امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بهترین زمان‌ها برای خوردن ، خوابیدن و فعالیت
#1وقتي در طول 24 ساعت شبانه روز مشغول فعاليت وخواب هستيم در بدن ماچه اتفاقاتي ميافتد؟...............

ساعت شش:با ترشح هيدرو كورتيزون، اعضاي بدن بيدار مي شوند. بدين طريق بدن بطور آهسته خودش را براي بيدار شدن آماده ميكند.متابوليسم به فعاليت در ميايد وبراي فعاليت روزانه ما پروتئين وانرژي ذخيره شده به جريان در مي آيد.

ساعت هفت : هنوز بدن ضعيف است ، پس وقت ورزش نيست چون در اين ساعت با ورزش فقط به قلب فشار وارد مي شود . بجاي ورزش صبحانه بخوريد چون دستگاه گوارش در اين زمان بخوبي كار ميكند.

ساعت هشت:مقدار زيادي هورمون در اين ساعت ترشح ميشود . سيگار كشيدن در اين ساعت بيشتر از هر ساعت ديگري باعث تنگ شدن عروق مي شود.

ساعت نه:بدن سفت وسخت بيدار است وزماني است كه نيروي زيادي را در اختيار دارد. در صورت نياز به تزريق هر آمپولي اين ساعت بهترين موقع است. چون هر گونه عوارض ناشي از تزريق آمپول در اين زمان به حداقل مي رسد وبدن در مقابل اشعه ايكس مقاوم است.

ساعت ده: ساعتي كه ارگانيسم به خودش ميآيدو اعلام آمادگي ميكند . بدن انرژي زيادي را در اختيار دارد وحرارت بدن بالاست .نكته مهم اين كه بين ساعتهاي 10 تا 12 احتمال سكته هاي قلبي بيشتر از هر زمان ديگر است.

ساعت یازده:بدن در بهترين حالت و زمان خود قرار دارد. ضربان قلب و ميزان گردش خون به اندازه ي مناسب است كه ممكن است در معاينات قلبي ( اكتروكارديو گرافي)اشتباهاتي رخ بدهد واگر مشكلي در قلب وجود داشته باشد در اين لحظه ديده نشود. بدن كاملاً آماده است تا مسائل رياضي وسخت ترين فرمول ها را حل كند.

ساعت دوازده:دقت افراد كم و انسان دچار خواب آلودگي مي شود. اسيد معده زياد ترشح ميشود وخون رساني به مغز كاهش پيدا ميكند. براي خون رساني به ديگر اعضاي بدن از معده استفاده بيشتري ميشود. افرادي كه عادت به خواب نيمروزي دارند حدوداًتا سي درصد خطر سكته قلبي در آنها كمتر از ديگران است.

ساعت سیزده:بدن از تب وتاب مي افتد. بهره وري در اواسط روز 20 درصد كاهش پيدا ميكند. همه اعضاي بدن در پايين ترين سطح فعاليت ميباشند. در اين ساعت فقط كيسه صفرا است كه خوب فعاليت ميكندومشغول هضم غذاي نيمروزي است.

ساعت چهارده: احساس خستگي بروز ميكند چون فشار وترشح هورمون ها كم ميشود . براي افرادي كه از دندانپزشكي تر س دارند اين ساعت بهترين زمان است چون افراد در اين ساعت كمتر احساس درد ميكنند.اين وضعيت تا سي دقيقه ادامه خواهد داشت.

ساعت پانزده:در اين زمان انرژي دوباره به بدن بر ميگرددو حافظه خوب كار ميكند ومرحله دوم از بهره وري آغاز مي شود.ولي كمتر از آن چيزي كه بدن صبح داشت.

ساعت شانزده: براي ورزش كردن بهترين ساعت است فشار وگردش خون بدن در بهترين حالت است.

ساعت هفده:فعاليت ارگانها به بالاترين حد خود مي رسد.نيرو افزايش پيدا ميكند. اكسيژن زيادي استفاده ميشود. كليه ومثانه خوب كار ميكند. زماني است كه ناخنها وموها خوب رشد ميكند.اسيد معده افزايش پيدا ميكند به همين دليل در اين ساعت احتمال خونريزي هم بيشتر است.

ساعت هیجده: الآن زمان مناسبي براي خوردن شام است. پانكراس در اين ساعت فعاليت خوبي دارد.

ساعت نوزده:ميزان فشار خون وضربان نبض كاهش پيدا ميكند.بهمين دليل كساني كه از دارو هاي كاهش دهنده فشار خون استفاده ميكنن بايد دقت بيشتري داشته باشند . چون دارو هاي فشار خون در اين زمان بايد با احتياط بيشتري مصرف شود. تاثير دارو هاي ضد افسردگي در اين ساعت خيلي زياد است.

ساعت بیست:ميزان چربي كبد كاهش ميابد وخون كثيف از هر زمان بيشتر به قلب مي رسد. كساني كه آلرژي يا آسم دارند در اين سعت بايد از دارو هايشان استفاده كنند.آنتي بيوتيكها از اين قاعده مستثني نيستند چون در اين ساعت بيشترين تاثير را دارند.

ساعت بیست و یک:عملكرد ترشح غدد در اين ساعت به پايان مي رسد. هر چيزي از اين به بعد وارد معده ميشود وعمليات هضم وجذب غذا به كندي انجام ميشود كه اي ن مساله ميتواند خيلي خطر ناك باشد چون باقيمانده غذا به مخاط روده حمله كرده ومخاط روده را دچار اسيب ميكند.

ساعت بیست و دو:سيستم دفاعي بدن به حالت آماده باش در ميآيد. كساني كه سيگار ميكشند بايد بدانندكه از اين ساعت به بعد بدن سمومي مثل نيكوتين را خيلي سخت دفع ميكند.

ساعت بیست و سه: بدن ارگانيسم ترشح هورمونها را كه در طول روز فعال بوده است متوقف ميكند آرامش بسراغ بدن مي آيد و جسم احساس راحتي ميكند.

ساعت بیست و چهار: زمان خواب سلولهاي پوست بي وقفه فعاليت ميكنند. حتي بيشتر از آن چيزي كه صبح انجام ميدادند.نخستين تصوير خواب ورويا در همان ساعات اوليه پديد مي آيد.

ساعت یک:بازدهي در پايين ترين حد قرار دارد .در اين ساعت حتي كساني كه شب كار هستند وعادت به شب كاري دارند، خوابشان ميگيرد. دقت كم ميشود چون بدن واعضاي بدن خودرا براي خوابيدن آماده ميكنند.

ساعت دو:كساني كه رانندگي ميكنندبايد دقت بيشتري داشته باشندچون قدرت ديد كم ميشود وسرعت عمل وعكس العمل كم ميشود بهمين دليل بيشتر تصادفات در اين ساعت اتفاق ميافتد.

ساعت سه:هم بدن هم روح در تاريك ترين حالت قرار دارند. تر شح هورمون ملاتونين كم ونامنظم ميشودو كساني كه تعادل روحي ندارند اين ساعت خطر ناك تر عمل ميكنند.وبيشتر خودكشي ها در اين ساعت است.

ساعت چهار:با زياد شدن ترشح هورمون ها. بدن انرژي ميگيرد واحتمال سكته هاي قلبي بين ساعت چهار تا شش افزايش ميابدفشار خون به بالاترين حد ميرسد ورگها تنگتر ميشود.در اين ساعت ميزان زايمانها بيشتر است.

ساعت پنج: زياد شدن هورمونها در بدن حدوداً شش برابر روز . فرد را براي فعاليت آماده ميكند .بدن به حركت در ميآيد و دوباره روز جديدي آغاز ميشود.تاثیر ساعات مختلف خواب شب در سلامتی بدن

داشتن عادات غذایی صحیح و توجه به زمان خوابیدن و استراحت برای حفظ سلامت بدن مهم است تا بتواند مواد مغذی را جذب و مواد زائد را دفع کند.

برای سالم زیستن، باید خواب راحت و آرامی داشته باشیم. به موارد زیر دقت کنید تا اهمیت خوابیدن برای شما روشن گردد:

ساعت 9 تا 11 شب: زمانی است برای از بین بردن مواد سمی و غیر ضروری که این عملیات توسط آنتی اکسیدان ها انجام می شود. در این ساعت بهتر است بدن در حال آرامش باشد. در غیر این صورت اثر منفی بر روی سلامتی خود گذاشته اید.

ساعت 11 تا 1 شب: عملیات از بین بردن مواد سمی در کبد ادامه دارد و شما باید در خواب عمیق باشید.

ساعت 1 تا 3 نیمه شب: عملیات سم زدایی در کیسه صفرا ، در طی یک خواب عمیق به طور مناسب انجام می شود.

ساعت 3 تا 5 صبح: عملیات از بین بردن مواد سمی در ریه اتفاق می افتد. بعضی مواقع دیده شده که افراد در این زمان، سرفه شدید یا عطسه می کنند.

ساعت 5 تا 7 صبح: این عملیات در روده بزرگ صورت می گیرد، لذا می توانید آن را دفع کنید.

ساعت 7 تا 9 صبح: جذب مواد مغذی صورت می گیرد، پس بهتر است صبحانه بخورید. افرادی که بیمار می باشند، بهتر است صبحانه را در ساعت 6 و 30 دقیقه میل کنند.

کسانی که می خواهند تناسب اندام داشته باشند، بهترین ساعت صرف صبحانه برای آنها، ساعت 7 و 30 دقیقه می باشد و کسانی که اصلا صبحانه نمی خورند، بهتر است عادت خود را تغییر دهند و در ساعت 9 تا 10 صبح صبحانه بخورند.

دیر خوابیدن و دیر بلند شدن از خواب، باعث می شود مواد سمی از بدن دفع نشوند.
از نصفه های شب تا ساعت 4 صبح، مغز استخوان عملیات خون سازی را انجام می دهد.

در ایام تعطیل، بسیاری افراد تا دیر وقت بیدار می مانند و بعد از اتمام تعطیلات، با خستگی به سر کار می روند، چون اعمال بدنشان دچار سردرگمی شده است و نمی داند چه باید انجام دهد.

پس همیشه، زود بخوابید و خواب آرامی داشته باشید
السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)
 تشکر شده توسط : Ghost , هانیه , # پریسا # , شهرزاد , شيدا رها
#2
در حالی که هرگز بهترین زمان برای سیگار کشیدن یا خوردن غذاهای بی کیفیت و چرب وجود ندارد اما از نظر علمی و پزشکی رفتارهای سالم را باید در بهترین زمان خودش انجام داد...
در زیر به برخی از این رفتارها و چگونگی و چرایی آن‌ها اشاره می‌شود.

بهترین زمان برای خوردن


بستگی دارد. اگر لاغر باشید بدن می‌تواند انرژی خود را تأمین کند و زمان غذا خوردن از اهمیت کمتری برخوردار است اما سه وعده غذایی پایه باید حفظ شود. اگر اضافه وزن دارید یا پیش دیابت هستید وعده‌های غذایی باید در عین زیاد بودن، کم حجم و بدون کربوهیدرات تصفیه شده باشد.


بهترین زمان برای سفر

اگر از قطارهای سریع استفاده می‌کنید اواخر صبح بهتر است. اما برای قطارهای سبک و کند، عصر هنگام بهتر است. با این حال بهترین زمان را باید برای «رفتن» در نظر گرفت نه بازگشت تا بدن خود را هماهنگ کند.


بهترین زمان برای خوردن کربوهیدرات

اگر دچار اضافه وزن هستید و از مشکلات کلسترول، تری گلیسیرید و قند خون رنج می‌برید بهترین زمان برای مصرف کربوهیدرات‌های ساده «هرگز» است. مگر مقداری اندک پس از ورزش.

اگر لاغر هستید یا بسیار فعال، بهترین زمان، پس از ورزش و همچنین پیش از خواب، است چرا که کربوهیدرات‌ها کیفیت مناسب‌تری را برای خواب فراهم می‌کنند. این مواد مغذی تأثیرات بر شیمی مغز را آرام می‌کنند. به همین دلیل است که در زمان استرس دوست داریم کربوهیدرات بخوریم.


بهترین زمان برای مصرف مکمل‌ها

اغلب، بهتر است مکمل‌ها همراه با غذا خورده شوند چرا که هضم غذا موجب جذب بهتر مکمل‌ها می‌شود. تنها استثنا ماده غذایی محرک مانند کافئین یا کارنیتین است که باید با معده خالی خورده شوند.


بهترین زمان برای کارهای فکری

ایده‌آل است کارهای فکری در صبح انجام شود. با آغاز روز باید تمرکز کرد ولی همان طور که روز می‌گذرد باید بر آرامش بدن و ذهن خود بیفزاییم تا برای خواب آماده شویم.


بهترین زمان مصرف میوه

کارشناسان تغذیه بر این باورند که میوه‌ها باید زمانی خورده شوند که معده خالی است. زیرا هضم میوه در معده به زمان كمی لازم دارد در حالی كه غذا به زمان طولانی‌تری نیاز دارد و اگر همزمان با غذا و یا بلافاصله قبل و یا بعد از غذا خورده شود معده تكلیفش را نخواهد فهمید و همین باعث سوء كاركرد معده و در نتیجه باعث درد معده و نفخ و كلاً باعث سوء هاضمه می‌شود. اگر عادت كنیم صبح‌ها به جای لبنیات از میوه‌ها استفاده كنیم بهترین زمان برای سود بردن از ویتامین موجود در میوه‌ها می‌باشد. البته در مورد افرادی که کمخونی فقر آهن دارند خوردن کمی مرکبات مانند آب پرتقال یا لیموترش نه تنها مشکلی ایجاد نخواهد کرد بلکه به جذب بهتر آهن کمک می کند.

میوه ها که کم کالری و سرشار از مواد مغذی است حاوی ترکیبات آنتی اکسیدان و ریزمغذی هاست که در صورت مصرف بین ساعت 4 تا 11 صبح (زمان مصرف صبحانه) در بدن بهتر جذب می‌شود.

ماست را در قدیم همراه غذا نمی‌خورند، بلکه به صورت میان وعده مصرف می‌شده است

سم زدایی طبیعی: میوه‌ها سرشار از عوامل طبیعی سم زدا مانند فلاوونوئید، کاروتنوئید و پلی فنول است. این ترکیب‌ها برای از بین بردن یا خنثی کردن سموم به بدن کمک می‌کند. قند موجود در میوه به سلامت کبد کمک می‌کند تا این عضو دفع طبیعی سموم را بهتر انجام دهد. مصرف میوه از بدن در برابر بیماری‌ها محافظت می‌کند؛ گلوکز، منبع اصلی انرژی مغز است. موز میوه‌ای با گلایسمی متوسط به بالاست و میزان قند خون را بالا می‌برد. این امر باعث تمرکز و فعالیت بهتر مغز می‌شود. علاوه بر آن از بروز بیماری‌های حاد مانند آلزایمر و پارکینسون پیشگیری می‌کند و در موارد نادری نیز در صورت مصرف منظم باعث درمان این بیماری‌ها می‌شود.

به طور معمول، میوه ها سرشار از ویتامین و آنتی اکسیدان است و نسبت به هر ماده غذایی که برای صبحانه مصرف می‌شود، حاوی ویتامین c بیشتری است. علاوه بر ویتامین c دارای فلاوونوئید و آنتوسیانین است. بعضی میوه‌ها مانند سیب، پرتقال و موز دارای ترکیب منحصر به فردی است که با از بین بردن عوامل بیماری زا، زمینه رشد باکتری‌های مفید را فراهم می‌کند. تمامی این میوه ها سیستم دفاعی بدن را تقویت می‌کند، از سلول‌ها در مقابل آسیب رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند و مانع از پیشرفت بیماری‌های حاد می‌شود.

در صورت مصرف میوه بین 4 تا 11 صبح، تأثیر مصرف میوه ها بیشتر می‌شود. کاهش وزن ایجاد می‌کند؛ به طور کلی میوه ها کم کالری و غنی از فیبرهای غذایی است. در نتیجه احساس سیری طولانی‌تری در فرد به وجود می‌آورد. این امر مانع از تمایل فرد به مصرف انواع شیرینی می‌شود. مصرف میوه باعث تعادل هورمون‌ها در بدن می‌شود تا بدن بتواند با چربی‌های مربوط به یائسگی و افزایش وزن بر اثر تعادل نداشتن هورمون‌های تیروئید مقابله کند.


بهترین زمان مصرف ماست

خوردن ماست همراه با غذا توصیه نمی‌شود، چرا که خلطی که با خوردن ماست همراه غذاهای پختنی مخصوصاً غذاهای گوشتی تولید می‌شود، خلط سالمی نمی‌باشد. ماست را در قدیم همراه غذا نمی‌خورند، بلکه به صورت میان وعده مصرف می‌شده است. متأسفانه امروزه در اکثر سفره های ما ایرانیان، ماست همراه غذا مصرف می‌شود در صورتی که این رویه اشتباه است.

باید بدانیم که بهترین نحوه مصرف و خوردن ماست در قدیم این گونه بوده است که داخل ماست دانه‌هایی مانند گردو، کشمش، بادام زمینی، پسته و فندق می‌ریختند و به صورت عصرانه یا چاشت به عنوان میان وعده میل می‌کردند. با این کار اولاً اثر بدی که ماست خورده شده با غذا، در تولید خلط سالم دارد از بین می‌رود (چرا که با یک فاصله از غذا مصرف می‌گردد)، ثانیاً سردی ماست نیز گرفته می‌شود، برای بچه ها و سالمندان خوردن ماست با مصلحات توصیه می‌گردد.تذکر

* خوردن ماست با سرکه (ترشیجات) یا آب‌لیمو در دراز مدت باعث لک‌های پوستی می‌شود.

* خوردن ماست با ماهی آن هم در یک شب زمستانی با توجه به این که هر دوی این مواد غذایی سرد هستند و طبیعت زمستان و شب نیز هر دو سرد می‌باشند، افراد را مخصوصاً سالمندان که طبیعت سنی آنان نیز سرد است در هنگام خواب (که آن هم دارای طبیعت سرد است)، مستعد یک سکته مغزی می‌کند و برگ دیگری به نام مرگ از ناآگاهی‌های ما در دفتر روزگار ورق می‌خورد.


بهترین زمان برای خواب

زود به رختخواب رفتن و زود بیدار شدن ایده‌ی بسیار خوبی است. بر اساس طب شرقی، کانال‌های مهم انرژی برای احیای بدن در ساعت 11 شب فعال می‌شوند. در مطالعات علمی غربی نیز آمده است هورمون‌هایی که به شما کمک می‌کند به طور مناسب‌تری بافت را ترمیم و چربی و قند را بسوزانید، در صورت خواب کافی ترشح می‌شوند.

پس سعی کنید در ساعت 11 شب به خواب بروید.

سیمرغ
من صبورتر از هر لحظه ای چشم به راه روزهای آینده ی نیامده ام!
 تشکر شده توسط : shahrzad.s , parisa2011 , Ghost , omid_nejad
#3
بهترین زمان برای خواب


تعادل در میزان خواب و بیداری برای حفظ تندرستی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

icon_question

چه وقت بخوابیم؟


یک متخصص گیاهان دارویی توصیه کرد برای حفظ تندرستی باید تا حد امکان از خوابیدن در حال گرسنگی، خوابیدن در روز، خوابیدن به پشت، خوابیدن دائم بر روی صورت، خوابیدن زیر نور خورشید و ماه و خوابیدن در زمانهای نامناسب پرهیز کرد.
هادی گلزاری مکمل در گفت وگو با ایسنا، افزود: تعادل در میزان خواب و بیداری برای حفظ تندرستی از اهمیت بسیاری برخوردار است.
وی اظهار کرد: زمانی که غذا از معده عبور کرده باشد یعنی حدود سه و نیم ساعت بعد از صرف غذا، بهترین زمان خواب به شمار می‌آید.
وی در ادامه به ارائه دستوراتی پیش از خواب پرداخت و اظهار کرد: پیش از خواب حتی‌الامکان از کار، اعمال مهیج و درگیریهای ذهنی خودداری کنید چرا که باعث اختلال در خواب می‌شود. برای استراحت کامل مغز در خواب باید خون را به سمت پاها سوق داد و برای اینکار یا پاها را گرمتر از سر نگه داریم یا هنگام خواب سر10 تا 15 سانتیمتر بالاتر از پاها باشد در این هنگام خون به سمت پاها حرکت کرده و باعث آرامش می‌شود.
این متخصص گیاهان دارویی ادامه داد: لباس در هنگام خواب باید گشاد باشد تا مانع حرکت خون در رگها نشود، در هنگام خواب حتما باید پوششی روی خود بکشیم چرا که در هنگام خواب سطح بدن سرد می‌شود بنابراین با تغییر دمای اندک امکان بیماری وجود دارد. همچنین لحاف و روانداز نباید سنگین باشد که باعث تعریق شود.
وی در ادامه به توصیف خواب در روز پرداخت و گفت: خوابیدن در روز مضر است چرا که به علت روشنایی هوا خواب عمیق حاصل نمی‌شود و عوارضی مانند بدرنگ شدن پوست، سستی بدن، احساس کسالت، کاهش اشتها و بدبویی دهان ایجاد می‌شود.
گلزاری تاکید کرد: خواب نیمروز در فصل زمستان مضرتر است و باعث ایجاد بیماریهای مرطوب مانند «نزله» می‌شود.
وی درباره خواب دائم به روی صورت اظهار کرد: از خوابیدن دائم به روی صورت باید اجتناب کرد چرا که باعث کاهش جریان خون و چروکیدگی پوست می شود.
گلزاری همچنین عنوان کرد: خواب در زیر نورخورشید به علت تحریک صفرا و افزایش حرارت، می تواند باعث سردرد شود.
وی درباره علت اینکه چرا پس از خوردن برخی غذاها دچار نفخ معده، گاز روده‌ها و تورم شکم و روده‌ها می‌شویم، بیان کرد: دستگاه گوارش با ترکیب ناهمگون غذاها حساس است.
وی توصیه كرد: خوردن نمک در اول و آخر غذا، جویدن یک قاشق کنجد بو داده و یا یک قاشق چایخوری سیاه دانه و همچنین خوردن یک قاشق عسل همراه غذا بسیار مفید است.

گلزاری در ادامه به بیان دلایل احساس کسالت بعد از خواب پرداخت و گفت: فاصله داشتن خواب با شام حداقل سه ساعت و وضو گرفتن قبل از خواب نیز توصیه کلی است.
وی افزود: وضو گرفتن پیش از خواب در دیدن خوابهای معنوی و روحانی و الهام بخش بسیار موثر است همچنین استفاده از روانداز برای همه افراد توصیه می شود و این بستر و روانداز(ملحفه یا پتو) بهتر است از جنس طبیعی (پشم، کتان یا نخ) باشد.
این متخصص گیاهان دارویی اظهار کرد: ترشح هورمونهای مهم تنظیم کننده سیستم داخلی بدن و هورمونهای رشد اطفال و نوجوانان در ساعات آخر شب، آغاز تا طلوع آفتاب به اوج می رسد که اگر در این ساعات بدن بیدار باشد در ترشح این هورمونها خلل ایجاد می‌شود.
وی تصریح کرد: بنابراین زود خوابیدن و زود بیدار شدن (سحرخیزی) اصل مهمی است که متاسفانه در زندگی امروزه جوامع شهری کاملا فراموش شده است.
گلزاری مکمل در پایان اذعان کرد: خوابیدن به روی شکم (دمر خوبیدن) برای ستون فقرات به شدت مضر است و سبب کمردرد می‌شود.
فعلا سکوت را برگزیدیم ............
 تشکر شده توسط : omid_nejad
#4
اتفاقات بدن در طول 24 ساعت شبانه روز
کسانی که می خواهند تناسب اندام داشته باشند بهترین ساعت صرف صبحانه برای آنها ساعت هفت و سی دقیقه می باشد و کسانی که اصلا صبحانه نمی خورند، بهتر است عادت خود را تغییر دهند و در ساعت نه تا ده صبح صبحانه بخورند.
شاید هیچوقت به این موضوع حتی فکر هم نمی کنیم که وقتی در طول بیست و چهار ساعت شبانه روز مشغول فعالیت و خواب هستیم!

به گزارش شفاف به نقل از دکتر من، بدن ما چه فعالیت هایی را تجربه می کند و در کل در طول یک روز کامل در بدن ما چه اتفاقاتی می افتد! اما چه بسا دانستن این موضوع ارتباط مستقیم با عملکرد صحیح سیستم بدن و سلامتی ما دارد.

با ترشح هیدرو كورتیزون، اعضای بدن بیدار می شوند. بدین طریق بدن بطور آهسته خودش را برای بیدار شدن آماده می كند. متابولیسم به فعالیت در می آید و برای فعالیت روزانه ما پروتئین و انرژی ذخیره شده به جریان در می آید.

ساعت هفت صبح: هنوز بدن ضعیف است، پس وقت ورزش نیست چون در این ساعت با ورزش فقط به قلب فشار وارد می شود. به جای ورزش صبحانه بخورید چون دستگاه گوارش در این زمان بخوبی كار می كند.

ساعت هشت صبح: مقدار زیادی هورمون در این ساعت ترشح می شود. سیگار كشیدن در این ساعت بیشتر از هر ساعت دیگری باعث تنگ شدن عروق می شود.

ساعت نه صبح: بدن سفت و سخت بیدار است و زمانی است كه نیروی زیادی را در اختیار دارد. در صورت نیاز به تزریق هر آمپولی این ساعت بهترین موقع است. چون هر گونه عوارض ناشی از تزریق آمپول در این زمان به حداقل می رسد و بدن در مقابل اشعه ایكس مقاوم است.

ساعت ده صبح: ساعتی كه ارگانیسم به خودش می آید و اعلام آمادگی می كند. بدن انرژی زیادی را در اختیار دارد و حرارت بدن بالاست. نكته مهم اینكه بین ساعت های ده تا دوازده احتمال سكته های قلبی بیشتر از هر زمان دیگر است.

ساعت یازده صبح: بدن در بهترین حالت و زمان خود قرار دارد. ضربان قلب و میزان گردش خون به اندازه ای مناسب است كه ممكن است در معاینات قلبی (اكتروكاردیو گرافی) اشتباهاتی رخ بدهد و اگر مشكلی در قلب وجود داشته باشد در این لحظه دیده نشود. بدن كاملاً آماده است تا مسائل ریاضی و سخت ترین فرمول ها را حل كند.

ساعت دوازده ظهر: دقت افراد كم و انسان دچار خواب آلودگی می شود. اسید معده زیاد ترشح میشود و خون رسانی به مغز كاهش پیدا میكند. برای خون رسانی به دیگر اعضای بدن از معده استفاده بیشتری میشود. افرادی كه عادت به خواب نیمروزی دارند حدوداً تا سی درصد خطر سكته قلبی در آنها كمتر از دیگران است.

ساعت سیزده: بدن از تب وتاب می افتد. بهره وری در اواسط روز بیست درصد كاهش پیدا می كند. همه اعضای بدن در پایین ترین سطح فعالیت می باشند. در این ساعت فقط كیسه صفرا است كه خوب فعالیت میكند و مشغول هضم غذای نیمروزی است.

ساعت چهارده: احساس خستگی بروز می كند چون فشار و ترشح هورمون ها كم میشود. برای افرادی كه از دندانپزشكی ترس دارند این ساعت بهترین زمان است چون افراد در این ساعت كمتر احساس درد می كنند. این وضعیت تا سی دقیقه ادامه خواهد داشت.

ساعت پانزده: در این زمان انرژی دوباره به بدن برمی گردد و حافظه خوب كار می كند و مرحله دوم از بهره وری آغاز می شود. ولی كمتر از آن چیزی كه بدن در صبح داشت.

ساعت شانزده: برای ورزش كردن بهترین ساعت است فشار و گردش خون بدن در بهترین حالت است.

ساعت هفده: فعالیت ارگانها به بالاترین حد خود می رسد. نیرو افزایش پیدا می كند، اكسیژن زیادی استفاده می شود، كلیه ومثانه خوب كار می كند. زمانی است كه ناخن ها و موها خوب رشد می كند، اسید معده افزایش پیدا می كند به همین دلیل در این ساعت احتمال خونریزی هم بیشتر است.

ساعت هیجده: الآن زمان مناسبی برای خوردن شام است. پانكراس در این ساعت فعالیت خوبی دارد.

ساعت نوزده: میزان فشار خون و ضربان نبض كاهش پیدا می كند. به همین دلیل كسانی كه از داروهای كاهش دهنده فشار خون استفاده می كنند باید دقت بیشتری داشته باشند. چون داروهای فشار خون در این زمان باید با احتیاط بیشتری مصرف شود. تاثیر داروهای ضد افسردگی در این ساعت خیلی زیاد است.

ساعت بیست: میزان چربی كبد كاهش می یابد و خون كثیف از هر زمان بیشتر به قلب می رسد. كسانی كه آلرژی یا آسم دارند در این ساعت باید از دارو هایشان استفاده كنند. آنتی بیوتیكها از این قاعده مستثنی نیستند چون در این ساعت بیشترین تاثیر را دارند.

ساعت بیست و یک: عملكرد ترشح غدد در این ساعت به پایان می رسد. هر چیزی از این به بعد وارد معده می شود و عملیات هضم و جذب غذا به كندی انجام می شود كه این مسئله می تواند خیلی خطرناك باشد چون باقیمانده غذا به مخاط روده حمله كرده و مخاط روده را دچار آسیب می كند.

ساعت بیست و دو: سیستم دفاعی بدن به حالت آماده باش در می آید. كسانی كه سیگار می كشند باید بدانند كه از این ساعت به بعد بدن سمومی مثل نیكوتین را خیلی سخت دفع می كند.

ساعت بیست و سه: بدن ارگانیسم ترشح هورمونها را كه در طول روز فعال بوده است متوقف می كند آرامش به سراغ بدن می آید و جسم احساس راحتی می كند.

ساعت بیست و چهار: زمان خواب سلول های پوست بی وقفه فعالیت می كنند حتی بیشتر از آن چیزی كه در صبح انجام می دادند. نخستین تصویر خواب و رویا در همان ساعات اولیه پدید می آید.

ساعت یک نیمه شب: بازدهی در پایین ترین حد قرار دارد. در این ساعت حتی كسانی كه شب كار هستند و عادت به شب كاری دارند، خوابشان می گیرد. دقت كم می شود چون بدن و اعضای بدن خود را برای خوابیدن آماده می كنند.

ساعت دو نیمه شب: كسانی كه رانندگی می كنند باید دقت بیشتری داشته باشند چون قدرت دید و سرعت عمل و عكس العمل كم می شود به همین دلیل بیشتر تصادفات در این ساعت اتفاق می افتد.

ساعت سه نیمه شب: هم بدن هم روح در تاریك ترین حالت قرار دارند. ترشح هورمون ملاتونین كم و نامنظم می شود و كسانی كه تعادل روحی ندارند این ساعت خطرناكتر عمل می كنند و بیشتر خودكشی ها در این ساعت است.

ساعت چهار: با زیاد شدن ترشح هورمون ها بدن انرژی می گیرد و احتمال سكته های قلبی بین ساعت چهار تا شش افزایش می یابد. فشار خون به بالاترین حد می رسد و رگ ها تنگتر می شود. در این ساعت میزان زایمان ها بیشتر است.

ساعت پنج: زیاد شدن هورمون ها در بدن حدوداً شش برابر روز فرد را برای فعالیت آماده می كند. بدن به حركت درمی آید و دوباره روز جدیدی آغاز می شود.

تاثیر ساعات مختلف خواب شب در سلامتی بدن

داشتن عادات غذایی صحیح و توجه به زمان خوابیدن و استراحت برای حفظ سلامت بدن مهم است تا بتواند مواد مغذی را جذب و مواد زائد را دفع کند.

برای سالم زیستن، باید خواب راحت و آرامی داشته باشیم. به موارد زیر دقت کنید تا اهمیت خوابیدن برای شما روشن گردد:

ساعت نه تا یازده شب: زمانی است برای از بین بردن مواد سمی و غیر ضروری که این عملیات توسط آنتی اکسیدان ها انجام می شود در این ساعت بهتر است بدن در حال آرامش باشد. در غیر این صورت اثر منفی بر روی سلامتی خود گذاشته اید.

ساعت یازده تا یک شب: عملیات از بین بردن مواد سمی در کبد ادامه دارد و شما باید در خواب عمیق باشید.

ساعت یک تا سه نیمه شب: عملیات سم زدایی در کیسه صفرا، در طی یک خواب عمیق به طور مناسب انجام می شود.

ساعت سه تا پنج صبح: عملیات از بین بردن مواد سمی در ریه اتفاق می افتد. بعضی مواقع دیده شده که افراد در این زمان، سرفه شدید یا عطسه می کنند.

ساعت پنج تا هفت صبح: این عملیات در روده بزرگ صورت می گیرد، لذا می توانید آن را دفع کنید.

ساعت هفت تا نه صبح: جذب مواد مغذی صورت می گیرد، پس بهتر است صبحانه بخورید. افرادی که بیمار می باشند، بهتر است صبحانه را در ساعت شش و سی دقیقه میل کنند.

کسانی که می خواهند تناسب اندام داشته باشند بهترین ساعت صرف صبحانه برای آنها ساعت هفت و سی دقیقه می باشد و کسانی که اصلا صبحانه نمی خورند، بهتر است عادت خود را تغییر دهند و در ساعت نه تا ده صبح صبحانه بخورند.

دیر خوابیدن و دیر بلند شدن از خواب، باعث می شود مواد سمی از بدن دفع نشوند. از نصفه های شب تا ساعت چهار صبح، مغز استخوان عملیات خون سازی را انجام می دهد.

در ایام تعطیل، بسیاری افراد تا دیر وقت بیدار می مانند و بعد از اتمام تعطیلات با خستگی به سر کار می روند چون اعمال بدنشان دچار سردرگمی شده است و نمی داند چه باید انجام دهد.

سعی کنید همیشه، زود بخوابید و خواب آرامی داشته باشید ...
http://www.asriran.com/fa/news/258154/%D...9%88%D8%B2
اے دنیا کے مسافر منزل تیری قبرھیں اے کر رھا ھیں جو تو دو دن کا یہ سفرھیں موت ھیں تیرا ان دیکھا ساتھی آچانگ تجھے نگل لے گا:ای مسافر دنیا خونه ی توقبر است ای که هرکاری میکنی سفر دو روزه هست مرگ رفیق ندیده ی تو است یکهو نفست رو می گیره
 تشکر شده توسط : mehdisalimi , omid_nejad , برگ 7 , successful , mahdie
#5
درمورد مطالبی که در پست اول تاپیک ذکر شده، در ماه رمضان با توجه به زمان سحر که از نظر پزشکی، زمانِ استراحت بدنه ، یا زمان افطار که بازم گفته شده دیگه موقع خوردن نیست و بدن باید استراحت کنه ، آیا با بیدارشدن و غذا خوردن مشکلی پیش نمیاد ؟

نقل قول: ساعت 3 تا 5 صبح: عمليات از بين بردن مواد سمي در ريه اتفاق مي افتد.بعضي مواقع ديده شده که افراد در اين زمان، سرفه شديد يا عطسه مي کنند.

نقل قول: از نصفه های شب تا ساعت 4 صبح، مغز استخوان عملیات خون سازی را انجام می دهد.

نقل قول: ساعت بیست و یک:عملكرد ترشح غدد در اين ساعت به پايان مي رسد. هر چيزي از اين به بعد وارد معده ميشود وعمليات هضم وجذب غذا به كندي انجام ميشود كه اي ن مساله ميتواند خيلي خطرناك باشد چون باقيمانده غذا به مخاط روده حمله كرده و مخاط روده را دچار آسيب ميكند.

نقل قول: ساعت نه:بدن سفت وسخت بيدار است وزماني است كه نيروي زيادي را در اختيار دارد. در صورت نياز به تزريق هر آمپولي اين ساعت بهترين موقع است. چون هر گونه عوارض ناشي از تزريق آمپول در اين زمان به حداقل مي رسد وبدن در مقابل اشعه ايكس مقاوم است.
پس آمپولمونم بهتره صبح ها بزنیم ؟ فکر کنم بیشتر شبها میزنن.
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  آشنایی با قرص متورال 50 برای فشار خون و درد قفسه سینه sepidar 0 3,528 2021/01/02, 02:51 PM
آخرین ارسال: sepidar
  توصیه هایی برای پاهای خسته و بی قرار نازلی 37 45,726 2017/10/01, 07:34 PM
آخرین ارسال: Silverlight
Music گرما درمانی و سرما درمانی برای تسکین درد نازلی 0 2,887 2015/09/06, 04:25 PM
آخرین ارسال: نازلی
  كدام يك از غذاها برای سلول هاي خاكستري مغز مفيدند؟ نازلی 1 3,079 2015/05/27, 08:24 PM
آخرین ارسال: سمیرا67
  راه حل هایی برای مقابله با مشکلات گوارشی نازلی 0 2,391 2015/05/27, 08:24 PM
آخرین ارسال: نازلی
  5 دلیل برای اینکه صندل نپوشید نازلی 0 2,772 2015/05/22, 07:18 PM
آخرین ارسال: نازلی
  توصیه هایی برای تناسب اندام افرادی که از ویلچر استفاده می کنند نازلی 0 3,054 2013/09/14, 08:49 PM
آخرین ارسال: نازلی
  ناتوانی در تشخیص طعنه، علامتی برای تشخیص زودهنگام دمانس nahid 0 2,697 2013/08/15, 08:12 PM
آخرین ارسال: nahid
  روغن هایی برای تسکین درد شيدا رها 0 3,164 2013/07/28, 09:41 PM
آخرین ارسال: شيدا رها
  کفش مناسب برای دوری ازآسیب پاها نازلی 14 13,008 2013/06/05, 11:51 AM
آخرین ارسال: نازلیکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان