امتیاز موضوع:
 • 9 رأی - میانگین امیتازات : 4.11
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
بهداشت و سلامت چشم ها- مشکلات چشمی
#1
روزهاي گرم فصل تابستان زمان استخر رفتن و شنا كردن است. هر چند شنا از جمله ورزش هايي نيست كه آسيب هاي چشمي يكي از خطرات آنهاست (مثل فوتبال، تنيس، بيس بال، ...) ولي قرمزي و سوزش چشم بعد از شنا كردن بويژه در استخر يكي از مسائلي است كه بسياري با آن مواجه اند. ولي آيا بايد نگران اين مسئله بود؟ خير. قرمزي پس از شنا در استخر سبب آسيب درازمدت نمي شود.

كلر كه براي ضد عفوني كردن و از بين بردن باكتري ها به آب استخر اضافه مي شود بخودي خود مشكل ساز نيست. مشكل زماني رخ مي دهد كه كلر در مجاورت نيتروژن يا آمونياك موجود در آب قرار مي گيرد و از تركيب اينها كلرامين تشكيل مي شود. در حقيقت علت اصلي قرمزي و چشم كلرامين است. عروق سطحي روي سفيدي چشم بر اثر تماس با كلرامين ملتهب شده و چشم قرمز مي شود. كلرامين همچنين لايه موقتي روي قرنيه ايجاد مي كند كه سبب التهاب، حساسيت، خشكي و قرمزي چشم مي شود. به اين وضعيت كراتيت مي گويند.

بر خلاف بسياري كه تصور مي كنند درمان اين وضعيت استفاده از قطره هايي است كه قرمزي چشم را كم مي كنند درمان صحيح استفاده از تركيباتي نظير اشك مصنوعي است. اشك مصنوعي لايه اي روي قرنيه ايجاد كرده و به آن فرصت مي دهد التيام يابد. مكانيسم اثر تركيباتي كه قرمزي چشم را كم مي كنند منقبض كردن عروق خوني است و قطع اين داروها سبب شديدتر شدن مشكل خواهد شد. اگر قرمزي و سوزش چشم شديد باشد و يا به دفعات تكرار شود يك راه ديگر استفاده از عينك شنا است.

اغلب تصور مي شود قرمزي چشم ناشي از زياد بودن كلر آب استخر است در حاليكه واقعيت دقيقا بر عكس اين است و اين مسئله اغلب ناشي از كم بودن كلر آب است. حتي بوي تندي كه اغلب افراد تصور مي كنند ناشي از زياد بودن كلر است نيز بخاطر كم بودن كلر آب ايجاد مي شود. دليل اين مسئله اين است كه مولكول هاي آزاد كلر با نيتروژن و آمونياك تركيب مي شوند و كلرامين ايجاد مي كنند. افزايش كلر آب علاوه بر اينكه مانع رشد باكتري ها در آب استخر مي شود سبب شكسته شده پيوند هاي شيميايي كلرامين و شكسته شدن مولكول هاي آن شده و مشكلات مربوطه را كاهش مي دهد. در صورتيكه كلر آب كم باشد احتمال عفونت چشم ناشي از وجود باكتري ها در آب افزايش مي يابد. عفونت چشمي (اغلب كنژنكتيويت) معمولاً علاوه بر قرمزي و التهاب با درد و ترشح همراه است. در صورتيكه قرمزي بعد از شنا در استخر از حد يك التهاب خفيف فرا تر رفته و با ترشح همراه باشد بهتر است به چشم پزشك مراجعه كنيد.

در مجموع رعايت نكات زير تا حدود زيادي مانع از مشكلات چشم ناشي از شنا در استخر مي شود:

بلافاصله پس از بيرون آمدن از آب دوش بگيرد. دوش گرفتن سبب مي شود كلرامين از پوست، مو و چشم شما شسته شود.
بلافاصله پس از شنا از قطره هاي اشك مصنوعي استفاده كنيد.
از عينك شنا استفاده كنيد.


برگرفته از سایت بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی نور
 تشکر شده توسط : yaro , nazaninn , Sina , مـه ســـا , mahmood61 , Hasty , نازلی , شيدا رها , melody
#2
شايد شما هم با افرادي مواجه شده باشيد كه ‌هاله ي سياه رنگي در اطراف‌ چشم‌ شان وجود دارد.

برخي تصور مي ‌كنند كه وجود اين‌ هاله ي سياه رنگ به دليل وجود بيماري هاي داخلي و از جمله بيماري‌ هاي كبدي است. اگر چه بيماري‌ هاي كبدي مي ‌توانند سبب تيرگي پوست اطراف چشم شوند، اما اين تيرگي منحصر به اطراف چشم‌ ها نمي ‌شود و ممكن است در پوست بقيه بدن هم لكه ‌هاي سياهي ايجاد شود.

در صورتي كه اين لكه‌ هاي سياه در تمام بدن باشند، لازم است كه فرد به پزشك متخصص داخلي مراجعه كند، اما اگر اين لكه ها به صورت‌ هاله ي سياه ‌رنگي فقط در اطراف چشم‌ ها باشند، اين، نوعي مشكل پوستي و عموما ژنتيكي است و معمولا هم در برخي از افراد خانواده ديده مي ‌شود.
حلقه ‌هاي سياه اطراف چشم، در واقع، مويرگ ‌هاي خوني هستند كه‌ هاله ‌اي سياه رنگ را به وجود مي ‌آورند.

متخصصان پوست مي ‌گويند سياهي دور چشم، در افراد با رنگ پوست تقريبا تيره(سبزه‌ ها) بيشتر ديده مي ‌شود و بيشتر جنبه فاميلي و وراثتي دارد و تنها گاهي اوقات مي ‌توان با روش ‌هاي خاص درماني آن را كم‌ رنگ ‌تر كرد.

تيرگي اطراف چشم به تنهايي اصلا مشكل داخلي نيست و مي‌ توان با برخي از انواع ليزر، آن را روشن ‌تر كرد، اما به طور كامل نمي ‌توان آن را از بين برد.

به افرادي كه دچار اين مشكل هستند بايد گفت هيچ كرم خاصي نمي‌ تواند تيرگي دور چشم را از بين ببرد، ولي شايد بتواند آن را روشن‌ تر كند.

تيرگي دور چشم در بيماري ‌هاي داخلي ممكن است با تيرگي بقيه قسمت‌ ها همراه باشد و تنها در حلقه دور چشم نيست.

البته عواملي چون خستگي، بي‌ خوابي و عصبانيت مي ‌تواند تيرگي را واضح‌ تر كند.

تيرگي دور چشم در افرادي كه زمينه آلرژي، حساسيت فصلي بهاره، آب‌ريزش بيني و خارش دارند يا افرادي كه دچار كهير هستند هم ممكن است بيشتر ديده شود.

دكتر عباسعلي محرابيان - متخصص بيماري‌ هاي داخلي و گوارش
 تشکر شده توسط : earth , nazaninn
#3
اين روزها عمل ليزيك چشم در جامعه و در بين افرادي كه از عينك استفاده مي‌ كنند، به شدت افزايش پيدا كرده است، به صورتي كه در حال حاضر بسياري از جوانان به ويژه دختران جوان براي عدم استفاده از عينك يا لنزهاي چشمي براي اين عمل اقدام مي ‌كنند.

اما هر از چند گاهي هشدارهاي مختلفي در رابطه با خطرات عمل ليزيك و عوارض جانبي آن توسط برخي از متخصصان در رسانه‌ هاي مختلف ارائه مي ‌شود كه به نظر مي ‌رسد ابعاد مختلف اين نوع از جراحي چشم به خوبي براي مردم مشخص نشده است. براي بررسي بايد‌ها و نبايد‌هاي عمل ليزيك و مسائلي پيرامون علم چشم‌ پزشكي در ايران گفت وگويي با دكتر امين الله نيك اقبالي دبير انجمن چشم ‌پزشكان ايران در دفتر اين انجمن انجام داده‌ ايم كه در ادامه مي‌ خوانيد.

آقاي دكتر عمل ليزيك چشم در سال ‌هاي گذشته به شدت مورد توجه و استقبال عموم مردم قرار گرفته است، برخي از پزشكان چشم، به كلي با اين نوع عمل مخالف هستند و به مراجعه كنندگان توصيه نمي ‌كنند، آيا اين نوع عمل از نظر علمي ثابت شده است؟

افرادي كه اين نوع عمل را انجام مي ‌دهند بيمار نيستند و تمامي آن ها افراد سالمي هستند كه با استفاده از عينك به راحتي مي ‌توانند زندگي كنند و هيچ مشكلي ندارند و در حدود هزار سال هم است كه بشر از عينك استفاده مي ‌كند.

افرادي كه به سمت عمل ليزيك گرايش پيدا مي‌ كنند به دنبال تغيير و تحول در چهره و زندگي خود هستند به اين صورت كه مي‌ خواهند عينك نداشته باشند و به همين علت به اين گونه از روش ‌ها متوسل مي ‌شوند.

البته بايد توجه داشت كه عينك از يك طرف باعث بينايي خوب براي انسان و از طرف ديگر نقش يك محافظ چشم در برابر اشعه ماوراء بنفش و عوامل خارجي را ايفا مي ‌كند.

اما با اين حال تعدادي از افرادي هستند كه تمايلي به عينك ندارند و ترجيح مي‌ دهند بدون عينك زندگي كنند. براي اين كار دو راه كار پيش رو اين افراد است؛ يكي استفاده از كنتاكت ‌لنز و ديگري عمل ليزيك. كنتاكت لنز نزديك به 90 سال پيش، وارد بازار شده و در حال حاضر به راحتي قابل دسترس و استفاده است و بسياري از افراد از اين وسيله براي زندگي بدون عينك و تا حد زيادي زيبايي استفاده مي ‌كنند.

كنتاكت لنز يا همان لنزهاي چشمي اولين بار توسط هنرپيشگان براي زيبايي و بازي در فيلم‌ ها استفاده شده است، آيا استفاده از اين وسيله هم عوارضي براي چشم دارد؟

لنزهاي چشمي اگر به درستي استفاده نشود احتمال زخم قرنيه، حساسيت و ناسازي چشم را افزايش مي ‌دهد و به همين علت بود كه متخصصان به دنبال يك جايگزين ديگر بودند و عمل‌ هاي جراحي مورد مطالعه قرار گرفت.

بايد توجه داشته باشيم آن چيزي كه باعث مي ‌شود انسان به عينك نياز پيدا كند، عدم تطابق انحناي قرنيه، قدرت عدسي چشم و طول كره ي چشم است و زماني كه اين وضعيت نامناسب باشد شخص به عينك نياز پيدا مي ‌كند. به همين جهت براي اين كه اين مشكل را حل كنند بايد روي قرنيه كه مهمترين بخش چشم است تغيير و تحولاتي ايجاد ‌كنند و از سال‌ ها پيش براي اولين بار روس ‌ها روي قرنيه خراش ‌هايي را با تيغه ي الماس ايجاد كردند و در نهايت نتايج خوبي از آن حاصل شد.

سال‌ ها بعد، كشورهاي غربي با استفاده از اين روش و تحقيق و پژوهش در آن باعث گسترش اين نوع عمل در جهان شدند و در نهايت به جايي رسيديم كه پزشكان در جهان توانستند عينك را با استفاده از اين روش حذف كنند.

استفاده از اين روش تا چه زماني تداوم داشت؟

به دليل اين كه نتايج حاصله از اين عمل غير قابل پيش ‌بيني بود و برش ‌هايي كه روي قرنيه ايجاد مي ‌شد در حدود 95 درصد ضخامت قرنيه از بين مي‌ رفت و چشم در برابر هر گونه تهديد خارجي آسيب ‌پذير مي ‌شد، به همين علت پزشكان به اين فكر افتادند كه با استفاده از روش ديگري سطح قرنيه را تراش دهند و اين آغاز عمل ليزر در جهان شد كه در سال‌ هاي بعد به نام ليزيك در علم چشم ‌پزشكي معرفي شد.

اين عمل ليزيك داراي عوارض خاصي هم است؟

خطر عمل ليزيك نسبت به لنزهايي كه استفاده مي ‌شود بسيار كمتر است، چرا كه استفاده از لنز همواره چشم را در معرض خطر قرار مي ‌دهد، اما در عمل ليزيك تنها در هنگام عمل و روز‌هاي بعد از آن احتمال خطر وجود دارد. البته بايد توجه داشت كه عمل ليزيك هم شرايط خاص خودش را دارد به طور مثال شماره چشم فرد بايد ثابت شده باشد و بر اساس نياز‌هاي افراد استفاده مي‌ شود.

شما به عنوان يك پزشك به افرادي كه از عينك استفاده مي ‌كنند و هيچ مشكلي در بحث بينايي ندارند اين عمل را پيشنهاد مي‌ كنيد؟

من تا به امروز به يك نفر پيشنهاد نكردم كه به جاي عينك از لنز يا ليزيك استفاده كند و به طور معمول خود افراد و بيماران هستند كه بر اساس اطلاعاتي كه به دست آمده براي عمل ليزيك اقدام مي ‌كنند.

من به عنوان يك پزشك به تمام افرادي كه براي عمل ليزيك مراجعه مي كنند در ابتدا مزاياي عينك را يادآوري مي‌ كنم.

عينك سال‌ هاي سال است كه استفاده مي‌ شود و امتحان خود را به خوبي پس داده است. محافظت از چشم در برابر آسيب‌ هاي خارجي و اشعه ي ماوراء بنفش از جمله مزاياي استفاده ازعينك است.

اما اگر شخصي به دنبال روش‌ هاي ديگر بود، ما هر دو را يعني لنز و عمل ليزيك را به افراد پيشنهاد مي ‌كنيم. بايد توجه داشت كه در استفاده از كنتاكت لنز بايد بهداشت چشم و تميزي لنز مورد توجه قرار گيرد تا آسيبي به چشم نرسد و زمينه عفونت به وجود نيايد.

تعدادي از چشم ‌پزشكان معتقد هستند كه عمل ليزيك در دراز مدت آسيب‌ هاي مختلفي براي چشم در پي دارد، آيا شما هم به اين موضوع معتقد هستيد؟

عمل ليزيك امروزه يكي از صدها عملي است كه روي بدن انسان انجام مي ‌شود. اين عمل كم عارضه است، اما بدون عارضه جانبي نيست، چرا كه هيچ عملي بدون عارضه نخواهد بود.

زماني كه افراد ازمن سوال مي‌ كنند كه آيا عمل ليزيك داراي عارضه است يا نه؟ در جواب مي ‌گويم كه عارضه دارد چرا كه هر گونه عملي روي چشم داراي عوارض جانبي خاص خود است.

در عمل ليزيك احتمال دارد كه شماره ي چشم صفر نشود و آسيب‌ هاي مختلفي به چشم وارد شود و هيچ تضميني براي بي‌ نياز شدن از عينك هم وجود ندارد. در نهايت عمل ليزيك بنا بر تمايل شخصي افراد انجام مي ‌شود و باز هم اشاره مي ‌كنم كه هيچ تضميني براي سلامت چشم افراد وجود ندارد.

آقاي دكتر! اگر بخواهيم در اين بخش نتيجه ‌گيري داشته باشيم، مي ‌توان گفت كه پيشنهاد جامعه پزشكي در ايران در مرحله اول استفاده دائم از عينك است و در نهايت با تمايل افراد عمل ليزيك توصيه مي ‌شود؟

بله، به طور قطع همين طور است، ما هيچ وقت به افراد در مرحله اول پيشنهاد عمل ليزيك را نمي ‌كنيم.

در خبرها آمده بود كه به تازگي لنزهاي رنگي تقلبي به صورت گسترده و غير مجاز در شهرها به فروش مي‌ رسد، اين نوع از لنزها چه عوارضي براي چشم دارد؟

به هيچ وجه نبايد لنز را از غيرچشم ‌پزشك و متخصص دريافت كنند. متاسفانه درچند وقت اخير حتي سوپر‌ماركت ‌ها هم اقدام به فروش لنزچشم مي ‌كنند كه اين موضوع بسيارخطرناك است، چرا كه لنز چشمي بايد زير نظر پزشك روي چشم فرد تنظيم شود و علاوه بر آن از لنزهاي استاندارد استفاده شود. ما شاهد هستيم كه لنزهاي تقلبي و غير استاندارد به صورت گسترده و فله‌ اي درشهرها به فروش مي ‌رسد و مردم هم از روي ناآگاهي از اين لنز‌ها استفاده مي‌ كنند.

در صورتي‌ كه اگر بيمار به وسيله متخصص لنز معاينه نشود و براي تهيه لنز به افراد غير متخصص مراجعه كند اين موضوع باعث بروز عوارضي چون عكس ‌العمل‌ هاي قرنيه ‌اي، افت ديد شديد و در صورت ادامه ي استفاده، منجر به از دست دادن ديد، احساس سوزش و خارش چشم، ايجاد خشكي در چشم، پاسخ سمي به محلول‌ ها و مواد لنز، عفونت و التهابات چشمي و رسوبات پلك مي ‌شود.

تمام لنزهاي بهداشتي تاييديه از وزارت بهداشت و درمان دارند و همگي مورد تاييد مركز استاندارد كشوري هستند.

افرادي كه در اثر توصيه‌ هاي غلط با لنزها مي‌ خوابند 10 تا 15 درصد بيشتر از افرادي كه از لنزها به طور روزانه استفاده مي ‌كنند دچار عوارض عفونت چشمي مي ‌شوند.
 تشکر شده توسط : مـه ســـا , najva , zenith
#4
سلامت نیوز: بينايي يكي از مهمترين حس‌هاي ويژه است، نه تنها به اين علت كه در ارتباط با محيط خارج از بدن نقش مهمي دارد، بلكه بيشتر از اين رو كه اختلال ديد سبب كاهش يادگيري نيز مي شود.

فرد با حس بينايي از خود محافظت نموده، تعادل خود را حفظ كرده، قدرت خلاقيت پيدا نموده و بالاخره از ديدن محيط اطراف لذت مي برد. داشتن بينايي نعمت بسيار بزرگي است و اگر انتظار داريم كه چشمانمان براي تمام مدت عمر به ما خدمت كنند بايستي نهايت دقت را در مراقبت از آنها به عمل آوريم.

برخي نكات بهداشتي جهت مراقبت از چشم ها:

- همواره از مواد غذايي متناسب و حاوي ويتامين هاي مختلف به ويژه ويتامين A استفاده نماييد.

منابع غذايي حاوي ويتامين A :

- ويتامين A در منابع گياهي به صورت پيش ويتامين (انواع كاروتن ها به ويژه بتاكاروتن) و در منابع حيواني به شكل رتينول فعال يافت مي شود.
- بهترين منابع حيواني ويتامين A جگر، قلوه، زرده تخم مرغ، شير پرچربي، كره، روغن كبد ماهي و ماهي هاي كوچك با جگر (كيلكا) مي باشد.
- بهترين منابع گياهي ويتامين A سبزي هاي با برگ سبز تيره مانند: اسفناج، كاهو، سبزي هاي زرد مثل هويج و كدو حلوايي، ميوه هاي زرد و نارنجي مثل: زردآلو، قيسي، خرمالو، نارنگي و طالبي، موز، خربزه وانواع مركبات مي باشد.
- خواب و استراحت كافي داشته باشيد.
- چشم ها را از تاثير اشعه ماوراء بنفش با استفاده از عينك‌هاي مرغوب محافظت نمائيد.
- از چشم خود در نور كافي استفاده كنيد.

نور كم يا خيره كننده باعث مي شود كه چشم با دشواري بيشتري كار كرده و در نتيجه فشار بيشتري به آن وارد شود. در اين حالت چشم زودتر و بيشتر خسته مي شود. نور خوب نوري است كه داراي روشنايي كافي بوده، خيره كننده نباشد و بطور يكسان پخش شده باشد. - هنگام مطالعه از نور كافي استفاده كنيد.

كساني كه در رختخواب به حالت نيمه نشسته و يا خوابيده در حاليكه كتاب را مقابل چشم گرفته اند مطالعه مي كنند، مي بايست نور لازم جهت مطالعه را طوري تنظيم نمايند كه نور از بالاي تخت ويا از چراغ كنار تخت كه كمي عقب تر از آن قرار گرفته است به كتاب بتابد.

هيچگاه نور نبايد بطور مستقيم و از روبرو به چشم بتابد. - پس از مطالعه مداوم براي مدت بيش از يك ساعت و نيم براي مدتي چشمان خودرا بسته و يا به ديوار سفيد و اشياء دور نگاه كنيد و يا چشمان خودرا براي مدت كوتاهي به فعاليت ديگري مشغول نمائيد، تا خستگي آن رفع گردد. اين توصيه براي رانندگان اتومبيل نيز صادق است. لذا پس از يك ساعت و نيم رانندگي مي بايست اتومبيل را نگهداشته و براي مدت كوتاهي به چشم ها استراحت داد. - از آنجائيكه چشم‌ها به آساني آلوده مي گردند مي بايست اطراف چشم و پلك ها رابه دفعات شسته و با حوله نرم خشك نمود.

همچنين اگر هر گونه جسم خارجي وارد چشم يا داخل پلك گردد مي بايست با گوشه يك دستمال تميز و با احتياط فراوان آنرا بيرون آورد. در اين حالت از ماليدن چشم خودداري نمائيد. - چشم طبيعي و سالم احتياج به درمان ندارد لذا از بكار بردن هر گونه دارو و يا محلول‌هاي شستشوي چشم بدون دستور پزشك خودداري نمائيد.

علائم هشدار دهنده بيماريهاي چشم:

در صورت وجود هر يك از حالات زير بلافاصله به چشم پزشك مراجعه نمائيد:
- نزديك كردن اشياء به چشم جهت ديدن آنها و يا تنگ كردن چشم براي ديدن اشياء نزديك
- تمايل غير طبيعي سر به يك سمت براي ديدن اشيايي كه در روبرو قرار دارند
- مالش غير طبيعي و مداوم چشم ها
- هرگونه اشتباه در تشخيص رنگ‌ها
- قرينه نبودن مردمك هاي چشم
- بيزاري و گريز از نور - سردردهاي غير طبيعي
- هر گونه احساس تورم در چشم
- هر گونه علامت مبني بر وجود لوچي ( استرابيسم ) چشم
- هر گونه علامت مبني بر اينكه فرد در برخي از ساعات روز بهتر از بقيه اوقات روز مي بيند.
- هر گونه احساس مبني بر دوتايي و يا در هم ديدن اشياء
- هرگونه ورم ملتحمه و يا ريزش غير عادي اشك از چشم ها
- هر گونه ناتواني و يا سستي عضلات چشم
- هر گونه عوارض ديگر كه موجب اختلال در ديد طبيعي گردد.

توجهات خاص به چشم ها در دوران هاي مختلف زندگي در طول دوران زندگي دو دوره وجود دارد كه مي بايستي در آنها به چشم توجه خاص نمود.

دوران تحصيلي:

اطفال و جوانان داراي عضلات قوي در چشم بوده و عمل تطابق را به آساني انجام مي دهند و چشم آنها كمتر خسته مي شود. از آنجائيكه موفقيت در دروس بستگي زيادي به قدرت مطالعه دانش آموز داشته و لازمه قدرت در مطالعه، داشتن بينايي خوب است، لذا اقدام بموقع جهت رفع عيوب چشم در اين دوره زندگي بسيار حائز اهميت است. دوران ميانسالي: با افزايش سن بينايي شخص ضعيف مي شود.

به علت اسكلروز اسفنكتر مردمك و كاهش اندازه آن، پاسخ مردمك به تغيير شدت نور كاهش مي يابد. عدسي به مرور زمان كدر شده و ميدان بينايي كاهش مي يابد ودر نتيجه ديد محيطي فرد دچار مشكل مي گردد.

به علت از بين رفتن تدريجي خاصيت الاستيك عدسي و تبديل آن به توده اي تقريبا جامد، فرآيند تطابق نيز كند مي شود. زماني كه عدسي قدرت تطابق خود را بطور كامل از دست بدهد شخص دچار پير چشمي شده و در اين حالت به عينك مخصوص نياز خواهد داشت. به خاطر داشته باشيد چنانچه پس از چهل سالگي: - فشار خون شما بالاتر از حد طبيعي است، مبتلا به تصلب شرايين هستيد ، مبتلا به مرض قند ( ديابت ) هستيد ، در خانواده شما كسي مبتلا به بيماري گلوكوم " آب سياه " و يا آب مرواريد"كاتاراكت" است حتما" بطور منظم به چشم پزشك مراجعه كنيد.

چشم شما و تلويزيون تلويزيون يكي از منابع مهم ايجاد خستگي در چشم است. لذا اين نكته كه چگونه از تلويزيون استفاده كنيم تا در عين حال دچار خستگي چشم نيز نشويم بسيار مهم است.

رعايت نكات ذيل را به خاطر داشته باشيد:


1- چنانچه تصوير تلويزيون نقصي دارد از آن استفاده نكنيد.
2- سعي كنيد تلويزيون را حداقل در فاصله 5/3 متري از چشمان خود قرار دهيد.
3- هرچه صفحه تلويزيون بزرگتر باشد تصوير راحت تر ديده شده و مي توان در فاصله دورتري از تلويزيون نشست.
4 - حتي المقدور صفحه تلويزيون را از روبرو ببينيد.
5- اگر به عللي از عينك استفاده مي كنيد ( غير از موارد پير چشمي ) هنگام تماشاي تلويزيون نيز عينك بگذاريد.
6- هرگز به مدت طولاني به تماشاي تلويزيون ننشسته و حداكثر پس از دو ساعت براي چند لحظه چشمان خود را بسته و به آنها استراحت دهيد.
7- بهتر است محل قرار دادن تلويزيون در مكاني با روشنايي نيمه تاريك باشد. در پايان اگر علي رغم رعايت موارد پيش گفت هنگام تماشاي تلويزيون دچار ناراحتي مي شويد به پزشك مراجعه كنيد.
چو بید بر سر ایمان خویش میلرزم ... که دل به دست کمان ابروئیست کافر کیش
 تشکر شده توسط : مـه ســـا , Morteza , نازنین , zahra62 , شهرزاد , شفا یافته , shadi.green86
#5
در دنيا از 120 ميليون نفر مبتلا به تنبلي چشم وجود دارد . اگر اين بيماري بموقع تشخيص داده و درمان نشود فرد را از يك يا هر دو چشم بسيار كم بينا و نابينا خواهد كرد

تنبلي چشم علت نابينايي يا كم بينايي بيش از يك ميليون نفر از مردم كشورمان است . حسرت بسياري از اًنها اين است كه چرا در كودكي معاينه و درمان نشده اند

در كشور ما بيش از يك ميليون نفر مبتلا به تنبلي چشم هستند. اگر اين بيماري بموقع تشخيص داده و درمان نشود فرد را از يك يا هر دو چشم بسيار كم بينا يا نابينا خواهد كرد

براي معالجه تنبلي چشم فرزندتان فردا خيلي دير است . براي پيشگيري از تنبلي چشم بايد چشم همه كودكان در سنين زير 5 سال معاينه شود

حسرت بسياري از بزرگان كم بينا و نابيناي امروز اين است كه چرا در كودكي معاينه و درمان نشده اند

چشمهاي فرزند دلبندم زيباست اما اًيا بينايي اًنها نيز كامل است ؟

با مراجعه بموقع براي سنجش بينايي كودك خود بينايي كامل را به او هديه كنيد

اگر فرزند شما دچار انحراف چشم است براي جلوگيري از كم بينايي يا نابينايي از سريعا او را نزد چشم پزشك ببريد

اگر لكه سفيدي در قرنيه چشم شيرخوار يا كودك خود مي بينيد هر چه سريعتر براي رفع اًن به چشم پزشك مراجعه كنيد . در غير اين صورت ممكن است با ايجاد تنبلي چشم به نابينايي او منجر شود

براي درمان افتادگي پلك چشم كودك بايد به چشم پزشك مراجعه كرد زيرا اين عارضه ممكن است با ايجاد تنبلي چشم به نابينايي او منجر شود

برنامه كشوري پيشگيري از تنبلي چشم راهي براي كاهش نابينايي

مكان: پايگاههاي سنجش بينايي مستقر در مهدهاي كودك و اًمادگي سراسر كشور

زمان: 1 اًبان تا 30 اًبان ماه سال جاري

از 1 اًبان تا 30 اًبان ماه سال جاري براي سنجش بينايي فرزندان 4 تا 6 ساله خود با در دست داشتن شناسنامه اًنها به مهدهاي كودك و اًمادگي ها مراجعه كنيدوالدين گرامي

اگر كودك 4 تا 6 ساله داريد هر سال براي سنجش بينايي او به پايگاههاي سنجش بينايي مستقر در مهدهاي كودك و اًمادگي مراجعه كنيد

اگر پس از سنجش بينايي كودكان در پايگاههاي سنجش بينايي مراجعه به متخصص توصيه شد براي پيشگيري او كم بينايي و نابينايي او سريعا اقدام كنيد.
چو بید بر سر ایمان خویش میلرزم ... که دل به دست کمان ابروئیست کافر کیش
 تشکر شده توسط : yaro
#6
چشم‌ها زير تيغ زيبايي
جراحي پلاستيك چشم


افراد حق طبيعي خود مي‌دانند كه ظاهري زيباتر داشته باشند، بنابراين روزبه‌روز بيشتر به جراحي‌هايي كه حتي جنبه درماني ندارند، روي مي‌آورند. اين مسئله باعث شده است كه نه تنها انواع و اقسام جراحي‌هاي زيبايي طرفداران فراواني در كشور ما پيدا كنند، بلكه آمار و ارقام نشان مي‌دهند ايران گوي سبقت را از ديگر كشورهاي جهان در اين زمينه ربوده است.

اما نكته‌اي كه شايد كمتر در نظر آيد، لزوم توجه ويژه به چشم‌ها در عمل جراحي پلاستيك است، زيرا در اين نوع جراحي، علاوه بر دقت در نوع جراحي پلاستيك، بايد دقت لازم درباره تاثير جراحي‌ بر عملكرد چشم و ضمايم چشمي نيز اعمال شود تا از عوارض پس از عمل جلوگيري گردد، بنابراين بايد جراحي در اين منطقه پيچيده و حساس توسط متخصصي صورت گيرد كه آناتومي آن را به‌ درستي مي‌شناسد و ارتباط مناطق ديگر با چشم را به خوبي درك مي‌كند.

گفتگوي ما را با دكتر محسن بهمني كشكولي، معاون پژوهشي مركز تحقيقات چشم‌پزشكي دانشگاه علوم پزشكي ايران و فوق‌تخصص جراحي‌هاي پلاستيك و ترميمي چشم درباره جراحي پلاستيك اين عضو حياتي و مهم بخوانيد.

جراحي پلاستيك و ترميم چشم بر خلاف ديگر روش‌هاي جراحي از موضوعاتي است كه ميان مردم عامه هنوز شناخته شده نيست و شايد به جز افرادي كه تا كنون با مسائل مربوط به آن درگير بوده‌اند، ديگران چيزي درباره آن نمي‌دانند. اما اين نوع جراحي از چه زمان و در كدام كشورها طراحي شد؟

پس از جنگ جهاني دوم با توجه به نياز مبرم به اعمال جراحي ترميمي و پلاستيك در بخش فوقاني و مياني صورت، انجمن پلاستيك چشم آمريكا‌ (ASOPRS) اين‌ گونه جراحي‌ها را به طور رسمي آغاز كرد. اين انجمن متشكل از متخصصان چشم بود كه در رشته فوق تخصصي پلاستيك چشم فعاليت مي‌كردند. انجمن پلاستيك چشم اروپا (ESOPRS) هم از حدود 30 سال پيش با همان اهداف شروع به كار كرد.

در ايران هم انجمن پلاستيك چشم (IrSOPRS) به طور رسمي از سال 1386 با تشكيل مجمع عمومي و انتخاب اولين هيات مديره زير نظر انجمن چشم ‌پزشكي ايران شروع به فعاليت كرده است.

به كمك اين نوع از جراحي پلاستيك چه مشكلاتي قابل درمان هستند؟

به طور كلي جراحي‌هاي پلاستيك و ترميمي چشم در 4 بخش عمده خلاصه مي‌شوند:

1- اعمال جراحي زيبايي بخش فوقاني و مياني صورت با مركزيت چشم به علت اثرات آنها بر چشم و عملكرد آن مثل اعمال جراحي پلك، ابرو، پيشاني و ...

2- اعمال جراحي حدقه شامل شكستگي‌هاي حدقه، تومورها، جراحي‌هاي ترميمي تروئيد چشم و ...

3- اعمال جراحي مجاري اشكي در بيماران با اشك ريزش

4- اعمال جراحي مربوط به چشم مصنوعي شامل تخليه چشم، كاشت ايمپلنت‌هاي مربوط و ...

بنابراين با توجه به كاربرد گسترده اين نوع جراحي به نظر مي‌رسد مشكلات خيلي از افراد به كمك آن رفع مي‌شود؛ اما اين جراحي از چه زماني در كشور شروع شده و در حال حاضر درمان بيماران متقاضي چگونه است؟

استادان معدودي سال‌ها در اين زمينه در دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي مشغول فعاليت بوده‌اند. اين رشته فوق ‌تخصصي تا مدت‌ها همراه با رشته‌هاي ديگر فوق تخصصي در زير مجموعه تخصصي چشم تدريس مي‌شد و به طور رسمي به عنوان يك رشته فوق‌تخصصي مستقل طي چند سال اخير در مراكز دانشگاه ها فعال شده است. اكنون انجمن جراحي‌هاي پلاستيك و ترميمي چشم ايران با 45 عضو و هيات مديره زير نظر انجمن چشم‌پزشكي ايران فعاليت مي‌كند. اين رشته به صورت دوره فلوشيپ مصوب وزارت بهداشت و درمان هم‌ اكنون در سه مركز دانشگاهي تهران : بيمارستان حضرت رسول اكرم (ص) وابسته به دانشگاه علوم پزشكي ايران، بيمارستان لبافي‌نژاد وابسته به دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي و بيمارستان فارابي وابسته به دانشگاه علوم پزشكي تهران تدريس مي‌شود.

كوريكولوم آموزشي اين رشته تحت نظر معاونت آموزشي وزارت بهداشت و درمان توسط استادان اين رشته تدوين شده است.

در اين نوع جراحي‌ها چه بخش‌هايي از صورت مورد هدف هستند و چرا؟

تمامي جراحان درگير در جراحي‌هاي بخش فوقاني و مياني صورت طي سال‌ها متوجه اين مساله شده‌اند كه تقريبا تمامي عوارض جراحي‌هاي اين ناحيه، به چشم و ضمائم چشمي مربوط مي‌شوند. اين مساله باعث شد معاينات چشمي و بررسي ضمائم چشمي پيش از اين جراحي‌ها ضرورت يابد. به دنبال اين نياز، بخشي از بدنه جراحان چشم ده‌ها سال قبل رشته فوق‌تخصصي جراحي‌هاي پلاستيك و ترميمي چشم را به وجود آوردند كه هم‌اكنون به طور رسمي در تمام دنيا فعاليت مي‌كند. ايجاد اين رشته فوق‌تخصصي باعث شد نه ‌تنها در تمام جراحي‌هاي پلاستيك و ترميمي صورت با مركزيت چشم نتايج زيبايي بهبود يابد، بلكه از ايجاد عوارض چشمي و ضمائم آن جلوگيري شود.

اهميت اين رشته از نظر علمي و اقتصادي چيست؟

از نظر علمي، فعاليت اين رشته فوق‌تخصصي باعث مطالعات عميق‌تر در بخش فوقاني و مياني صورت در ارتباط با ارگان مهم بينايي مي شود و منجر به ايجاد روش‌هاي جديد جراحي براي جلوگيري از عوارض مربوط مي گردد.

از نظر اقتصادي نيز، انجام چنين اعمال جراحي توسط جراحاني كه با تخصص چشم‌پزشكي در حيطه جراحي‌هاي پلاستيك چشم فعاليت مي‌كنند باعث مي‌شود از دوباره‌كاري و همچنين بروز عوارضي كه منجر به جراحي‌هاي بعدي مي‌شود جلوگيري گردد.

در حال حاضر اين نوع جراحي‌ها در چه مراكزي انجام مي‌شود؟

تقريبا در تمام مراكز دانشگاهي شهرهاي بزرگ كشورمان، استادان اين رشته مشغول به كار هستند. تعداد زيادي از همكاران نيز به طور آزاد و مستقل از مراكز دانشگاهي، اين سرويس فوق تخصصي را به بيماران دچار مشكلات حدقه، مجاري اشكي، چشم مصنوعي و همچنين افراد متقاضي جراحي‌هاي زيبايي صورت با مركزيت چشم ارائه مي‌دهند.

امكان پذيرش بيماران خارجي براي اين نوع جراحي‌ها در كشور وجود دارد؟

چون به نظر مي‌رسد درمان بيماران به كمك اين شاخه از جراحي، پتانسيل خوبي براي توريسم درماني به حساب مي‌آيد، در كشورهاي خاورميانه بيماران زيادي با مشكلات مربوطه هم‌اكنون به مراكز دانشگاهي و غيردانشگاهي در ايران هدايت مي‌شوند. ضمن آنكه انجمن جراحان پلاستيك و ترميمي چشم ايران آمادگي خود را براي همكاري با ارگان‌هاي مربوط جهت افزايش توريسم‌درماني اعلام مي‌كند.

آيا در زمينه جراحي‌هاي پلاستيك و ترميم چشم در كشور كار جديدي انجام شده و مقاله‌اي در نشريات بين‌المللي به چاپ رسيده است؟

مقالات متعددي از همكاران چه در بخش دانشگاه و چه در بخش غيردانشگاهي در نشريات معتبر بين‌المللي در آمريكا و اروپا به چاپ رسيده است.

ارائه يك روش جراحي نوين در افتادگي پلك براي اولين بار در دنيا، مطالعه جراحي امواج راديويي بر روي پلك، مطالعاتي در مورد تاثير داروهاي مختلف روي مجاري اشكي، نقش مواد مختلف استفاده شده در ايمپلنت‌هاي چشم، روش‌هاي جديد جراحي ترميمي حدقه پس از تخليه چشم و... تنها نمونه‌اي از اين مقالات است كه در صورت نياز هر كدام از مقالات چاپ شده قابل ارائه به جامعه پزشكي از طريق سايت‌هاي معتبر است.
 تشکر شده توسط : nazaninn , Morteza
#7


"ورزش های چشم"

تا به حال پیش خود فکر کرده اید که چشم ها به ورزش نیاز دارند.
پوست اطراف چشم نازک ترین و شکننده ترین پوست در تمام سطح بدن است
و با توجه به این موضوع چین و چروک های اطراف آن به عنوان بزرگترین
علت پیری چهره شناخته شده اند. همچنین ورزش عضلات چشم به کسانی که
از ناراحتی چشم رنج می برند و به عینک احتیاج دارند کمک می کند تا قسمتی
از ناراحتی های چشم خود را برطرف کنند. برای انجام این ورزش ها به یک
مداد نیز احتیاج خواهید داشت ....

اگر از لنز طبی استفاده می کنید آن را از چشمان خود خارج کنید چون ممکن
است در طول انجام ورزش ها خم و جابه جا شوند. به هیچ وجه روی چشمان
خود فشار اضافی وارد نکنید و ترجیحاً این کار را در مکانی آرام و به دور از
سر و صدا انجام دهید. روی یک صندلی راحت بنشینید و کف دستان خود را
آنقدر به هم بمالید تا گرم شود. چشمانتان را ببندید و به آرامی کف دستان خود
را روی چشم ها قرار دهید. عضلات خود را شل کرده و در حالی که احساس
آرامش می کنید چند نفس عمیق بکشید. اینکار را به مدت چند دقیقه انجام دهید.
حال چشمانتان را به مدت چند ثانیه محکم ببندید و سپس برای چند ثانیه تا جایی
که می شود باز کنید. اینکار را ٧ تا ٨ بار تکرار کنید و سپس به آرامی
چشمان خود را ببندید. در اینجا به کمک دست ها به آرامی چشم ها را ماساژ
دهید. بعد از یک دقیقه ماساژ به وسیله ٣ انگشت خود با ملایمت روی هر دو
پلک بالا فشار بیاورید و در هر بار ٢ ثانیه نگه دارید و سپس فشار را آزاد
کنید. این عمل را ۵ بار تکرار کنید. در این مرحله چشمان خود را به سمت
عقربه های ساعت بچرخانید. بعد همین کار را در جهت عکس عقربه های
ساعت انجام دهید. در حین این حرکت، چند بار چشمانتان را باز و بسته کنید.
برای این حرکت ۵ بار کافی است. حال مدادتان را بردارید و در حالی که دست
خود را کاملاً صاف نگه داشته اید آن را مستقیم جلوی روی خود نگه دارید.
سپس در همان هنگام که به مداد نگاه می کنید چشمانتان را به آرامی به سمت
بینی خود بیاورید. توجه داشته باشید رژیم های غذایی مناسب به تقویت
قدرت دید شما کمک خواهند کرد.
sad2sad2sad2sad2sad2
 تشکر شده توسط : nazaninn , sargol
#8

تاثیر رنگ چشم بر دید انسان

دلیل علمی برای اثبات فرضیه‌هایی که در مورد باهوش‌تر بودن افراد با چشم تیره وجود ندارد ولی دانشمندان آمریکایی تئوری نسبتاً خوبی در مورد بالا بودن واکنش افراد با چشمان تیره دارند.
محققان آمریکایی به اسرار جدیدی در مورد تاثیر رنگ چشم بر شخصیت و دید انسان دست یافته‌اند.
یکی از باورهایی که در مورد رنگ چشم وجود دارد، تاثیر آن در محافظت چشم از نور خورشید است. به این ترتیب افرادی که چشمانشان دارای رنگ‌دانه‌های کم رنگ‌تری است، در مقابل تابش نور خورشید حساس‌تر هستند. همین حساسیت می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌هایی نظیر AMD شود.
با این حال دلیل علمی برای اثبات فرضیه‌هایی که در مورد باهوش‌تر بودن افراد با چشم تیره وجود ندارد ولی دانشمندان آمریکایی تئوری نسبتاً خوبی در مورد بالا بودن واکنش افراد با چشمان تیره دارند.
این مطالعه در دانشگاه لوییزویل و با مشاهده چند حرکت ورزشی انجام شد.
دانشمندان با مطالعه فعالیت‌هایی مثل پرتاب توپ، ضربه زدن به توپ و ورزش مشت‌زنی دریافتند که افرادی که چشمان تیره‌تری دارند در این دسته فعالیت‌ها موفق‌ترند و در مقابل ورزشکارانی که چشمان روشن دارند، در حرکت‌های آرام مانند گلف یا بولینگ قدرت دارند.
sad2 sad2 sad2 RolleyesShy
 تشکر شده توسط : sargol
#9
یک ضرب المثل چینی: چشم‌ها پنجره روح می‌باشند. باید از این عضو محافظت کرد. در این مقاله راههایی را برای حفاظت و مراقبت از چشم...

یک ضرب المثل چینی: چشم‌ها پنجره روح می‌باشند. باید از این عضو محافظت کرد. هر سال 6/1 افراد 55 ساله یا پیرتر آمریکایی دچار اضمحلال نقطه‌ای در شبکیه (macula) می‌شوند، و بیش از 1 میلیون از کاهش بینایی رنج می‌برند. در زیر راههایی را برای حفاظت و مراقبت از چشم ملاحظه می‌کنید.

غذاهای مفید برای چشم
حفاظت از چشم استفاده کنید. اسفناج سرشار از لوتئین و زیکسانتین می‌باشند (آنتی اکسیدان‌هایی که از شبکیه در مقابل تخریب Macula حفاظت می‌کنند). فراموش نکنید: چربی جذب لوتئین را افزایش می‌دهد. لذا اسفناج را با روغن زیتون میل کنید. هویج مملو از ویتامین A است و خوراکی مفیدی برای چشم می‌باشد. Bilberry (نوعی توت) از خانواده زغال اخته، سرشار از آنتی اکسیدان است و جریان خون را به اعصاب چشم افزایش می‌دهد. در حال حاضر داروهای گیاهی فراوانی وجود دارند که برای چشم مفید می‌باشند. این داروها شامل ولف بری یا گجی بری هستند که قدرت بینایی را افزایش می‌دهند، همچنین غنی از کاروتنوئید می‌باشند. گل داوودیchrasanthemum)) می‌تواند فشار را در چشم کاهش دهد. سوسنبر یک داروی گیاهی سنتی و غنی از آنتی اکسیدان است که به چشم شفافیت می‌بخشد. مصرف روزانه ویتامین E خطر آب مروارید را تا 2/1 کاهش می‌دهد. اگر این داروهای گیاهی در دسترس نبودند می‌توان از مکمل‌های آنها استفاده کرد. همیشه قبل از شروع هر برنامه‌ای با پزشک متخصص مشورت کنید.

ورزش مناسب برای دید چشم
بعضی از این ورزش‌ها برای بهبود بینایی مفید می‌باشند و در مرکز تائو ولنس آمریکا برای بیماران استفاده می‌شوند. این ورزش‌ها را هنگام صبح یا قبل از خواب انجام دهید، یا زمانی که به مدت طولانی پشت کامپیوتر نشسته‌اید و دچار درد چشم شده‌اید. فقط مواظب باشید دست‌های شما تمیز باشند و باید این ورزش را به طور مرتب انجام داد و ترجیحا 1 روز در میان.

1- گرم کردن چشم‌ها
کف دو دست را به هم بمالید تا گرم شوند، سپس آنها را به مدت 5 ثانیه روی دو چشم قرار داده و چندین با کار را تکرار کنید.

2- فشار دادن لبه چشم
با هر دو شست دست از درون به بیرون حدقه چشم را فشار بدهید. سپس این کار را با دو انگشت سبابه تکرار کنید.

3- چرخاندن کره چشم
با پشت شست دست کره چشم را به آرامی فشار دهید و 12 بار آن را بالا و پایین برده و سپس 12 بار به طرفین ببرید.

4- چرخاندن چرخهای آینده
انگشتان شست دست را روی گیج‌گاه قرار داده و با حرکت چرخشی ماساژ دهید. همین حرکت را روی فاصله بین ابروهایتان تکرار کنید، سپس زیر چشمان در دو طرف بینی.

5- خیره شدن
یک شی را تا جایی که ممکن است دور از چشم خود نگه دارید و به آن خیره شوید، سپس به آرامی آن را به چشم خود نزدیک کنید تا جایی که فاصله شی تا بینی 15 سانتی‌متر گردد و روی شی متمرکز شوید همانطور که آن را دور می‌کنید. چند بار این تمرین را تکرار کنید و بین هر بار به چشم یک استراحت بدهید.

6- چرخاندن کره چشم
با چشمان باز، چشمانتان را سه بار در جهت چرخش عقربه‌های ساعت و سه بار عکس آن بچرخانید. سعی کنید تا آنجا که می‌توانید با چشمانتان به سمت حدقه‌هایتان نگاه کنید.

7- در زمان کار کمی استراحت کنید
سر خود را به دیوار تکیه دهید و چشم‌های خود را ببندید و 3 ثانیه استراحت کنید. همچنین از خستگی چشم و نور شدید خورشید اجتناب کنید (عینک آفتابی بزنید).
sad2sad2sad2sad2sad2
 تشکر شده توسط : MFhealth , sargol
#10

یك ویزیت رایگان چشم ‌پــزشكی
ما به شما می‌گوییم چشمان‌تان مشكل دارند یا سالم هستند

[تصویر: 01.jpg]

تار شدن دید، دیدن لكه، كم‌شدن دید در شب و... ، برخی از مشكلات چشم هستند كه غالبا بی‌خطرند اما مشكلاتی را در زندگی روزمره شما ایجاد می‌كنند. در ضمن این علائم گاهی می‌توانند نشانگر شروع برخی بیماری‌ها باشند. در زیر می‌توانید با برخی بیماری‌های شایع چشم مثل آب‌مروارید، لوچی، تنبلی چشم و نظایر آن‌ها آشنا شوید و پی به اهمیت برخی علائم و مشكلات چشمی ببرید.

شاید كوررنگ باشید - آزمایش سنجش كوررنگی
در تصویر سمت چپ "تصویر1" چه عددی را می‌بینید؟ اگر بتوانید عدد 3 را تشخیص بدهید احتمالا مشكلی در تشخیص و تفكیك رنگ‌ها ندارید. اگر عدد 5 را ببینید ممكن است دچار كوررنگی باشید. براساس مطالعات انجام گرفته حدود 10 درصد از مردان با كوررنگی به دنیا می‌آیند اما در میان زنان این حالت بسیار ناشایع است. حالت كوررنگی كامل بسیار ناشایع است و اگر كسی به این حالت دچار باشد تصویری كه می‌بیند، تصویر سمت راست است "تصویر3" و هیچ عددی را نمی‌تواند تشخیص بدهد. برخی انواع نه چندان شدید كوررنگی را می‌توان با عینك‌های مخصوص تا حدودی برطرف كرد.

[تصویر: 1x1rqjw81j9wusvr4v50.gif]

[تصویر: 02.jpg]

[SIZE=2]
پیش چشم‌تان را نمی‌بینید - دوربینی "هایپروپی"
اكثر ما با درجاتی از دوربینی به دنیا می‌آییم اما در بیشتر موارد حین رشد طبیعی بدن این حالت اصلاح می‌شود ولی اگر این اصلاح رخ ندهد فرد اجسام دور را واضح می‌بیند اما كتاب، كامپیوتر و سایر اجسام نزدیك را خوب نمی‌بیند. این حالت هم به نوعی ژنتیك است و در اعضای خانواده افراد مبتلا بیشتر دیده می‌شود. مشكل در زمان مطالعه، تار دیدن هنگام شب و سردرد جزو علائم این حالت هستند. این حالت با تجویز عینك یا لنز طبی یا در برخی موارد جراحی درمان می‌شود. بچه‌هایی كه دچار این حالت هستند احتمال بیشتری برای ابتلا به لوچی "استرایسم" دارند و این باعث می‌شود خواندن برای آن‌ها سخت‌تر شود.
[تصویر: 1x1rqjw81j9wusvr4v50.gif][تصویر: 03.jpg]

دوردست‌ها ابری‌است - نزدیك‌بینی "میوپی"
حدود 33 درصد از آمریكایی‌ها "در سنین بین 12 تا 54 سال" اجسام دور را به‌صورت مبهم و ناواضح می‌بینند كه این حالت را میوپی می‌گویند. این در حالی است كه در دهه 1970 در كل آمریكا 25 درصد به این بیماری مبتلا بودند. ریسك فاكتورهای این حالت عبارتند ‌از: 1- داشتن سابقه فامیلی "در یك یا هر دو والد" 2- زیاد مطالعه كردن یا كار با كامپیوتر در فاصله بسیار نزدیك. در این حالت افراد ممكن است از داشتن مشكل هنگام رانندگی، ضعف در زمان ورزش‌كردن یا مشكل در تماشای تلویزیون شكایت كنند. همچنین علائمی مثل سردرد، خستگی و گاهی سرگیجه هم ممكن است با این حالت همراه باشد. این حالت رامی‌توان با تجویز عینك یا لنز طبی یا در برخی موارد با جراحی، بهبود بخشید. این حالت در بچه‌ها در سن مدرسه شایع است و آن‌ها در دوران رشد باید مرتب عینك خود را تعویض كنند.
[تصویر: 1x1rqjw81j9wusvr4v50.gif][تصویر: 04.jpg]

چشم‌ها هم پیر می‌شوند - پیرچشمی "پرزیوپی"پوست شما پیر و دچار چین و چروك می‌شود، موهای‌تان هم پیر شده و خاكستری یا سفید می‌شوند. چشم شما هم پیر می‌شود و در نتیجه ممكن است جزئیات را تشخیص ندهد. این حالت را پرزیوپی می‌گویند كه در یونانی به معنای پیرچشمی است. علامت‌ها از اواخر 40‌سالگی شروع می‌شود. لنزهای چشم حالت انعطاف معمول خود را از دست می‌دهند و در نتیجه آن حالت فوكوس برای تنظیم دقیق چشم‌ها امكانپذیر نیست. راه‌حل مناسب استفاده از عینك مطالعه یا عینك‌های دو وجهی است كه هم مشكل نزدیك‌بینی و هم مشكل دوربینی را حل می‌كنند. اگر بخواهید از لنز استفاده كنید باید از یك چشم برای مطالعه و از چشم دیگر برای دیدن اجسام دور استفاده كنید.[تصویر: 1x1rqjw81j9wusvr4v50.gif][تصویر: 05.jpg]

وقتی خط‌خطی می‌بینید - آستیگماتیسماگر آستیگماتیسم داشته باشید، دید شما در هر فاصله‌ای ممكن است دقیق نباشد و نتوانید اشیا را واضح ببینید. این حالت وقتی اتفاق می‌افتد كه قرنیه "پنجره شفافی كه بخش جلوی چشم را می‌پوشاند" حالت غیر‌طبیعی دارد و این‌گونه اشعه‌های نور به حالت نامناسب و تغییر یافته روی عنبیه می‌افتد و حالت متمركز در نقطه مشخص را ندارد. در این مورد هم عینك یا لنزهای تماسی مناسب می‌توانند مشكل را حل كنند. جراحی هم می‌تواند یك راه‌حل مناسب باشد. علامت‌های این حالت عبارتند‌ از: سردرد، خستگی و درد چشم.
[تصویر: 1x1rqjw81j9wusvr4v50.gif]

آن‌هایی كه نباید چشم‌شان را جراحی كنند
خیلی از آن‌هایی كه دچار مشكل چشم هستند دوست دارند نیاز دائمی‌شان به عینك از بین برود و بتوانند بدون عینك و لنز راحت ببینند و بخوانند. جراحی چشم می‌تواند قرنیه را به‌گونه‌ای اصلاح كند كه مشكلاتی مثل نزدیك‌بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم را بیش از 90 درصد از بین برود. افرادی كه دچار مشكل خشكی چشم شدید هستند یا قرنیه نازك دارند یا مشكلات بینایی آن‌ها خیلی شدید است، معمولا نامزد‌های مناسبی برای این جراحی نیستند. عوارض احتمالی جراحی‌های اصلاحی دید چشم كه شایع نیستند عبارتند ‌از: حساسیت به نور یا حساسیت چشم‌ها.
[تصویر: 1x1rqjw81j9wusvr4v50.gif]
[تصویر: 06.jpg]


وقتی نقطه وسطی را نمی‌بینید - تخریب ماكولای چشم
تخریب بخش ماكولای چشم وابسته به سن "AMD" بیماری است كه ابتدا دید مركزی چشم را كم می‌كند و سپس از بین می‌برد. در نتیجه فرد نمی‌تواند چیزی بخواند یا رانندگی كند. علائم شامل نقطه‌های ناواضح و مبهم در وسط مركز دید و دیدن خطوط مبهم بی‌ربط در میدان دید است. كشف و درمان این حالت می‌تواند روند از بین رفتن بینایی را كُند كند. سن بالای 60، سیگار كشیدن، افزایش فشار خون، چاقی و سابقه فامیلی ابتلا به این بیماری احتمال ابتلا را بیشتر می‌كند. در این بیماری بخش مركزی شبكیه كه به نام ماكولا شناخته می‌شود، تخریب می‌شود كه این حالت در دو شكل خشك و مرطوب‌ رخ می‌دهد كه در هر 2 حالت بالاخره دید مركزی فرد از بین می‌‌رود.
[تصویر: 1x1rqjw81j9wusvr4v50.gif]
[تصویر: 07.jpg]

تشخیص amd
برای آنكه بفهمید به این حالت دچار هستید یا نه، این آزمایش را انجام بدهید:
یك چشم‌تان را بپوشانید و به نقطه وسط این شكل از فاصله 30 تا 40 سانتی‌متری نگاه كنید.
اگر عینك دارید جلوی عینك را بگیرید. اگر خطوط موج‌دار، شكسته یا ناواضح و مبهم دیدید یا اگر نقاطی تیره یا تاریك دیدید ممكن است به این حالت دچار باشید، برای چشم دیگر هم همین حالت را انجام دهید. اگر چه نتیجه این آزمایش به‌طور قطعی نشان نمی‌دهد شما به این حالت دچار هستید یا نه، اما این آزمایش‌ می‌تواند به شما كمك كند. كسی كه دچار این حالت باشد، این تصویر را به‌صورت كج و در هم ریخته می‌بیند و ممكن است در مركز آن نقطه تاریك هم ببیند، خطوط صاف كه ناواضح به‌نظر برسند هم ممكن است در این حالت دیده شوند كه بیشتر جزو علائم اولیه حالت مرطوب بیماری هستند.
[تصویر: 1x1rqjw81j9wusvr4v50.gif]
[تصویر: 08.jpg]

وقتی چشم‌‌تان سیاه می‌شود - آب سیاه
احتمالا شما این حالت را حس نخواهید كرد اما افزایش تدریجی فشار چشم‌ها می‌تواند آرام آرام دید و بینایی فرد را از بین ببرد كه این حالت را آب سیاه می‌نامند. تا وقتی دید محیطی چشم كم نشود، این حالت هیچ علامتی ندارد، برای همین باید معاینه منظم چشم از میانسالی انجام شود. ریسك فاكتورهای این حالت عبارتند‌ از:
كسانی كه سابقه خانوادگی این حالت را دارند.
افرادی كه بالای 60 ‌سال دارند.
آب سیاه را می‌توان با درمان دارویی یا جراحی برطرف كرد. اگر بالای 40 سال هستید، هر ساله برای معاینه چشم مراجعه كنید. شایع‌ترین علت این حالت افزایش تولید مایعات در داخل كره چشم است كه به عصب بینایی كه در پشت كره چشم است فشار می‌آورد. این عصب ـ كه مجموعه‌ای از یك میلیون فیبر است و اطلاعات بینایی را از چشم به مغز می‌برد ـ تحت فشار قرار می‌گیرد و اگر این حالت درمان نشود، نابینایی كامل اتفاق می‌‌افتد.
[تصویر: 1x1rqjw81j9wusvr4v50.gif]

قند دشمن چشم‌های شماست - رتینوپاتی دیابتی
تیپ یك و دو بیماری دیابت ممكن است باعث از بین رفتن نسبی دید حاشیه‌ای و كناری شود و در نهایت به كوری بینجامند. آسیب به عروق خونی شبكیه است. افراد نباید منتظر شروع علائم باشند بلكه باید بلافاصله پس از تشخیص، درمان شروع ‌شود. علائم شامل دید مبهم، دیدن نقطه‌ها و سایه‌های غیرواقعی و درد چشم باشد. تمام افرادی كه به بیماری دیابت دچار هستند باید هر یكی دو سال یك‌بار مورد معاینه چشم قرار بگیرند. بهترین پیشگیری پایین‌ نگه‌داشتن قند خون است. اگر قند خون بالا برود، جدار عروق خونی آسیب می‌بینند و ممكن است متورم شوند سپس جدار آن‌ها را بشكند و مایع از داخل آن‌ها خارج شود. این روند آسیب عروق در نهایت به شبكیه آسیب می‌زند و باعث دید ناواضح، نقطه‌های نادیدنی و در نهایت كوری مطلق می‌شود.
[تصویر: 1x1rqjw81j9wusvr4v50.gif]
[تصویر: 09.jpg]

وقتی چشم، مرواریدی می‌شود - آب‌مروارید
وقتی انسان‌ها 80 ساله می‌شوند بیشتر از نصف آن‌ها به آب‌مروارید دچار شده‌اند كه در واقع به آن كدرشدن لنز گفته می‌شود. در این حالت انگار لایه‌ای مه جلوی چشم است و خواندن، رانندگی‌كردن و دید در شب مختل است. دیابت، سیگاركشیدن یا مدت طولانی در معرض آفتاب قرار داشتن باعث افزایش احتمال ابتلا می‌شود. جراحی و جایگزین‌كردن لنز چشم با یك لنز مصنوعی می‌تواند این حالت را برطرف كند. در این حالت ممكن است جدا از دید مه‌آلود، مشكل در دید رنگ‌ها و ‌تفكیك نكردن خطوط و در هم شدن نوشته‌ها، به‌خصوص در شب‌ها هم دچار علائم باشد.
[تصویر: 1x1rqjw81j9wusvr4v50.gif]
[تصویر: 10.jpg]

[سفره‌ای برای چشمان شما - غذاهای مناسب برای چشم‌هامادربزرگ‌ها همیشه می‌گفتند برای دید بهتر هویج بخور. نصیحت آن‌ها پایه علمی داشت و هویج واقعا برای چشم‌ها خوب است. اما جدا از هویج، اسفناج، پرتقال، گوشت، ماهی و غلات هم جزو مواد‌غذایی هستند كه برای چشم‌ها و سلامت آن‌ها مفیدند. اگر می‌خواهید رژیم غذایی سالمی برای چشم‌های‌تان داشته باشید از غذاهایی غنی از آنتی‌اكسیدان‌ها "مثل امگا3"، ویتامین‌های C و E، بتاكاروتن، روی و لوتئین استفاده كنید. با خوردن این مواد‌غذایی ممكن است دید شما دیرتر كاهش یابد و دیرتر هم به حالت تخریب ماكولا دچار شوید.[تصویر: 1x1rqjw81j9wusvr4v50.gif][تصویر: 11.jpg]

چشم‌ها هم تنبل می‌شوند - تنبلی چشمی
زمانی كه دید در یك چشم كم می‌شود، مغز به‌طور جبرانی بیشتر روی چشم دیگر متمركز می‌شود. این حالت كه به آن آمبلیوپی می‌گویند، ممكن است ناشی از نداشتن ‌تطابق درست محور چشم‌ها "همان استراپیسم یا لوچی" باشد یا اینكه یك چشم دید ضعیف‌تری داشته باشد. گذاشتن یك صفحه یا عینك سیاه مطلق مقابل چشم سالم می‌تواند باعث شود مغز به استفاده از چشمی كه مشكل دارد روی آورد. اگر این حالت درمان نشود در دوران بزرگسالی و بلوغ ممكن است یك چشم كاملا عملكردش را از دست بدهد. [تصویر: hrrs.gif]
و اما چند توصیه ...
[تصویر: 12.jpg]
- چشم‌تان را نمالید
مراقبت از چشم: جسم خارجی در چشم
خیلی از اعصاب چشم درست تا زیر قرنیه می‌آیند، برای همین هر جسم خارجی در چشم دردناك و ناراحت‌كننده‌ است. وقتی شیئی وارد چشم‌تان شد آن‌ را نمالید زیرا ممكن است با مالیدن چشم آسیب‌دیده، صدمات زیادی به آن بزنید. شستن سریع چشم‌ آسیب دیده با آب ولرم توصیه شده است. اگر جسم خارجی از چشم‌تان خارج نشد حتما به پزشك مراجعه كنید تا او جسم را از چشم‌تان خارج كند و قطره آنتی‌بیوتیك برای جلوگیری از عفونت در چشم‌تان بریزد.
- وقتی چشم‌های‌تان خیلی حساس است
مراقبت از چشم: آلرژیخیلی از مردم جهان از آلرژی رنج می‌برند، این حالت باعث خارش و آب‌ریزش چشم‌ها می‌شود. گردوغبار، گرده‌های گیاهان، موی حیوانات و برخی مواد شیمیایی اصلی‌ترین ایجاد‌كننده‌های حساسیت چشمی هستند. با پوشاندن پنجره‌ها و در‌های خانه و استفاده از پرده‌ها و رواندازهای مخصوص می‌توانید از میزان مواد آلرژن در محیط خانه یا محل كارتان كم كنید. در ضمن تمیز‌كردن مرتب خانه هم می‌تواند به كاهش آلرژی كمك كند. در حال حاضر برخی فیلترهای مخصوص جذب آلرژن‌ها در كولرها و ایركاندیشن‌ها هم در بازار موجود است. قطره‌های ضدحساسیت چشمی، اشك مصنوعی و داروهای ضد‌هیستامین هم می‌توانند علامت‌های این حالت را كم كنند.چشم صورتی یا قرمز "یا همان كنژكتیویت" التهاب چشم ناشی از یك ویروس یا باكتری یا عامل آلرژی‌زاست. اكثر موارد این بیماری ناشی از ویروس‌هاست و نیازی به درمان آنتی‌بیوتیكی آن‌ها نیست. اما عفونت‌های باكتریایی حتما باید با آنتی‌بیوتیك‌ درمان شوند. مرتبا دست‌های‌تان را بشویید تا چشم دیگرتان یا احیانا چشم‌ افرادی كه با شما در ارتباط هستند "مثلا فرزندتان" به این حالت دچار نشود.
- وقتی گریه‌تان نمی‌آید
مراقبت از چشم: اشك مصنوعی و چشم‌های خشكوظیفه اشك، شستن و مرطوب‌نگه‌داشتن دائمی چشم است. اگر جریان اشك كافی نباشد "مثلا در هوای خشك یا به‌دلیل پیرشدن" چشم‌ها ممكن است دردناك باشند و احساس خارش در آن‌ها وجود داشته باشد. در این موارد قطره‌های اشك مصنوعی می‌تواند كمك‌كننده باشد اما در برخی موارد نیاز به داروهای دیگر و حتی جراحی برای بازكردن مجاری اشكی هم هست.
- وقتی نباید چشم‌تان را آرایش كنید
مراقبت از چشم: گل‌مژهگل مژه یك تورم قرمزرنگ در ناحیه پلك یا مژه‌هاست كه شبیه كورك یا كهیر روی پلك‌ها و مژه‌ها به‌نظر می‌رسد. این بیماری هم در واقع یك نوع عفونت پلك است. استفاده از كمپرس گرم یا پارچه‌های مرطوب گرم 3 تا 6 بار در روز می‌تواند روند بهبود را تسریع دهد. اگر دچار گل‌مژه شدید، در طول دوره درمان از لنزهای تماسی یا آرایشی چشم استفاده نكنید.
برگرفته از : Bartarinha.ir
persian-star
همچین یک خورده به هم ریخت این تو فروم ویبولتین درست بود هــــــــــا agreement2
Free chees is found on the mousetrap
To catch anything you want you must pay it's worth
 تشکر شده توسط : paeeze , AVID2000 , # پریسا # , احمدرضا , goli61 , nahid , fireboud , MFhealth , ostad2000 , نازلی , farzadm , مولتی ام اس , najva , شهرزاد , nazanin200312 , ساغر , baran1390 , tinookhe
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  سلامت کبد # پریسا # 9 12,141 2017/07/15, 12:09 PM
آخرین ارسال: شهرزاد
  بهداشت و سلامت موها - رفع مشکلات موها mojtaba2iran 36 29,230 2016/02/17, 11:39 PM
آخرین ارسال: nahid
  ماساژ ۶ نقطه پا به سلامت شما کمک می کند نازلی 1 1,973 2015/09/06, 10:04 PM
آخرین ارسال: Sajjad
  راه حل هایی برای مقابله با مشکلات گوارشی نازلی 0 2,216 2015/05/27, 08:24 PM
آخرین ارسال: نازلی
  سلامت و زیبائی پوست **** 87 67,734 2014/04/25, 03:25 PM
آخرین ارسال: سالومه
  تأثیر ماه تولد روی سلامت و طول عمر نازلی 30 18,517 2014/04/08, 10:11 AM
آخرین ارسال: MoNa rajabi
  مشکلات دهان : آفت ،خشکی و بوی بد دهان shadii 26 23,456 2014/02/12, 10:57 PM
آخرین ارسال: hadisss
  بهداشت و سلامت دندان ها Morteza 56 30,337 2014/01/22, 07:35 PM
آخرین ارسال: paeazan
  سلامت قلب و عروق kaj 7 7,687 2013/10/19, 12:32 AM
آخرین ارسال: شيدا رها
  حفظ سلامت ناخن‌ها - تشخیص بیماری ازروی ناخن ها مـه ســـا 24 19,684 2013/07/31, 12:32 AM
آخرین ارسال: رامناکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان