائم آن با سطوح وخامت مختلفی ظاهر می شود و به همین دلیل است که داروهایی که امروز استفاده می شوند تنها بر روی 60 درصد از بیماران اثر دارند.

براساس گزارش نیچر پزشکی، این دانشمندان نشان دادند که مولکول MKP-1 نوعی کلید است که مولکول دیگری که برای بقا و عملکرد صحیح نورونها نقشی حیاتی ایفا می کند را خاموش می کند. این مولکول دوم MAPK نام دارد.

همچنین این محققان با آزمایش بر روی حیوانات دریافتند که مولکول MKP-1 نقش مهمی در افسردگی ایفا می کند به طوریکه با غیرفعال کردن این مولکول در مغز مدلهای آزمایشگاهی، این حیوانات تقریبا به طور کامل در مقابل استرس ایمن شدند.

درحالیکه با افزایش فعالیت این مولکول، موشها شروع به نشان دادن علائم اختلال افسردگی کردند
چو بید بر سر ایمان خویش میلرزم ... که دل به دست کمان ابروئیست کافر کیش
 تشکر شده توسط : nazaninn , مـه ســـا , Morteza , سحــــــــر , ساغر , Saina , maedeh , najva
#4
كاري كه شما مي توانيد بكنيد تا دوباره به حالت طبيعي برگردند و از زندگي لذت ببرند چيست؟ پيشنهادات زير شايد به نظر خيلي ساده برسند اما واقعاً موثرند.

قانون شماره يك:
چه يك گياه باشد، چه حيوان و چه انسان، اگر زنده باشد، با مهر و محبت شما شانس بيشتري براي پيشرفت و كاميابي دارد.

قانون شماره دو:
تنهايي كشنده است. لازم نيست حرف من را باور كنيد، فقط كافي است آمار مرگ و مير كودكاني كه در يتيم خانه هستند را با آنهايي كه در خانه و با خانواده بزرگ مي شوند مقايسه كنيد. يا مرگ و مير سالمندان بيماري كه در خانه پرستاري مي شوند و آنهايي كه در خانه سالمندان.

كسي كه افسرده است به طور ناخواسته ديگران را از خود دور مي كند. اين افراد هر چيزي كه مي شنوند يا مي بينند و به هر چه كه فكر مي كنند، هر چه كه مي گويند و هر كاري كه انجام مي دهند از فيلتر آن افسردگي رد مي شود. هر زمان كه اطلاعات از يك احساس منفي فيلتر شود، تحريف مي گردد. مي بينيد كه خيلي وقت ها كه به آنها مي گوييد درمورد افسردگيشان حرف بزنند، بيشتر و بيشتر افسرده شان مي كند. ممكن است عقب بكشند و برنجند.

كاري كه شما مي توانيد بكنيد تا دوباره به حالت طبيعي برگردند و از زندگي لذت ببرند چيست؟ پيشنهادات زير شايد به نظر خيلي ساده برسند اما واقعاً موثرند.

-مدام به آنها سر بزنيد.

- به چشمانشان نگاه كنيد و بيشتر به آنها لبخند بزنيد.

- دستانشان را در دست بگيريد و شانه شان را نوازش كنيد.

- بيشتر به حرفهايشان گوش دهيد.

- سرگرمشان كنيد.

- به آنها بگوييد كه كدام كارهايشان شما را تحت تاثير قرار داده است، به فكر انداخته تان، احساس بهتري به شما داده يا باعث شده روحيه تان بهتر شود.

- بلندشان كنيد و به سمت خوشي بكشانيدشان. با آنها به پياده روي، سينما، يك رستوران زيبا يا حتي باغ وحش برويد.

- اگر به خودشان تكان ندادند، اشكالي ندارد. از آنها بخواهيد با شما كارت بازي كنند، شطرنج بازي كنند يا يك فيلم كمدي بگيريد و در كنارشان تماشا كنيد. يادتان باشد نبايد آنها را مجبور به كاري بكنيد.

- از آنها بخواهيد چيزهايي را لمس كنند. اشيائي با بافت ها و رنگ هاي مختلف بياوريد و از آنها نظرشان را بخواهيد. يك غذاي خوشمزه و خوش ظاهر براي آنها درست كنيد. سعي كنيد لذت هاي كوچك وارد لحظاتشان كنيد.

- بلند به آنها بگوييد كه برايتان مهم هستند. بگوييد كه دلتان برايشان تنگ شده و دلتان مي خواهد برگردند و دوباره با شما خوش بگذرانند. هر چيزي كه درموردشان دوست داريد را به زبان بياوريد.

- كارهايي كه فقط با دوستان صميمي خود انجام مي دهيد با آنها تكرار كنيد. مثلاً با آرنجتان به بازويشان بزنيد يا آرام با يك دسته كاغذ لوله شده بزنيد روي سرشان. بايد سعي كنيد رفاقت خود را به آنها نشان دهيد.

- به جاي اينكه بپرسيد حالشان چطور است بپرسيد دوست دارند براي خوش گذراندن امروز چه كاري كنند و در آن كار همراهيشان كنيد. به آنها بگوييد كه كاملاً مشخص است كه حالشان بهتر شده و بعد حالشن را بپرسيد و واقعاً به جوابي كه مي دهند گوش كنيد.

- اگر خجالت زده بودند يك داستان مشابه درمورد خودتان بگوييد و پشت سر آن داستان هاي ديگري كه از خجالت زدگي كسان ديگر شنيده ايد را مثل لطيفه برايشان تعريف كنيد. هيچ چيز بيشتر از ديدن احساس خجالت زدگي ديگران اين درد را در انسان تخفيف نمي دهد.

- اگر افسرده هستند پس حتماً احساس نااميدي مي كند. اين مشكل برايشان بدون راه حل به نظر مي رسد. بعد ازاينكه براي كم كردن شدت افسردگيشان به آنها كمك كرديد، اگر دوست داشتند درمورد آن صحبت كنند به آنها نشان دهيد كه چطور مي توانند اين مشكل را شكسته و به چند تكه تبديلش كنند و بعد ببينند كه كدام قسمت آن مهمتر است و سعي كنند راه حل هاي سالمي براي آن مشكل خاص پيدا كنند تا بتوانند مشكلات و دشواري ها را حل كنند نه تحمل.

چيز مهمي كه بايد به ياد داشته باشيد اين است كه اكثر كساني كه مرتكب خودكشي مي شوند بين انجام دادن يا ندادن آن شك و ترديد دارند. آنها در انتخاب بين درد زندگي كردن و درد مردن ترديد دارند. اگر بتوانيم ارتباط آنها را با لذت هاي زندگي بيشتر كنيم و از طرف ديگر دردي كه با خودكشي نصيبشان مي شود را در نظرشان شديدتر جلوه دهيم آنوقت نتيجه مثبت خواهيم گرفت.

قوانين را به ياد داشته باشيد؛ اين را هم بدانيد كه هميشه استثناهايي هم وجود دارند. دستورالعمل ها را فراموش نكنيد و آنها را برحسب موقعيت خود تغيير دهيد. شايد نتوانيم جلوي خودكشي را بگيريم، اما مي توانيم براي جلوگيري كردن از خيلي از آنها كمك كنيم.
پس سهم خودتان را براي نجات ديگران انجام دهيد.
 تشکر شده توسط : aztab
#5
Rainbow 
کاهش وزن به درمان افسردگی کمک می‌کند


تلاش برای کاهش وزن تاثیر زیادی در بهبود روحیه انسان‌ها دارد.
دانشمندان با بررسی روحیه افرادی که در برنامه‌های کاهش وزن شرکت کرده بودند متوجه شدند تغییراتی که در شیوه زندگی این افراد صورت می‌گیرد بعد از مدتی به بهبود روحیه آن‌ها منجر می‌شود.
این در حالی است که میزان کاهش وزن هر فرد مهم نیست و این تلاش خود فرد برای کم کردن وزن است که بیش‌ترین تاثیر را در بهبود روحیه او بازی می‌کند.
چاقی یکی از فاکتورهای مهم در ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها از جمله افسردگی است. تحقیقات قبلی هم نشان داده بود حتی کم کردن درصد ناچیزی از وزن بدن می‌تواند کمک زیادی به بهبود وضعیت سلامت فیزیکی و ذهنی یک فرد داشته باشد.
دانشمندان برای بررسی اثر کاهش وزن روی روحیه افراد، مطالعاتی را روی 8 هزار نفر انجام داده و آن‌ها را به 3 دسته تقسیم کردند. افرادی که فقط با رژیم غذایی وزن کم می‌کردند، گروهی که فقط با ورزش کردن وزن خود را کاهش دادند و گروهی که با انجام مشاوره‌های روانشناسی سعی کردند لاغر شوند.
در این بین، محققان این افراد را از لحاظ داشتن علائم افسردگی قبل، در هنگام اجرای برنامه کاهش وزن و بعد از آن بررسی کردند.
این تحقیقات نشان داد که بدون توجه به نوع برنامه‌ای که هر فرد برای کاهش وزن خود انتخاب کرده و میزان موفقیت او در این کار، روحیه افرادی که در این برنامه‌ها شرکت داشتند ارتقا پیدا کرده و علائم افسردگی در آن‌ها کاهش یافته است.
در این بین محققان متوجه شدند برنامه‌های تغییر شیوه زندگی که بر اساس انجام مشاوره برای رژیم غذایی و ورزش کردن استوار بودند بیش‌ترین تاثیر را به همراه دارند.
دانشمندان معتقدند زیباتر شدن شکل بدن و کاهش چربی‌های اضافی تاثیر زیادی در بهبود روحیه او دارد. از سوی دیگر بسیاری از این برنامه‌های کاهش وزن به شکل گروهی انجام می‌شود. در این برنامه‌ها معمولا افراد شرکت کننده از دیگران حمایت‌های عاطفی دریافت می‌کنند و همین ارتباط با آن‌ها می‌تواند به بهتر شدن وضعیت روحی کمک کند.

 تشکر شده توسط : aztab
#6


يك رژيم غذايي مفيد براي مقابله با افسردگي

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران


همه ما بعد از گذراندن يك روز بد و سخت و براي رهايي از احساس افسردگي به خوردني‌ها روي مي‌آوريم اما نكته مهم اين است كه در اين لحظه بايد خوردني‌هايي را انتخاب كنيم كه به جاي افزايش خستگي و كسالت، خلق ما را بالا ببرند و حال روحي ما را بهبود بخشند.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، روزنامه نيويورك تايمز در يك مقاله بهداشتي جديد فهرستي كوتاه از چند خوراكي موثر را ارائه كرده است كه مي‌تواند باعث افزايش خلق افراد شود. در اين مقاله توصيه شده است:

1-‌ ميوه‌ها، سبزي‌ها و ماهي را انتخاب كنيد. در يك مطالعه جديد كه روي 3500 مرد و زن انجام گرفت معلوم شد اشخاصي كه طي سال گذشته رژيم غذايي‌شان غني از اين قبيل مواد غذايي بوده در مقايسه با افرادي كه بيشتر از انواع دسرها، غذاهاي سرخ كرده، گوشت فرآوري شده، غلات تصفيه شده و محصولات پرچرب استفاده كرده خيلي كمتر دچار افت خلق و حالت‌هاي افسردگي شده‌اند.

بررسي‌هاي قبلي تاييد مي‌كند كه آنتي اكسيدانهاي موجود در ميوه‌ها و سبزي‌ها و همچنين اسيدهاي چرب امگا -3 در ماهي با كاهش خطر افسردگي رابطه مستقيم دارد. فوليت كه نوعي ويتامين B موجود در سبزيجات تيره رنگ مثل اسفناج و نخود است روي انتقال دهنده‌هاي عصبي مغز تاثير مي‌گذارد و اين تاثير مثبت موجب افزايش خلق مي‌شود. بر همين اساس مصرف تمام انواع گروه‌هاي غذايي سالم و مفيد به دليل دارا بودن تمام انواع ريز مغذي‌ها و املاح ضروري براي بدن راهكاري موثر براي مقابله با افسردگي است.

2-‌ كربوهيدرات‌ها را فراموش نكنيد. در بررسي جديدي كه در مجله آرشيو طب داخلي منتشر شده تاكيد شده است افرادي كه روزانه مقدار بسيار كمي كربوهيدرات مصرف مي‌كنند بيشتر دچار اضطراب، افسردگي و پرخاشگري مي‌شوند. در حالي كه بروز اين احساسات منفي در كساني كه رژيم غذايي كم چرب ولي غني از كربوهيدرات دارند به ميزان زيادي كاهش پيدا مي‌كند.

متخصصان معتقدند كه كربوهيدرات موجب افزايش توليد سروتونين مي‌شوند كه ماده شيميايي نشاط ‌آور در مغز است.

3-‌ يك كمي شكلات بخوريد، نتايج يك مطالعه جديد در سوئيس نشان داد كه خوردن روزانه مقدار كمي (4/1 اونس) شكلات تلخ به مدت دو هفته موجب كاهش هورمونهاي استرس از جمله كورتيزول در افرادي مي‌شود كه استرس بالايي دارند.

شكلات تلخ حاوي آنتي اكسيداني موسوم به پلي فنول است كه در ميوه‌ها و سبزي‌ها نيز يافت مي‌شود و روي ايجاد تغييرات در استرس تاثير دارد.
 تشکر شده توسط : najva
#7
عصاره ای موثر در کاهش افسردگی

نتایج یک مطالعه نشان داد: عصاره نعناع در مقادیر 100 میلی‌گرم و 200 میلی‌گرم می ‌تواند به عنوان مکمل درمان در بیماران افسرده موثر باشد. …این مطالعه با هدف تعیین تأثیر عصاره خوراکی آبی ـ الکلی نعناع (درمان مکمل) بر شدت افسردگی بیماران توسط شهلا نجفی دولت آبادی، کارشناس ارشد پرستاری و مربی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج انجام شد.

این پژوهش یک کارآزمایی بالینی تصادفی سه سوکور است که بر روی 120 بیمار مبتلا به افسردگی مراجعه کننده به کلینیک انجام شد.

شدت افسردگی بیماران به کمک پرسشنامه بک سنجیده شد و بیماران به صورت تخصیص تصادفی به پنج گروه مساوی تقسیم شدند. چهار گروه به عنوان آزمون بودند که به ترتیب مقادیر 10، 50، 100 و 200 میلی گرم عصاره خوراکی آبی ـ الکلی نعناع را روزانه به مدت دو ماه دریافت می کردند و یک گروه به عنوان پلاسبو بود که عصاره دریافت نکرد.

یافته های پژوهش حاکی از آن بود که بالاترین میزان کاهش افسردگی به ترتیب مربوط به نمونه های گروه 100 میلی گرم و200 میلی گرم بود و کمترین میزان کاهش افسردگی بعد از مداخله به ترتیب به نمونه های گروه 50 میلی گرم، گروه پلاسبو و گروه 10 میلی گرم اختصاص داشت.

افسردگی یکی از بیماری های شایع روان پزشکی و از جمله ناتوان کننده ترین مشکلات بهداشتی ـ روانی در میان جوامع مختلف می باشد. پیش بینی می شود که در سال 2020 میلادی افسردگی به عنوان دومین بیماری شایع پس از بیماری های قلبی ـ عروقی قرار گرفته و 15 درصد کل بیماری ها را شامل شود.
 تشکر شده توسط : montazer , # پریسا # , sadaf
#8
من هر روز گل گاوزبان و سنبل الطبیب دم میکنیم میخورم خیلی آرام بخشه
#9

اقامه نماز صبح از افسردگي پيشگيري مي كندخبرگزاری جمهوری اسلامی - ایرنا

تهران - يك فوق تخصص تحقيقات پزشكي گفت : روش درماني جديد براي بيماران افسرده كه برتمام روشهاي درماني دارويي و غير دارويي ارجح است ، اقامه نماز صبح و بيدار نگه داشتن آنها براي كاهش ميزان آر. ايي. ام است .


دكتر 'مهدي اخبارده ' روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا افزود: نماز صبح سبب كاهش قابل توجه ميزان خوابآر. ايي. ام در اشخاص مي شود زيرا شخص نمازگزار خود را ملزم به اقامه نماز صبح مي داند و بايد صبحگاه بيدار شود، پس در حقيقت جلوي ورود به مرحله قابل توجهي از آر. ايي. ام را مي گيرد.
وي ادامه داد: بيداري صبحگاهي براي نماز صبح به تنهايي مي تواند يك عامل مهم بدون عارضه در پيشگيري از افسردگي باشد كه بر تمام روشهاي درماني دارويي و غير دارويي ارجح است زيرا پيشگيري بر درمان مقدم است.
اخبارده افزود : آثار روحي ورواني ايمان به خدا و اقامه نماز بسيار زياد است و نكات علمي بسيار شگرفي در اسرار سحر نهفته است .
اين متخصص خاطرنشان كرد : افسردگي (Depression) حالتي احساسي است كه مشخصه اش اندوه، بي احساسي(apathy)، بدبيني (Pessimism) و احساس تنهايي است.
وي يادآور شد : بيماري افسردگي امروزه در ميان مردم شيوع بالايي دارد و اين بيماري داراي نشانه هاي بسياري است كه از مهمترين آنها مي توان به اختلالات خواب اشاره كرد.
به گفته اين متخصص تحقيقات نشان مي دهد 75 درصد از بيماران افسرده، مشكلي در خواب (چه به صورت بي خوابي و چه به صورت پرخوابي) دارند و علايم اين بيماران در هنگام صبح تشديد مي شود.
وي ادامه داد: افرادي كه زمينه افسردگي در آنها بيشتر فراهم است، زمان بيشتري را در مرحله خواب آر. ايي. ام به سر مي برند. يعني به ميزان بيشتري نسبت به سايرين خواب مي بينند.
فوق تخصص تحقيقات پزشكي اظهار داشت :به طور متوسط 20 -15 دقيقه طول مي كشد تا يك فرد معمولي به خواب برود پس در عرض45 دقيقه وارد مراحل 3 و 4 خواب مي شود كه اين مراحل عميق ترين مراحل خواب هستند يعني بيشترين تحريك براي بيدار كردن فرد در اين مراحل لازم است.
اخبارده افزود: چهارمين مرحله خواب حدود 45 دقيقه طول مي كشد كه نخستين دوره حركات سريع چشم (آر. ايي. ام) در آن فرا مي رسد و هر چه از شب مي گذرد، دوره هاي آر. ايي. ام طولاني تر و مراحل 3و 4 خواب كوتاهتر مي شود بنابراين در اواخر شب، خواب شخص سبك تر مي شود و روياي بيشتري مي بيند يعني خواب آر. ايي. ام اش بيشتر مي شود. پس قسمت اعظم خواب آر. ايي. ام در ساعات هاي نزديك صبح به وقوع مي پيوندد.
وي ياد آور شد: يكي از مشكلات مهم بيماران افسرده، افزايش يافتن طول خواب آر. ايي. ام و خواب ديدن زياد است. از اين جهت يك مبناي مهم در توليد داروهاي ضد افسردگي ايجاد داروهايي است كه كاهش دهنده مرحله آر. ايي. ام خواب باشند كه در اين ميان اقامه نماز صبح بهترين راه درماني است .
 تشکر شده توسط : hanie , Mahdieh , سحــــــــر , havaars , Prime , O#!!! , mahsa , mohammad.ali , ostad2000
#10
من كه اگر خدايي نكرده نماز صبحم غذا بشه اون روز برام روز نيست همش دپرسم انگار يه چيزي گم كردمangry2
صبورانه در انتظار زمان بمان، هر چیز در زمان خود رخ می دهد. حتی اگر باغبان، باغش را غرق آب کند، درختان خارج از فصل خود، میوه نمی دهند.
 تشکر شده توسط : نازلی , O#!!!
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Rainbow افسردگی fereshteh 66 29,800 2016/08/08, 08:24 AM
آخرین ارسال: niloofary
  اپلیکیشن‌های ضد افسردگی sweetbasil 0 2,302 2015/04/29, 07:22 AM
آخرین ارسال: sweetbasil
  نمک همیشه مضر نیست-یک ماده طبیعی ضد افسردگی paeazan 0 1,404 2013/12/11, 01:27 AM
آخرین ارسال: paeazan
  نرخ افسردگی در جهان paeazan 2 2,214 2013/11/14, 12:07 PM
آخرین ارسال: نازلی
  بهترین راه حل درمان افسردگی و فشار روانی کشف شد آقا صادق 0 3,730 2013/04/21, 02:26 PM
آخرین ارسال: آقا صادق
  محققان اسپانیایی درمانی بهتر از دارو برای افسردگی كشف كردند نازلی 0 1,567 2011/11/12, 01:25 PM
آخرین ارسال: نازلی
  درمان استرس- تا كِي بايد دارو بخورم؟ yaro 0 1,312 2010/07/01, 07:47 AM
آخرین ارسال: yaroکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان