امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
میدان مغناطیسی بدن انسان در هنگام نماز خواندن چگونه می شود؟
#1
میدان مغناطیسی بدن انسان در هنگام نماز خواندن چگونه می شود؟

[تصویر:  57367033828974571990.jpg]

میدان مغناطیسی بدن انسان در هنگام نماز خواندن چگونه می شود؟

هارولدبور از دانشگاه ییل برای اولین بار با انجام یک آزمایش ساده، به وجود میدان مغناطیسی در اطراف موجود زنده پی برد. او با توجه به یک مولد الکتریکی که در آهنربا در داخل سیم پیچ دوران می کند و جریان تولید میکند، سمندری را در یک ظرف آب نمک قرار داد و ظرف را به دور سمندر چرخاند. الکترودهایی که در این ظرف وجود داشتند و به یک گالوانومتر حساس متصل شده بودند، یک جریان متناوب را نشان می دادند. زمانی که بور این آزمایش را بدون سمندر انجام داد،گالوانومتر هیچ جریانی را نشان نداد.

این بدان معنا بود که در اطراف موجود زنده میدانی وجود دارد که خاصیت مغناطیسی هم دارد. بور این وسیله را بر روی دانشجویان داوطلب خود امتحان کرد و مشاهده نمود که این میدان در بدن انسان هم وجود دارد وکاملا تابع رویدادهای اساسی زیست شناختی بدن است. او این میدان را حیاتی نامید چون هرگاه حیات از بین برود،میدان حیاتی هم از بین میرود. به گونه های که یک سمندر مرده که در دستگاه بود هیچ پتانسیلی به وجود نمی آورد.

تشکیل میدان مغناطیسی بدن
همانگونه که می دانید، در بدن ما میلیونها عصب وجود دارد که کار انتقال پیام در بدن ما بوسیله تحریک الکتریکی این عصبها صورت می گیرد. در اثر شارش بار در اطراف آنها در بدن ما یک میدان تشکیل می شود و میدان بدن ما در اثر فعالیت همزمان میلیونها عصب به وجود می آید.

امواج مغزی
دستگاه موج نگار مغز چهار نوع منحنی از امواج مغزی را ارائه میدهند که عبارتند از: آْلفا، بتا، دلتا و تتا. ریتمهای دلتا کندترین امواج مغزی با تناوب از ۱تا۳ دور در ثانیه بوده و اغلب در خواب عمیق ظاهر می شوند. به نظر میرسد که ریتمهای تتا که دارای تناوب ۴تا۷دور درثانیه می باشند به خلق و خوی بستگی داشته باشد.

ریتمهای آلفا از ۸تا ۱۲ دور در ثانیه، در اوقات تفکر، تامل آزاد رخ داده و در صورت تمرکز حواس و توجه قطع می شوند و بالاخره ریتمهای بتا با تناوب ۱۳الی۲۲ دور در ثانیه،ظاهرا منحصر به نواحی جلوئی مغز، یعنی جایی که فعالیتهای پیچیده مغزی رخ می دهد می باشند. امواج آلفا امواج بسیار مهمی هستند که بوسیله هانسبرگر آلمانی کشف شدند و به گفته وی با نوعی هوشیاری و خوداگاهی معطوف به درون ظاهر می شوند تغییرات فیزیولوژی مهمی در بدن ایجاد می کنند مثل تمرکز و یادگیری.

میدان مغناطیسی بدن و امواج مغزی در معرض خطر
حتما تا به حال در باره خطرات گوشیهای موبایل یا زندگی در نزدیکی نیروگاهای برق چیزهایی شنیده اید.بنابر تحقیقات پروفسور لای امواج مغناطیسی که از نیروگاهای برق یا وسایل برقی مثل سشوار و ریشتراش برقی و… ساتع می شود به دی ان ای سلولهای مغزی آسیب میرساند و قابلیت ترمیم را در آنها از بین می برد. میدانهای مغناطیسی خارجی علاوه بر آسیب به دی ان ای مغز اثر منفی دیگری به بدن دارند.

این میدان ها باعث اختلال در میدان مغناطیسی طبیعی بدن می شوند. همانطور که میدانید نزدیک به ۷۰%از بدن مارا آب فراگرفته و مولکولهای آب به صورت دوقطبی هستند و زمانی که ما در معرض یک میدان مغناطیسی خارجی قرار می گیریم، این مولکولها در جهت آن میدان قرار می گیرند و این پدیده باعث می شود نظم میدان مغناطیسی ما به هم بریزد.

علاوه بر عوامل خارجی یکسری عوامل داخلی نیز وجود دارند که باعث می شوند اختلال در میدان بدن ایجاد شود. مهمترین آنها بارهای الکتریکی هستند که هنگام شارش بار در عصب در اطراف آن به وجود می آیند و به صورت الکتریسیته ساکن در بافتهای بدن ذخیره میشوند و میدانی که در اطراف این بارها بوجود می آیند در میدان بدن ایجاد خلل می کنند.

این بارها به خصوص در نقاطی که تراکم اعصاب بیشتر است ذخیره می شوند و به دلیل این که هم تراکم زیادی دارند و هم در نزدیکی عصبهای بیشتر و مهمتری قرار دارند برای بدن به شدت مضر هستند. از جمله این نقاط ناحیه سر و دستها و قسمت مچ پابه پایین است و در بین این سه قسمت، سر اهمیت ویژه ای دارد چون بارهای ذخیره شده در آن علاوه بر ایجاد خلل درمیدان مغناطیسی مغز باعث اغتشاش در امواج مغزی نیز می شوند.

به ظاهر ما روزانه تنها دقایقی را در معرض میدان مغناطیسی هستیم.مثل موبایل یا سشوار و غیره.اما در طول دوران زندگی خود در معرض میدانی بسیار قوی هستیم و آن میدان مغناطیسی زمین هست. عوامل داخلی اغتشاش در میدان بدن ما هم فعالیتهای حیاتی و اجتناب ناپذیری هستند که در تمام طول عمر ما در جریان هستند پس چگونه میتوان باعث خلل این اثرات سو که باعث اختلال در بدن ما و بیماریهایی مثل سرطان می شوند را خنثی کرد؟

در اینجاست که باید گفت خداوند راه حل تمام این سوالات را در یک عمل ساده که امکان آن برای همه افراد وجود دارد و بیش از چند دقیقه هم وقت نمی برد و هیچ ضرری هم ندارد به انسان هدیه داده و آن نماز است.

نماز و میدان مغناطیسی
آنگونه که از تصاویر به دست آمده از میدان مغناطیسی زمین پیداست، به طور شگفت انگیزی اگر انسان در هر نقطه از زمین رو به قبله بایستد، میدان مغناطیسی بدنش بر میدان مغناطیسی زمین منطبق می گردد و در مدتی که در نماز است میدان بدنش منظم می شود.

یکی از نکات بسیار جالبی که پروفسور بور به آن دست یافته بود این بود که دریافته بود که در بدن تمام دانشجویان مؤنث ماهی یکبار تغییر ولتاژ شدید ایجاد می شود و میدان بدن به منظمترین حالت خود می رسد و به همین دلیل است که زنان نیازی ندارند در این مدت نماز بخوانند.
اخیرا هم کشف شده است که علت اینکه قلب زنان منظم تر و قویتر از مردان میزند و دلیل آن همین تغییر ولتاژ هست.

نماز و بارهای الکتریکی
همانطور که قبلا اشاره شد بارهای زائدی که در اثر تحریکات الکتریکی اعصاب به وجود می آیند هم شبیه میدان بدن و هم بر امواج مغزی اثر سو دارند. و این اثرات در نواحی که اعصاب در آن تحرک بیشتری دارند، خطرات جدیتری ایجاد می کنند و باید هرچه سریعتر از آن نواحی دور شوند.

به طرز حیرت آوری می بینیم که این نواحی دقیقا نواحی هستند که در وضو شسته می شوند و بنابر تحقیقات صورت گرفته، بهترین راه دفع این بارهای زائد استفاده از یک ماده رساناست که سریعترین و ارزانترین و بی ضررترین ماده برای این کار آب است و جالب اینجاست که آب هرچه خالص تر باشد سریعتر بارهای ساکن را از بدن ما به اطراف گسیل می دهد و هیچ مایعی مثل آب خالصی که در وضو به انسان سفارش شده این اثر را ندارد.

نماز و امواج مغزی
با دفع بارهای زائد بدن در وضو امواج مغزی در ایده الترین حالت قرار می گیرند. علاوه بر آن حالت تمرکزی که در هنگام نماز در انسان به وجود می آید، تشعشع امواج آلفا را به اندازه قابل توجهی بالا می برد و توانایی مغز را در تولید این امواج بالا می برد.
 تشکر شده توسط : najva , نسترنى , فرناز , ostad2000 , ehsan 10054 , ارزو , ساغر , Saina , راحیل , sadaf , paeazan , رزمینا , ALI REZA , SSA , sargol , nazaninamiri70
#2
یکی از معضلات عصر الکترونیک و به تبع ان زندگیهای الکترونیکی صدمات و لطمات ناشی از امواج تکنولوژیهای این عصر برای کاربران می باشد.
تجهیزات صوتی و تصویری ، موبایل ، کامپیوتر و ......
یک دانشمند غیر مسلمان (از اروپا) تحقیقاتی را مبتنی بر یافتن راهکاری برای خارج کردن امواج الکترومغناطیسی که به بدن آسیب می رساند، انجام داده است.
جناب آقای غفوریان با استناد به یافته های این دانشمند مطلب جالب و ارزشمندی را تهیه و تنظیم نموده اند که روئیت این مطلب قطعا برای عزیزان

خالی از لطف نمی باشدسجده


بدن شما به طور روزانه مقدار زیادی امواج الکترومغناطیس دریافت میکند.
شما امواج الکترو مغناطیس را از طریق تجهیزات الکتریکی که استفاده می کنید و

نمی توانید کنار هم بگذارید و ناخواسته این امواج را دریافت می کنید.
همچنین از طریق لامپهای روشن که حتی برای یک ساعت هم خاموش نمی شوند.

شما منبعی هستید که مقدار زیادی امواج الکترومغناطیس دریافت می کنید.

به عبارت دیگر شما با امواج الکترومغناطیس شارژ می شوید بدون اینکه بفهمید!
سردرد هستید! احساس ناراحتی می کنید!
تنبلی در کار و درد در مکان های مختلف!
این را فراموش نکنید وقتی بعضی از این علایم را احساس کردید!
راه حل همه اینها چیست!!؟؟
باگذاشتن پیشانی تان بیشتر از یک بار بر زمین، زمین امواج الکترومغناطیس مضررا

تخلیه خواهد کرد! این شبیه زمین کردن ساختمانهایی است که احتمال برخوردسیگنالهای الکتریکی (مانند رعد و برق) وجود دارد تا امواج از طریق زمینتخلیه شود.
بنابراین سر را بر خاک بگذارید تا امواج الکتریکی مثبت تخلیه شود!
آنچه این تحقیق را بیشتر شگفت انگیز می کند:
بهتر است که پیشانی تان را بر خاک بگذارید!
و آنچه شگفت انگیزتر است اینکه:
بهترین راه که پیشانی تان را بر خاک بگذارید حالتی است که رو به مرکز زمین باشید چرا که در این حالت امواج الکترومغناطیس بهتر تخلیه خواهد شد.
و بیشتر تعجب خواهید کرد وقتی بدانید بر اساس اصول علمی ثابت شده که مکه مرکز مغناطیسی زمین است.

و کعبه درست مرکز مرکز مغناطیسی زمین است!بنابراین سجده در نمازتان:
بهترین راه برای تخلیه سیگنالهای مضر از بدن است !
این همچنین کمال مطلوب برای نزدیکی به قادر مطلق است، او که جهان را اینگونه خلاق آفرید !
مابه خاک نمی افتیم تا امواج الکترومغناطیس تخلیه شود، بلکه برای اطاعت خدایقادر متعال سجده می کنیم! ما به فرمان خدا اعتقاد داریم که همیشه در آن معرفتی است! ایمان ما بخاطر آفریننده است! او همه چیز را می داند!
اما،ازآنجا که دلیل علمی وجود دارد لازم است به مردم نشان داده شود تا هرآنچه مسلمانان انجام می دهند را ببینند؛ این برای همه خوب است!

این یافته ها ثابت می کند که جزء جزء برنامه ها

و دستورات دین ما هدفمند می باشد.


نماز و میدان مغناطیسی:

آنگونه که از تصاویر به دست آمده از میدان مغناطیسی زمین پیداست،

به طور شگفت انگیزی اگر انسان در هر نقطه ای از زمین رو به قبله بایستد،

میدان مغناطیسی بدنش بر میدان مغناطیسی زمین منطبق

می گردد و در مدتی که در نماز است میدان بدنش منظم می شود.

نماز وبارهای الکتریکی:

همان طور که قبلا اشاره شد، بارهای زائدی که در اثر تحریکات الکتریکی

اعصاب به وجود می آیند هم شبیه میدان بدن بر امواج مغزی اثر سوء دارند.

این اثرات در نواحی که اعصاب در آن تحرک بیشتری

دارند، خطرات جدیتری ایجاد می کنند. و باید هر چه سریعتر از آن نواحی دور شوند.

به طرز حیرت آوری می بینیم که این نواحی، دقیقا نواحی هستند

که در وضو شسته می شوند( سر، دست، مچ پا به پایین)

و بنابر تحقیقات صورت گرفته، بهترین راه دفع این بارهای زائد،

استفاده از یک ماده رساناست. سریعترین و ارزانترین

و بی ضررترین ماده برای این کار، آب است.

جالب این جاست که آب هر چه خالص تر باشد،

سریعتر بارهای ساکن را از بدن ما به اطراف گسیل می دهد

و هیچ مایعی مثل آب خالصی که در وضو به انسانها سفارش شده این اثر را ندارد.نماز و امواج مغزی:

با دفع بارهای زائد بدن در وضو، امواج مغزی در ایده آل ترین حالت قرار می گیرند.

علاوه بر آن حالت تمرکزی که در هنگام نماز در انسان به وجود می آید،

تشعشع امواج آنها را به اندازه قابل توجهی بالا می برد

و توانایی مغز را در تولید این امواج بالا می برد.

حالات نماز

۱- ایستادن در نماز:

ایستادن در نماز، باعث تقویت حالت تعادلی بدن شده

و قسمت مرکزی مخچه که محل کنترل اعمال و حرکات ارادی است را

تقویت می کند. این عمل باعث می شود

تا فرد با صرف کمترین نیرو و انرژی به انجام صحیح حرکات بعدی بپردازد.

نماز قسمت فوقانی بدن را پرورش داده و ستون مهره ها را تقویت کرده

و آن را در حالت مستقیم نگاه می دارد.

وقتی چشمها در حالت نماز ثابت می ماند، جریان فکر هم خود به خود آرام شده

و در نتیجه تمرکز فکر افزایش می یابد. ثابت ماندن چشم باعث بهبود ضعف

و نواقصی چون نزدیک بینی می شود و به لحاظ روانی باعث افزایش مقاومت

عصبی فرد شده و بی خوابی و افکار نا آرام را از انسان دور می کند.۲- رکوع در نماز:

تقویت ماهیچه های شکم، حفظ سلامت دستگاه گوارش و رفع یبوست مزمن،

سوء هاضمه و بی اشتهایی از خواص رکوع در نماز است.

کارشناسان می گویند در حالت رکوع ماهیچه های اطراف ستون مهره ها منبسط می شود

که در تعادل و آرام کردن سمپاتیک موثر است.

مدت زمان خواندن ذکر رکوع نیز باعث تقویت عظلات صورت، گردن، ساق پا و رانها می شود

و به این ترتیب به جریان خون در قسمتهای مختلف بدن سرعت می بخشد.

تنظیم متابولیسم بدن، فراهم نمودن زمینه از بین رفتن اکثر بیماریها از بدن،

کمک به افزایش حالت استواری و استحکام مغز از دیگر خواص رکوع در نماز است.۳- سجده در نماز:

سجده، ستون مهره های بدن را تقویت کرده و درد های سیاتیک را آرام می کند.

سجده علاوه بر از بین بردن یبوست و سوء هاضمه، پرده دیافراگم را تقویت کرده

و به دفع مواد زاید بدن به دلیل فشرده شدن منطقه شکمی کمک می کند.

سجده همچنین باعث افزایش جریان خون در سر شده،

که این امر با تغذیه غدد باعث حفظ شادابی، زیبایی و طزاوت پوست می شود.

حالات سجده به واسطه باز کردن مهره ها از یکدیگر، باعث کشیده شدن اعصابیکه

قسمتهای مختلف بدن را به مغز وصل می کند شده و این اعصاب را

در یک حالت تعادلی قرار می دهد که این امر برای سلامت انسان بسیار حائز اهمیت است.

اگر فاصله مهر از نمازگزار به اندازه حدودا یک وجب جلوتر از حالت معمولی باشد،

کشش بیشتری در کمر حس می شود که باعث مداوای کسانی که دیسک و یا ناراحتی

کمر دارند می شود. و اگر کسی که سالم است این کار را انجام دهد،

هیچ گاه دچار دیسک و ناراحتی کمر نمی شود.

سجده باعث آسودگی و آرامش در فرد شده و عصبانیت را تسکین می دهد.

سجده قدرت درک و فهم را زیاد می کند. دلیلش این است

که در سجده به پیشانی ما فشار می آید و باعث می شود

که کاملا روی پیشانی متمرکز شویم

( اگر در این حالت به نوک بینی مان نگاه کنیم، خود به خود به پیشانی فشار می آید )

و این امر اگر با دقت و تمرکز زیاد صورت گیرد،

بعد از مدت طولانی سبب بیداری چشم بصیرت شخص می گردد.

در علوم ماوراءالطبیعه به این چشم، چشم سوم گویند

که بین دو ابرو و چشم واقع شده است. در علوم یوگا نیز به چاکرای “آجنا” معروف است.

هدف یک یوگی مشتعل کردن انرژی روحانی در چاکراها بلاخص چاکرای آجناست.

که بتواند بدون دو چشم طبیعی ببیند.

امروز حتی پزشکان روانشناس نیز مبلغان متجدد دین شده‌اند و گرویدن به دین را توصیه می‌نمایند.

یکی از فواید ظاهری نماز و سجده‌های مستحبی و طولانی در نماز شب

پیشگیری از بروز بیماری آرتروز است،

زیرا حرکات فیزیکی ویژه‌یی را انجام می‌دهد،

در نماز نافله‌ی شب چون فرد در دل شب از خواب بیدار می‌شود

و سد استراحت طولانی را در بستر نرم و راحت می‌شکند

و حرکات فیزیکی نماز را انجام می‌دهد، جلوی ابتلاء به آرتروز گردن و کمر را می‌گیرد.

در سجده‌های مستحبی طولانی به دلیل اینکه دستها از آرنج تا کف دست

روی زمین قرار می‌گیرد و شکم به سمت پایین کشیده می‌شود

و پیشانی و گونه‌ها در چند جهت روی مهر یا زمین قرار می‌گیرد،

شرایطی ایجاد می‌شود تا از بروز آرتروز مهره‌های گردن و کمر جلوگیری گردد.

از طرفی وقتی پیشانی به مدت طولانی روی مهر یا روی زمین قرار گیرد

بدن حالتی پیدا می‌کند که بارو رسپتورهای (Baroreceptor) جدار آئورت

و جدار عروق کاروتید گردن در اثر برخورد ستون خون تحریک شده

و ازطریق ایجاد سیگنال‌های عصبی مانع افزایش فشارخون

در فرد نمازگزار می‌شود، از سوی دیگر در سجده‌های مستحبی طولانی،

اگر در قوس شریان آئورت کلسیم به تازگی رسوب کرده باشد،

آن را از جا می‌کند ومانع آهکی شدن یا کلسیفیه‌شدن

(Calcifie) جدار قوس آئورت می‌شود.از نظر مذهبی در تمام کتاب‌های دعا و نیایش اشاره شده

که هنگام دعا کف دست‌ها باید به طرف آسمان باشد

و علت علمی آن را ذکر نکرده‌اند، استادان مانیوتیزم علاوه بر اعتقاد شخصی،

خودشان اینطور آموزشی می‌دهند که همیشه سیاله‌ی عصبی

از نوک انگشتان و کف دستها خارج می‌شود وآموزش می‌دهند

که هنگام هر نوع معالجه یا رفع هر گونه دردی

باید کف دست را بر موضع دردناک گذاشت.

وقتی کف دستها به طرف آسمان قرار می‌گیرد

مقداری از مانتیزورهای موجود در هوا و فضا از کف دست‌ها

جذب بدن می‌شود و به عکس چنانچه کف دست به طرف زمین باشد

معتقد هستند که مقداری از مغناطیس شخص

از بدن خارج شده و جذب زمین می‌شود.
اگر بدانيد مردم چقــدر به ندرت فکـر مي کنند
هيچ گاه از اينکه درباره ي شما چه فکـر مي کنند
نگــران نمــي شويــد . . .
 تشکر شده توسط : Saina , راحیل , ساغر , ostad2000 , نازلی , sadaf , paeazan , sargol , رزمینا , ALI REZA , SSA
#3طول عمر و زیبایی چهره با نماز شب

همه سلولهای بدن در معرض هجوم «فری رادیکالها» می باشند و یکی از اثرات ذرّات «فری رادیکالها»، ابتلا به بیماری های مربوط به کهنسالی و پیری همچنین آلزایمر، پارکینسون و چین و چروک صورت و پیری زودرس می باشد.

از آنجا که ملاتونین از مؤثرترین عوامل پیش گیرنده و مقابله با «فری رادیکالها» می باشد - چون ملاتونین نقش دفاعی دارد و مهم ترین عامل افزایش آن شب زنده داری و اقامه نماز شب است - می توانیم نماز شب را بهترین عامل زداینده بیماریها و مظاهر پیری، مانند چین و چروک صورت و غیره... بدانیم. طبق گفته پرفسور "راتید": اگر ملاتونین نبود، تمام سلولهای بدن در معرض مرگ بودند و انسان چند ساعت بیشتر زنده نمی ماند.

در این باره امام رضا علیه السلام می فرماید:

«بر شما باد به نماز شب! هیچ بنده ای نیست که آخر شب بیدار شود و هشت رکعت نماز شب و دو


رکعت نماز شفع و یک رکعت نماز وتر بخواند و در قنوت آن 70 بار استغفار کند، مگر اینکه خداوند عمر او را طولانی می کند».

پیشوایان دینی ما که معارف و علم خود را از وحی الهی الهام گرفته اند، قرنها پیش به این حقیقت پی برده اند و به اقامه نماز شب توصیه نموده اند و آن را به عنوان بهترین عامل حفظ جوانی، طول عمر، شادی و نشاط معرفی کرده اند.نماز عمر انسان را افزایش میدهد، راز طول عمر، عبادت و نماز در افزایش طول عمر موُر استتحقیقات علمی یک پژوهشگر پزشکی آمریکایی نشان داد که استمرار در ادای نماز موجب افزایش طول عمر انسان می شود.به گزارش شفقنا، پایگاه خبری المحیط در این باره نوشت: دانیال هال در تحقیقات خود گفته که وی روی صدها نفر تحقیق کرده و به رابطه مثبت طول عمر و ادای وظایف دینی از جمله نماز پی برده است.به گفته وی، نمازگزاران به طور میانگین سه سال و یک ماه بیش از کسانی که در شرایط جسمی مشابه بوده و نماز نمی خوانند ، عمر می کنند.تحقیقات وی همچنین نشان داد که ادای نماز موجب کاهش کلسترول می شود و در واقع ارزانترین درمان برای این بیماری به شمار می آید.همچنین تقویت عضلات شکم یکی دیگر از فواید نماز است زیرا به دلیل حرکات متعدد موجود در نماز موجب افزایش حرکت روده ها و مانع از تجمع چربی در شکم انسان می شود همچنین سجده طولانی موجب تنظیم فشار خون می شود.در همین ارتباط یک پژوهش علمی جدید ثابت کرد که نماز موجب پیشگیری از بیماری واریس می شود زیرا رکوع و سجده، کاهش فشار خون در دیواره رگ های پا را به دنبال دارد.این پژوهش جدید در توضیح این مطلب می افزاید: سجده موجب می شود گردش خون به طور کامل به سمت جاذبه زمین انجام گیرد و این امر موجب کاهش فشار خون در رگ های پا و در نتیجه کاهش احتمال ابتلا به واریس می شود.همچنین یک تحقیق جدید در مصر بر اهمیت ارتباط انسان با زمین هنگام سجده برای کاهش امواج مغناطیسی زائد در بدن تاکید کرد.بنا بر این تحقیق، این امواج موجب بروز بیماری هایی مانند سردرد و التهابات گردنی و خستگی و فراموشی می شود و درصورتی که این امواج زائد هنگام نماز و از طریق سجده از بدن انسان دفع نشود چه بسا التهابات سرطانی را به دنبال داشته باشد.
بررسی تأثير نماز و معنويت بر عملکرد سيستم ايمنی بدن· دکتر محمدرضا فضل الهی فوق تخصص ايمونولوژی(محقق)

· دکتر زهرا پورپاک، عضو هيئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

· دکتر سارا زاهدی فر (پزشک عمومی/محقق)


مقدمه:

انسان موجودی چند بعدی است که بعد معنوی، نقش محوری در اين ابعاد داشته و در کسب سلامتی تاثير بسزايی دارد. به عبارت ديگر سلامت معنوی انسان از طريق اعتقاد به يک نيروی برتر که در زندگی از اوحمايت می‌کند، تامين می‌شود. برقراری ارتباط با منبع و سرچشمه هستی و استمداد از او به تقويت قوای روحی و جسمی انسان کمک می کند. ديدگاههای معنوی نه تنها روی نگرش‌ها و باورها و رفتارهای انسان تاثير عميق دارد بلکه بر روی فيزيولوژی و سلامت تن نيز تاثيرگذار می‌باشد. اين تاثير معنويت بر روی فکر و بدن به نام تندرستی معنوی ناميده می شود.

بطور کلی دستيابی به سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی نياز اصلی هر انسان است. «نماز» از جمله راههای ذکر و ياد خدا و توجه به معنويات، بهترين راه حضور در محضر او و ارتباط با منش أ هستی است. امروزه برای کاهش تنش و اضطراب و حتی درمان بيماری‌ها از روش های مختلف مثل آرام سازی ( Relaxation ) و Meditation استفاده می شود که همگی آنها در نماز وجود داشته و به بهترين وجه از طريق آن قابل وصول است.

در سال‌های اخير توجه زيادی به تاثير معنويت بر سلامتی انسان شده و شواهد بسياری در مورد استفاده از نماز و نيايش برای سلامتی در مکاتب مختلف مثل اسلام، مسيحی ويهودی ارائه شده است.

مطابق بررسی مطالعات انجام شده، ديدگاه معنوی از چهار طريق روی سلامت جسمی، روانی و اجتماعی فرد تاثير می‌گذارد:

1- رفتارهای بهداشتی( Health Promotiong behaviors ) : تعهدات دينی و انجام فرايض مذهبی سبب می شود که فرد با انجام برخی دستورات و ترک بعضی اعمال ديگر اثرات مفيد جسمانی و روانی برخود بگذارد. مثل عدم مصرف الکل و مواد مخدر و دستورات تغذيه ای.

2- حمايت اجتماعی ( Social Support ): انجام اعمال دينی سبب افزايش تعاملات اجتماعی شده و اين امر حمايت اجتماعی بعنوان منبع، ارتقاء سلامت را فراهم می‌سازد (مانند حضور در مساجد و ساير مراکز تجمع دينی)

3- سايکونوروايمونواندوکرينولوژی : احساس رضايت از ديدگاه معنوی از طريق نوروپپتيدهای مترشحه بدن انسان، بر کل سيستم فيزيولوژی بدن در ابعاد مختلف تاثير گذاشته و خاصيت تقويت کننده ارگان های بدن را موجب می شود.

4- اثرات مافوق طبيعی(متافيزيک) : که اغلب ناشناخته بوده و يا قابل ارائه با معيارهای مادی نيستند.

نتيجه کلی اين تاثيرات، پيشگيری از بيماری‌ها، افزايش تحمل و بهبود سريع‌تر بيماری است.سايکونوروايمونواندوکرينولوژی:

اين اصطلاح واژه ای است که هماهنگی ذهن و عقل، اعصاب، هورمون ها و عملکرد سيستم ايمنی را مطرح می کند. اين ارتباط علاوه بر اينکه تاثيرات متقابل هر يک از اين اجزا را بر يکديگر مطرح می کند نهايتاً بيان ديگر اين مطلب است که تعامل اين اجزا است که سلامت انسان را متاثر می سازد. پاسخ به اين پرسش که از ديدگاه فيزيولوژيک چرا و چطور مردم گرايش به اعمال مذهبی پيدا می کنند را می توان در چارچوب طرح ذيل بيان کرد.

اعمال مذهبی با فعال کردن لوب فرونتال مغز (بخصوص کورتکس پره فرونتال) و همراهی عملکرد شناختی، کمال گرايی را در انسان سبب می شوند. بعلاوه فعال شدن کورتکس فرونتال مغز سبب افزايش توجه مورد نياز برای نماز، نيايش، تفکر و ... می‌گردد. مطالعات نشان داده اند تفکر عميق ( Meditation ) و ساير اعمال مذهبی سبب افزايش آزادسازی برخی واسطه های شيميايی عصبی در مغز نظير GABA ، ملاتونين، سروتونين و موارد ديگر شده، بر آگاهی معنوی و تجارب عرفانی تاثيرگذار می باشند. همچنين مشخص شده است که در طی تفکر عميق در حين عبادت ( Meditation ) فعاليتهای نيمکره چپ مغز افزايش يافته و بر پاسخ‌های ايمنی از نظر تيتر آنتی بادی‌ها و فعاليت‌های سلول های NK (سلولهای کشنده طبيعی NK : Natural Killer ) تاثيرگذار می‌باشند. اعمال مذهبی علاوه بر فعال کردن قشر فرونتال مغز از طريق افزايش ارتباط بين لوب فرونتال، ليمبيک، هيپوتالاموس و هسته های آميگدال فرد را تحت تاثير بيشتر قرار می دهند. در واقع تاثيرات دو طرفه بين سيستم اعصاب مرکزی و سيستم ايمنی که در اعمال مذهبی و ساير اعمال مشابه رخ می دهد، نه تنها سبب تغييراتی در عملکرد مغزی می شود بلکه بر سيستم ايمنی مؤثر بوده و نيز با تاثير بر روی سيستم اتونوم، سبب کاهش فشار خون، ضربان قلب و تنفس و سطوح کورتيزول بدن می‌گردد و در نتيجه کاهش استرس، اضطراب و ترس را موجب می شوند.جايگاه سيستم ايمنی و ارتباط آن با سيستم عصبی و اندوکرين:

فعاليت دستگاه قلبی عروقی با افزايش در سيستم کاتکول امين(دوپامين- اپی نفرين- نوراپينفرين) و يا تغييراتی در عملکرد ايمنی همراه می باشد. پاسخ بدن به استرس سبب فعال شدن سيستم عصبی اتونوم و محور هيپوتالاموس- هيپوفيز- آدرنال ( HPA ) می گردد. اين محور در نهايت از طريق ترشح هورمونهای استروئيدی(کورتيزول) بر سيستم ايمنی تاثير می گذارد. يک استرس شديد می تواند از طريق مکانيسم های هورمونی و عصبی منجر به اختلالات التهابی يا خودايمنی يا کاهش فعاليت سيستم ايمنی گردد. هر عاملی که بتواند با اين عوامل مقابله کند هموستاز طبيعی بدن را موجب می شود. اعمال مذهبی با کاهش پاسخ بدن به استرس سبب اثرات مثبت بر سلامتی می گردند و سيستم ايمنی را متعادل می سازند.

در مطالعه ای توسط Peavey و همکاران با بررسی 41 فرد بالغ نشان داده شده است که استرس بالا با کاهش معنی دار فعاليت فاگوسيتی بدن (با معيار انفجار تنفسی) همراه بوده است ( P <0.05). بعلاوه در اين افراد پس از اعمال 14-7 جلسه Biofeedback و تکنيک های آرام سازی علاوه بر بهبود قابل ملاحظه در اضطراب و استرس، بطور معنی داری افزايش در فعاليت فاگوسيتی مشاهده گرديده است ( P <0.003). همچنين مطالعه Glaser و همکاران نشان داد که تکنيک‌های آرام سازی ( Relaxation ) بطور معنی داری نسبت به گروه کنترل، سبب افزايش در پارامترهای سيستم ايمنی (تعداد سلولهای Natural Killer(NK ) ، پاسخ لنفوسيتی به PHA و ويروس هرپس) شده است. تاثير اين تکنيک در مطالعه ديگر بصورت افزايش ايمونوگلوبولين های IgA, IgG, IgM و نيز IgA بزاقی نسبت به گروه کنترل مشخص شده است. تاثير Meditation نيز بصورت افزايش مارکرهای لنفوسيتی CD8, CD4, CD2 در مطالعه solburg نشان داده شد. رابطه تاثير استرس بر حافظه به شکل يک منحنی U شکل معکوس است بطوريکه استرس خفيف سبب تقويت حافظه و استرس شديد اثر کاهندگی بر حافظه دارد. مطالعات نشان داده اند که سيتوکاين ها که واسطه های شيميايی مترشحه از سلولهای درگير در سيستم ايمنی می باشند، نقش مهمی در يادگيری و حافظه از طريق تاثير بر هيپوکامپ مغز بر عهده دارند و سبب می شوند که فرد بتواند در برخورد با يک محرک درک ، فهم و پاسخ خود را سازماندهی کند.
اے دنیا کے مسافر منزل تیری قبرھیں اے کر رھا ھیں جو تو دو دن کا یہ سفرھیں موت ھیں تیرا ان دیکھا ساتھی آچانگ تجھے نگل لے گا:ای مسافر دنیا خونه ی توقبر است ای که هرکاری میکنی سفر دو روزه هست مرگ رفیق ندیده ی تو است یکهو نفست رو می گیره
 تشکر شده توسط : رزمینا , ALI REZA , نازلی
#4
خوشا آنان که دائم در نمازند بهشت جاودان بازارشان بی
ای کاش زمانی که سر بر سجده میگذاشتم هیچ وقت بر نمیخواستم.....
sad2
نیم کیلو باش ولی مرد باش...!!!!
 تشکر شده توسط : نازلی , sargol
#5

اثر نماز بر جلوگیری از بیماری آلزایمر

پژوهش علمي مشترك ميان آمريكا و رژيم صهيونيستي فاش كرد كه نماز 50 درصد خطر ابتلا به بيماري ضعف حافظه يا آلزايمر را كاهش مي‌دهد.

اين پژوهش كه با تأمين مالي باشگاه ملي بهداشت آمريكا (UIH) و با همكاري پژوهشگران اسراييلي از بيمارستانهاي شيفا، هلل يافا و دانشگاه‌هاي تل آويو و بن گورين و همچنين پژوهشگران آمريكايي از دانشگاه گليبلند انجام گرفته است تأكيد مي‌كند كه تأثير مثبت نماز به مراتب بيشتر از عامل آموزش در مؤسسات آموزشي است.

براساس اين گزارش، تأثير عامل آموزشي در كاهش خطر ابتلا به بيماري آلزايمر 24 درصد است. اين پژوهش تاكيد مي‌كند كه نماز تأثير مضاعفي در مقايسه با سالهاي آموزشي دارد كه انسان در طول زندگي از آن برخوردار مي‌شودو براساس تاكيدات پرفسور رفكاليزينبرگ به عنوان يكي از مشاركت كنندگان در اين مطالعات، يك نمازگزار در جريان اداي فريضه نماز اقدام به بكارگيري فرآيندهاي بسيار زيادي از فعاليت‌هاي فرهنگي و فكري مي‌كند امري كه انسان را از ابتلا به بيماري آلزايمر در امان نگه مي‌دارد.

همچنين براساس اين پژوهش ابتلا به بيماري آلزايمر دربين مردان 50 درصد بيشتر از زنان است. اين پژوهش در بين جامعه آماري 892 نفري شامل افراد بالاي 60 سال در روستاهاي عاره العربيه واقع در منطقه المثلث در فلسطين اشغالي انجام شده
است.
 تشکر شده توسط : i love too miss
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  حساسیت دارویی چیست و چگونه برطرف می شود؟ nahid 0 4,819 2014/05/04, 10:55 AM
آخرین ارسال: nahid
  سينوزيت چيست و چگونه درمان ميشود؟ yaro 5 25,084 2014/04/04, 04:35 PM
آخرین ارسال: سمیرا
  آپنه (فقدان تنفس در هنگام خواب) چیست ؟ yaro 2 8,338 2014/04/04, 08:42 AM
آخرین ارسال: سمیرا
  راهنمای خواندن آزمایش و تفسیرنتایج آزمایش خون nahid 8 267,667 2014/01/26, 11:02 PM
آخرین ارسال: nahid
  چگونه می توان سیگاررا ترک کرد ؟ nahid 2 3,218 2013/10/20, 06:04 PM
آخرین ارسال: ابراهیم
  چگونه در ماه رمضان خوابمان را تنظیم کنیم؟ نازلی 2 2,943 2013/08/06, 02:09 PM
آخرین ارسال: سهند
  در فصل سرما چگونه ورزش کنیم؟ sargol 0 2,462 2012/12/25, 08:56 AM
آخرین ارسال: sargol
  طب سوزنی، چگونه درد را تسکین می ‌دهد؟ نازلی 4 4,609 2012/12/08, 03:29 PM
آخرین ارسال: naazanin
  ظرفیت تحمل انسان nahid 0 2,965 2012/07/16, 12:11 AM
آخرین ارسال: nahid
  ايا ميدانيد چگونه ازحال بد به حال خوب برسیم؟ hamid 3 3,666 2012/01/22, 06:45 PM
آخرین ارسال: arezoo_aziziکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان