امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اصفهان بابالاترین بیمار مبتلا بهMS
#1
اعتمادی فر رئیس انجمن ام اس اصفهان به خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: بیماری ام اس در اصفهان بیشتر از نقاط دیگر کشور مشاهده می شود به طوری که استان فارس با 200 نفر،خراسان هزار نفر و استان مرکزی و تهران با 7 هزار نفر بیمار آمار بالایی را به خود اختصاص داده اند ولی اصفهان با 4 هزار و 250 نفر مبتلا نسبت به جمعیت استان بیشترین مبتلا را در کشور دارد.


وی نفوذ عامل خارجی به بدن و در پی آن تحریک دستگاه ایمنی بدن و در نهایت تخریب ماده سفید مغز را موجب ابتلا به این بیماری دانست و با بیان اینکه نظریه های مختلفی در مورد علت شیوع این بیماری عنوان شده است گفت: از جمله این نظریه ها می توان به عفونت بیماری های ویروسی به علت تراکم جمعیت و یا آلودگی های صنعتی اشاره کرد .
اعتمادی فر در مورد پیگیری علت شیوع این بیماری گفت: پیگیری علت این بیماری نیاز به پشتوانه مالی از سوی دولت دارد که با در نظر گرفتن بودجه برای تحقیق و بررسی علت شیوع بیماری این کار انجام خواهد شد.
اشتری متخصص مغر و اعصاب نیز در این باره گفت: تا چند ماه آینده داروهای خوراکی جایگزین داروهای تزریقی در حال مصرف بیماران ام اس می شود.
وی ادامه داد: برتری این داروها نسبت به داروهای در حال مصرف استفاده راحت تر و بدون درد و همچنین تأثیر بهتر آن می باشد .

www.ms-link.org

 تشکر شده توسط : ساغر , هاجی , احمدرضا , kia , نوشا , najva , sheida , محبوبه , negar_ka84 , maryam.N
#2
درود به دوستان
ديديد ما اول شديم Wink Wink
تو مريضي هم اصفهان اوله :-X :-X :'( :'( :'(
همش هم ماله اين ذوب آهن و اون آب آلوده وهواي آلوده هستش :-X :-X
 تشکر شده توسط : ساغر , najva , somaye_602000
#3
یه بار هم اصفهان اول باشه،مگه چی میشه
بیا بعد میگن همش تهران اوله Sadاینم نمونش Smile (16) Smile (16) Smile (16) Smile (16) Smile (16)
وقتی نیستی،همه نیستن
نه که نیستن،هستن
مثل تو نیستن
 تشکر شده توسط : ساغر
#4
اعتمادی فر افزود: در سه دهه گذشته، شیوع این بیماری در کشور به ویژه در استان اصفهان افزایش چشمگیری یافته است و پژوهش ها نشان می دهد شیوع این بیماری در استان اصفهان از پنج در 100 هزار نفر، هم اکنون به 60 در 100 هزار نفر رسیده است.

رئیس انجمن ام اس اصفهان گفت، شمار بیماران مبتلا به ام اس در اصفهان بیش از دیگر نقاط کشور است.

دکتر مسعود اعتمادی فر گفت: آمار بیماران ام.اس این استان به طور میانگین 60 نفر در هر 100 هزار نفر است که از میانگین جهانی نیز بیشتر است؛ در چند سال گذشته، تشکیل پرونده های فراوان بیماران ام.اس در بیمارستان های اصفهان و مقایسه آن با آمارهای کشور موجب شده است برخی این استان را پایتخت بیماری ام اس در ایران بنامند.

به گفته کارشناسان ، بیش از 40 هزار نفر در کشور به ام.اس مبتلا هستند و سالانه حدود دو هزار نفر به این تعداد افزوده می شوند که این رقم 20 برابر آمار کشورهای همسایه و منطقه است.

اعتمادی فر افزود: در سه دهه گذشته، شیوع این بیماری در کشور به ویژه در استان اصفهان افزایش چشمگیری یافته است و پژوهش ها نشان می دهد شیوع این بیماری در استان اصفهان از پنج در 100 هزار نفر، هم اکنون به 60 در 100 هزار نفر رسیده است.

دکتر اعتمادی فر با تاسف از افزایش روزافزون جمعیت بیماران ام.اس در اصفهان می گوید : عادی نشان دادن این موضوع و برابر دانستن شمار مبتلایان ام.اس اصفهان با استان های دیگر کشور ازجمله سیستان و بلوچستان با 300 بیمار ام.اس و شهرکرد با 500 بیمار از سوی برخی مسئولان قابل قبول نیست.

به گفته او، هم اکنون بیش از دو هزار و 500 بیمار ام.اس استان اصفهان بومی این استان هستند که در درمانگاه تخصصی پرونده درمانی دارند، ضمن آنکه نام بسیاری از بیماران ام.اس در اصفهان درجایی ثبت نشده است.

ام.اس درحالی بیماری اسرارآمیز لقب گرفته است که در رشته نورولوژی بیشتر از همه بیماری ها ، ذهن دانشمندان و پژوهشگران را به خود مشغول کرده و هنوز علت یا حتی درمان قطعی برای این بیماری پیدا نشده است.

بحث های بسیاری بر سر منشاء این بیماری میان کارشناسان و متخصصان وجود دارد اما پس از سال ها مطالعات تخصصی و کارشناسی آن ها می توان گفت، منشا عوامل محیطی در شیوع و گسترش این بیماری غیرقابل انکار است.

اعتمادی فر در مورد فراگیری این بیماری میان ساکنان حاشیه زاینده رود می گوید : آمار مبتلایان به ام اس در ساکنان شهرهای مناطق غرب اصفهان، در مجاورت رودخانه و همچنین در کنار صنایع بزرگی همچون فولاد مبارکه، ذوب آهن و پلی اکریل‌ از دیگر نقاط اصفهان بیشتر است.

به اعتقاد برخی از کارشناسان، تخلیه پساب های شیمیایی صنایع در زاینده رود و آلودگی هوا درپی استفاده نکردن صنایع از ف.....های مناسب در شیوع بیماری ام.اس در این مناطق مؤثر است البته مدیر عامل کارخانه ذوب آهن اصفهان در این باره می گوید: کارشناسان خارجی برای اعطای ایزوهای معتبر هر شش ماه یک بار این کارخانه را نظارت می کنند که در صورت وجود آلایندگی های مغایر با این ایزوها ، درخواست اخذ ایزوی کارخانه لغو می شود .

به هر حال تلاش برای کاهش آلودگی محیطی اقدام مثبتی است که ممکن است به کاهش آمار مبتلایان به ام اس بیانجامد.

جمشید لطفی رئیس انجمن ام.اس ایران درباره علت بیماری ام اس و علائم آن گفت: ایران در ابتلا به بیماری ام اس جزو ده کشور اول دنیاست؛ میزان آسیب های این بیماری، بستگی به زمینه و علل بروز آن دارد، به طوریکه ممکن است یک نفر در مدت سه ماه علیل شود و یک نفر ممکن است 10تا 20 سال مبتلا به این بیماری باشد اما هیچگونه مشکل حرکتی ، گفتاری و تشنجی نداشته باشد.

حسین که جوانی 30 ساله است و در رشته زیست شناسی تحصیل کرده می گوید: هر هفته باید آمپول آونكس دریافت کنم که گاهی در عین ناتوانی در راه رفتن مجبورم برای تهیه این دارو به بسیاری از داروخانه ها مراجعه کنم؛ متاسفانه با این وضع کمک چندانی هم از سوی نهادهای بهداشتی دریافت نمی کنم.

یکی دیگر از بیماران که زنی جوان است و کم کم علائم فلج ناشی از ام.اس در او بروز کرده می گوید: همیشه با هزینه شخصی خود در بیمارستان بستری می شوم اما تا کی خواهم توانست هزینه های درمان را تامین کنم معلوم نیست.

لطفی درباره گرانی داروها می گوید: وزارت بهداشت هزینه زیادی را برای تهیه دارو و درمان بیماران ام.اس تقبل می کند به طوری که بسته به نوع بیمه70 تا90 درصد هزینه تأمین داروهای خارجی بیماران ام.اس تأمین می شود.

در هر ماه برای هر بیمار مبتلا به ام.اس 3 میلیون ریال هزینه می شود.

لطفی به ضعف نظام توان بخشی برای این بیماران در کشور اشاره می کند و می گوید: بررسی هایی که درمورد گروهی از مبتلایان به ام.اس انجام شده نشان می دهد که حدود 60 درصد آنها زن و از این عده 78 درصدشان متأهل هستند که باز از این گروه 81 و نیم درصد زمین گیرند؛ شیوع این بیماری و احتمال آن در زنان سه و نیم برابر مردان است و بیشتر در سنین18 تا 35 سالگی بروز پیدا می کند.

به هر صورت گرچه علل بروز این بیماری و درمان آن به طور قطعی برای پزشکان هنوز مشخص نشده است اما شایسته است برای بهتر کردن وضع زندگی بیماران ام.اس حتی با شرایطی که دارند تلاش شود.

کارشناسان معتقدند، مسئولان باید ضمن پذیرش گسترش این بیماری در برخی شهرهای کشور، برای برطرف کردن اضطراب و دلهره و نگرانی بیماران ام.اس و خانواده های آنان گام های اساسی بردارند تا آنان این دوره سخت و طاقت فرسا را حداقل بدون اضطراب سپری کنند تا آسیب های کمتری به خانواده های پرستار ام.اس و همچنین جامعه وارد شود.

http://www.tabnak.ir/fa/pages/?cid=116455
خوب باشيد و خوب بمانيد
 تشکر شده توسط : Morteza , pariya , yaro , سحــــــــر , شفا یافته , nazaninn , tanha , salman121 , ساغر , هاجی , احمدرضا , نوشا , najva , samane , baran
#5
البته من هم قبلاً شنیدم که اصفهان به خاطر وجود معادن زیاد و همینطور وجود عناصر مربوط به آهن و معادن دیگر در خاک و به تبع آن در کشت محصولات، آسیب پذیری در برابر برخی بیماریهای مربوط به این نوع عناصر را افزایش داده.
در کل هر کدام از شهرهای بزرگ ایران حداقل از یک جهت در خطر است. تهران هم که گل سرسبد همه شهرها جزء آلوده ترین ها از نظر آب، هوا، و سموم موجود در خاک استconfusedconfusedconfused
شخصيت منو با برخوردم اشتباه نگير!
شخصيت من چيزيه كه "من" هستم اما برخوردِ من بستگي به اين داره كه "تو" كي هستي...!
#6
اصفهان بيشترين آمار رو داره و يكي از دلايلش هم ميگن وجود ذوب آهن هستش و آبي آلوده كه وارد مسير زاينده رود ميشه .البته در حد حرفه.

اين مطلب فكر كنم تكراري باشه و يه بار پارسال اونا maya قرارداده بود((اصفهان بابالاترین بیمار مبتلا بهMS ))
اينم لينكش http://mscenter.ir/showthread.php?tid=459

البته شرمنده من بيش از حد حافظم قوي هستش
 تشکر شده توسط : pariya , hamid
#7
sad2sad2sad2sad2sad2sad2sad2
عشــق
همین خنده های ساده ی توست
وقتی با تمام غصه هایت میخندی
تا از تمام غصه هایم
رها شوم...


 تشکر شده توسط : نوشا
#8
سحر جون تو که اینطوری بغض کنی پس ما که تو تهرانیم باید:
:38::38::38::38::38::38::38:
شخصيت منو با برخوردم اشتباه نگير!
شخصيت من چيزيه كه "من" هستم اما برخوردِ من بستگي به اين داره كه "تو" كي هستي...!
#9
پریا جون نگران نباش منم شاید بعدا بیام همونورا:38:
عشــق
همین خنده های ساده ی توست
وقتی با تمام غصه هایت میخندی
تا از تمام غصه هایم
رها شوم...


#10
بچهامن دانشجوتواصفهان بودم وقتی برگشتم مشکوک به ام اس شدم بعد4سال تایید قطعی شد.همش میگم کاش جای دیگه درس میخوندم.rolleyesrolleyesrolleyesrolleyes
[ثبت احوال در شناسنامه ام همه چیز را ثبت کرده است جز احوالم را .. !![
 تشکر شده توسط : هاجی
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  جزییات بسته حمایتی وزارت بهداشت برای ۱۳۱ هزار بیمار خاص و صعب‌العلاج SMA 2 2,137 2019/08/11, 01:50 PM
آخرین ارسال: SMA
  توصیه ای برای بیماران مبتلا به بیماری ام اس نسبت به نکشیدن سیگار neghar 40 34,766 2015/09/13, 04:54 PM
آخرین ارسال: alireza1111
  اصفهان مامورایجاد زیر ساخت دانشی بیماری مولتیپل اسکلروز درکشور sargol 8 5,062 2015/07/07, 03:50 AM
آخرین ارسال: glassheart
  گروه سني ‪ ۱۶‬تا ‪ ۴۰‬سال بيشتر مبتلا به ام اس مي‌شوند محمود 18 9,761 2014/04/18, 02:26 PM
آخرین ارسال: آرزو
  همایش بزرگ انجمن ام اس اصفهان برگزار می شود hamdam 13 7,633 2013/05/31, 07:05 AM
آخرین ارسال: الی کوچولو
  ارتباط داروهای بتااینترفرون وناتوانی طولانی مدت دربیماران مبتلا sargol 1 2,287 2013/03/18, 12:00 PM
آخرین ارسال: sooorooosh
  دغدغه‌ها و چشم انتظاری‌های بیماران مبتلا به «ام. اس» paeazan 0 1,777 2012/11/14, 06:58 PM
آخرین ارسال: paeazan
  بخش عمده درمان بیماری ام اس دست خود بیمار است hamdam 0 1,798 2012/08/13, 12:33 PM
آخرین ارسال: hamdam
  تشکیل 300پرونده بیمار ام اس در استان زنجان. warrior 0 1,786 2012/05/31, 11:00 PM
آخرین ارسال: warrior
  پای درد دل بیماران مبتلا به ام اس hamdam 11 9,573 2012/05/13, 12:54 PM
آخرین ارسال: شیرینکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان