امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کشف واسط گمشده مغز و دستگاه ایمنی
#1
سلام
دوستان عزیز این خبر را تو فیسبوک دیدم خبر خیلی خوبی بود نه تنها برای ام اسیها بلکه برای تمام بیماریهای نقض سیستم ایمنی
________________________________
پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه ویرجینیا طی کشف حیرت‌آوری که چندین دهه آموزه‌های کتب درسی را زیر سؤال خواهد برد، معلوم ساختند که مغز از طریق عروق لنفاوی که سابقاً تصور وجودشان نمی‌رفته، به دستگاه ایمنی بدن متصل است.
همین‌ که چنین عروقی به رغم نقشه‌برداری‌های گسترده از دستگاه لنفاوی انسان تاکنون ناشناخته مانده بوده خود جای تعجب دارد، حال‌آنکه اهمیت حقیقی این کشف برمی‌گردد به دلالت‌های احتمالی آن بر بررسی و درمان بیماری‌های عصب‌شناختی – از اوتیسم و آلزایمر گرفته تا ام‌اس.
جاناتان کیپ‌نیس، استاد دپارتمان علوم اعصاب و مدیر مرکز ایمنی‌ شناسی مغز و یاخته‌های گلیال* دانشگاه ویرجینیا (BIG)، در این‌باره اظهار می‌کند: “حال به جای اینکه بپرسیم «چگونه به بررسی عکس‌ العمل‌های ایمنی مغز بپردازیم؟» و «چرا بیماران ام‌اس به حمله‌های ایمنی دچار می‌شوند؟»، می‌توانیم از طریق مکانیکی به این [حوزه] ورود کنیم. چراکه مغز هم مثل هر بافت دیگری [در بدن]، از طریق عروق لنفاوی مننژیال به دستگاه اعصاب محیطی وصل است. این [کشف]، نحوه درک‌مان از برهم‌کنش‌های عصبی-ایمنی‌شناختی را به‌کلی متحول می‌کند. ما همیشه این [برهم‌کنش‌ها] را به منزله رازی تلقی می‌کردیم که نمی‌توان به بررسی‌اش پرداخت. اما حال می‌توانیم به طرح سؤالات مکانیکی بپردازیم”.
کیپ‌نیس ادامه می‌دهد: “به باور ما، امکان دارد این عروق در هر عارضه عصب‌شناختی‌ای که به یک عضو ایمنی بدن مربوط می‌شود، نقش تعیین‌کننده‌ای ایفا کنند. سخت است تصور این‌که این عروقْ ارتباطی به یک بیماری‌ [عصب‌شناختی] که به یک عضو ایمنی مربوط می‌شود نداشته باشند”.
کشفی تازه‌ در بدن
===========
کوین لی، مدیر دپارتمان علوم اعصاب دانشگاه ویرجینیا هم این‌طور به خبر کشف آزمایشگاه کیپ‌نیس واکنش نشان می‌دهد: “بار اولی که این بچه‌ها نتایج اصلی را نشانم دادند، فقط یک جمله گفتم: «این‌ها بناست کتب درسی را متحول کنند». هیچ [مابه‌ازایی در] دستگاه لنفاوی‌ [تاکنون] برای دستگاه اعصاب مرکزی وجود نداشته، و از همان اولین مورد مشاهداتی – که به دنبال‌اش آن‌ها پژوهش‌های متعددی را در پشتیبانی از آن یافته به ثمر رساندند – معلوم بود که بناست نگاه‌ها را به نحوه ارتباط دستگاه اعصاب مرکزی به دستگاه ایمنی بدن به‌کلی متحول کند”.
حتی کیپ‌نیس هم در وهله اول شک داشت. “راست‌اش باورم نمی‌شد که ساختارهایی در بدن وجود داشته باشد که از آن‌ها بی‌خبریم. فکر می‌کردم بدن [کاملاً] نقشه‌برداری شده، و این کشفیات هم حول و حوش اواسط قرن گذشته به اتمام رسیده. ولی ظاهراً این‌طور نبود”.
این کشف، به یمن کار آنتوان لووه، از پژوهشگران دوره پسادکتری آزمایشگاه کیپ‌نیس به ثمر رسید. این عروق هنگامی کشف شدند که لووه موفق به تدوین روشی برای استقرار مننژها – یا پرده‌های پوشاننده مغز – یک موش آزمایشگاهی بر روی تنها یک اسلاید میکروسکوپی شد؛ به‌طوری‌که بدین‌وسیله می‌شد این غشاها را به‌یک‌باره بررسی کرد. لووه خود در این‌باره می‌گوید: “در واقع کار خیلی راحتی بود. فقط یک قلق داشت: مننژها را همان درون جمجمه ثابت کردیم، به‌طوری‌که بافت مربوطه در همان وضعیت فیزیولوژیک [اصلی]‌اش محفوظ می‌مانَد، و سپس آن را جدا کردیم. اگر از طریق دیگری عمل می‌کردیم، کار پیش نمی‌رفت”.
لووه بعد از تشخیص الگوهای توزیع سلول‌های ایمنی بر روی اسلایدها، نمونه‌ا‌ی را جهت کسب اطمینان از احتمال میزبانی آن از عروق لنفاوی آزمایش کرد، و متوجه شد این عروق حقیقتاً وجود دارند. در واقع چیز غیرممکنی آنجا وجود داشت. لووه، آن لحظه را این‌طور به خاطر می‌آورد: “جانی [کیپ‌نیس] را به پشت میکروسکوپ فراخواندم و گفتم «فکر کنم [اینجا] چیزی داریم»”.
کیپ‌نیس در این‌باره که چرا عروق لنفاوی مغز اصلاً توانسته بودند این‌همه مدت از چشم پژوهشگران پنهان بمانند، خاطرنشان می‌کند که این عروق در راستای رگ خونی برجسته‌ای واقع‌اند که به سینوس‌ها منتهی می‌شود؛ یعنی ناحیه‌ای که به‌سختی می‌شود از آن تصویربرداری کرد. او می‌گوید: “آنقدر به رگ خونی نزدیک است که راحت گم‌اش می‌کنید. اگر ندانید که پی چه می‌گردید، راحت گم‌‌اش می‌کنید”.
او می‌افزاید: “تصویربرداری مستقیم از این عروق برای ترسیم عملکردشان تعیین‌کننده بود، و این مهم بدون همکاری با تاجی هریس امکان‌پذیر نمی‌بود”. هریس، استادیار علوم اعصاب، و از اعضای مرکز BIG است. کیپ‌نیس همچنین مهارت‌های “خارق‌العاده” جراحی ایگور اسمیرنوف را هم تمجید می‌کند؛ پژوهش‌یاری در آزمایشگاه کیپ‌نیس، که اقداماتش برای تصویربرداری موفق حین این پژوهش ضرورت داشت.
آلزایمر، اوتیسم، ام‌اس، و دیگر بیماری‌های عصب‌-ایمنی‌شناختی
====================================
حضور غیرمنتظره این نوع به‌خصوص از عروق لنفاوی در بدن، سؤالات متعددی را پیش می‌کشد که حال بایستی به آن‌ها پاسخ گفت؛ سؤالاتی هم راجع به عملکرد مغز، و هم بیماری‌هایی که به مغز آسیب می‌زنند.
مثلاً آلزایمز را در نظر بگیرید. کیپ‌نیس در این‌باره می‌گوید: “در بیماری آلزایمر، با تجمعاتی از توده‌های بزرگ پروتئینی در مغز روبروییم. فکر می‌کنیم این توده‌ها بدین‌واسطه در مغز تجمع یافته‌اند که به‌خوبی توسط این عروق پاک‌سازی نمی‌شوند”.
او خاطرنشان می‌کند که این عروق، بسته به سن فرد، متفاوت به نظر می‌رسند؛ به‌طوری‌که نقش‌شان در کهولت سن، خود حوزه‌ تحقیقاتی متفاوتی را شکل می‌دهد. و طیف بسیار گسترده‌ای از دیگر بیماری‌های عصب‌شناختی‌ای هم وجود دارند، از اوتیسم تا ام‌اس، که بایستی هم‌اینک در پرتو حضور چیزی به بررسی‌شان پرداخت که علم تاکنون به نبودش اصرار می‌ورزید.
پانویس:
یاخته‌های گلیال (neuroglia) آن دسته سلول‌هایی در دستگاه عصبی هستند که وظیفه حمایت از سلول‌های عصبی را به عهده دارند.
منبع: رادیو زمانه به نقل از Science Daily
برگردان: احسان سنایی
توضیح تصویر: ۱ – طرحی از دستگاه لنفاوی در بالاتنه انسان، پیش (تصویر چپ) و پس از کشف اتصالات لنفاوی مغز و دستگاه اعصاب مرکزی


[تصویر:  u9r9otmnabvburwluj8n.png]
              

 تشکر شده توسط : یاسی , ساسان , tinookhe , paeeze , helli , zohrevand , kohedard , nasi_20 , 0MID , فاطمه جون , kaveh_plus , pirouz , Godfires , آسو
#2
لینک های انگلیسی هم چک کردم کاملا درست بود، ولی اما ایا به نتیجه ای عملی می رسد؟Angel
سر بالایی فقط تا قله ادامه دارد...
 تشکر شده توسط : ساسان , 0MID , Godfires
#3
(2015/06/05, 10:07 PM)Roxana.sm نوشته است: لینک های انگلیسی هم چک کردم کاملا درست بود، ولی اما ایا به نتیجه ای عملی می رسد؟Angel

انشاله که برسه.......ولی درکل تحقیقات و ازمایشات واحتمالات تا رسیدن به نتیجه نهایی که کشف داروی درمان قطعیه ادامه داره ....
صبر کن سهراب! آری… تو راست می گویی آسمان مال من است پنجره،فکر،هوا،عشق،زمین،مالِ من است!
اما سهراب تو قضاوت کن، بر دل سنگ زمین جای من است؟! من نمی دانم که چرا این مردم، دانه های دلشان پیدا نیست…
صبر کن سهراب! قایقت جا دارد؟ من هم از همهمه ی داغ زمین بیزارم
#4
١ساله هي من ميگم اومد..شماها هي فاز منفي بديد..به قول اون دوستمون كه ميگف ١روزي دانشمندا انقد راحت ميفهمن درمانشو و علتشو كه خودشونم باور نخواهندكرد كه انقدر راحت بوده كشفش
حال ما با دود و الکل جا نمیاید رفیق....
زندگی کردن به عاشق ها نمیاید رفیق...
روحمان آبستن یک قرن تنها بودن است....
طفل حسرت نوش ما دنیا نمیاید رفیق....
دست هایت را خودت"ها"کن اگر یخ کرده اند...
از لب معشوقه هامان "ها"نمیاید رفیق...
هضم دلتنگی برای موج آسان نیست...
آب دریا بی سبب بالا نمیاید رفیق...
یا شبیه این جماعت باش یا تنها بمان...
هیچکس سمت دل زیبا نمی آید رفیق. ..!
 تشکر شده توسط : kohedard
#5
Smile 
فکر نمیکنم درمان قطعی اومده باشه هر دارویی که میاد برای اینکه تایید بشه باید چندین مرحله رو بگذرونه شایدم به قول دوستمون درمانش راحت باشه فعلا که دست همه ی جهانو گذاشته تو حنا ولی بالاخره که میاد
بعدم شما میگی درمانشو ساختن اما برای منافع خودشون نمیدن که درست نیست همه ی کشورایی که تو زمینه ی پزشکی پیشرو هستن خودشون کلی بیمار ام اس دارن حتی از جمعیت بیمارای ام اس ما بیشتر فقط کافیه چند نفرشون درمان بشه مثل بمب میترکه بووووووووومfighting0030.gif
درسته؟[/size]
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  شورش سیستم ایمنی برمغز (ورم مغزی) nahid 0 2,124 2016/12/04, 09:07 PM
آخرین ارسال: nahid
  آیا سیستم ایمنی بدن، رفتارهای ما را کنترل می کند؟ Farhaad 2 2,627 2016/08/25, 07:38 AM
آخرین ارسال: Farhaad
  افزایش حد بالای مجاز ویتامین D توسط مرکز ایمنی مواد غذایی اروپا همسر یک مشکوک به ام اس 1 3,459 2015/08/25, 08:49 AM
آخرین ارسال: niloofary
  ژنتیک و خود ایمنی niloofary 0 1,956 2015/08/08, 09:15 AM
آخرین ارسال: niloofary
  خطر تنهایی برای سیستم ایمنی بدن و ام اس همسر یک مشکوک به ام اس 0 2,404 2013/02/06, 09:54 AM
آخرین ارسال: همسر یک مشکوک به ام اس
  شناسایی سلول های ایمنی جدید موثر در MS همسر یک مشکوک به ام اس 1 2,999 2013/01/10, 02:57 PM
آخرین ارسال: naazanin
  کشف سلول های ایمنی جدیدی که محافظت در برابر MS را برعهده دارند همسر یک مشکوک به ام اس 3 3,618 2012/08/27, 03:42 PM
آخرین ارسال: همسر یک مشکوک به ام اس
  سیستم ایمنی بدن در میلین سازی نقش دارد!!!!! همسر یک مشکوک به ام اس 1 2,726 2012/06/05, 11:30 AM
آخرین ارسال: zohrevand
  ساخت دارویی برای بازسازی سیستم ایمنی بدن nahid 0 2,676 2009/10/17, 08:53 PM
آخرین ارسال: nahidکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست