امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امیتازات : 4.33
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ام اس،بیماری ای با چهره‌های مختلف!
#1
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۲
اراک/
بیماری ای با چهره‌های مختلف!

بیماری ام اس یک بیماری است با چهره‌های مختلف که شدت و دامنه علائم آن، از فردی به فرد دیگر متغیر است. بنابراین آشنایی با علائم شایع آن و تشخیص آن در فرد اولین گامی‌است که برای مبتلایان اهمیت دارد.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران اراک ، پس از آن که فرد توانست بیماری خود را قبول کند، وقت آن می‌رسد که یاد بگیرد چگونه تا حدی بر علائم آن غلبه پیدا کند. نکات زیر می‌تواند برای مبتلایان به بیماری ام اس مفید باشد:

1- ام اس یک بیماری خاص است که علائم آن از فردی به فرد دیگر متغیر است و در همه افراد به یک شدت بروز نمی‌کند. خیلی از بیماران مبتلا به ام اس در سطح جامعه وجود دارند که علائم خفیفی دارند و می‌توانند کارهای روزانه خود را به طور عادی انجام دهند و وضعیت سلامتی شان در مدت زمان طولانی تغییر چندانی نمی‌کند.

اما متاسفانه بسیاری از افراد وجود دارند که به محض شنیدن نام بیماری ام اس، تصویر فردی معلول را در ذهن می‌آورند که جز با اتکا به ویلچر نمی‌تواند راه برود.در حالی که آمار نشان دهنده این واقعیت است که معلولیت ناشی از بیماری ام اس، تنها درصدی از مبتلایان را درگیر می‌کند.

2- ام اس یک بیماری خودایمنی است، به این معنی که در این بیماری، دستگاه ایمنی بدن فرد به سلول‌های عصبی حمله می‌کند و آنها را بیگانه تلقی می‌کند و غلاف میلین اطراف سلول‌های عصبی مغز و نخاع را از بین می‌برد. میزانی از مغز و نخاع که تحت تاثیر این حملات از بین می‌روند، شدت و وخامت بیماری را مشخص می‌کند و به همین علت است که شدت آن در افراد مختلف متفاوت است. بیماری ام اس در بانوان شایع تر از آقایان می‌باشد و بیشتر سنین 20 تا 40 سال را درگیر می‌کند.3- درصد زیادی از مبتلایان به بیماری ام اس، وضعیت عودکردن و بهبود یافتن را تجربه می‌کنند، به این معنی که برای مدتی علایم بیماری ام اس بروز پیدا می‌کنند (عود کردن). سپس این شرایط بهبود یافته و علائم ام اس از بین می‌روند و شرایط فرد به حالت عادی برمی‌گردد.

مرحله عودکننده زمانی است که حملات سیستم ایمنی بدن به سلول‌های عصبی آغاز می‌شود و تخریب هایی در این قسمت‌ها رخ می‌دهد. اگر حملات سیستم ایمنی به سلول‌های عصبی در فاصله زمانی کم و با تعداد دفعات زیاد رخ دهد، بیماری حالت پیش رونده پیدا می‌کند.

بنابراین بیماران مبتلا به ام اسی که روی ویلچر مشاهده می‌کنید و یا بیمارانی که دچار عدم توانایی کنترل دفع ادرار و مدفوع خود می‌شوند، در حقیقت دچار تخریب‌های عصبی فراوان شده اند.دیگر تغییراتی که حملات سیستم ایمنی به سلول‌های عصبی در درازمدت ایجاد می‌کند، گرفتگی یا اسپاسم عضلانی، از دست دادن قدرت تکلم و تمرکز، فراموشی، افسردگی و حتی تشنج می‌باشد که خوشبختانه شیوع این علائم شدید و حاد، تنها در تعداد کمی‌از مبتلایان به ام اس مشاهده می‌شود.

4- مبتلایان به ام اس باید بدانند که گرما علائم بیماری ام اس را تشدید می‌کند. اگرچه برخی از بیماران ممکن است تحت تاثیر گرما، علائم وخیمی‌را در خود نشان ندهند، اما معمولا به تمامی‌مبتلایان به بیماری ام اس توصیه می‌شود که هرگز خود را در معرض گرما قرارندهند، مثلا از سونا استفاده نکنند، دوش آب داغ نگیرید و در محیط گرم به تنهایی قرار نگیرند تا اگر مشکلی برایشان رخ داد، فرد دیگری به آنها کمک کند. گرما سبب بروز واکنش سریع در اندام‌ها می‌شود.

بنابراین یکی از شایع ترین مشکلات بیماران ام اسی پس از قرارگرفتن در معرض گرما، احساس ضعف در اندام‌ها می‌باشد. هم چنین احساس سوزن سوزن شدن در ناحیه پاها از شایع ترین مشکلات قرارگیری این افراد در معرض گرما می‌باشد. متاسفانه امروزه هیچ گونه راه درمان قطعی برای این مشکلات وجود ندارد.

5- اگرچه درمانی برای بیماری ام اس وجود ندارد، اما راه مناسبی که برای کمک به این بیماران وجود دارد این است که همیشه در دسترس آنها باشیم و آنها را تنها نگذاریم. اگرچه ممکن است معلولیت آنها جزئی باشد و بتوانند از پس کارهای روزانه خود برآیند، اما بروز حملات عصبی به آنها خبر نمی‌دهد و اگر این بیماران خود را در شرایط حمله تنها و ناتوان ببینند، شرایط روحی شان آسیب می‌بیند و ممکن است خیلی زود بیماری، آنها را از پا درآورد.

بنابراین سعی کنید در دسترس بیمار باشید و او را تنها نگذارید. در صورت لزوم برایش پرستار بگیرید و کارهای سخت را به او نسپارید. شرایط منزل را طوری فراهم کنید که سرشار از صمیمیت باشد و کمترین استرسی به بیمار وارد نشود، چون استرس بیماری را بدتر می‌کند. از کم هزینه ترین چیزها برای بهبود شرایط او استفاده کنید، مثل خندیدن و شاد بودن.

6- محرم اسرار و مشکلات بیمار باشید و گاهی اجازه دهید با شما درد دل کند و مشکلاتش را بازگو نماید. کمترین فایده این کار، سبک شدن و آرام شدن اوست. علاوه بر این شما با مشکلات او آشنا می‌شوید و سعی می‌کنید آنها را برطرف نمایید. 7- رژیم غذایی مناسبی برای بیمار در نظر بگیرید و او را تشویق به رعایت آن کنید تا از موادغذایی سالم و تازه استفاده کند.
ام اس شاید مسیر را برایمان ناهموار کند، اما مانع حرکتمان نخواهد شد
[تصویر:  1927b880db2a9f321.jpg]

 تشکر شده توسط : hessam
#2
ام- اس؛ بیماری رنگین کمانی


زندگی سالم / دکتر عطی الرضا بنانج - از یک کاهش بینایی موقتی تا محدود شدن به بستر ،این همان طیف گسترده بیماری ام-اس است .


درمانهای جدید و ادعاهای عجیب و غریب هیچکدام هنوز درمان قطعی نیستند.آیا می توان از این بیماری پیشگیری کرد؟ آیا قابل درمان است؟ همه این پرسشها هنوز روبرویمان است.


ام اس چیست ؟
بیماری MS یا multiple sclerosis ( یعنی سفت شدن و خشک شدن مکان های مختلف) , یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مغز و اعصاب بوده و در حدود 50 هزار نفر در ایران به آن مبتلا هستند و عمدتاً در بالغین جوان بروز می‌کند. این بیماری از نظر بالینی با درگیری قسمتهای مختلف سیستم اعصاب مرکزی در زمانهای مختلف مشخص می‌گردد، بدین شرط که دیگر اختلالات عمل چند کانونی سیستم اعصاب مرکزی رد شده باشد. بیشترین میزان بروز بین 40-20 سالگی است .بررسی ها نشان دهنده افزایش شیوع بیماری با افزایش فاصله از خط استواست و در بین مدارهای 40 درجه شمالی و جنوبی جمعیتی که در معرض خطر بالای ابتلا به بیماری باشند، وجود ندارد. بررسی دوقلو ها بروز بیماری در اعضای یک خانواده و ارتباط با عوامل ژنتیک را نشان داده است.
بیشتر آسیب این بیماری به ورید ها یا سیاهرگهاست.این ضایعات در ماده سفید نخاع و مغز و در عصب بینایی دیده می‌شود.
دکتر مهدی وحید دستجردی، متخصص مغز و اعصاب با اشاره به این‌که ام‌اس در گروه بیماری‌های خودایمن قرار می‌گیرد، توضیح می‌دهد: در بیماری‌های خودایمن، سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بدن خود فرد حمله می‌کند که ام‌اس نیز یکی از این نوع بیماری‌هاست.به گفته این پزشک متخصص، سیستم ایمنی بدن در بیماری ام‌اس به بافت چربی درون مغز حمله کرده و نقاط مختلفی را درگیر می‌کند؛ بنابراین علایم بیماری با توجه به ناحیه‌ای که درگیر می‌شود، متفاوت خواهد بود؛ علایم بینایی، حرکتی و حسی از جمله مشکلاتی است که فرد با آن روبه‌رو خواهد شد.
دکتر وحید دستجردی می‌افزاید: ام‌اس بیشتر در سنین جوانی و در دوران طلایی زندگی بروز می‌کند و به همین دلیل رسیدگی و درمان آن اهمیت ویژه‌ای دارد. علاوه بر این، احتمال روبه‌رو شدن با این بیماری نیز برای خانم‌ها کمی بیشتر از آقایان است.


ام‌اس انواع مختلفی دارد
دکتر وحید دستجردی درباره انواع مختلف بیماری ام‌اس توضیح می‌دهد: بسیاری از افرادی که دچار این مشکل هستند، هیچ وقت با علامت خاصی روبه‌رو نمی‌شوند؛ به طوری که حتی تا زمان فوت، این بیماری بروز نمی‌کند و چه‌بسا افرادی که به دلایل دیگری مانند تصادف مورد بررسی پزشکی قرار می‌گیرند و در آن زمان بیماری ام‌اس آنها که هیچ علامتی نداشته است، تشخیص داده می‌شود. درصدی از بیماران نیز فقط یک بار دچار علایم بیماری می‌شوند و این مسأله دیگر هیچ وقت تکرار نمی‌شود.
وی با تاکید بر این که عمده بیماران مبتلا به ام‌اس، هر چند ماه یک بار با علامت جدیدی روبه‌رو می‌شوند، می‌گوید: اغلب بیماران چنین وضعیتی دارند که به این نوع ام‌اس عودکننده ـ بهبودیابنده می‌گوییم.
البته در گروهی از این بیماران ممکن است، بیماری به شکل پیش‌رونده تغییر کند یا این که برای تعداد کمی از افراد از ابتدا ممکن است ام‌اس به شکل پیش‌رونده وجود داشته باشد که در این حالت بیماری دایم بدتر می‌شود.


سخنی با مادران شیرده
بر اساس شواهد موجود می‌توان گفت، شیردهی نه تنها اثر زیان آوری برای مادران مبتلا به
 ام اس ندارد، بلکه به نظر می‌رسد آنان را علیه فعالیت بیماری محافظت می کند . نکته مهم این است که با توجه به ترشح داروهای مضر
 ( برای شیرخوار) درشیر، تصمیم گیری در مورد شروع این داروها پس از زایمان ، باید با دقت کافی انجام گیرد .
از آنجا که تصمیم گیری برای اینکه مادری می تواند به فرزند خود شیر بدهد یا صلاح است شیر ندهد و از داروهای مربوط استفاده کند، یک مسأله فردی است و لذا نمی‌توان یک فرمول واحد برای همه مادران، ارایه داد، اما به نظر می‌رسد در موارد خاصی بهتر است، مادر از شیر دادن صرف نظر نماید مثلاً در مواردی که بیماری فعال و صلاح است داروهای کنترل کننده بیماری شروع شود و یا زمانی که مادر از خستگی مفرط رنج می‌برد و تغذیه با بطری، این امکان را فراهم می‌کند که افراد دیگر بتوانند در تغذیه کودک کمک کنند .
اما ذکر این نکته ضروری است که تغذیه با شیر مادر برای فرزندان، اثر محافظتی علیه بیماری‌های خود ایمن ( از جمله ام اس) دارد، مشروط بر اینکه شیردهی بیش از چهار ماه ادامه یابد.


ام اس و ورزش‌ یوگا
به گزارش وب دا، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج ضمن بیان این مطلب می گوید: در این بررسی علمی انجام تکنیک های پرانایاما، هاتا و راجایوگا موثرترین تکنیک های ورزش یوگا بر افزایش نشاط بیماران مبتلا به
 ام اس شناخته شد.
شهلانجفی دولت آباد درباره چگونگی انجام این تکنیک ها معتقد است: در پژوهش نامبرده، انجام این تکنیک ها به مدت سه ماه و هر ماه نیز هشت جلسه یک تا یک و نیم ساعته، می تواند تاثیر مثبت ورزش یوگا را بر کاهش خستگی بیماران مبتلا به ام اس نشان دهد.


هراختلال حسی- عصبی نشانه‌ ام اس است؟
رویا ابوالفضلی در مورد علایم هشدار دهنده بخصوص تاری دید در بیماری‌ام ‌اس می گوید: افرادی که با علایم مشخصه باید توسط یک متخصص مغز و اعصاب معاینه شوند، اگر علایم هشدار دهنده و قابل بررسی باشد موضوع پیگیری می‌شود و تمام معیارهای بالینی و معیارهای پاراکلینیکی از جمله ام‌آر آی روی فرد سنجیده شود تا بتوانیم بگوییم فرد به‌ام ‌اس مبتلا شده یا خیر.
ابوالفضلی در پاسخ به اینکه افراد به چه علایمی برای مراجعه به متخصص مغز و اعصاب باید حساس باشند، می گوید: هر علامت جسمی عصبی که فرد قبلاً به آن‌ها مبتلا نبوده، ولی الان در او ایجاد شده مثلاً خواب رفتگی دست و پا، سرگیجه، دوبینی، اختلال در حرکت که قبلاً فرد نداشته می‌تواند نشانه باشد و فرد باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کند تا پزشک با معاینه بالینی بفهمد که فرد دچار علامت گذرا شده یا بیمار است. عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران شایع‌ترین علامت دیده شده در بیماران مبتلا به‌ام ‌اس را اشکالات بینایی دوبینی، سرگیجه و ضعف اندام‌ها، اختلالات ادراری و حرکتی به ویژه اختلال در راه رفتن می داند و معتقد است: اما این دلیل نمی‌شود که هر فردی این مشکلات را داشت به‌ام ‌اس مبتلاست. شاید دلایل دیگری برای به وجود آمدن این علامت‌ها وجود داشته باشد. این متخصص مغز و اعصاب گفت: مطالعه‌ای که به صورت جسته و گریخته روی اپیدمیولوژی‌ام ‌اس در کشور صورت گرفته نشان می‌دهد چیزی حدوداً بین 50 تا 60 هزار نفر به‌ام ‌اس مبتلا می‌شوند که آمار بالایی نیست هر چند که اخیراً ابتلا به‌ام ‌اس رو به افزایش داشت.
چهار فرضیه علمی برای سبب شناسی: 1- شرایط جوی در سراسر جهان: براساس این فرضیه به نظر می‌رسد که ابتلا به ام اس در میان ساکنان نواحی اطراف مدار چهلم نیم کره‌های شمالی و جنوبی کره زمین شایع‌تر است. فردی که در یکی از این مناطق متولد شده و پیش از رسیدن به سن نوجوانی به منطقه دیگر منتقل می‌شود، تا حدودی در معرض ابتلا به این بیماری قرار می‌گیرند. 2- ژنتیک: ابتلای والدین یا یکی از نزدیکان به این بیماری خطر ابتلا به ام.اس را در فرد افزایش می‌دهد. 3- عامل ایمنی: به طور کلی این امر پذیرفته شده است که بیماری ام‌اس نوعی اختلال در سیستم ایمنی خودکار است. 4- عامل ویروسی: این احتمال وجود دارد که یک عامل ویروسی در بروز ام اس نقش داشته باشد.


درمان های نوین
دانشمندان به روش جدیدی برای درمان بیماری ام.اس با کمک سلول‌های بنیادی دست پیدا کردند.مدت‌های طولانی است که محققان معتقدند، سلول‌های بنیادی می‌تواند آسیب‌های مغزی و نخاعی را در بیماران مبتلا به ام.اس نصف و حتی متوقف کند.اکنون و برای اولین بار محققان انگلیسی این نظریه را با موفقیت آزمایش کرده و درست بودن آن را به اثبات رساندند.یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه بریستول ادعا کرده اند که با استفاده از این روش توانسته اند این بیماری را به حالت پایدار برسانند.پروفسور نیل اسکولدینگ که این تیم را رهبری کرده است، در این باره گفت : نتایج تحقیقات امیدهای بسیاری را به وجود آورده است.ما معتقدیم سلول‌های بنیادی که از مغز استخوان به داخل خون حرکت کرده اند در این بیماری موثر هستند و به شکل‌های گوناگون باعث بدتر شدن بیماری می‌شوند.در نهایت دانشمندان توانستند برای اولین بار و با استفاده از سلول‌های مغز استخوان خود بیمار، ام.اس را درمان کنند.
در این روش، مغز استخوان از لگن 6 بیمار مبتلا به ام.اس خارج شد، سپس محققان این مواد را از استخوان و چربی جدا و سلول‌های بنیادی خالص را به بازوی بیماران تزریق کردند.در طول یک سال بعد از انجام این کار، بیماران ام.اسی به دقت توسط پزشکان تحت نظر قرار گرفتند تا تاثیر این روش درمانی را بررسی کنند.آزمایشهای محققان نشان داد ، این روش هیچ اثر جانبی جدی به همراه ندارد و بعد از مدتی این بیماری به حالت پایدار درآمده و حتی بخشی از عصب‌های آسیب دیده شروع به بهبود کردند.مغز استخوان شامل سلول‌های بنیادی است که قادرند جایگزین انواع مختلف بافت‌ها و اعضا در بدن انسان شوند، به همین دلیل دانشمندان به سختی در حال انجام تحقیقات روی این سلول‌ها هستند تا بتوانند درمان‌هایی برای انواع گوناگونی از بیماری‌ها خصوصا بیماری‌های سیستم عصبی مانند ام.اس پیدا کنند.
http://www.qudsonline.ir/NSite/FullStory...9%86%db%8c
از ترس فاسد شدن
دلت را حراج نکن!
خشک کردن هنوز هم جواب میدهد
 تشکر شده توسط : ابراهیم , kaveh_plus , shahrzad.s
#3
اگه یادتون باشه دو ، سه سال پیش تو ایران هم به همت موسسه رویان چند بیمار ام اسی هم از طریق سلولهای بنیادی تحت درمان قرار گرفتند که هنوز نتیجه اش اعلام نشده یا اگه اعلام شده زیاد روش مانور ندادن.
آیا این روش تحقیق همون روشیه که تو ایران انجام شده؟؟؟؟؟
!.........The world is full of nice peaple, if u can't find one, Be One
دنيا پُر از آدم هاى خوبه ولى اگه نتونستى حتى يكى از اونها رو پيدا كنى، لااقل خودت خوب باش!.........
 تشکر شده توسط : asall
#4
من خبر ندارم ابراهیم خانlove28
از ترس فاسد شدن
دلت را حراج نکن!
خشک کردن هنوز هم جواب میدهد
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  چگونه ویتامین D با بیماری مولتیپل اسکلروزیس ( MS ) مقابله می کند hamdam 44 38,621 2023/04/20, 11:29 AM
آخرین ارسال: Nazaritafti20
  تاثیراسترس بر پیشرفت بیماری ام اس Majid 62 36,755 2021/11/22, 06:16 PM
آخرین ارسال: M.karimlou1393
  اطلس جهانی ام اس - آمار ام اس در نقاط مختلف جهان aghaghi 20 40,170 2018/04/15, 07:55 PM
آخرین ارسال: afrooz.zahra
  احتمال ابتلا به پنج بیماری مزمن همراه با ام اس niloofary 2 5,040 2017/12/20, 02:34 AM
آخرین ارسال: yas8866
  مصرف کافئین در پیشگیری از بیماری ام اس موثر است nafass 21 12,485 2017/11/20, 01:37 PM
آخرین ارسال: Mehrdad 31
  خواص معجزه آساسی کندر در درمان بیماری ام اس shahrzad 76 70,746 2017/08/19, 09:16 PM
آخرین ارسال: Sarina_al
  با وجود شیوع بالا MS هنوز بیماری خاص نیست ! nahid 16 10,675 2017/05/08, 10:16 PM
آخرین ارسال: آدرینا
  تئوری جدید در مورد علت بیماری ام اس. warrior 1 3,767 2016/11/08, 12:26 PM
آخرین ارسال: niloofary
  فوايد قهوه در مبارزه با بیماری MS voodoo 30 20,803 2016/01/06, 10:11 AM
آخرین ارسال: 71shahab
  تشخیص پادتن‌ها چند سال پیش از بروز علائم بیماری ام‌اس niloofary 0 2,195 2015/10/17, 10:45 AM
آخرین ارسال: niloofaryکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان