امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بیماران خاص یکی از قربانیان دولت نهم
#1
دولت برخلاف بودجه سال 1388 مصوب مجلس شورای اسلامی مبادرت به کاهش 50 درصدی اعتبارات بنیاد امور بیماری های خاص کرده است که تولیت مردمی این قشر از بیماران را بر عهده دارد.یکی از مهمترین و اساسی ترین ارکان و عوامل و پایه های یک نظام سلامت، تخصیص و توزیع منابع مالی می باشد که از یک سو می تواند تابعی از برنامه ها و استراتژی های سیستم ارائه خدمات باشد و از دیگر سو می تواند خود رفتار و عملکرد نظام سلامت را شکل و جهت دهد.
اما آنچه که اهمیت دارد این است که تخصیص منابع براساس برنامه و راهبرد به کدام سطح و به چه میزان تعلق گیرد؟یکی از عرصه هایی که دولت موظف به ارائه خدمات و تخصیص منابع مالی است و اهمیت فراوانی دارد عرصه «بیماریهای خاص» است «بیماریهای خاص بیماریهایی از قبیل سرطان، دیابت،هموفیلی،ام اس،دیالیز و ... را شامل می شود».
افرادی که با اینگونه بیماریها دست و پنجه نرم می کنند دارای مسائل و مشکلات فراوانی هستند که برای رفع آنها نیازمند همکاری نهادها و سازمانهای مرتبط و از همه مهمتر نیازمند کمک دولت هستند که می تواند نقش بسزایی در رفع مشکلات آنها داشته باشد.اما با این وجود شاهد این هستیم که دولت نسبت به این افراد توجه کافی را مبذول نمی دارد و در دولتی که قرار بود الطاف مهرورزیش شامل همه افراد بخصوص افراد نیازمند شود متاسفانه این دسته از افراد جامعه مورد بی مهری دولت مهرورز قرار گرفته اند.
چندی پیش طی خبری اعلام شد که دولت برخلاف بودجه سال 1388 مصوب مجلس شورای اسلامی مبادرت به کاهش 50 درصدی اعتبارات بنیاد امور بیماری های خاص کرده است که تولیت مردمی این قشر از بیماران را بر عهده دارد.
این اقدام دولت موجب شد رئیس بنیاد امور بیماریهای خاص طی نامه ای خطاب به علی لاریجانی،ضمن اعتراض به این موضوع از مجلس بخواهد ضمن عمل به تکلیف نظارتی خود بر حسن اجرای قوانین و مصوبات،دلایل کاهش فاحش و چشمگیر اعتبارات این بنیاد را مورد پیگیری قرار داده و مانع از وارد شدن صدمات جبران ناپذیر به سلامت این بیماران شود.
همچنین در بخشی از این نامه آمده است:«از سوی دیگر نیاز مبرم بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیه به دریافت اقدام درمانی همودیالیز و ضرورت خریداری و توزیع دستگاه های دیالیز که در اقصی نقاط کشور به ویژه مناطق محروم، واجد این پیام مهم است که عدم رفع مشکل درمانی این بیماران، بحران های حساس اجتماعی را در پی خواهد داشت».
چنین اقداماتی از سوی دولت در ارتباط با بیماران خاص مسبوق به سابقه بوده است.در سال 86 دولت پس از 15 سال یارانه انجمن های حمایت از بیماران خاص را قطع کرد.وزارت بهداشت از سال 1371 با اختصاص یارانه ای به انجمن های حمایت از بیماران خاص این امکان را فراهم آورده بود تا در شرایطی که دولت نمی تواند به صورت مستقیم کمک ویژه ای را در امور درمانی این بیماران انجام دهد از طریق یارانه،به صورت غیر مستقیم این کمک را انجام داده و از بوجود آمدن مشکل برای نیازهای پیش بینی نشده جلوگیری کند اما دولت با قطع کمک های خود این انجمن ها و بیماران تحت حمایتشان را با مشکلات عدیده ای درگیر کرد و با اقدام اخیر خود به دامنه مشکلاتی که این بیماران با آن درگیر هستند افزود.
این اقدام دولت در حالی صورت گرفته است که امروزه در حدود 16 هزار نفر بیمار دیالیزی در کشور وجود دارند و از سوی دیگر شاهد رشد 15 تا 17 درصدی بیماران کلیوی در کشور هستیم که برای این تعداد بیمار دو هزار و 850 دستگاه دیالیز وجود دارد که حدود بیست درصد آنها فرسوده است و در عین حال شاهد کمبود 500 دستگاه دیالیز در کشور هستیم.
از سوی دیگر هزینه هایی که این بیماران برای درمان خود پرداخت می کنند رقم بسیار بالایی است بطوریکه یک بیمار دیالیزی در سال هزینه اش بالغ بر 6 میلیون تومان می شود.
حال با توجه به شرایط موجود باید این سوال را مطرح کرد که دولت بر مبنای چه پایه و اساسی در حالیکه این بیماران با مشکلات عدیده ای دست به گریبان هستند، اقدام به کاهش اعتبارات بنیاد امور بیماریهای خاص کرده است؟از سوی دیگر شاهد این هستیم که دولت در آستانه انتخابات در حالی که از یکسو اقدام به کاهش اعتبارات بیماران خاص کرده است از سوی دیگر در سفرهای استانی خود اقدام به پرداخت کمک های نقدی می نماید یا با توزیع پول نفت و سهام عدالت سعی جلب آرای عمومی دارد.
در حالیکه از توجه به نیازهای واقعی مردم کوتاهی می کند.از اینرو می توان گفت اگر این اقدام را در کنار سایر اقدامات دولت که به آن اشاره شد قرار دهیم متوجه این امر خواهیم شد که مجموعه این اقدامات از سوی دولت صرفاً دارای سویه های سیاسی و جنبه تبلیغاتی دارد و در راستای سرازیر کردن منابع مالی به بخش هایی است که می تواند نقش بسزایی در شکل دهی افکار عمومی در حمایت از دولت و در نتیجه در بقای آن داشته باشد.
از اینرو بهتر است دولت جدا از مباحث سیاسی اقدامات لازم را جهت رفع مشکلات این افراد بعمل آورد.اقداماتی از قبیل افزایش دستگاههای دیالیز در کشور یا تقبل بخشی از هزینه های درمان این بیماران تا در آینده شاهد این باشیم که این افراد با مشکلات کمتری دست و پنجه نرم کنند و وضعیت مطلوب تری داشته باشند.
سایت اختصاصی هواداران قالیباف : 11 خرداد هشتادو هشت
مث حس ی عشق تازه بودی
مث افسانه بی اندازه بودی ...
 تشکر شده توسط : فریبا
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  ارائه خدمات هوشمند به بیماران ام اس محمود 41 31,620 2019/06/02, 08:29 AM
آخرین ارسال: parisaa
  بودجه بیماران خاص کاهش یافت nahid 3 1,949 2019/01/03, 01:38 PM
آخرین ارسال: minas
  راه‌اندازی شبکه مراکز جامع خدمات بیماران خاص nahid 0 1,224 2018/11/12, 06:15 PM
آخرین ارسال: nahid
  درمان بیماران ام-اس در پژوهشگاه رویان محقق خواهد شد hamdam 22 18,739 2018/10/12, 06:38 PM
آخرین ارسال: kohedard
  بیماران خاص نگران دارو نباشند nahid 0 1,647 2018/07/24, 07:35 PM
آخرین ارسال: nahid
  حمایت بیمه ای بیماران ام اس nahid 0 1,752 2018/01/17, 06:34 PM
آخرین ارسال: nahid
  رایزنی مجلس با وزارت بهداشت برای تعیین تکلیف هزینه های درمانی بیماران خاص nahid 0 1,823 2017/12/14, 06:46 PM
آخرین ارسال: nahid
  ورود جلیقه های خنک کننده ویژه بیماران MS به بازار yummy 66 38,277 2017/02/14, 07:58 PM
آخرین ارسال: pesareshoja_ir71
  مشکل اصلی و خاص بیماران «ام.اس»، مشکل بیمه آن‌هاست paeazan 3 4,469 2016/04/18, 11:54 AM
آخرین ارسال: بابک ابو علی زاده
  همایش بیماران ام اس rashvand-cinnagen 0 2,056 2016/03/09, 03:30 PM
آخرین ارسال: rashvand-cinnagenکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان