امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امیتازات : 3.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
حفظ سلامت ناخن‌ها - تشخیص بیماری ازروی ناخن ها
#1
1-اگر پوست اطراف ناخن ، قرمز و پف کرده به نظر برسد ، به عنوان التهاب ناخن شناخته شده است و شاید در نتیجه لوپوس و یا یکی دیگر از بیماری های بافت همبند ناخن باشد. ناخن اگر چه تغییرات ناخن همراه با بسیاری از شرایط ممکن است متغیر باشد، این تغییرات به ندرت اولین علامت برای بیماریست و بسیاری از ناهنجاری های ناخن بی ضرر هستند مثلا همه افراد با ناخن سفید همیشه مبتلا به هپاتیت نیستند اما اگر شما در مورد ظاهر ناخن های خود به سوال جدی برخورد کردید حتما با یک متخصص پوست مشورت کنید. به گزارش سلامت نیوز گاهی اوقات با افزایش سن ناخن ها بسیار رنگ پریده یا سفید می شوند. اما می تواند نشانه ای از یک بیماری جدی هم باشد، مانند:• کم خونی• نارسایی احتقانی قلب• بیماری کبدی• سوء تغذیه ناخن سفیداگر ناخن ها سفید باشد و با حلقه ای از رنگ تیره احاطه شده ، می تواند نشانه ای ازمشکلات کبدی مانند هپاتیت باشد. در این تصویر ، شما می توانید ببینید انگشتان نیز زردی دارند که همین یکی دیگر از نشانه ای از مشکلات کبدی است.

.jpg   184716_337.jpg (اندازه: 38.49 KB / تعداد دفعات دریافت: 7)
2-ناخن های زردیکی از شایع ترین علل ایجاد ناخن های زرد عفونت های قارچی است. با بدتر شدن اوضاع عفونت بستر ناخن ممکن است به عقب رانده شود و ناخن ها ضخیم شده و فرو ریخته شود. در موارد نادر، ناخن های زرد می تواند نشان دهنده یک بیماری جدی مانند بیماری تیروئید شدید، بیماری ریوی، دیابت یا پسوریازیس باشد


3-ناخن مایل به آبیناخن ها با رنگ مایل به آبی می توانند به معنای این باشد که بدن اکسیژن کافی دریافت نمی کند. این می تواند نشان دهنده عفونت در ریه ها ، مثل ذات الریه باشد. اندکی رنگ مایل به آبی هم ممکن است دیابت را نشان دهد. ناخن ناخن مواجسطح ناخن موج دار و یا حفره دار میتواند نشانه های اولیه پسوریازیس و یا آرتریت های التهابی باشد . تغییر رنگ ناخن مشترک است ؛ پوست زیر ناخن قهوه ای مایل به قرمز به نظر می رسد.پسوریازیس یک بیماری پوستی است که در ناخن شروع می شود


.jpg   184719_237.jpg (اندازه: 34.46 KB / تعداد دفعات دریافت: 6)

4-ناخن های ترک خوردهخشکی ، شکنندگی ناخن ها که دائما ترک ترک شده اند با بیماری تیروئید در ارتباط است.البته اگر با رنگ زرد همراه شود احتمال دارد به علت یک عفونت قارچی باشد

5-ناخن پف آلوداگر پوست اطراف ناخن ، قرمز و پف کرده به نظر برسد ، به عنوان التهاب ناخن شناخته شده است و شاید در نتیجه لوپوس و یا یکی دیگر از بیماری های بافت همبند ناخن باشد.jpg   184722_423.jpg (اندازه: 27.46 KB / تعداد دفعات دریافت: 6)

6-خط تیره زیر ناخنخطوط تیره زیر ناخن باید در اسرع وقت مورد بررسی قرار گیرد. آنها گاهی اوقات به ملانوم ، خطرناک ترین نوع سرطان پوست ایجاد می شود


.jpg   184723_779.jpg (اندازه: 32.34 KB / تعداد دفعات دریافت: 4)

7-ناخن کنده شده گاز گرفتن ناخن ها ممکن است چیزی بیش از یک عادت قدیمی باشد اما در برخی موارد نشانه اضطراب است که می توانند از درمان سود ببرند. ناخن جویدن و کندن آن به اختلال وسواس ارتباط دارد.اگر شما نمی توانید اینکار را متوقف کنید حتما از یک دکتر کمک بگیرید .
 تشکر شده توسط : بهــار , بی تـــا , O#!!! , parisa2011 , TootFarangi , Saina , maedeh , مولتی ام اس , Mahdieh , najva , yummy , seyyed reza , نازلی , Hasty , SSA , esmaeil , MFhealth , sadaf , زهرا59 , شفا یافته , kiana , # پریسا # , baharan
#2
تیروئید رو خیلی نادیده میگرفتم....همش فکر میکردم به خاطر داروهای عکاسیه.تشکرlove28

البته تو نوع نادرش منظورمه .امکان داره نباشه .
دوباره ادامه بده
#3
هووم من نمیدونم شکنندگی یعنی چی؟ناخونای من خیلی نرم یعنی راحت میتونم بکنم بالاشو.این یعنی شکنندگی؟
آغاز به مردن می کنی
اگرهمیشه از یک راه تکراری بروی...
#4
نه بهار شکنندگی یعنی زودی بشکنه ............سریع تا یه ذره در میاد دلش بخواد بشکنهwink2
دوباره ادامه بده
#5
در طب سنتی هم با نگاه کردن به ناخن نوع بیماری را تشخیص می دهند.
 تشکر شده توسط : O#!!! , seyyed reza , Hasty
#6
یه درمان خیلی خیلی سودمند واسه مشکلات ناخن و مو میشناسم که خودمم جواب گرفتم به هرکس هم گفتم نتیجه مثبت گرفتهagreement2
فقط نمیدونم میترسم اسمشو روششو بگم بگن نباید اینجا تبلیغ کنی چیزیconfusedconfusedconfusedconfused
اگه اشکال نداره بگم؟؟؟؟
همیشه سختترین نمایش به بهترین بازیگر تعلق داره شاکی سختیهای دنیا نباش شاید تو بهترین بازیگر خدایی....!!!!!!!!!love28                                                        
                                         
 تشکر شده توسط : maedeh , Hasty
#7
بگو شکلات جونم ما به دید تبلیغت نمیبینیم

اخه ناخن های منم خیل نرم و ضعیف هستن آرزو به دل موندم بلد کنمشونsadsadsadsad2sad2angrysmiling
زندگی نبرد است جرات حضور در آن را داشته باشید


[تصویر:  28018023802572124662.jpg]


#8
درمانش فقط در مصرف قرص اکوفن هست من خودم جواب گرفتم به علاوه4تا از دوستامم که گفتم و مصرف کردن همه نتیجه گرفتنagreement2agreement2agreement2
همیشه سختترین نمایش به بهترین بازیگر تعلق داره شاکی سختیهای دنیا نباش شاید تو بهترین بازیگر خدایی....!!!!!!!!!love28                                                        
                                         
 تشکر شده توسط : Mahdieh , O#!!! , najva , Hasty , MFhealth
#9
ناخن سالمی که بر روی پوست سالم قرار داشته باشد، ته رنگی زیبا و صورتی دارد. گودیهای کوچک هنگامی که چند تورفتگی یا گودی کوچک بر روی سطح معمولا صاف و صیقلی ناخن به وجود بیاید، می تواند به این معنا باشد که در زیر ناخن اتفاقاتی در جریان است. در اکثر اوقات دلیل بروز این گودیها بیماری داء الصدف یا پسوریازیس است. این بیماری یک حالت التهابی پوست است که به صورت لکه های سرخ فلس مانند بر روی پوست ظاهر میشود و سلولهای پوست ناخن را نیز درگیر می کند.

سطح ناخن به جای رشد نرم و صاف، دارای ظاهری زبر و دندانه دندانه می شود. به محض اینکه این بیماری درمان شده و تحت کنترل قرار گیرد، ناخنها به تدریج به حالت عادی بازمی گردند. (از آنجایی که ناخن در هفته حدود ۱ میلیمتر رشد می کند، برای از بین رفتن ناخن قدیمی و جایگزین شدن تمام آن با ناخن سالم، یکی دو ماه زمان لازم است.)

● ناخن قاشقی شکل

ناخنهای سالم دارای شکل بخصوصی هستند. آنها در بخش میانی کمی برآمده بوده و به سمت کنار ناخن قوس برمی دارند و نوک ناخن هم کمی به سمت پایین مایل است. پس اگر متوجه شدید که ناخنهای شما در موقعیتی کاملا معکوس قرار گرفته اند، باید متوجه شوید که مشکلی وجود دارد. این حالت که ناخن قاشقی شکل نامیده می شود، نشانه کم خونی همراه با فقر آهن یا iron deficiency anaemia, است. مانند بسیاری از مشکلات سلامتی، بروز مشکل ظاهری، ماهها پس از کمبود شدید آهن در بدن بروز می کند و طبعا پس از برطرف شدن فقر آهن، مدتی طول می کشد تا ناخنها به حالت طبیعی بازگردند.

● پوسته پوسته شدن

ناخن از چندین لایه کراتین (نوعی پروتئین) تشکیل شده است. بهترین حالت زمانی است که این لایه ها برای شکل دادن به یک ناخن یک پارچه و محکم، کاملا به یکدیگر چسبیده باشند. اما زمانی که از ناخنها مراقبت نشود مثلا مدت زیادی در معرض آب بوده یا در مقابل هوای سرد و خشک باشد این لایه ها ورقه ورقه میشوند. این حالت نه تنها نشان دهنده عدم رسیدگی کافی به ناخنهاست، بلکه می توان به این معنی باشد که در رژیم غذایی شما اسید لاینولیک به اندازه کافی وجود ندارد. لاک ناخن به چسبندگی لایه ها کمک کرده و استفاده مکرر از کرمهای مرطوب کننده برای ناخن در طول روز می تواند بسیار مفید باشد. کمبود اسید لاینولیک نیز با مصرف روغنهای نباتی در غذا و سالاد برطرف خواهد شد.

● شکنندگی

با توجه به بعضی آمارها می توان تخمین زد که حدود ۲۰% از زنان از حالتی که به آن سندرم شکنندگی ناخن می گویند رنج می برند. هرچند از نظر عده ای این نام تنها عنوانی تجملی برای ناخنهایی که به سادگی می شکنند، به شمار می اید، اما دلیل این مشکل عمیقتر از اینهاست. ناخنهای شکننده، ناخنهایی هستند که نمی توانند رطوبت را در خود نگهدارند، در نتیجه لایه های ناخن به کلی خشک شده و ترک می خورند. از نظر پزشکی ممکن است کم کاری تیروئید موجب خشکی پوست و ناخن شود.

از نظر تغذیه نیز، رژیمی که آهن آن کم باشد نیز می تواند موجب نازکی و شکنندگی ناخن شود که با مصرف سبزیجات برگدار مانند اسفناج، گوشت قرمز و تخم مرغ می توان از آن جلوگیری کرد. ویتامین ب کمپلکس نیز در بهبود بخشیدن وضعیت ناخنهای شکننده مفید است. البته عادات شما هم نقش مهمی در این میان دارند. متهم اصلی، قرار گرفتن بیش از حد ناخن در معرض آب است. مرطوب کردن مداوم دست و ناخن با آب در اثر شستن بیش از حد دست، شستن ظروف، البسه و نظافت منزل بدون استفاده از دستکش می تواند شکنندگی را بدتر کند.

● زردی

ناخن سالمی که بر روی پوست سالم قرار داشته باشد، ته رنگی زیبا و صورتی دارد. اگر چنین نباشد، باید به دلایل آن توجه شود. اگر تمام ناخنها زرد شوند، می توان آنرا نشانه بیماری ریه یا دیابت دانست. نقاط زرد بر روی ناخن می توانند به خاطر وجود قارچ یا داء الصدف یاشد. از آنجایی که تمام موارد فوق نیاز به درمان حرفه ای دارند، بهتر است در صورت طولانی شدن چنین حالتی به متخصص پوست مراجعه شود. خانمهایی که معمولا از لاک ناخن بسیار تیره استفاده کرده یا تقریبا همیشه ناخنهایی لاک زده دارند، پس از پاک کردن لاک متوجه زردی اندک ناخن خود خواهند شد، اما در این مورد دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. در این حالت ناخنها از لاک رنگ گرفته اند و با مدتی لاک نزدن به رنگ طبیعی باز می گردند.

● نقاط سفید

نقاط کوچک سفیدی که بر روی ناخنهایی با حالات و رنگ کاملا سالم پدید می آیند، معمولا نشانه مشکلی جدی نیستند. در اکثر اوقات آنها علامت آسیبهای وارد شده به ناخن هستند. اگر پایه ناخن جایی که سلولهای جدید ناخن تولید می شود صدمه ببیند، نشانه های این ضربه به صورت نقاط سفیدی بر روی ناخن جدید دیده می شود. اما با توجه به اینکه رشد ناخن بسیار کند است، زمانی که این نشانه بر روی ناخن شما پدید می آید و شما آنرا می بینید، مدتها از زمان ضربه وارده گذشته و شما آنرا فراموش کرده اید.

اما اگر مطمئن هستید که به ناخن شما آسیبی وارد نشده و این نقاط سفید دائما بر روی ناخن شما وجود دارند، ممکن است به مشکلاتی چون اگزما یا داء الصدف دچار بوده یا رژیم غذاییتان کمبود روی ماده موجود در غلات کامل، مرغ و غذاهای دریایی داشته باشد.

● تغییر رنگ

دلیل بسیار رایج تغییر رنگ ناگهانی جزئی و ناسالم ناخنها می تواند عفونت قارچی باشد. این مشکل به سادگی در سالنهای زیبایی غیر بهداشتی منتقل می شود و به خصوص در اثر استفاده از وسایل مانیکور استریل نشده به وجود می آید. عفونت قارچی موجب می شود که ناخن از پوست زیر آن فاصله بگیرد.ناخن به تدریج از روی پوست جدا شده و ضخیم می شود که این ضخامت در واقع در اثر تجمع قارچ ایجاد شده است. عفونت باکتریایی موجب می شود که رنگ ناخن اندکی به سبزی متمایل شود. اگر این عفونت به کوتیکل اطراف ناخن هم منتقل شود، این نواحی سرخ و متورم و دردناک می شوند. در صورت بروز چنین مشکلی به پزشک مراجعه کنید تا برایتان آنتی بیوتیک مناسب را تجویز کند.

گردآورنده : مجله پزشکی.::.ژورنال
 تشکر شده توسط : ساغر , نازلی , seyyed reza , Hasty , انیس , شفا یافته
#10
من ناخن هام خیلی محکم است ولی دون دون در می آید روش به دکتر پوست که مراجعه کردم بهم قرص سلنیوم داد گفت از8ماه تا 2سال طول می کشه خوب بشه ! از استرس واعصاب است! البته همه چیز دیگه از اینهاست.............شما چیزی می دونید؟؟؟؟؟؟؟؟؟
سرنوشت را کی توان از سر نوشت......
 تشکر شده توسط : رامنا
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  سلامت کبد # پریسا # 9 11,961 2017/07/15, 12:09 PM
آخرین ارسال: شهرزاد
  بهداشت و سلامت موها - رفع مشکلات موها mojtaba2iran 36 28,874 2016/02/17, 11:39 PM
آخرین ارسال: nahid
  بهداشت و سلامت چشم ها- مشکلات چشمی شفا یافته 56 53,042 2015/12/14, 01:03 PM
آخرین ارسال: nahid
  بیماری زونا چیست؟ شهرزاد 4 6,498 2015/09/12, 01:05 PM
آخرین ارسال: Omidoops
  ماساژ ۶ نقطه پا به سلامت شما کمک می کند نازلی 1 1,937 2015/09/06, 10:04 PM
آخرین ارسال: Sajjad
  بیماری های شایع اینترنتی yaro 4 3,545 2015/08/10, 08:42 AM
آخرین ارسال: niloofary
  سلامت و زیبائی پوست **** 87 66,941 2014/04/25, 03:25 PM
آخرین ارسال: سالومه
  تأثیر ماه تولد روی سلامت و طول عمر نازلی 30 18,055 2014/04/08, 10:11 AM
آخرین ارسال: MoNa rajabi
  ویروس HIV و بیماری ایدز nazaninn 5 6,550 2014/01/23, 09:14 PM
آخرین ارسال: شهرزاد
  بهداشت و سلامت دندان ها Morteza 56 29,814 2014/01/22, 07:35 PM
آخرین ارسال: paeazanکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان