امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
توصیه هایی برای پاهای خسته و بی قرار
ناآرامی پا

ـ چه وقت به پزشک مراجعه کنیم:
۱. اغلب دچار ناراحتی پا می‌شوید که مانع خواب می‌گردد.
۲. گزگز، کرختی یا پرش ناگهانی پا و اغلب احساس خزش در زیر پوست وجود دارد.
ـ ناآرامی پا نشانهٔ چیست:
کمی بعد از اینکه سر را روی بالش گذاشته‌اید، مغز می‌خواهد وارد دنیای خواب شود، اما پاهایتان مصرانه پتو را کنار می‌زنند و می‌خواهند بر کف اتاق راه بروند. این تنها راه خلاص‌شدن از دست احساس خزش در آنهااست.
شب شاهد بسیار کسانی است که برای نجات از سوزش و قلقلک ناشی از نشانگان ناآرامی پا در اتاق قدم می‌زنند. حدود ۱۰ درصد افراد دچار این ناراحتی هستند که تا یک ربع بعد از رفتن به رختخواب شروع می‌شود. گاهی دست‌ها و پاها با هم احساس خزش زیر پوست می‌کنند. مردان و زنان به یک نسبت دچار می‌شوند، ولی در زنان آبستن بیشتر دیده می‌شود که بعد از زایمان برطرف می‌گردد.
علت دقیق ناآرامی پا معلوم نیست. احتمالاً ناهنجارئی در اعمال شیمیائی مغز وجود دارد که بر تکانه‌های عصبی ارسالی به پا تأثیر می‌گذارد. این گرفتاری‌ در میان اعضای یک خانواده بیشتر دیده می‌شود. شاید کافئین یکی از عوامل ایجاد آن باشد. برخی دانشمندان معتقدند که کافئین در برخی افراد تعادل شیمیائی مغز را بر هم زده و باعث تحریک علائم ارسالی به ماهیچه‌های پا می‌شود.
ناآرامی پا می‌تواند ناشی از سرمای زیاد، کم‌خونی، کمبود آهن، نیکوتین، تنش روانی، خستگی و اضطراب هم باشد. اگر با علائم دیگر، مثل گزگز، کرختی، یا چنگ شدن ماهیچه، همراه باشد، ممکن است علامت بیماری قند، التهاب شبه روماتیسمی مفاصل، یا بیماری تیروئید باشد.
در اکثر موارد، ناآرامی پا بیشتر یک حالت آزارنده است تا نشانهٔ عدم سلامت. این حالت گاهی روی می‌دهد و خودبه‌خود ناپدید می‌شود.
ـ درمان ناآرامی پا:
غیر از راه‌رفتن شبانه، کارهای دیگری می‌توان برای رفع ناآرامی پا انجام داد. پا را با آب گرم بشوئید. گرم کردن پا و ساق جریان خون را در آنها بالا برده و کمکی برای از بین بردن اسید لاکتیک است که ناراحتی را بیشتر می‌کند. گذاشتن کیسهٔ آب گرم در رختخواب مفید است، اما مبتلایان به بیماری قند نباید این کار را بکنند، چون ممکن است بدون این که احساس سوختگی کنند دچار آسیب عصبی شوند.
ساق را بمالید. مالش‌دادن ساق‌پا از قوزک تا زانو هم جریان خون آن را بیشتر می‌کند. پماد گرم‌کننده بمالید. مالیدن پمادهای حاوی منتول و ماساژ دادن ساق ممکن است فعالیت غیرعادی عصب‌ها را از بین ببرد یا لااقل اجساس گرمای این پمادها احساس خزش زیر پوست را می‌پوشاند. پمادهای گرم‌کننده را همراه با کیسهٔ آب گرم به‌کار نبرید، چون باعث سوختگی می‌شود.
دارو بخورید. خوردن شبانهٔ دو قرص حاوی کینین و ویتامین E ناآرامی پا و نیز چنگ شدن آن را برطرف می‌کند. برای خوردن این دارو از پزشک اجازه بگیرید. آسپیرین بخورید. خوردن دو قرص آسپیرین به هنگام خواب ممکن است به رفع ناآرامی پا کمک کند.
کمی دیرتر بخوابید. کسانی که کمی بیشتر بیدار می‌مانند و دیرتر می‌خوابند کمتر دچار ناآرامی پا می‌شوند. اما مراقب باشید که دچار خستگی بیش از حد نشوید، چون در این صورت تمام شب پاهایتان می‌پرد. قهوه نخورید. کافئین یک محرک قوی است و نخوردن آن خواب را راحت‌تر می‌کند. شاید نخوردن مواد کافئین‌دار در شب بهترین کار برای درمان ناآرامی پا باشد.
سیگار نکشید. نیکوتین و الکل موادی هستند که خواب عمیق و آرام را از فرد می‌گیرند. رژیم غذائی را تغییر دهید. کمبود مواد مغذی مثل روی و فولات هم در ناآرامی پا مؤثرند، گرچه ارتباط دقیق آنها نامعلوم است. اگر در خانوادهٔ شما ناآرامی پا شایع است، گوشت لخم، مرغ و ماهی را در برنامهٔ غذائی بگنجانید. و در صورت لزوم، قرص‌های مولتی ویتامین همراه با کانی‌ها بخورید.
ورزش کنید. نیم ساعت پیاده‌روی روزانه تنش روانی و آرامش دستگاه عصبی را از سر تا پا به‌دنبال دارد. دارو بخورید. اگر این کارها به رفع ناآرامی پا کمک نکرد، نزد پزشک بروید تا او با تجویز دارو آن را درمان کند. داروهای مصرفی دارای عوارض جانبی هستند و حتماً باید تحت‌نظر پرشک باشید.
 تشکر شده توسط : helli , mahdiye1989 , hadisss , مهوش , موناامیدوار , 0MID
تازگیا پای راستم دچار یه مشکل عجیبی شده نمیدونم همون پای بیقرار هست یا نه آخه نه گزگز می کنه نه تیر می کشه فقط یه جوریه هی حس می کنم نمیشه تکونش داد موقع دراز کشیدن که پاهام رو میذارم رو هم ، حس می کنم وزنش زیادیه و اون یکی پا رو اذیت می کنه! بعضی روزا خوب میشه ولی بعد یه مدت برمیگرده. تازه حس میکنم یه بار سنگینی روی دوشم هست و یه حس ناخوشایندی هم روی شونه و گردن و حتی دستها حس می کنم. کسی تا حالا همچین مشکلی داشته؟

پ ن: یکی از بدبختیای ماها اینه که خیلی از حسهای ناخوشایندی که تجربه می کنیم اصلا قابل توصیف نیستن!angry3sad2
 تشکر شده توسط : mahdiye1989 , مهوش , Exhautless , موناامیدوار
من جدیدا فکر کنم به دلیل بد راه رفتن که یکی از مشکلات ام اس هست پاهام داره دچار واریس میشه و این خیلی برام نگران کنندس سنم 27 هست و وزنمم کمه اما یواش یواش داره واریسه بیشتر میشه
گاهی سکوت برای بقا لازمه ؛نشکونش
 تشکر شده توسط : helli , موناامیدوار , 0MID , mahdiye1989
دقیقا همینطوره!confused2نمیتونم شکل خستگی همیشگی و همین پاهای بی قرار رو خوب بیان کنمsadهیچکس نمیفهمهrolleyes
 تشکر شده توسط : helli , موناامیدوار , arezooo82 , 0MID , mahdiye1989
پای منم گزگز میکنه موقع خواب...دیوونم میکنه ینی یوضعی
ولی اینحال عجیبی که چندساعت بعد تزریق دارم بیشتر نگرانم میکنه...یوقتا 5 صبح چشمامو باز میکنم ولی توان تکون خوردنم ندارم...confused2
نیم ساعت انرژیمو جمع میکنم تا بتونم بشینم...خوابم که میبره چندساعت بعد که بیدار میشم انگار نه انگارSad
چون میگذرد غمی نیست
 تشکر شده توسط : helli , arezooo82 , محسن گرامي , 0MID , mahdiye1989
منم پاهام ميسوزه و انگاري توش آتيشه sad2sad2
گر ببري به سروري بر سر زلف جان من
زنده شوم به يك نفس از دم جان فضاي تو
 تشکر شده توسط : 0MID , mahdiye1989
(2014/09/07, 02:43 PM)negarrrr نوشته است: من جدیدا فکر کنم به دلیل بد راه رفتن که یکی از مشکلات ام اس هست پاهام داره دچار واریس میشه و این خیلی برام نگران کنندس سنم 27 هست و وزنمم کمه اما یواش یواش داره واریسه بیشتر میشه

یعنی مویرگاش متورم شده و دیده میشه؟
آخه منم با پاهام مشکل دارم ولی اینجوری نیس. انگار خونرسانی پاهام خوب انجام نمیشه. پاهام سرد و کبوده.
میگم کبود یعنی قشنگ بنفش میشه ها‌!!! جوری که آدم فکر میکنه قانقاریا شده.laughing3
ارزش ماورایی هرکس، به اندازه حرفهاییست که برای نگفتن دارد...
 تشکر شده توسط : 0MID , mahdiye1989
احساس واريسو اينا ندارم ولي هم مشكل تعادل دارم يعني مث مستا راه ميرم هم مشكل خستگي يعني بيش از صد متر اصن نمي تونم برم البته پاهام سرد هم نيس همش داغه و همين گرما مشكلشو مضاعف كرده
اجازه ... اشك سه حرف ندارد.
اشك خيلي حرف دارد!sad2
راستي
دروغ گفتن را هم خوب ياد گرفتم. حال من خوب است خوبِ خوب!!!
 تشکر شده توسط : مینا ح , 0MID , mahdiye1989
[بنفش که نشده قرمز کم رنگه که دکترم رفتم بهم گفت جوراب واریس بپوش
گاهی سکوت برای بقا لازمه ؛نشکونش
 تشکر شده توسط : مینا ح , 0MID , mahdiye1989
(2014/09/07, 02:43 PM)negarrrr نوشته است: من جدیدا فکر کنم به دلیل بد راه رفتن که یکی از مشکلات ام اس هست پاهام داره دچار واریس میشه و این خیلی برام نگران کنندس سنم 27 هست و وزنمم کمه اما یواش یواش داره واریسه بیشتر میشه

بهتراست بدانیم:
واريس بيماري است كه در طي آن ديواره وريدها دچار تورم و برآمدگي پياز مانند مي‌شوند. اين مشكل به طور عمده در ديواره وريدهاي قسمت تحتاني ساق پا ديده مي‌شود. هر وريد يا سياه‌رگ داراي دريچه‌هاي كنترل كننده جريان خون است. واريس هنگامي ‌رخ مي‌دهد كه اين دريچه‌ها دچار نارسايي شده باشند و به فعاليت طبيعي خود ادامه ندهند.
دوستان عزیز با اجازه.....من نزدیک به 10ساله که عدم تعادل دارم.....
همچنین خستگیه طی کردن مسافتهای هرچند کوتاه هم باعث میشه که تعادلم رو نتونم بدرستی حفظ کنم ولی بنظر من نشانه واریس نیست.......
صبر کن سهراب! آری… تو راست می گویی آسمان مال من است پنجره،فکر،هوا،عشق،زمین،مالِ من است!
اما سهراب تو قضاوت کن، بر دل سنگ زمین جای من است؟! من نمی دانم که چرا این مردم، دانه های دلشان پیدا نیست…
صبر کن سهراب! قایقت جا دارد؟ من هم از همهمه ی داغ زمین بیزارم
 تشکر شده توسط : mahdiye1989

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  آشنایی با قرص متورال 50 برای فشار خون و درد قفسه سینه sepidar 0 3,364 2021/01/02, 02:51 PM
آخرین ارسال: sepidar
Music گرما درمانی و سرما درمانی برای تسکین درد نازلی 0 2,751 2015/09/06, 04:25 PM
آخرین ارسال: نازلی
  بهترین زمان‌ها برای خوردن ، خوابیدن و فعالیت mohabat 4 5,222 2015/06/17, 09:41 PM
آخرین ارسال: nahid
  كدام يك از غذاها برای سلول هاي خاكستري مغز مفيدند؟ نازلی 1 2,904 2015/05/27, 08:24 PM
آخرین ارسال: سمیرا67
  راه حل هایی برای مقابله با مشکلات گوارشی نازلی 0 2,248 2015/05/27, 08:24 PM
  5 دلیل برای اینکه صندل نپوشید نازلی 0 2,641 2015/05/22, 07:18 PM
  اگر خسته اید بخوانید... نازلی 0 2,402 2014/02/07, 12:52 AM
  توصیه هایی برای تناسب اندام افرادی که از ویلچر استفاده می کنند نازلی 0 2,897 2013/09/14, 08:49 PM
  ناتوانی در تشخیص طعنه، علامتی برای تشخیص زودهنگام دمانس nahid 0 2,586 2013/08/15, 08:12 PM
آخرین ارسال: nahid
  روغن هایی برای تسکین درد شيدا رها 0 3,061 2013/07/28, 09:41 PM
آخرین ارسال: شيدا رها

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست