امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نقدی بر تصمیم جدید مسوولان درباره داروهای خارجی
نقدی بر تصمیم جدید مسوولان درباره داروهای خارجی
"ممنوعیت واردات دارو" بازی با جان مردم است
در حال حاضر ، بخش مهمی از کالاهایی که در داخل تولید می شوند ، در بازار ایران مشابه خارجی هم دارند که به طرق قانونی وارد کشور شده اند، از لوازم خانگی گرفته تا لباس زیر و از مبل و میز گرفته تا لامپ و لوستر. پس چرا آقایان در بین این همه جنس ، گیر داده اند به حیاتی ترین کالای ممکن که داروست و وجود یا عدمش ، مرگ و زندگی است؟!
عصرایران ؛ جعفر محمدی - سازمان غذا و دارو اعلام کرده است که در راستای حمایت از تولید داخلی دارو ، سال آینده از واردات داروهای خارجی که مشابه داخلی دارند، جلوگیری خواهد شد.

این که به تولید داخل بها داده شود ، رویکرد مبارکی است که باید در همه عرصه ها به طور جدی پیگیری شود . با این حال درباره خبر فوق چند نکته قابل توجه است:

1 - داروی داخلی، تنها زمانی می تواند جای داروی خارجی را بگیرد که اثربخشی آن را هم داشته باشد و الّا مشابهت نام و ترکیبات ، کفایت نمی کند.

منصفانه باید گفت که بسیاری از داروهای ایرانی ، از نظر اثربخشی در حد مطلوبی هستند و حتی قابلیت رقابت با انواع خارجی را هم دارند اما واقعیت این است که در کنار این نکته مثبت ، داروهایی هم داریم که در داخل تولید می شوند ولی از نظر کیفیت و شفابخشی ، به گرد داروهای معتبر خارجی هم نمی رسند.

به عنوان مثال، فلان برند دارویی خارجی که افشانه ای برای فرونشاندن آثار حساسیت فصلی است ، با دوبار اسپری کردن در داخل بینی ، به مدت 24 ساعت فرد را آرام می کند ولی مشابه داخلی اش که حتی نام تجاری اش نیز مشابه خارجی است ، همانقدر اثر بخشی دارد که چند قطره آب!

حال این مثال برای موضوع نه چندان حیاتی "حساسیت فصلی" است. چندی پیش یکی از بیماران مبتلا به ام اس در گفت و گو با عصرایران اظهار کرد که از وقتی داروی خارجی اش گران شده ، قادر به تهیه آن نیست و مشابه داخلی اش هم اثربخشی ندارد و دکترش به او گفته که داروی داخلی مصرف نکند چون فایده ای ندارد. این بیمار می گفت که به دلیل عدم دسترسی به داروی خارجی و بی کیفیتی داروی داخلی ، بیماری اش تشدید شده است.

پس صرف این که دارویی در داخل تولید می شود، نباید مجوزی برای منع واردات دارو باشد. فراموش نکنیم که در اینجا جان انسان ها در میان است و نمی توان برای سر دادن شعار خود کفایی و صرفه جویی ارزی و پُزهایی از این دست ، جان مردم را به خطر انداخت و آنان را با یک مشت داروی بی اثر تنها گذاشت.

مسوولان وزارت بهداشت بهتر می دانند که در همین دولتی که گذشت ، برخی داروهای تولید داخل ، حتی بدون طی کردن مراحل تست و تأیید ، روانه بازار می شدند. حال پشت سر این ماجرا چه منافعی وجود داشت و چه کسانی به بهای جان مردم تجارت دارو می کردند، موضوعی است فراتر از بحث حاضر.

2 - وقتی داروی خارجی ، ممنوع الورود شود و در عین حال ، پزشکان نیز به هر دلیلی از جمله عدم کیفیت انواع مشابه داخلی ، داروهای خارجی را تجویز کنند، چه اتفاقی رخ می دهد؟

کاملاً مشخص است که بازار سیاه شکل می گیرد و دارویی که تا دیروز از مبادی قانونی و با پرداخت حقوق دولت وارد می شد و از نظر سلامت و تاریخ مصرف و نظایر این ، مورد تأیید و اطمینان بود، امروز توسط قاچاقچیان و در شرایط ناایمن و با قیمت های گزاف وارد و توزیع می شود!

به عبارت دیگر ، چنین اقدامی، ظلم به بیمارانی است که مجبور خواهند بود چند برابر برای دارو بپردازند و در عین حال خدمت به سوداگران داروست که خون مردم را در شیشه کرده اند.

3 - به فرض کیفی بودن داروی ایرانی هم نباید ممنوعیت واردات را اعمال کرد و ایجاد انحصار کرد. انحصار ، ضدکیفیت است و در گذر زمان ، منطق خود را بر تولید تحمیل می کند. نمونه اش را می توان در شرایط انحصاری تولید خودرو در کشور دید که باعث شده است برغم این همه حمایت از صنعت خودروسازی ، تولیدات داخلی در قیاس با همسانان خارجی، نامرغوب باشند.

بنابراین ، نباید شرایط رقابت را از بین برد. اگر تولید کننده ایرانی دارو ، واقعاً داروی اثربخش تولید کند، هم پزشکان و هم بیماران از آن استقبال خواهند کرد ، خاصه آن که نوعاً چنین تولیدی ارزان تر هم تمام می شود.
در چنان صورتی، نباید از وجود رقبای خارجی بیم داشت.

4 - در حال حاضر ، بخش مهمی از کالاهایی که در داخل تولید می شوند ، در بازار ایران مشابه خارجی هم دارند که به طرق قانونی وارد کشور شده اند، از لوازم خانگی گرفته تا لباس زیر و از مبل و میز گرفته تا لامپ و لوستر.
پس چرا آقایان در بین این همه جنس ، گیر داده اند به حیاتی ترین کالای ممکن که داروست و وجود یا عدمش ، مرگ و زندگی است؟!

مسوولانی که به نام حمایت از تولید داخلی تصمیم می گیرند، متوجه باشند که بحث دارو، با همه مسائل دیگر فرق می کند؛ خودرو نیست که مردم بگویند چاره ای نداریم ، فلان ماشین کم کیفیت داخلی را سوار می شویم و در رانندگی احتیاط بیشتری می کنیم . اینجا بحث جان و زندگی انسان ها در میان است.

منبع
گفت از دوست چه خواهی که تورا شاد کند گفتم از دوست همین بس که ز ما یاد کند
If you want to be OK , you should have a healthy lifestyle with exercise and don`t think about any problems
 تشکر شده توسط : ساسان , mahdie , ابراهیم , همسر یک قهرمان , hania , hadisss , maryam.N , kaveh_plus , mahdiye1989 , سمیرا , mahsa
خیلی جالبه خیلی اگه بحث حمایت چرا یه عالمه برنج هندی وارد کردین؟!!!که تو سبد کالا به مردم بدین؟!!!!چرا چای خارجی وارد می کنین؟!!!!همه کشاورزا بدبخت شدن کشاورزی مرد تو ایران
حالا چه گیری به داروها دادن داروهم مثل ماشین داره می شه بعد محصول خودکفایی می شه پیکان اردیو پراید سمند که همشونم خارجین!!! ادعا می شه سمند مثل بنز کار می کنه!!
داروهای خارجیم توزیع نشده من چن بار نزدم داروم...
خب پورشه پانامرا و بنز سی ال و مازاراتی وارد نکنین!!!!
اگه داروی ایرانی خوب باشه کسی مرض نداره 600 هزار تومن بیشتر بده که خارجیشو بگیره!!!
اعصاب ندارم...
رمز شاد زیستن شجاعت است
 تشکر شده توسط : hessam , ابراهیم , hania , mahdiye1989 , سمیرا
ایــــــــــــــــنا را مگه نشناختین Smile (52)
دردشون قیمت دارویه خارجیه
به مرگ می گیرند که به تب رازی بشیم
تازش هم
دولت کلیدسازه دیگه angel
یعنی با این کارشان همه مشکلات حل می شه Angel
اقتصاد هم شکوفا می شه icon_cry
آقا زاده ها هم کارشون رونق می گیرهSmile (52)Smile (52)
If you want to be OK , you should have a healthy lifestyle with exercise and don`t think about any problems
 تشکر شده توسط : ساسان , hania , مریم۷۲
حسام جان دیواری کوتاه تر از ما مریضا پیدا نکردن
من نمی دونم وزیر بهداشت رییس سازمان غدا و دارو و رییس بیمه ها دکترن واقعا؟!!!!!!! من دو داروی ایرانی مصرف کردم نساخت بهم دکتر این دارو رو نوشت خب من چی کار کنم الان؟!
ادم دیوونه می شه هر چی بیشتر به این ماجرا فک می کنه
رمز شاد زیستن شجاعت است
 تشکر شده توسط : hessam , hania , Amir , سمیرا
واقعا چه فکری کردن آخه ؟angryangryangry
هاااا ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟angry
اصن فکر نکردن ......
اگه فکر کرده بودن که نتیجه این نمی شد ...... Dodgy

این یه اصل خیلیییییییییییییییییییییییییییی ساده هستش به خدا !!!!!!!!!!!!!!!!
تا زمانی که رقابت نباشه پیشرفت حاصل نمی شه و تلاش جدی صورت نمی گیره !!!!!!!!!!!!

واقعا به نظر این همه مسئول راه حل اینه که واردات رو ممنوع کنن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ angry
اگه می تونید رقابت کنید که واردات رو ممنوع نکنید ! بذارید جنس تولیدی داخلی با نمونه ی خارجی مقایسه بشه مردم خودشون بفهمن که شما بهترید ... اصن آفرین به شما Dodgy
اگر هم نمی تونید رقابت کنید که چرا با جون مردم بازی می کنید ؟؟؟؟؟؟ Dodgy
چترها را باید بست
زیر باران باید رفت
فکر را خاطره را زیر باران باید برد
 تشکر شده توسط : hessam , ساسان , Amir , سمیرا
درسته.وارد نكردن برند اصلي دارو اصلا كار منطقي و درستي نيست ولي
ﻣﺮﮒ ﻭ ﺯﻧﺪﮔﯽ؟icon_cry
بازي كردن با جون مردم؟Huh
قضيه تا اين حد جديه؟فكر نمي كنم دارروي داخلي تا اين حد بي كيفيت باشه
به هر ﭼﯿﺰﯼ ﮐﻪ ﺁﺳﯿﺒﯽ ﮐﻨﯽ ﺁﻥ ﭼﯿﺰ ﺟﺎﻥ ﮔﯿﺮﺩ ، ﭼﻨﺎﻥ ﮔﺮﺩﺩ ﮐﻪ ﺍﺯ ﻋﺸﻘﺶ ﺑﺨﯿﺰﺩ ﺻﺪ ﭘﺮﯾﺸﺎﻧﯽ،
ﻣﺮﻭﺡ ﮐﻦ ﺩﻝ ﻭ ﺟﺎﻥ ﺭﺍ ﺩﻝ ﺗﻨﮓ ﭘﺮﯾﺸﺎﻥ ﺭﺍ ، ﮔﻠﺴﺘﺎﻥ ساز زندان را بر اين ارواح زنداني،
 تشکر شده توسط : ساسان , hessam , Amir
(2014/03/10, 03:54 PM)mahdie نوشته است: درسته.وارد نكردن برند اصلي دارو اصلا كار منطقي و درستي نيست ولي
ﻣﺮﮒ ﻭ ﺯﻧﺪﮔﯽ؟icon_cry
بازي كردن با جون مردم؟Huh
قضيه تا اين حد جديه؟فكر نمي كنم دارروي داخلي تا اين حد بي كيفيت باشه

ببخشید کسی
نگفته که در اثر مصرف داروی ایرانی آدم مرده icon_cry
در ضمن این جمله :
به مرگ می گیرند که به تب رازی شیم Dodgy
یک کنایه هست AngelAngel

من خودم روی داروی ایرانی و آرژانتینی مشکل کبدی پیدا کردم دوباره داروی اصلی را شروع کردم البته این مسئله به صورت فردیه یعنی در همه اینجوری نیست حتی ممکن برعکس هم باشه یعنی یک نفر دیگه ممکن این مشکل روی داروی اصلی داشته باشه ولی روی آرژانتینی و ایرانی نداشته باشه
 تشکر شده توسط : mahdie , ساسان
منظور من اصلا اين ضرب المثلي كه شما به كار بردين نبود
به هر ﭼﯿﺰﯼ ﮐﻪ ﺁﺳﯿﺒﯽ ﮐﻨﯽ ﺁﻥ ﭼﯿﺰ ﺟﺎﻥ ﮔﯿﺮﺩ ، ﭼﻨﺎﻥ ﮔﺮﺩﺩ ﮐﻪ ﺍﺯ ﻋﺸﻘﺶ ﺑﺨﯿﺰﺩ ﺻﺪ ﭘﺮﯾﺸﺎﻧﯽ،
ﻣﺮﻭﺡ ﮐﻦ ﺩﻝ ﻭ ﺟﺎﻥ ﺭﺍ ﺩﻝ ﺗﻨﮓ ﭘﺮﯾﺸﺎﻥ ﺭﺍ ، ﮔﻠﺴﺘﺎﻥ ساز زندان را بر اين ارواح زنداني،
 تشکر شده توسط : hessam , ساسان
لعنت خدا بر..... که حتی به بیماران خاص رحم نمیکنند حتی برای انهاکیسه دوخته اند
دولت تدبیر وامیدangry3[size=x-large]
 تشکر شده توسط : ساسان , hessam , مریم۷۲
ما فکر میکردیم رییس جمهور جدید که صداشو توی مناظره ها گذاشته بود روی سرش و میگفت باید از بیمارا حمایت بشه و بانام حمایت از بیمار مردم رو فریب داد،اونقد انسانیت داره که اگه کار جدیدی در حق بیمار نکنه لااقل چوب لای چرخشون هم نذاره.اینا فقط بفکر خودشونن.بیمار از نطر اینا باید بمیره.زندگی واسه چیشه؟زندگی مال اوناست نه ما.وجدان تو این مملکت خیلی وقته مرده.دلم میخواد به آقای رییس جمهور بگم یادته گفتی در دولت من دیگه مردم نخواهند گفت هرسال دریغ از پارسال؟یادته؟پس چرا به حرفت عمل نمیکنی؟
 تشکر شده توسط : ابراهیم , سمیرا , hessam

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  ماجرای اختلاف قیمت داروهای ام اس در بازار nahid 2 1,782 2019/09/10, 07:49 PM
آخرین ارسال: nahid
  داروهای در حال ورود به کشور nahid 3 3,292 2018/06/30, 08:36 PM
آخرین ارسال: hessam
  مصاحبه با پزشکان مغزو اعصاب درباره ام اس maryamm 32 41,884 2017/01/06, 02:36 PM
آخرین ارسال: nahid
  وضعیت داروهای "ام اس" در بازار دارویی کشور hamdam 2 4,203 2016/05/10, 08:55 AM
آخرین ارسال: niloofary
  اختلال درتوزیع داروهای اکتووکس و اکتوفرون و سرگردانی بیماران niloofary 0 2,149 2015/12/28, 10:11 AM
آخرین ارسال: niloofary
  تفاهم نامه داروهای بیماران خاص و صعب العلاج 5/3/1394 nahid 14 8,622 2015/06/05, 09:02 AM
آخرین ارسال: hessam
  240 میلیون دلار صرفه جویی ارزی با تولید داروهای بیماران خاص paeazan 1 2,583 2015/02/16, 12:09 AM
آخرین ارسال: فرید 1353
  عرضه رایگان داروهای ایرانی ام اس دربرخی استان ها sargol 11 8,668 2015/02/04, 12:38 PM
آخرین ارسال: فرید 1353
  کتاب «یک‌صد پرسش و پاسخ درباره ام‌اس» sina gt 0 2,023 2014/12/30, 03:58 PM
آخرین ارسال: sina gt
  سیرتولید داروهای MS، دکتر ترابی ، کنگره 11 nahid 1 3,071 2014/11/03, 06:43 AM
آخرین ارسال: sooorooosh

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست