امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
وعده جدید؛مشکلات دارویی حل می شود
#1
Star 
وعده جدید؛مشکلات دارویی حل می شود
3 آذر 1391

هشدا درباره کمبود دارو و اعلام داروهایی که بیماران خاص به آن احتیاج دارند از چند وقت پیش موضوعی بود که رسانه ها به کرات آن را اعلام کردند.

این بار وزیر بهداشت هشدار داد که نظام سلامت مانند دوران جنگ است. وی اعلام کرد زمانی که هنوز سختی های تحریم به این حد نرسیده بود گفتم که برای امسال باید کمربندها را ببندیم. امروز همان روز است، شرایط سختی داریم و باید با تدابیر لازم از این گردنه ها عبور کنیم.

اما این بار دکتر محمدرضا شانه ساز معاون داروی سازمان غذا و دارو در گفت و گو با مهر وعده می دهد که مشکات دارویی کشور به زودی حل می شود و اگر ارز مرجع به موقع تخصیص یابد، تمامی کمبودهای دارویی کشور ظرف 2 ماه آینده جبران می شود.

وی ادامه می دهد: ممکن است برخی داروها به مدت یک هفته تا 10 روز دچار کمبود شده باشند اما به فوریت دارو وارد شده و مردم نگران نباشند. در مورد داروهای بیماران خاص و یارانه ای نیز ذخایر خوبی داریم، در خصوص برخی داروهای غیر هم که ضروری هستند در اسرع وقت به ذخایر چندماه قبلمان برسیم.

معاون داروی سازمان غذا و دارو گفت: با تخصیص ارز جدید مابقی کمبودها تهیه می شوند و اگر سیستم بانکی به همین طریق به تامین دارو اولویت بدهد، ذخایری که تهیه خواهیم کرد بازار را به صورت طبیعی بر می گرداند.

گرانی داروها
رهبر مژده ای آذر رئیس انجمن داروسازان حدود یک ماه پیش اعلام کرد که نوسانات نرخ ارز بر داروهای وارداتی و تولید داخل آثار منفی بسیاری تحمیل می کند و مسلما رفع این معضل منوط به تسریع بانکهای عامل در اجرایی شدن تصمیم شایسته دولت در خصوص اختصاص ارز به دارو است.

وی می افزاید: نوسان قیمت ارز روی داروها تاثیرگذار است به نحوی که در پرداخت هزینه خرید دارو و تامین آن، میان شرکت های تولیدکننده،واردکننده و توزیع کننده مشکلاتی به وجود آمده است. متاسفانه کارخانجات، تولید کنندگان و وارد کنندگان به مشکل برخورد کرده‌اند و در آینده نیز مشکلات زیادی ایجاد خواهد شد چرا که شرکت‌های واردکننده به داروخانه‌ها الزام کرده‌اند که بایستی حتما خرید نقدی داشته باشند.ما هم به عنوان انجمن داروسازان به این مسئله معترض هستیم چون داروخانه‌ها قدرت خرید نقدی ندارند به این دلیل که در گذشته خرید به صورت چک‌های چند ماهه بود اما در حال حاضر این شرکت‌ها به داروخانه‌هایی که توان خرید نقدی ندارند دارو نمی‌دهند و این مسئله خود در آینده برای شرکت‌های بیمه و بیماران بیمه شده مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.

در همین راستا دکتر سعید واقفی، عضو هیات علمی انجمن داروسازان درخصوص برخی داروهای بیماران خاص که عمدتا وارداتی بوده و تحت‌تأثیر نوسانات ارز قرار دارند در گفت وگو با فارس می گوید: قیمت دارو باید براساس ارز که مصوبه دولتی دارد عرضه شود حال اگر گزارش‌هایی مبنی بر تخلفات داروخانه‌ها منعکس می‌شود باید وزارت بهداشت را مقصر دانست که در مواقع بحرانی نظارت‌های خود را بیشتر کند تا تخلفی صورت نگیرد. اگر یک داروخانه دارویی را با نرخ ارز دولتی خریداری کرده ولی به‌دلیل شرایط اقتصادی فعلی به چندین برابر قیمت عرضه می‌کند قابل نظارت است.
منبع: خبرآنلاینﭼﻘﺪﺭ ﺩﻭﺳﺖ ﺩﺍﺷﺘﻨﯽ ﻫﺴﺘﻨﺪ٬ ﺁﺩﻣﻬﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺷﺒﯿﻪ ﺣﺮﻓﻬﺎﯾﺸﺎﻥ ﻫﺴﺘﻨﺪ...
 تشکر شده توسط : zenith
#2
کمبود داروی بیماران خاص همچنان برقرار است

سه شنب 7 آذر 1391


از آن زمان که نظام سلامت با مشکل دارو مواجه شد، اولین گروهی که بیش از همه برای تامین داروهایشان در تنگنا بودند، بیماران خاص بودند، بیماران صعب العلاجی که نه تنها با کمبود دارو مواجه شدند، بلکه قیمت‌های سرسام آور داروها، آنها را برای خرید مردد کرده است. گزارش‌ها حکایت از افزایش دو تا سه برابری قیمت داروها به‌ویژه داروی بیماران خاص دارد. در شرایطی که بسیاری از این بیماران و در کنار آنها داروخانه‌داران از مشکلات دارویی کشور سخن به میان می‌آورند، معاون داروی سازمان غذا و دارو از جبران شدن کمبودهای دارویی تا دو ماه دیگر خبر داده بود. محمدرضا شانه ساز دوم آذرماه امسال گفته بود: «با اختصاص ارز جدید برای داروها، بقیه کمبودهای دارویی نیز تامین می‌شوند و اگر سیستم بانکی به همین طریق به تامین دارو اولویت دهد، ذخایری که تهیه خواهیم کرد بازار را به صورت طبیعی بر می‌گرداند.»

به گفته این مسئول در سازمان غذا و دارو، داروی بیماران خاص از ذخایر خوبی برخوردار است. برخورداری از ذخایر خوب دارویی برای بیماران خاص در حالی از سوی این مسئول عنوان می‌شود که این بیماران هنوز با مشکلاتی برای تامین داروهایشان رو‌به‌رو هستند. صحبت‌های روز گذشته یکی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس را باید به اظهارات شیبانی اضافه کرد، شهلا بیات معتقد است که داروی بیماران خاص در کشور کمیاب نشده! او به ایلنا می‌گوید: «وزارت بهداشت مرتب اعلام می‌کند که داروهای مورد نیاز کشور را حتی در حد داروهای صعب العلاج و داروهای خاص تامین کرده و من بعید می‌دانم که این دارو‌ها در کشور کمیاب باشند.» او همین اظهارنظر را پیرامون داروهای بیهوشی داشت، از نظر این عضو کمیسیون بهداشت مجلس، کمبود دارویی در کشور بعید است چرا که وزارت بهداشت برای یکسال ذخیره دارویی دارد.

اظهار نظر قابل تامل این نماینده مجلس در شرایطی است که قریب به اتفاق اعضای این کمیسیون نسبت به مشکلاتی کشور، انتقاد دارند. محمد حسین قربانی با تاکید بر این موضوع به آرمان می‌گوید: «با توجه به فراز و فرودهای قیمت ارز و مشکلات در واردات دارو، دولت وعده داد تا توجه بیشتری به این موضوع داشته باشد، البته این وعده به توجه محدودی ختم شد و هنوز در این زمینه مشکلاتی وجود دارد.» او ادامه می‌دهد: «دولت تنها حدود 30‌تا 40 درصد از منابع ارز برای واردات دارو را تامین کرده، ما انتظار داشتیم که دولت و معاونت راهبردی ریاست‌جمهوری در این زمینه اقدامات بیشتری انجام دهد، این اقدامات به‌ویژه برای بیماران خاص و صعب‌العلاج اهمیت بیشتری دارد.»

بر اساس اعلام این عضو کمیسیون بهداشت مجلس، در پی مذاکره با وزیر صنعت، معدن و تجارت، دارو در اولویت دوم بعد از غذا قرار گرفت، این تصمیم‌گیری می‌تواند در کاهش مشکلات تاثیرگذار باشد. قربانی درباره اظهار نظر یکی از اعضای کمیسیون درباره بیماران خاص و مشکل نداشتن آنها در تامین دارو، می‌گوید: «نمی‌شود به مردم دروغ گفت که ما کمبود دارویی نداریم، متاسفانه دولت در این زمینه تدبیری نیندیشیده و ارز کافی برای بخش دارویی اختصاص نداده است، مشکل دارویی نیز جدی است.» او ادامه می‌دهد: «در ارتباط با این موضوع رئیس کمیسیون گزارش مفصلی در صحن علنی مجلس خواند و اعلام نگرانی کرد، متاسفانه شاخص‌های کیفی سلامت ما در حال کاهش است.» این عضو کمیسیون بهداشت مجلس، تاکید می‌کند: «اگر دولت مشکل دارویی کشور را حل نکند، مجلس به شدت برخورد خواهد کرد.»

مشکل دارو برطرف می‌شود

در این میان سیامک مره صدق ــ یکی دیگر از اعضای کمیسیون بهداشت ــ نیز در گفت‌و‌گو با آرمان، با بیان اینکه مشکل داروی بیماران خاص تا دو هفته دیگر برطرف می‌شود، می‌گوید: «ما با یک خلأیی برای تامین داروی بیماران خاص مواجه بودیم، چراکه ارز کافی برای واردات دارو اختصاص پیدا نکرده بود، بیشتر این اتفاقات نیز به‌دلیل تحریم‌ها صورت گرفت، البته با همکاری وزارت بهداشت، دولت و کمیسیون بهداشت بخشی از این مشکلات برطرف شد و واردات داروی بیماران خاص و صعب‌العلاج در اولویت قرار گرفت.» او با بیان اینکه چرخه واردات دارو شروع به کار کرده است، ادامه می‌دهد:«بر‌اساس وعده‌ای که مسئولان وزارت بهداشت داده‌اند، تا دو هفته دیگر این مشکلات برطرف می‌شود.» به گفته این عضو کمیسیون بهداشت مجلس، تا شهریور‌ماه امسال میزان اختصاص ارز برای واردات دارو، بسیار کم بود، این در‌حالیست که ارز اختصاص‌یافته برای نظام سلامت باید 100درصد بودجه باشد، تا حداقل نیازهای دارویی کشور برطرف شود.

منبع آرمان
ﭼﻘﺪﺭ ﺩﻭﺳﺖ ﺩﺍﺷﺘﻨﯽ ﻫﺴﺘﻨﺪ٬ ﺁﺩﻣﻬﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺷﺒﯿﻪ ﺣﺮﻓﻬﺎﯾﺸﺎﻥ ﻫﺴﺘﻨﺪ...
#3
دولت در قضیه دارو کوتاهی کرده است
سه شنبه 7 آذر 1391

دکتر عوضعلی حیدرپور در گفت‌وگو با سینا نیوز با تاکید بر لزوم تامین نیازهای دارویی مردم، افزود: «بر اساس ماده سوم قانون پنجم توسعه، تامین نیاز‌ها و تجهیزات پزشکی بر عهده دولت است و موازات با بحث تامین پوشاک و خوراک مردم، تامین دارو نیز مطرح و در اولویت قرار گرفته است.»

وی دولت را کم کار در عرصه دارویی توصیف کرد و گفت: «متاسفانه شاهد کم کاری‌های دولت در مباحث دارویی بوده ایم به همین منظور برای تهیه دارو باید ارز مورد نیاز با قیمت پایین و به صورت ارز مرجع در اختیار بخش سلامت قرار گیرد که تحقق بخشیدن به این مهم اهتمام جدی دولت را می‌طلبد.»

نماینده مردم شهرضا در بهارستان نهم، واژه ارز مرجع را لغتی غیر قانونی خواند و افزود: «به موازات اختصاص دادن ارز به مایحتاج ضروری از جمله برنج؛ روغن و شکر؛ دارو نیز باید مشمول اختصاص ارز باشد. با این حال ارز مرجع کلمه‌ای غیر قانونی است و بهتر است از ارز قیمت پایین یاد شود.»
حیدر‌پور ادامه داد: «در مورد تمهیدات ارزی، وزیر بهداشت یا کوتاهی کرده است و یا در جریان امور قرار نداشته است.»

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شواری اسلامی با اشاره به صحبت‌های اخیر وزیر بهداشت، تصریح کرد: «بی‌اطلاعی وزیر مبنی بر اینکه نمی‌دانند ارز دارو در کجا مصرف شده است؛به هیچ وجه قابل قبول نیست. ایشان طبق قانون باید تمام تلاش خود را برای تامین ارز مورد نیاز دارو به کار ببندند.»

وی در پایان خاطر نشان کرد: «بسیاری از مسئولان باید بدانند که برای واردات ۷ میلیون تن گندم ۳ میلیارد دلار هزینه اختصاص می‌یابد. این در حالی است که برای مقادیر کم دارو نیز باید همین مقدار پول در نظر گرفته شود و افرادی که بر سر این موضوع بحث می‌کنند باید به اهمیت مباحث دارویی نیز توجه کنند.»

منبع سینا نیوز

ﭼﻘﺪﺭ ﺩﻭﺳﺖ ﺩﺍﺷﺘﻨﯽ ﻫﺴﺘﻨﺪ٬ ﺁﺩﻣﻬﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺷﺒﯿﻪ ﺣﺮﻓﻬﺎﯾﺸﺎﻥ ﻫﺴﺘﻨﺪ...
 تشکر شده توسط : paeazan , reza_akrami_a
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  وضعیت داروهای "ام اس" در بازار دارویی کشور hamdam 2 4,319 2016/05/10, 08:55 AM
آخرین ارسال: niloofary
  هاشمی:افزایش هزینه دارویی بیماران صعب­ العلاج و خاص به مصلحت نیست hessam 9 6,918 2014/06/13, 10:13 PM
آخرین ارسال: سمیرا67
  نقدی بر تصمیم جدید مسوولان درباره داروهای خارجی hessam 11 7,057 2014/03/13, 03:32 PM
آخرین ارسال: منصور91
  دولت، پای مشکلات بیماران ام.اس warrior 0 2,301 2014/02/09, 09:21 PM
آخرین ارسال: warrior
  تأمین اجتماعی: کمک هزینه دارویی برای بیمه‌شدگان سرطانی و MS paeazan 15 12,859 2013/08/14, 09:44 PM
آخرین ارسال: طاهره کسمایی
  آیا وزارت بهداشت بر قول خود مبنی بر حل مشکل دارویی پایبند است؟ hamdam 0 1,867 2013/07/02, 05:57 PM
آخرین ارسال: hamdam
Star هیچ کشوری در منطقه توان رقابت با صنعت دارویی ایران را ندارد naazanin 38 20,003 2013/03/16, 11:38 PM
آخرین ارسال: اهورا
  درد بی دارویی."دارو از نان شب هم واجب تر است" paeazan 2 3,023 2013/02/28, 01:08 PM
آخرین ارسال: sargol
  شناخت رویکرد جدید برای مقابله با عفونت‌های ویروسی paeazan 0 2,273 2012/11/11, 12:56 PM
آخرین ارسال: paeazan
  رفع نیاز دارویی مردم فارس با یک پیامک ! nahid 1 2,445 2012/11/05, 06:25 PM
آخرین ارسال: ابراهیمکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان