امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
راه‌اندازی شبکه مراکز جامع خدمات بیماران خاص
#1
وزیر بهداشت خطاب به رسانه‌ها:
 اکنون زمان مطالبه‌گری برای ۱۵۰هزار بیمار خاص است.
تاریخ: ۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۹


 وزیر بهداشت با اشاره به راه‌اندازی شبکه مراکز جامع خدمات بیماران خاص، خطاب به رسانه‌ها گفت: 
اکنون زمان مطالبه‌گری برای بیماران خاص است و باید از مجلس و سازمان مدیریت بخواهید تا اعتبارات لازم را برای این بیماران ببینند، در غیر این صورت زنجیره ارائه خدمت برایشان کامل نمی‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر سیدحسن هاشمی در مراسم افتتاح همزمان شبکه مراکز جامع خدمات بیماران خاص با بیان اینکه خوشحالم که در این ماه عزیز یکی از آرزوهای بیماران خاص که تعدادشان بالغ بر ۱۵۰ هزار نفر در کشور است، برآورده شده و این بیماران صاحب مراکزی جامع برای دریافت خدمت شدند که در قالب ۸۳ مرکز در ۵۹ دانشگاه علوم پزشکی خدمت دریافت می‌کنند.

وی با بیان اینکه خدمات مورد نیاز بیماران خاص در این مراکز تجمیع می‌شود، گفت: در عین حال خدمات دندانپزشکی و توانبخشی نیز به این مراکز ارائه می‌شود و علاوه بر این، داروهایشان نیز در این مراکز متمرکز می‌شود تا در هر شرایطی بتوانند داروی مورد نیازشان را تامین کنند. در عین حال شاید در آینده بتوانیم داروهای بیماران خاص را از طریق پست سنتی یا دیجیتال به دست‌شان برسانیم. البته این کار در حال حاضر برای برخی بیماران انجام می‌شود.

هاشمی با بیان اینکه بنابراین نیازی نیست که بیماران خاص برای دریافت خدمات به سایر استان‌ها مراجعه کنند، گفت: مگر اینکه پزشکان و متخصصان تشخیص دهند که آنها را از طریق نظام ارجاع به سطوح بالاتر ارجاع دهند. بنابراین تلاش می‌شود که خدمات مورد نیاز این بیماران در نزدیک‌ترین منطقه‌ای که قرار دارند در اختیارشان قرار گیرد، مگر اینکه خدمات فوق تخصصی نیاز داشته باشند که به ندرت ممکن است ارجاع شوند.

هاشمی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اختصاص ۵۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی برای تامین دارو گفت: مبلغ ۵۰۰ میلیون یورویی که بعد از موافقت مقام معظم رهبری و تعهد دولت مبنی بر اینکه طی سه سال آینده این مبلغ را به صندوق توسعه ملی بازگرداند، اقداماتش در حال انجام است و امیدواریم که به فرآیند آن سرعت بخشند تا پول به دست شرکت‌های دارویی برسد. آنطور که دیشب پیگیری کردم امیدواریم بانک مرکزی بتواند ظرف هشت تا ۱۰ روز آینده این اعتبار را تبدیل به پول کند و در اختیار سازمان بیمه سلامت قرار دهد و این سازمان بتواند دیون خود را پرداخت کند.

وزیر بهداشت در ادامه صحبت‌هایش تاکید کرد: خواهشی که در حوزه سلامت داریم این است که بخشی از بیماری‌ها به عنوان بیماری خاص شناخته شدند و سالیانه اعتباراتی دارند اما بخش زیادی از آنها به عنوان بیمار خاص شناخته نشده‌اند و چه بسا که اهمیت بیماری‌شان بیشتر از بیماری‌هایی است که در حال حاضر به عنوان بیماری خاص شناخته می‌شوند.

وی افزود: رسانه‌ها درباره بیماری SMA اطلاع رسانی کردند و در عین حال حاضر کمی هم کم لطفی و بی انصافی در حق وزارت بهداشت شد، اما واقعیت این است که زمان مطالبه‌گری در این حوزه الان است و هر چه فریاد دارید باید در حال حاضر مطرح کنید تا در بودجه عمومی اعمال شود. باید این مسائل را به مجلس، سازمان مدیریت و ... بگویید تا اعتبار مورد نیاز را در نظر بگیرند. در غیر این صورت زنجیره ارائه خدمات برای این بیماران کامل نمی‌شود. باید توجه کرد که در این حوزه بیمارانی داریم که فقط یک دوره درمانی‌شان چندین میلیارد تمام می‌شود، مانند بیماری SMA . بنابراین اگر بناست مطالبه گری کنید، راه صحیح‌اش الان است و البته از طریق قانون. امیدواریم قانون بودجه را به نحوی بنویسند که به جای ابراز نگرانی، قدمی برای حل مشکل این بیماران برداریم.

وی تاکید کرد: صرف طرح موضوع، یک بخش از مطالبه است و ارائه راه حل که توجه به اعتبارات بیمه‌ها و حمایت آنهاست، بخش خیلی مهم‌تری است که امیدوارم در این حوزه رسانه کارش را انجام دهد؛ چرا که خیلی فرصت نداریم.

هاشمی با بیان اینکه ما هر سال در این حوزه برآورد هزینه می‌کنیم، گفت: امیدوارم همانطور که مطالبه همه مردم کشور است برای این ۱۵۰ هزار بیمار اقدامی انجام دهیم. شاید مهم‌ترین یارانه‌ای که می‌توان به ۸۰ میلیون ایرانی داد، این است که به این بیماران کمک کنیم. حتما فکر می‌کنم که هر ایرانی بیشتر می‌پسندد که ابتدا به این بیماران توجه شود و بعد به خود و خانواده‌اش. امیدوارم برخی‌ها که ما را اذیت کردند، در این فرصت قضایش را در حق دیگران به جا بیاورند؛ البته اذیت‌شان نکنند بلکه کمک‌شان کنند تا بتوانند تصمیم بگیرند که خروجی آن به نفع بیماران و خانواده‌هایشان باشد و بیمه بتواند در طول سال آینده به این بیماران کمک قابل توجهی کند.

منبع
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
 تشکر شده توسط : hamid , narsis2
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  ارائه خدمات هوشمند به بیماران ام اس محمود 41 32,323 2019/06/02, 08:29 AM
آخرین ارسال: parisaa
  بودجه بیماران خاص کاهش یافت nahid 3 2,019 2019/01/03, 01:38 PM
آخرین ارسال: minas
  درمان بیماران ام-اس در پژوهشگاه رویان محقق خواهد شد hamdam 22 19,079 2018/10/12, 06:38 PM
آخرین ارسال: kohedard
  بیماران خاص نگران دارو نباشند nahid 0 1,714 2018/07/24, 07:35 PM
آخرین ارسال: nahid
  حمایت بیمه ای بیماران ام اس nahid 0 1,842 2018/01/17, 06:34 PM
آخرین ارسال: nahid
  رایزنی مجلس با وزارت بهداشت برای تعیین تکلیف هزینه های درمانی بیماران خاص nahid 0 1,883 2017/12/14, 06:46 PM
آخرین ارسال: nahid
  ورود جلیقه های خنک کننده ویژه بیماران MS به بازار yummy 66 39,274 2017/02/14, 07:58 PM
آخرین ارسال: pesareshoja_ir71
  ارائه خدمات توانبخشی با راه‌اندازی کلینیک مغز و شناخت nahid 0 1,716 2016/10/30, 03:49 PM
آخرین ارسال: nahid
  مشکل اصلی و خاص بیماران «ام.اس»، مشکل بیمه آن‌هاست paeazan 3 4,568 2016/04/18, 11:54 AM
آخرین ارسال: بابک ابو علی زاده
  همایش بیماران ام اس rashvand-cinnagen 0 2,126 2016/03/09, 03:30 PM
آخرین ارسال: rashvand-cinnagenکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست