امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تاثیر گرما بر بروز علایم ام اس
من نه گرما رو میتونم تحمل کنم نه سرما رو.
تو گرمای زیاد که حالم خیلی بد میشه و زود عصبی میشمو نمیتونم کارامو انجام بدم.
تو سرمای زیادم استخونام درد میکنه.
نه گرما نه سرما فقط هوای ملایم و متعادلicon_biggrin
زندگی یک اثر هنریست،نه یک مسئله ی ریاضی...
بهش فکر نکن،ازش لذت ببر...
 تشکر شده توسط : khatereh.
(2013/01/12, 06:29 PM)rahaei نوشته است: من نه گرما رو میتونم تحمل کنم نه سرما رو.
تو گرمای زیاد که حالم خیلی بد میشه و زود عصبی میشمو نمیتونم کارامو انجام بدم.
تو سرمای زیادم استخونام درد میکنه.
نه گرما نه سرما فقط هوای ملایم و متعادلicon_biggrin

منم میخواستم همینو بگم الان که سرده پاهام درد میکنه فکر کنم من از سرما بیشتر اذیت میشم
 تشکر شده توسط : rahaei

کد خبر: ۲۱۲۹۳۲
استرس، گرما و رطوبت ام.اس را تشديد مي‌كند
حاتمي با بيان اين كه احتمالا ژنتيك در بروز بيماري ام.اس موثر است، ادامه داد: گفته مي‌شود كه بروز اين بيماري با گروهي از فاكتورهاي ژنتيكي و محيطي در ارتباط است.

عضو هيات علمي نورولوژي بيمارستان شريعتي گفت: استرس، گرما و رطوبت باعث تشديد بيماري «ام.اس» مي‌شوند.

به گزارش خبرنگار سرويس «سلامت» ايسنا، دكتر فرزاد حاتمي در نشست خبري نوزدهمين كنگره نورولوژي و الكتروفيزيولوژي باليني درباره علل بروز بيماري‌ ام.اس گفت: ام.اس بيماري است كه سيستم ايمني بدن بر عليه ميلين سلول‌هاي عصبي مركزي فعال مي‌شوند و باعث تخريب اين سلول‌ها مي‌شود. هر چند علل بروز اين بيماري هنوز ناشناخته است اما فرضيه‌هايي در مورد اين علل مطرح هستند؛ از جمله آن كه كمبود ويتامين D مي‌تواند باعث بروز اين بيماري شود. به اين ترتيب احتمال بروز بيماري ام.اس در زناني كه كمتر در معرض آفتاب قرار مي‌گيرند بيشتر از سايرين است.

وي افزود: علل ويروسي نيز در بروز بيماري ام.اس مطرح شده است. همچنين عنوان مي‌شود كه اين بيماري در مناطق صنعتي به دليل آلودگي‌هاي محيطي، بيشتر از ساير مناطق است و بروز اين بيماري در روستاها كمتر است. در مجموع تمام اين موارد در حد فرضيه است و هنوز علت اصلي بروز اين بيماري شناخته نشده است.

حاتمي با بيان اين كه احتمالا ژنتيك در بروز بيماري ام.اس موثر است، ادامه داد: گفته مي‌شود كه بروز اين بيماري با گروهي از فاكتورهاي ژنتيكي و محيطي در ارتباط است.

وي تاكيد كرد: عوامل استرس‌زا و اضطراب سبب شعله‌ور شدن بيماري ام.اس مي‌شوند. همچنين فرد مبتلا به ام.اس ممكن است در طولاني مدت به افسردگي و يا حتي دمانس (فراموشي) نيز مبتلا شود.

اين عضو هيات علمي نورولوژي بيمارستان شريعتي همچنين به توليد يكي از داروهاي موثر در بيماري ام.اس در داخل كشور اشاره كرد و گفت: اين دارو يكي از پرفروش‌ترين داروها در آمريكاست. ايران دومين توليد كننده اين دارو در دنياست. اين دارو پيش از اين در بازار دارويي كشور وجود نداشت و به تازگي وارد بازار شده است.

سایت تحلیلی خبری عصرایران

ام اس و گرما

گرمای تابستان برای بسیاری از افراد دلپذیر نمی باشد. بر اساس مطالعات انجام شده ۸۰ تا ۸۵ درصد بیماران مبتلا به ام . اس از گرما رنج می برند . شایعترین علایم ایجاد شده در اثر گرما در بیماران مبتلا به ام . اس ضعف و تاری دید است.

هر عاملی که دمای مرکزی بدن را افزایش دهد موجب تشدید علایم بیماران و یا ظاهر شدن علایم جدید می شود . علت این امر، این است که انتقال امواج عصبی ، شدیداً نسبت به افزایش درجه حرارت حساس است . در بیماران مبتلا به ام . اس با وجود تخریب غلاف میلین ، این اختلال در هدایت امواج عصبی بارزتر است.

در میان بیماران مبتلا به ام . اس میزان مقاومت به گرما متفاوت است . برخی بیماران حتی با کوچکترین افزایش درجه حرارت دچار مشکل می شوند.

مطالعات نشان داده است که بیمارانیکه نسبت به افزایش درجه حرارت بسیار حساسند ، به کاهش درجه حرارت خیلی خوب جواب می دهند . به طوریکه با نوشیدن یک نوشیدنی خنک یا مکیدن یخ می توانند از تشدید علایم خود جلوگیری کنند.

توصیه های زیر در برخورد شما با گرما مفید است :

از لباسهای کتانی و رنگ روشن استفاده کنید .

از حجم زیاد مایعات استفاده کنید تا مایعات از دست رفته بدن شما جبران شود .

از حجم زیاد مایعات استفاده کنید تا مایعات از دست رفته بدن شما جبران شود .

تا حدامکان بیرون نروید و در محیط خنک استراحت کنید.

در صورت نیاز به بیرون رفتن از لباس خنک استفاده کنید و در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید.

بیماران مبتلا به ام اس در فصل گرما كمتر از منزل خارج شوند

سلامت نیوز :متخصص مغز و اعصاب گفت: بیماران مبتلا به ام اس برای پیشگیری از تشدید علایم بیماری شان در فصل گرما، كمتر از منزل خارج شوند.

دكتر علی رمضانی در گفت و گو با ایرنا افزود: عوامل مختلفی از جمله قرار گرفتن در گرما و كمبود ویتامین دی به ویژه در سنین زیر 15 سال، احتمال ابتلا به بیماری ام اس را در افراد افزایش می دهد.
وی به نقش استرس در بروز این بیماری اشاره كرد و افزود: شدت حملات بیمارانی كه در معرض استرس قرار می گیرند، در ابتلا به این بیماری بیشتر است.
رمضانی اظهار داشت: شایع ترین نشانه ام اس، درگیری عصب چشمی است كه بیمار با مشكل تاری دید مواجه شده كه در این هنگام به پزشك مراجعه می كند.
به گفته وی، بیمار برای چند روز یا چند هفته، دچار تاری دید در هر دو چشم یا یك چشم خود می شود و ممكن است تاری دید با درمان برطرف شود و بیمار احساس بهبودی كند، اما با انجام معاینه، پزشك متوجه التهابات عصب چشمی می شود و با بررسی های بیشتر، بیماری ام اس تشخیص داده می شود.
این پزشك، ضعف در اندام، احساس گزگز و خواب رفتن دست، احساس بی حسی در پاها تا ناحیه كمر و عدم تعادل و اختلال در راه رفتن را از علایم بروز بیماری ام اس عنوان كرد.
[بیمارستان فوق تخصصی بیکن مالزی]
سلامت نیوز
اے دنیا کے مسافر منزل تیری قبرھیں اے کر رھا ھیں جو تو دو دن کا یہ سفرھیں موت ھیں تیرا ان دیکھا ساتھی آچانگ تجھے نگل لے گا:ای مسافر دنیا خونه ی توقبر است ای که هرکاری میکنی سفر دو روزه هست مرگ رفیق ندیده ی تو است یکهو نفست رو می گیره
 تشکر شده توسط : parisa2011 , رزمینا
این یکی دو هفته ای که اینجا باد گرم بود من اوضاع و احوالم بهم angry3confusedریخت الان با خنک شدن هوا بهتر شدمangry2
جايي كه راه نيست خداوند راه ميگشايد
 تشکر شده توسط : رزمینا
گرما که این چیزها حالیش نیست تا گرما بهم میخوره وحشتناک عصبی میشم و صورتم گر میگیره و قرمز میشه و کلم میخواد بترکه و بدنم همینطوری عرق میکنه اه بابا الان مثلا زمستونه ولی برای ماها انگار عیده هواش سرد نیست شب فقط سرده که همه توی خونه هستن
بهرحال متنفرم از بعد از عید که هوا رو به گرما و تابستون میره angry3

راز زندگی آرام اینست امروز را در کنار خدا گام بردار و فردا را به او بسپار baybay
من که اکثر حمله هام تو تابستون بوده Sad
به یاد آرزوهایم سکوتی میکنم بالاتر از فریاد..
سخنی در یک تابستان داغ داغ

یکی از مشکلاتی که برخی از عزیزان مبتلا به ام اس از آن رنج میبرند، عدم تحمل گرماست شاید این سوال در ذهن خواننده مطرح شود که چرا ام اس عدم تحمل به گرما ایجاد میکند ؟. در پاسخ باید گفت اصولا گرما سبب کند شدن سرعت هدایت عصبی می شود. در بیماری ام اس، بدلیل آسیب میلین (غلاف پوشاننده رشته عصبی) سرعت هدایت از وضعیت طبیعی کمتر است و در چنین شرائطی، گرما میتواند مسئله را تشدید نماید. بطوری که افزایش درجه حرارت حتی به اندازه 0.25 یا 0.5 درجه می تواند چنین اثر مخربی داشته باشد.

گرم شدن بدن میتواند سبب تاری دید، خستگی، احساس لرزش عمومی، کاهش در فعالیت های شناختی و حافظه شود.

اثر گرما در بیماری ام اس به حدی است که در گذشته برای تشخیص این بیماری از تست "حمام آب گرم" استفاده میشد. به اینصورت که فرد در وان آب گرم وارد میشد و در صورتیکه علائم بیماری ظاهر و یا تشدید میشد ، تشخیص بیماری ام اس داده میشد.

توجه کنیم که گرچه گرما و رطوبیت علائم ام اس را بدتر می کند این بدتر شدن معمولاً موقتی است و اصولاً آسیب نسجی روی نمیدهد.

نحوه مقابله با گرما

- مایعات فراوانی بنوشید تا آب بدنتان کم نشود ترجیحاً آب یا آبمیوه رقیق شده

- همواره قمقمه ای از آب یخ همراه داشته باشید و گاهگاهی از آن بنوشید .

- درمحل زندگی، اتومبیل و کارتان از وسائل خنک کننده و تهویه ، استفاده نمائید.

- وسائل خنک کننده مانند اسپری، جلیقه خنک کننده، ... نیز میتواند بسیار کمک کننده باشند.

- از مسافرت به مناطق گرم ( و بخصوص گرم و مرطوب) در فصول گرم سال بپرهیزید.

همیشه بهاری باشید

انجمن ام اس ایران

سه شنبه 22 مرداد 1392 23:5
http://www.iranms.ir/fa/news/8/bodyView/...D8%BA.html
اے دنیا کے مسافر منزل تیری قبرھیں اے کر رھا ھیں جو تو دو دن کا یہ سفرھیں موت ھیں تیرا ان دیکھا ساتھی آچانگ تجھے نگل لے گا:ای مسافر دنیا خونه ی توقبر است ای که هرکاری میکنی سفر دو روزه هست مرگ رفیق ندیده ی تو است یکهو نفست رو می گیره
 تشکر شده توسط : nahid , رزمینا
دوستان عزیز ببخشی یه یا چند تا سوال ممنون میشم جوابش را بدهی مرسی
میگم مگه نمیگن گرما برا ام اسیها خوب نیست خوب من عاشق دوش با آب گرم هستم میرم آب گرم سرعین و... از آب گرم لذت میبرم یا اگه هم علایمی داشتم با اوفتادن داخل آب گرم برطرف میشه یا اصلا از گرما خوشم میاد نمیدونم بعدا شاید اومدم مواردی هم اضافه کردم مرسی

تشکر شده توسط : رامنا , آرزو
دقیقا منم همینطورم
 تشکر شده توسط : آرزو , رامنا
دوست خوبم تا جایی که من میدونم گرما در برخی ام اسی ها یه بهتر بگیم اغلب ام اسی ها باعث میشه که علائم قبلی موقتا ظاهر بشن. اما موقت. قبلا میگفتن که گرما یا حتی ورزش باعث حمله میشه ولی الان اینو نمیگن. بهتره بیماری که گرما اذیتش میکنه ازش پرهیز کنه که روز خودش رو خراب نکنه و علائمش موقتن برنگردن و به بدنش استرس وارد نشه. ولی وقتی شما با گرما مشکلی نداری اصلا نگران نباش. هستن ام اسی هایی که گرما اذیتشون نمیکنه و براشون مشکل ساز نیست.
... I'm a fighter ...
"از پیش غصه خوردن ، دوبار غصه خوردن است."

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  آیا این ها علایم بیماری ام اس است ؟ modemo 94 27,949 2022/02/18, 04:21 AM
آخرین ارسال: aydamirzaii
  ام اس بر حافظه تاثیر دارد ؟ anaram 204 96,243 2019/04/25, 05:33 PM
آخرین ارسال: mahbub
  تاثیر واکسن هپاتیت، کزاز، آنفولانزا و... بر ام اس سیترا 58 34,162 2017/09/30, 05:42 PM
آخرین ارسال: nahid
Sad راهنمایی در مورد عدم تاثیر پالس تراپی Hasty 44 28,311 2016/05/10, 02:15 AM
آخرین ارسال: leili-asmaneh
  آیا علایم من نشانه حمله است ؟ m.moza 87 46,341 2015/06/25, 09:36 AM
آخرین ارسال: ehsanm
  با گرما چطور کنار بیایم؟؟؟ mahdimotamedi 35 21,193 2014/06/03, 08:50 PM
آخرین ارسال: farbod bahmani
  آیا مصرف داروهای هورمونی در روند بهبود بیماری تاثیر منفی خواهد داشت؟ sharmin 1 2,555 2014/02/17, 11:14 AM
آخرین ارسال: رامنا
  رابطه گرما و مواد غذایی با ام اس امیدوار 1 3,039 2012/08/02, 09:14 AM
آخرین ارسال: samii
  تاثیر دارو layali 7 4,414 2012/04/20, 03:32 PM
آخرین ارسال: فرناز
  تاثیر دارو بر قدرت ترمیم بدن montazer 6 7,130 2011/03/29, 09:51 AM
آخرین ارسال: Prime

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان