امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نتایج تحقیقات خارجی درمان ام.اس با سلول‌های بنیادی
#1
نمی دونم تکراری یا نه چون جستجو کردم چیزی اینجا پیدا نکردم میذارمش:

دانشمندان به روش جدیدی برای درمان بیماری ام.اس با کمک سلول‌های بنیادی دست پیدا کردند.

مدت‌های طولانی است که محققان معتقدند سلول‌های بنیادی می‌توانند آسیب‌های مغزی و نخاعی را در بیماران مبتلا به ام.اس نصف کرده و حتی متوقف کنند.
اکنون و برای اولین بار محققان انگلیسی این نظریه را با موفقیت آزمایش کرده و درست بودن آن را به اثبات رساندند.
یک تیم تحقیقاتی از دانشگا بریستول ادعا کرده اند که با استفاده از این روش توانسته اند این بیماری را به حالت پایدار برسانند.
پروفسور نیل اسکولدینگ که این تیم را رهبری کرده است در این باره گفت : نتایج تحقیقات امیدهای بسیاری را به وجود آورده است.ما معتقدیم سلول‌های بنیادی که از مغز استخوان به داخل خون حرکت کرده اند در این بیماری موثر هستند و به شکل‌های گوناگون باعث بدتر شدن بیماری می‌شوند.
بیماری ام.اس یکی از بیماری‌های غیرقابل درمان است که سالانه نزدیک به 85 هزار نفر را در کشور انگلستان به خود دچار می‌کند.این بیماری به آرامی به سیستم اعصاب مرکزی حمله کرده و در نهایت قربانیان خود را ناتوان کرده و به روی ویلچر می‌نشاند.
در این بیماری ، به دلایل خاصی سیستم ایمنی بدن انسان سلول‌های سالم را هدف قرار داده و به آن‌ها آسیب می‌رساند.
مطالعات قبلی در آزمایشگاه نشان داده بود که سلول‌های بنیادی می‌توانند به سلول‌های دیگری تبدیل پیدا کرده و از طریق جریان خونی به سمت مغز حرکت و توسط قسمت‌های آسیب‌دیده جذب شوند.
در نهایت دانشمندان توانستند برای اولین بار و با استفاده از سلول‌های مغز استخوان خود بیمار، ام.اس را درمان کنند.
در این روش، مغز استخوان از لگن 6 بیماری مبتلا به ام.اس خارج شد.سپس محققان این مواد را از استخوان و چربی جدا کرده و سلول‌های بنیادی خالص را به بازوی بیماران تزریق کردند.
در طول یک سال بعد از انجام این کار، بیماران ام.اسی به دقت توسط پزشکان تحت نظر قرار گرفتند تا تاثیر این روش درمانی را بررسی کنند.
آزمایشات محققان نشان داد ، این روش هیچ اثر جانبی جدی به همراه ندارد و بعد از مدتی این بیماری به حالت پایدار درآمده و حتی بخشی از عصب‌های آسیب دیده شروع به بهبود کردند.
مغز استخوان شامل سلول‌های بنیادی است که قادرند حایگزین انواع مختلف بافت‌ها و اعضا در بدن انسان شوند به همین دلیل دانشمندان به سختی در حال انجام تحقیقات روی این سلول‌ها هستند تا بتوانند درمان‌های برای انواع گوناگونی از بیماری‌ها خصوصا بیماری‌های سیستم عصبی مانند ام.اس پیدا کنند.
جانم فدای امام هادی علیه السلام.

السلام علیک یا علی بن محمد الهادی


 تشکر شده توسط : najva , شهرزاد , roya7116 , ghaside , zohrevand , فرناز , arezooo82 , آسو , paeazan , ابراهیم , آقا صادق , DavidBili , successful , farzaneh20 , بیخیال , nanaz
#2
دانشمندان آمریکایی با آزمایش بالینی بر روی گروه کوچکی از بیماران موفق شدند با استفاده از سلولهای بنیادی مغز قرمز استخوان به نتایج امیدبخشی در درمان بیماری خودایمنی "ام. اس" دست یابند.


بررسیهای گذشته نشان می داد که سلولهای بنیادی مغز استخوان قادرند اثرات مثبتی بر روی مدلهای حیوانی مبتلا به مغز استخوان برجای بگذارند.

اکنون محققان دانشگاه بریستول بر روی گروه کوچکی از بیماران آزمایشات بالینی مثبتی را انجام دادند.

این دانشمندان سلولهای بنیادی را از مغز استخوان این بیماران استخراج کردند و در همان روز دوباره این سلولها را به خون بیماران تزریق کردند.

نتایج اندازه گیریهای پارامترهای بالینی تثبیت بیماری را نشان می داد درحالی که آزمایشات نوروفیزیولوژی تائید می کرد که این روش درمانی اثرات مثبتی دارد.

این محققان در این خصوص اظهار داشتند: "معتقدیم که سلولهای بنیادی استخراج شده از مغز استخوان و تزریق آنها به خون می توانند شرایط بالینی بیماران را بهبود بخشند و به طور مثبتی بر روی حفاظت نورونی و متعادل کردن سطح سیستم ایمنی اثر بگذارند."

براساس گزارش تلگراف، مغز استخوان محتوی سلولهای بنیادی است که می توانند در بسیاری از بافتها و اندامهای مختلف سلولها را تعویض کنند. بنابراین از پتاسیل بالایی برای درمان بسیاری از بیماریها به خصوص بیماریهای مرتبط با دستگاه عصبی برخوردارند.


http://www.khabaronline.ir/news-60481.aspx
خوب باشيد و خوب بمانيد
 تشکر شده توسط : بیخیال
#3
نميدونم قبلا كسي اين رو تو سايت آورده يا نه ولي جديدترين خبر در اين مورد اينه :
کشف راه حل جديد در درمان بيماري ام.اس - فعال کردن شيوه ‌«RXR» يک مسير حياتي براي ايجاد سلول است

مطالعات جدید نشان مي‌دهند که علت آسيب سلول‌هاي عصبي در تصلب بافتي متعدد (MS) مي‌تواند با فعال کردن سلول‌هاي بنيادي در بدن درمان شوند.
به گزارش خبرگزاری ایسنا ، MS نوعي بيماري است که با معيوب کردن سيستم ايمني به غلاف‌هاي چربي در اطراف بافت‌هاي عصبي در سلول‌هاي سيستم عصبي مرکزي حمله مي‌کند.
MS بر روي توانايي برقراري ارتباط سلول‌هاي عصبي در مغز و نخاع با يکديگر تاثير مي‌گذارد و موجب بي‌حسي در اعضا و دشواري در گفتار يا حتي فلج و از دست دادن بينايي مي‌شود.

درمان‌هاي رايج که اغلب بي‌تاثير هستند شامل کم کردن قدرت سيستم ايمني به منظور جلوگيري آن از آسيب غلاف چربي و سلول‌هاي سازنده‌ اين غلاف مي‌شوند‌ اما، اين درمان‌ها غلاف چربي آسيب ديده را احيا نمي‌کنند.
مطالعه‌ جديد بر روي موش‌ها نشان داد مغز خود بيمار مي‌تواند بر روي توليد دوباره‌ اين غلاف چربي تحريک شود. فعال کردن شيوه ‌«RXR» که يک مسير حياتي براي ايجاد سلول است و موجب تبديل سلول‌هاي بنيادي مغز و نخاع به سلول‌هاي سازنده‌ غلاف چربي مي‌شود‌، مي‌تواند به سلول‌هاي بنيادي مغزي کمک کند تا اين غلاف چربي را ترميم کنند.
دکتر «رابين فرانکلين» سرپرست اين تحقيق از دانشگاه کمبريج گفت‌: اين کشف بسيار جالب است چرا که مي‌تواند به يافتن داروهاي مفيد براي ترميم آسيب‌هاي اين سلول‌هاي عصبي و حفاظت از آنها در مغز به ما کمک کند.
وي ادامه داد‌: ما هشدار مي‌دهيم که اين مسير درماني غير قابل پيش بيني است اما، مي‌توان گفت که حداقل يک شيوه‌ درماني را براي پيشرفت در اين زمينه پيدا کرده ايم.
دکتر فرانکلين افزود‌: آزمايشات مقدماتي بر روي اين داروها تا 5 سال آينده شروع خواهد شد و درمان اين بيماري تا 15 سال ديگر در اختيار افراد قرار مي‌گيرد.
بادباچراغ خاموش کاری ندارد،اگردرسختی هستی بدان که روشنی...
 تشکر شده توسط : najva , paeazan , بیخیال
#4
محققان از سلول های بنیادی برای درمان ام اس استفاده كردند.
پژوهش محققان دانشگاه شمال غربی در شیكاگو درباره بیماری ام اس یا مالتیپل اسکلروزیس نشان می دهد ، بهره گیری از سلول های بنیادی در مراحل نخست این بیماری علائم آن را به میزان چشمگیری كاهش می دهد.
محققان معتقدند: بهره گیری از این روش اگر به موقع صورت گیرد، حتی می تواند به درمان كامل این بیماری بیانجامد.
به گزارش شبکه خبر، محققان با بررسی 21 بیمار مبتلا به ام اس ، تاثیر استفاده از سلول های بنیادی مغز استخوان آنان را بر درمان بیماریشان ارزیابی كردند .
بر اساس این پژوهش كه نتایج آن در مجله بیماری های اعصاب لنست درج شد ، علائم عصبی در 81 درصد این بیماران به میزان چشمگیری بهبود می یابد.
ام اس نوعی بیماری دستگاه اعصاب مركزی است كه بر اثر از بین رفتن غلاف پوشاننده رشته های عصبی ایجاد و باعث اختلالاتی در حس و حركت بیمار می شود.

طرح درمان ام اس با سلول‌هاي بنيادي
رئيس انجمن ام اس ايران گفت: انجمن ام اس، برنامه ي طرح سلولهاي بنيادي در درمان ام اس را بعد از دريافت تأييديه بودجه به مرحله اجرا در مي‌آورد.

دكتر جمشيد لطفي به باشگاه خبرنگاران گفت: يكي از مهمترين طرح هاي تحقيقاتي انجمن ام اس، تأثير سلولهاي بنيادي در درمان ام اس است كه به علت نداشتن بودجه، مراحل انجام آن متوقف شده بود ولي با در نظر گرفتن تمهيدات لازم مي توان فعلاً تعداد 50 نفر از بيمارن را تحت درمان قرار داد.
دكتر طبيعي رئيس كميته علمي انجن ام اس نيز در اين رابطه گفت: در مراحل اجرايي اين طرح آن دسته از بيماراني كه توانايي مالي كافي براي اين آزمايش را ندارند مي توانند به طور رايگان تحت درمان قرار گيرند.
طبيعي تصريح كرد: پس از تخصيص بودجه و تشكيل كميته علمي در اين زمينه، قرار شد مبلغ 60 ميليون تومان براي اين طرح درنظر گرفته شود

اولین نتایج امیدبخش درمان بالینی "ام.اس" با کمک سلول‌های بنیادی
دانشمندان آمریکایی با آزمایش بالینی بر روی گروه کوچکی از بیماران موفق شدند با استفاده از سلولهای بنیادی مغز قرمز استخوان به نتایج امیدبخشی در درمان بیماری خودایمنی "ام. اس" دست یابند.
بررسیهای گذشته نشان می داد که سلولهای بنیادی مغز استخوان قادرند اثرات مثبتی بر روی مدلهای حیوانی مبتلا به مغز استخوان برجای بگذارند.
اکنون محققان دانشگاه بریستول بر روی گروه کوچکی از بیماران آزمایشات بالینی مثبتی را انجام دادند.
این دانشمندان سلولهای بنیادی را از مغز استخوان این بیماران استخراج کردند و در همان روز دوباره این سلولها را به خون بیماران تزریق کردند.
نتایج اندازه گیریهای پارامترهای بالینی تثبیت بیماری را نشان می داد درحالی که آزمایشات نوروفیزیولوژی تائید می کرد که این روش درمانی اثرات مثبتی دارد.
این محققان در این خصوص اظهار داشتند: "معتقدیم که سلولهای بنیادی استخراج شده از مغز استخوان و تزریق آنها به خون می توانند شرایط بالینی بیماران را بهبود بخشند و به طور مثبتی بر روی حفاظت نورونی و متعادل کردن سطح سیستم ایمنی اثر بگذارند."
مغز استخوان محتوی سلولهای بنیادی است که می توانند در بسیاری از بافتها و اندامهای مختلف سلولها را تعویض کنند. بنابراین از پتاسیل بالایی برای درمان بسیاری از بیماریها به خصوص بیماریهای مرتبط با دستگاه عصبی برخوردارند.
 تشکر شده توسط : najva , هانیه , zohrevand , paeazan , بیخیال , roya7116 , MAJED
#5
جند روز بيش بود كه تو يه خبر از يكي از كانال هاي خارجي شنيدم تو اين خبر ميكفت كه محققان توانستن رشته هاي عصبي رو تو بدن موش ها توليد كنن.كه حالا نوبت رسيده كه رو انسان امتحان كنن.اين خبر خيلي خوبي بود جون رشته هاي عصبي وسلولهاي مغزمون از دوران تولد به اين ور تكثير نميشن فقط سايزشون بزرك ميشه واسه همينم ترميم ضعيف دارن مثل سلول هاي قلب.تو خبر ميكفت براي مثال اون بيماراني كه در اثر تصادف قطع نخاع شدن مي تونن اميد به راه رفتن مجدد داشته باشن.
البته من يه خورده دير رسيدم نفهميدم اين كار رو به جه طريقي انجام دادن سلولهاي بنيادي يا روش ديكه.ولي كانال خبري معتبري كه من اخبار بزشكي رو نكاه ميكنم يه كانال خارجي. 
 تشکر شده توسط : roya7116 , zohrevand , دلان
#6
icon_biggrinاختصاصی ام.اس لینک - ترجمه از خانم دنیز - مطالعه طولانی مدت در مورد اثر جایگزینی مغز استخوان ، باهدف نجات افراد مبتلا به اشکال تهاجمی (ام اس) با استفاده از شیمی درمانی و بصورت اتولوگ ( خودی) نتایج امیدبخشی را گزارش میدهد. مطالعه در شماره22 مارس 2011 در ، نشریه نورولوژی آکادمی آمریکا منتشر شده است. در این روش ، مغز استخوان بیمار را با سلول های بنیادی جایگزین می کنند وب ا استفاده ازشیمی درمانی وبا کشتن سلولهای یی که به سیستم عصبی مرکزی حمله می کند ، قدرت دستگاه ایمنی بدن را بالا می برند که به این ترتیب می توان به درمان گروه وسیعی از مبتلایان به ام اس امیدوار بود.سلول های بنیادی مغز استخوان برداشته شده از بیمار خالص شده و به بدن بازگردانده می شود وبد ینسان با جایگزین کردن سلول های خونی زندگی افراد بیمار را نجات میبخشدو نیز سیستم ایمنی بدن را به روال عادی برمی گرداند.

مطالعه 35 نفر به طور متوسط ​​11 سال پس از پیوند پی گیری شد
مطالعه شامل افراد مبتلا به ام اس به سرعت پیشرونده بودکه درمان های دیگر برای آنها بی اثر یا کم اثر بود.. همه بیماران ، به شدت از کار افتاده بودند با میانگین نمره شش ازنظر فعالیت بیماری .دامنه نمرات از صفر الی ده در معاینه عصبی درجه بندی شده بود،صفر دامنه طبیعی را در بر داشت و 10 به معنی مرگ در اثر بیماری ام اس را دربرداشت..
نمره شش یعنی قادر باشد با عصا یا چوب زیر بغل راه برود ؛ هفت افراد ویلچری را شامل می شد. همه شرکت کنندگان در این تحقیق به نوعی حداقل یک نمره در سال قبل از پیوند بدتر شده بودند
پس از پیوند احتمال می رود، 25درصد پیوند شدگان کنندگان تا 15 سال ،بیماری اشان اصلا پیشرفتی نداشته باشد بیش از 44 درصد افراد ضایعات مغز اشان درزمان پیوند فعال بود (که نشانه ای از فعالیت بیماری درزمان پیوند بود)
برای 16 نفر ، علایم به طور متوسط ​​از یک نقطه در مقیاس بعد از عمل پیوند بهبود ، و بهبودی به طور متوسط تا دو سال ادامه یافت. شرکت کنندگان همچنین کاهش قابل توجهی در تعداد و اندازه ضایعات مغزی خود داشتند. دو نفر (شش درصد) دراثر عوارض ناشی ازپیونددرعرض دو ماه و 2-1/2 سال پس از پیوند فوت کردند.

نویسنده مطالعه ، دکتر ، Vasilios Kimiskidis از دانشکده پزشکی دانشگاه ارسطو ی تسالونیکی اشاره کرد: تحقیقات بیشتری درمورد این درمان ، مورد نیازاست از جمله مقایسه افرادی که پیوند دریافت می کنند با گرو ه کنترل که درمان دریافت نمی کنند.
او گفت.:
برداشت ما این است که سلول بنیادی ممکن است به بیمارانی که ام اس اشان به سرعت در حال پیشرفت است سود رساند .این درمان برای بیماران ام اسی که بیماری اشان هنوز پیشرفتی نکرده لازم نیست اما برای موارد شدید و در فاز التهابی بیماری محفوظ می باشد.
 تشکر شده توسط : نازلی , احمدرضا , najva , roya7116
#7
http://www.stem-cell-center.com/componen...rosis.html
طاقت بیار رفیقHeart
#8
درحالی که تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا افزایش چشمگیری یافته است، روز گذشته اعلام شد ریک پری(Rick Perry) فرماندار ایالت تگزاس و کاندیدای جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری سال 2012 ، از سلول های بنیادی برای درمان بیماری کمر و بیماری ام اس خود استفاده کرده است.به گزارش بنیان به نقل از StemGenex، ریک هارد کاستل نماینده وزیرامورخارجه آمریکا در تگزاس نیز اعلام کرد که اخیرا از سلول های بنیادی بالغ برای درمان بیماری ام اس خود استفاده کرده است.
هارد کاستل از حدود 10 سال پیش با بیماری مالتیپل اسکلروزیس تشخیص داده شده بود که با تزریق سلول های بنیادی توانسته است تعادل خود را بازیابد.
وی که توان حرکتی خود را از دست داده بود اکنون قادر به بالا و پایین رفتن از پله و حرکت کردن شده است.
وی در حال حاضر در تلاش است تا این روش درمانی به آسانی در دسترس کسانی که دچار معلولیت هستند قرار گیرد..
او سعی دارد شرکت های بیمه را موظف به پرداخت بخشی از هزینه های درمانی مورد تایید کند.
درحالی که Hardcastle با سلول های بنیادی بالغ تحت درمان قرار گرفته است اما عنوان کرد که با تحقیق بر روی سلول های بنیادی جنینی مخالف نیست .
وی همواره یکی از مدافعان تحقیقات بر روی سلول های بنیادی بوده و اعلام کرده که نباید محققین را در این زمینه محدود کرد.
وی همچنین گفته است: اگر محققان می توانند فرزندان و نوه های ما را با کمک سلول های بنیادی از بیماری هایی نظیر ام اس، دیابت و یا سرطان نجات دهند باید به آنها اجازه دهیم تا تحقیقات خود را کامل کنند.

باور نکن تنهایی ات را تا یک دل و یک درد داریم
 تشکر شده توسط : coffeedot , Matilat , baran1390 , somaye_602000 , najva , earth , maryamjoooon , ساغر , # پریسا # , TootFarangi , esmaeil , parivash , هانیه , nahid , فریده آذرکیش , baran , arezooo82 , parisa2011 , hanie , MFhealth , Hasty , roya7116
#9
بي بي سي : سال 2011 سال پيشرفت درخصوص درمان بيماري ام اس بود

سال 2011 میلادی علاوه بر پیشرفت هایی که در زمینه درمان های دارویی جدید برای بیماری سرطان ، تولید قرنیه های مصنوعی و واکسن مالاریا حاصل شد سال نویدبخشی در درمان بیماری ام اس نیز بود. به گزارش شبکه تلویزیونی بی بی سی ، یکی از پیشرفت های قابل توجه در سال 2011 در حوزه بیماری ام اس بود که پژوهشگران دانشگاه کمبریج چیزی را کشف کردند که ممکن است به گفته انها به درمان نهایی این بیماری بینجامد.

ضعف های مزمن ، نابینایی و ناشنوایی موقت از علائم بیماری ام اس هستند.

این بیماری زمانی بوجود می آید که سیستم های ایمنی بدن به سیستم عصبی خودی حمله می کنند.

در ام اس سیستم ایمنی بدن به عللی که هنوز مشخص نیست غلاف میلین یا همان پوشش محافظ اطراف الیاف عصبی را از بین می برد.

با از بین رفتن این غلاف پیام های مغز به اندام ها نمی رسد.

بیماران ام اس را با داروهایی معالجه می کنند که قدرت سیستم ایمنی بدن را برای جلوگیری از تخریب غلاف میلین کاهش می دهد.

اما اوایل امسال در دانشگاه کمبریج دانشمندان به کشف مهمی دست یافتند.

انها یک سلول بنیادی در مغز یافتند که غلاف های میلین تخریب شده را بازسازی می کند.

رابین فرانکلین ، یکی از سرپرستان این تحقیقات در این باره گفت :«کار ما این است که ببینیم چگونه می توانیم غلاف میلین را دوباره در اطراف الیاف عصبی بوجود اوریم.

با استفاده از سلول بنیادی که تعداد زیادی از انها در مغز حرام وجود دارد کاری که باید کرد این است که بفهمیم سلول های بنیادی چگونه غلاف میلین را می سازنند.

وقتی این ساز و کار مشخص شد ما می توانیم تولید داروهایی را شروع کنیم که این ساز و کار را هدف قرار می دهند و بازسازی این غلاف ها را موثرتر انجام می دهند.

اگر این تحقیقات همانطور که در ازمایشگاه جواب داده است روی بیماران هم جواب بدهد ما می توانیم روند تخریب غلاف های میلین را متوقف و معکوس کنیم.

این شیوه در کنار شیوه های دیگر درمان ام اس موجب می شود ما به درمان نهایی این بیماری نزدیک شویم.» تولید داروهای جدید برای این بیماری به میلیون ها پوند بودجه و دست کم ده سال وقت نیاز دارد اما به هر حال راه روشنی برای درمان نهایی ام اس باز شده است.

باور نکن تنهایی ات را تا یک دل و یک درد داریم
 تشکر شده توسط : naz.gigili , N00shin , Saina , najva , arezoo_azizi , نازلی , marzieh1363 , edarzi , MFhealth , زهرا59 , arezooo82 , Matilat , aztab , baran1390 , Ali 324 , esmaeil , عمومهربان , baran , parisa2011 , ساغر , nahid , sami , سیما جون , shafagostar , roya7116
#10


آزمایشات کلینیکی برای درمان بیماری هایی مانند ام اس با استفاده از سلول های بنیادی ، به سرعت در حال رشد می باشد. دانشمندان دانشگاه بوفالو و روچستر ضمن بیان این مطلب گفتند که موفق به شناسایی سلول های بنیادینی شده اند،که غلاف میلین را ایجاد می کنند.
میلین یک غلاف سخت چربی بوده که اطراف نرون ها را می پوشاند و باعث انتقال موفقیت آمیز پیام عصبی می شود. ناتوانی بدن در ساخت میلین موجب بیماری ام اس می شود. مقاله ای که در مجله Nature biotechnology در ماه اکتبر منتشر شد خبر از دستیابی به روشی داد که با استفاده از سلول های بنیادی مغز بر مشکل عدم ساخت میلین غلبه شده است.

آنچه تا به امروز ناشناخته و مشکل به نظر می آمد عدم شناخت از سلول هایی بود که در ساخت میلین مشارکت دارند. آقای دکتر Fraser Sim می گوید امکان شناخت این سلول ها پس از کار فراوان او و همکارانش در دانشگاه روچستر فراهم شده است. به گفته او شناخت و جداسازی دقیق این سلول ها برای استفاده در سلول های بنیادی سرانجام با موفقیت به نتیجه رسیده است و باید قبل از شروع به آزمایشات اولیه کلینیکی به این سلول ها دست یافت که این امر حاصل شده است.

با آنالیز و مشاهده نتایج، آقای سیم و همکارانش دریافته اند که ژنی به صورت فعال در برخی سلول های بنیادی وجود دارد که منجر می شود سلول های بنیادی نوعی پروتئین به نام CD۱۴۰a را بر روی بدنه خود حمل کنند که به احتمال زیاد قابل تبدیل شدن به سلول های مغزی از نوعالیگودندروسیت می باشد که (این سلول ها در سیستم عصبی مرکزی تولید میلین می کنند).

آقای سیم و همکارانش این سلول ها را به مغز موش هایی که از بدو تولد بدنشان قادر به ساخت میلین نبوده اند، تزریق کرده اند. پس از ۱۲ هفته سلول ها تبدل به الیگو دندروسیت شده اند و ۴۰ درصد از نرون های مغزی با میلین پوشیده شده اند که ۴ برابر بهتر از استفاده از سلول های بنیادی در روش های پیشین بوده است. بنا به گفته آقای سیم این سلول ها بهترین کاندید برای کمک به بیماران ام اس می باشد. این سلولها با سرعت و تأثیرگذاری بیشتری نسبت به سلولهای قبلی به مغز نفوذ می کنند و باعث میلین سازی سلول های عصبی می شوند. در واقع هم اکنون سلول های مطمئن و موثری برای آزمایشات کلینیکی اولیه در اختیار می باشد. یک درمان ممکن برای بیماری هایی مانند ام اس، تزریق این سلول ها به مغز بیماران می باشد. راه دیگر فعال سازی سلول های موجود در مغز بیماران، جهت تولید میلین های جدید می باشد. استفاده از تکنیک های یاد شده این مقاله نه تنها امکان درک بیشتر چگونگی عملکرد سلول های مغزی را فراهم می سازد بلکه همچنین امکان پیش بینی درمان های موفقیت آمیز را فراهم می سازد.
محققین در دانشگاه آلبرتا موفق به کشف موضوعی شده اند که احتمالاً در آینده اساس درمانهای موفقی در این بیماری خواهد شد.

در هر بیماری التهابی از جمله بیماری ام اس، وقتی سلولهای ایمنی فعال میشوند، از سد خونی – مایع مغزی نخاعی عبور می کنند و وارد سیستم عصبی میشوند، در ام اس بعضی از این سلولهای ایمنی فعال شده، مولکولی ترشح می کنند به نام گرانزیم Bاین مولکول وارد سلول عصبی میشود و نهایتاً سبب مرگ سلول می شود .(لازم به توضیح است که این مولکول در مغز بیماران ام اس یافت شده است ). مولکول گرانزیم B، خود از طریق یک گیرنده به نام گیرنده M6PR قادر است وارد سلول عصبی شود. بنابراین از نظر تئوری اگر بتوان جلوی ورود این مولکول را بداخل سلول گرفت، احتمالاً خواهیم توانست از آسیب های سلولی جلوگیری کنیم. جلوگیری از آسیب های سلولی در فاز اول بیماری (فاز التهابی )، از میزان ناتوانی ها در فاز دوم بیماری می کاهد.

محققین برآنند که داروهایی بسازند که بتواند این امر را تحقق بخشد. از آنجا که این داروها فقط بر روی یک عمل سلولی بطور اختصاصی عمل می کنند. احتمالاً عوارض کمتری را به بیمار تحمیل خواهند کرد.
[تصویر:  43679430772591471299.gif] تشکر شده توسط : yummy , همسر یک مشکوک به ام اس , somaye_602000 , khojaste , mari , najva , عمومهربان , فریبا , zohrevand , roya7116 , niloofary
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  نتایج مقدماتی اما امید بخش در درمان «ام.اس» محمود 1 1,503 2019/11/20, 08:53 AM
آخرین ارسال: ارزو ش
  پیوند سلول‌های بنیادی خونساز 'ممکن است بزودی درمان اصلی ام اس شود' hamid 2 2,493 2018/03/20, 11:59 AM
آخرین ارسال: N@RGES
  شناسایی پروتئینی به عنوان کلید درمان ام اس nahid 1 1,868 2017/04/30, 03:55 PM
آخرین ارسال: سمیرا67
  کشف ﻣﺤﻘﻘﺎﻥ ﺩﺍﻧﺸﮕﺎﻩ ﭘﺮﯾﺴﺘﻮﻝ ﺍﻧﮕﻠﯿﺲ‏ برای درمان MS warrior 121 85,669 2016/11/16, 01:25 AM
آخرین ارسال: nanaz
  نتایج پیوند سلولهای بنیادی خونساز دردرمان MS در کانادا الیاس 55 25,423 2016/06/28, 11:00 AM
آخرین ارسال: niloofary
  تحولی بزرگ در درمان نابینایی nahid 1 2,534 2016/05/09, 08:11 PM
آخرین ارسال: nahid
  پيوند موفقيت آميز مغز استخوان براي درمان ام اس maya 21 11,810 2015/07/13, 09:32 AM
آخرین ارسال: gor911
  سلول‌های پوستی خوک کلید جدید درمان بیماری‌های عصبی انسان niloofary 4 3,170 2015/05/11, 11:38 AM
آخرین ارسال: helli
  دستیابی به یک روش جدید برای درمان ام اس الیاس 4 4,515 2015/04/16, 10:42 AM
آخرین ارسال: sweetbasil
  چند تحقیق جدید و نتایج معنی دار mohamad88 6 4,926 2015/04/07, 09:04 AM
آخرین ارسال: niloofaryکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان