امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معرفی داروی گاباپنتين ( نوروپنتین )
#1
نوروپنتين (گاباپنتین) در دسته دارويي ضدصرع طبقه‌بندي مي‌شود و همراه با سایر دارو‌ها برای کنترل نوع خاصي از تشنج در بيماراني كه صرع دارند، تجویز مي‌شود. پزشكان از نوروپنتين (گاباپنتین) به عنوان درمان کمکي در صرع كانوني استفاده مي‌کنند. درمان کمکی، درمانی است که به درمان اصلی کمک می‌کند تا بهترین نتیجه درمانی حاصل شود.نوروپنتين (گاباپنتین) امروزه كاربردهاي فراواني دارد و براي كنترل درد به خصوص دردهاي با منشا عصبي به كار مي‌رود. اخیراً مفید بودن این دارو در درمان نورالژي بعد از زونا ثابت و تاييد شده است. نوروپنتين (گاباپنتین) دارویی با تحمل‌پذیری بسيار خوب است.

اين دارو به صورت كپسول‌هاي 100، 300 و 400 میلی گرمی موجود است. همان گونه كه ذكر شد، نوروپنتين در درمان بيماري‌هاي متعددي به كار مي‌رود كه در ادامه توضيحاتي در مورد آن‌ها ارائه خواهد شد.نوروپنتين (گاباپنتين) به صورت كپسول‌هاي 100، 300 و400 میلی گرمی موجود است و معمولاً به صورت سه بار در روز با غذا یا بدون غذا مصرف مي‌شود. بهتر است نوروپنتين در زمان‌هاي مشخصي مصرف شود و بيش از 12 ساعت بين دو دوز فاصله نيفتد.

طبق دستورالعمل دارو را مصرف کنید و هر قسمت از بروشور دارو را که نامفهوم بود، از پزشک خود بپرسید. نوروپنتين (گاباپنتين) را دقیقاً به صورت تجویزشده مصرف کنید و از مصرف کمتر یا بیشتراز مقداری که پزشک تعیین کرده خودداری كنيد. نوروپنتين (گاباپنتين) به کنترل نشانه‌های بيماري شما کمک مي‌کند، اما نمي‌تواند بیماری را درمان کند. حتی اگر احساس مي‌کنید نشانه‌ها برطرف شده مصرف نوروپنتين (گاباپنتين) را ادامه دهید.

بدون مشورت با پزشک دارو را قطع نکنید. نوروپنتين (گاباپنتین) در دوزهای مختلفی وجود دارد و برای هر بیماری خاص دوز خاصي از دارو بايد استفاده شود. در مورد تنظیم دوز دارو حتما با پزشکتان مشورت کنید. اگر باردار هستید یا احتمال دارد باردار شويد، حتما به پزشکتان اطلاع دهید. اگر دارو‌های آنتی‌اسید استفاده مي‌کنید، دو ساعت بعد از آنتی‌اسید، مي‌توانيد از نوروپنتين (گاباپنتین) استفاده كنيد. همچنین اگر مورفین یا هر دارویی دیگری استفاده مي‌كنيد، باید با پزشکتان مشورت کنید.

هرگز مصرف دارو را سر خود و بدون مشورت با پزشک قطع نکنید. هرگز نباید نوروپنتين (گاباپنتین) را به میزانی بیش از میزان تجویز شده استفاده کنید. قطع ناگهانی نوروپنتين (گاباپنتین) در مواردي كه براي صرع تجويز شده است مي‌تواند باعث بروز مجدد تشنج در شما شود. پزشکتان مي‌توانند توضیحات کاملی درباره نوروپنتين (گاباپنتین) در درمان نورالژي بعد از زونا به شما بدهند. او به شما خواهد گفت که چه دوزی برای شما مناسب است.

احتمالاً پزشک با دوز پائین دارو را برای شما شروع خواهد کرد و به تدریج دوز دارو را بالا خواهد برد. یک هفته پس از استفاده از نوروپنتين (گاباپنتین) در نورالژي بعد از زونا، اثرات مفید دارو ظاهر خواهد شد. در برخی بیماران دارو دیرتر اثر خواهد کرد. اگر دردتان بهتر نشد با پزشکتان تماس بگیرید، هرگز سرخود دارو را قطع نکنید. لیستی تهیه کنید که در آن زمان‌هایی که در طی شبانه‌روز دچار درد شده‌اید، در آن درج شده باشد. این لیست را به پزشکتان نشان دهید.

موارد احتیاط

- اگر به گاباپنتين یا هر داروی دیگری حساسیت دارید، به پزشک خود بگویید.

- اگر دارو، ویتامین و هرگونه محصولات دارویی گیاهی مصرف مي‌کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. هردارويي راکه مصرف مي‌کنید، حتماً به پزشک اطلاع دهید؛ چون ممکن است نیاز باشد دوز دارو را تعدیل كند و یا از نظر عوارض جانبی شما را تحت نظر بگیرد.

- اگر بارداد هستید یا مي‌خواهید باردار شوید و همچنین در صورت شیردهی پزشک خود را مطلع كنيد.

- اگر مشكلات كليوي داشته‌ايد، به پزشك خود اطلاع دهيد.

- اگر آنتی‌اسید استفاده می‌کنید، دو ساعت پس از مصرف آنتی‌اسید مي‌توانيد گاباپنتین را مصرف کنید. - اين دارو ممكن است شما را گيج و منگ كند. در اين صورت از رانندگي خودداري كنيد.

- مصرف الكل ممكن است حالت گيجي و خواب آلودگي دارو را تشديد كند.

- اگر عمل جراحی از جمله جراحی دندان در پیش دارید، به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید که دونپزیل مصرف مي‌کنید.

عوارض دارو

مانند تمام دارو‌ها نوروپنتين (گاباپنتین) هم عوارضی دارد. عوارض شایع عبارتند از: احساس خواب‌آلودگی و گیجي. این عوارض غالبا شدتی از خفیف تا متوسط دارند و ممکن است با گذشت زمان از بین بروند.

سایر عوارض شامل تهوع و استفراغ، اسهال، سرفه و احساس خستگي هستند.

در اطفال عوارضي مانند مشکلات رفتاری، بی‌قراری و اختلال در تمرکز شایع‌ترند. سایر عوارض عبارتند از: عفونت ویروسی، تب، تهوع، استفراغ، بی‌خوابی. این عوارض شدتی از خفیف تا متوسط دارند. اگر فرزندتان، دچار اختلال در تمرکز شده است، باید مواظب ورزش‌هایی که انجام مي‌دهد، باشید.

سوالاتی که غالباً در مورد نوروپنتين پرسیده مي‌شود ...چه کسی نباید نوروپنتين (گاباپنتین) مصرف كند؟

کسانی که آلرژی به گاباپنتین دارند، نباید از این دارو استفاده کنند.

قبل استفاده از دارو چه مسائلی را باید با پزشک در میان بگذارم؟

- اگر باردار هستید با تصمیم به باردار شدن دارید، یا احتمال می‌دهید که باردار هستيد، حتماً به پزشکتان اطلاع دهید. البته هنوز مشخص نیست که آیا این دارو به جنین صدمه مي‌زند یا خیر. فقط و فقط پزشکتان تصمیم مي‌گیرد که آیا مجاز هستید از گاباپنتین در حاملگی استفاده کنید یا نه.

- اگر در دوران شيردهي هستيد،

- اگر هرگونه مشکل کلیوی دارید،

- اگر هرگونه حساسیتی از قبیل بروز خارش، ورم، التهاب گلو... نسبت به هر دارویی دارید،

- اگر هرگونه دارویی دیگری استفاده مي‌کنید (حتی مولتی‌ویتامین و یا دارو‌های گیاهی) به پزشکتان بگویید. ممکن است نوروپنتين (گاباپنتین) با سایر دارو‌ها تداخل عمل داشته باشد. پزشک تصمیم‌گیرنده اصلی در این مورد است.

نوروپنتين (گاباپنتین) را چگونه باید مصرف كرد؟

- دارو را همان‌گونه که پزشکتان دستور داده است استفاده کنید. روش مصرف دارو را پزشکتان تعیین مي‌کند.

- احتمالاً پزشک، دارو را با دوز اندک شروع مي‌کند و در طی زمان دوز آن را بالاتر خواهد برد. ممکن است روزها تا هفته‌ها طول بکشد تا دارو اثر مفید خود را در بدن به جای بگذارد.

- اگر سن شما بالاتر 65 سال است با اگر دچار بیماری کلیوی هستید، پزشکتان با دوز کمتری، درمان را در شما شروع میکند.

- دارو را سر ساعت مصرف کنید. اگر یک دوز دارو را فراموش کنید. هرچه سریعتر و به محض به خاطر آوردن، دارو را مصرف کنید. اگر زمانی متوجه این امر شدید که تقریباً هم‌زمان با مصرف نوبت بعدی دارو بود، فقط همان دوز بعدی را استفاده کنید. هرگز بیش از یک دوز دارو را در این حالت مصرف نکنید.

- این دارو را مي‌توان همراه غذا یا بدون غذا استفاده کرد.

- هرگز مصرف دارو را سر خود قطع نکنید، مگر تحت نظر پزشکتان. قطع ناگهانی دارو ممکن است باعث تشنج شود.

- دوز دارو به تدریج و در طی یک تا چند هفته کاهش مي‌یابد.

- موظب باشید که دارویتان در منزل تمام نشود و قبل از به اتمام رسیدن دارو، باید برای تجویز داروي جدید اقدام کنید.

- اگر دارو را بیش از حد مصرف کردید، با پزشکتان یا اورژانس تماس بگیرید تا شما را به نزدیکترین مركز درماني برسانند.

چه نکات ایمنی را باید رعایت بکنیم؟

رانندگی و کار با ماشین‌آلات سنگین در طی دوران مصرف دارو ممنوع است؛ چون این دارو مي‌تواند باعث بروز خواب آلودگی و گیجی در شما شود.

نوروپنتين (گاباپنتین) چه عوارض جانبی دارد؟

عوارض این دارو خفیف تا متوسط هستند و فقط در برخی افراد اتفاق مي‌افتند. شایعترین عوارض عبارتند از: سرگيجه، بی‌قراری، بی‌خوابی، احساس خستگی، لرزش دست، تورم دست و پا، ضعف و اسهال. در صورت بروز عوارض با پزشکتان تماس بگیرید.

در موارد مصرف بیش از حد دارو چه بايد كرد؟

در موارد مصرف بیش از حد دارو فوراً به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه کنید. اگر بیمار از حال رفته است با اورژانس تماس بگیرید. نشانه‌های مصرف بیش از حد ممکن است شامل دوبيني، گيجي و اسهال باشند.

آیا از دستور العمل رژیم غذایی خاصی همراه با نوروپنتين (گاباپنتین) باید پیروی شود؟

مگر این که پزشک تجویزکند؛ در غیر این صورت رژیم غذایی نرمال را ادامه دهید.

در صورت فراموش کردن یک دوز چه باید کرد؟

اگر یک دوز را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف كنيد. اما اگر نزديك به زمان دوز بعدي بود، دوز دارو را دوبرابر نکنید و برنامه منظم خود را ادامه دهید.
 تشکر شده توسط : Majid , h.kakavand , mojtaba2iran , Narges , shahryar_eng , warrior , shahab_araz , min00 , A.Kh
#2
(2011/10/12, 08:34 AM)SSA نوشته است: کاش یکی پیدا بشه بگه گاباپنتین توی بدن چیکار میکنه؟
دکتر به من گفت مثل استامینوفن برای تحمل درده.
اما دوستم میگفت دکتر برای تاری دید بهش داده.
من هم تاری دید(نمیدونم شایدم دوبینی) هم گزگز پا هم سنگینی پا دارم.
بالاخره این قرص رو برای درمان بخوریم یانه؟
فقط برای تسکین دردهای عصبی؟

دکتر شما درست گفت! یه جور مسکنه اما همون طور که شما برای تقریبا همه ی درد هاتون مسکن می خورید این قرص برای درد های سیستم اعصاب مرکزی کاربرد داره!

کاربردش هم در درمان مشکلات زیره:

واکنش های آلرژیک شدید ( کهیر، خارش، تنفس مشکل و گرفتگی در قفسه سینه، ورم دهان ، صورت، لبها، و یا زبان، گرفتگی صدا غیر معمول).

افکار نابهنجار، مشکلات رفتاری ، از دست رفتن حافظه، تغییرات ذهنی یا خلق و خوی جدید یا بدتر شدن (به عنوان مثال، افسردگی، بی قراری ، اضطراب، هراس حملات ، پرخاشگری، تحریک پذیری، خصومت، احساس خوب بودن، بی قراری، عدم توانایی در نشستن ). افکار خودکشی

حرکات به عقب و جلو چشم،
درد قفسه سینه،
گیجی، غش، ضربان قلب سریع، کند یا نامنظم،
تب ، لرز ، گلودرد،
از دست دادن هماهنگی اندام ها،
بی حسی بازو یا پا ها، جدید و یا بدتر شدن صرع،
سردرد یا سرگیجه شدید یا مزمن،
تنگی نفس،صحبت کردن و یا مشکل زبان،
تورم دستها ، پاها
لرزش، مشکلات تمرکز، کشش،
تغییرات بینایی (به عنوان مثال، دوبینی یا تاری دید).

عوارضی هم که داره عموما :

برای کپسول هاش
یبوست، اسهال، سرگیجه، خواب آلودگی، خشکی دهان، تهوع، ناراحتی معده، خستگی، استفراغ، افزایش وزن است.

و برای قرص هاش
سرگیجه، خواب آلودگی، خشکی دهان، سردرد، تهوع، خستگی است.

قرص دیگه ای شبیه به گاباپنتین هم هست به نام پرگابالین (لایریکا)
که حتی به بهبود هم کمک میکنه و مجله ی تایمز در سال 2007 از اون بعنوان
10 کشف پزشکی سال نام برد.

منبع:
دراگز دات کام.
اگه تلخم مثل گریه اگه تنهام اگه تاریک
اگه از ترانه دورم اگه با مرثیه نزدیک
اگه ناباور چشمام تو تماشای تو مونده
اگه اون نگاه اول منو پای تو نشونده:
How wonderful life is while you're in the world
 تشکر شده توسط : najva , زهرا59 , سـاناز , mirzaee , SSA , A.Kh
#3
گاباپنتین
0

0

گاباپنتین
نام تجاری:
این دارو با نام‌های تجاری مختلفی در داروخانه‌ها عرضه می‌شود. نورونتین، محصول شرکت فایزر و نیز آپوگاباپنتین، محصول شرکت آپوتکس کانادا از نام‌های شناخته‌شده هستند. از جمله برندهای رایج ایرانی نیز می‌توان از نوروپنتین، محصول شرکت داروسازی دارو درمان پارس نام برد.

دسته دارويی : ضد تشنج
اشکال دارويی :
- کپسول های mg 100 ( رنگ سفيد ، سفت و ژلاتينی )
mg 300 ( رنگ زرد ، سفت و ژلاتينی )
mg 400 ( رنگ پرتقالی ، سفت و ژلاتينی )
- قرص های mg600 (سفيد ، تخم مرغی شکل ، روکش دار )
mg 800 ( قرص روکش دار )
- محلول دهانی ( روشن ، بدون رنگ يا کمی زرد رنگ )

* مـوارد مصـرف

گاباپنتين همراه با ساير داروهای ضد تشنج ، جهت درمان تشنجات پارشيال در بيمارانی مصرف می شود که تشنجات آنها با ساير داروهای ضد تشنج کنترل نمی شود. گاهی به تنهايی جهت درمان تشنجات پارشيال در بيمار نيز استفاده می شود، اگرچه FDA مصرف دارو را در اين مورد تائيد نکرده است .
FDAََ(سازمان بهداشت ، غذا ، دارو) مصرف اين دارو را فقط به عنوان درمان کمکی با ديگر داروهای ضد تشنج تائيد کرده است زيرا مصرف اين دارو تداخلی با ديگر داروهای ضد تشنج ندارد.
همچنين اين دارو جهت کنترل تشنجات ثانويه صرع بزرگ نيز استفاده می شود(اين دارو از ايجاد تشنجات اوليه صرع بزرگ جلوگيری نمی کند، تشنجاتی که در دو طرف مغز و در يک زمان شروع می شود).
در سال ۲۰۰۲ به پزشکان اجازه داده شد که از این دارو برای کاهش درد ناشی از ابتلا به زونا (نورالژی هرپسی) استفاده کنند. توجه کنید که هم اکنون برخی از پزشکان از این دارو برای پیش‌گیری از سردرد میگرنی، درمان نیستاگموس و نیز کاهش دردهای نوروپاتیک (عصبی) استفاده می‌کنند. برخی معتقدند که در اختلالات دو قطبی نیز می‌توان از این دارو استفاده کرد؛ اگر چه در این مورد هنوز اتفاق نظر وجود ندارد.

مـوارد منع مصرف : حساسيت مفرط به دارو

* موارد احتياط
١. در صورت وجود ناراحتي كليه يا همودياليز جهت تنظيم مقدار دارو با پزشك مشورت نمائيد و با احتياط مصرف شود .
٢. اين دارو در دوران بارداري فقط زماني استفاده شود كه نياز به مصرف دارو توسط پزشك مشخص شود.

* مصرف در دوران بارداری وشير دهی

جهت مصرف دارو در دوران بارداری با پزشك مشورت نمائيد. اين دارو در شير مادر ترشح مي شود بنابراين در دوران شير دهي فقط زماني استفاده مي شود كه منافع دارو بيشتر از خطر استفاده از آن باشد .

* توصيـه هاي لازم در هنگام مصرف دارو

١. دارو را فقط با دستور پزشک مصرف نمائيد.
٢. دارو را در درجه حرارت اتاق ، دور از نور و رطوبت نگهداری کنيد. شربت را از يخ زدگی محافظت نمائيد
٣. دارو را دور از دسترس بچه ها نگهداری کنيد .
٤. قرص و يا کپسول ها به طور کامل بلعيده شود . اگر از شربت استفاده می نمائيد در هر نوبت مصرف دارو از قاشق استاندارد اندازه گيری جهت مشخص کردن مقدار دقيق داروی مصرفی استفاده نمائيد ، تا مطمئن شويد دارو را به مقدار صحيح مصرف نموديد.
٥. راه مصرف دارو ، بستگی به نوع داروی تجويز شده توسط پزشک دارد(قرص ، شربت).
٦. دارو را می توان با و يا بدون غذا مصرف نمود؛ اما رعايت اين نکته بسيار مهم است که دارو را هر روز ، مانند روزهای ديگر استفاده نمائيد .
٧. دقت نمائيد در هر نوبت همان مقدار تجويز شده توسط پزشک را مصرف نمائيد .اگر يک قرص بيشتر از مقدار تجويز شده و يا يک قاشق بيشترشربت مصرف نموديد ، به پزشک و يا مرکز فوريتهای پزشکی اطلاع دهيد مگر اينکه پزشک در اين زمينه دستور خاصی تجويز کرده باشد .
٨. بدون مشورت با پزشک ، مصرف دارو را بطور ناگهانی قطع نکنيد و يا مقدار مصرف دارو را تغيير ندهيد. قطع هر نوع داروی ضد تشنج بطور ناگهانی ، برروی داروهای ديگر در بدن تاثيرگذاشته وهمچنين باعث ايجاد حمله صرع مداوم ( استاتوس اپی لپتيکوس ) می شود .
٩. مصرف منظم دارو در ساعت مشخص در هر روز، در کنترل تشنجا ت بسيار مهم است.
١٠. به منظور جلوگيري از بروز ناگهاني حملات تشنجي يا صرع مداوم ، مصرف گاباپنتين بايد به آهستگي قطع شود .
١١. در صورت فراموش شدن يك نوبت مصرف دارو، به محض به ياد آوردن ، آن نوبت بايد مصرف شود؛ ولي اگر تقريبا زمان مصرف نوبت بعدي فرا رسيده باشد ، از مصرف نوبت فراموش شده بايد خودداري نمود. مصرف دارو را چند ساعت تاخير بياندازيد در عوض دو نوبت مصرف دارو را در فاصله زمانی نزديک بهم مصرف نمائيد. سپس طبق جدول تنظيم شده مصرف دارو را ادامه دهيد .
نكته مهم در كنترل صرع با اين دارو اين است كه دارو را ٣ بار در روز هر ٨ ساعت مصرف كنيد . فاصله بين مصرف دارو نبايد بيشتر ١٢ ساعت باشد.
١٢. اگر يك نوبت از مصرف دارو را فراموش كرديد سعي كنيد بين دو نوبت از مصرف دارو بيشتر از ١٢ ساعت فاصله نباشد. مقدار مصرفي را دو برابر نكنيد .
١٣. در طول مصرف دارو هر پيشرفت يا تغييري در شدت تشنجات را فورا به پزشك گزارش دهيد .
١٤. با مصرف اين دارو از رانندگي و كار با ماشين آلات سنگين يا انجام كارهاي پرخطر اجتناب كنيد .
* عوارض جانبی ناشی از مصرف گاباپنتين

شکايات شايع بيمار که شديد نيز نمی باشد عبارتند از :
گيجي ، خستگي ، خواب آلودگی، افزايش وزن ، ورم قوزک پا ،حركات غير ارادي چشم (نيستاگموس) ، خارش ، عدم تعادل ، تهوع ، لرزش.
در طول مدت مصرف دارو هر گونه علائم غير معمول و تازه را به پزشك اطلاع دهيد .

* عوارض جانبی ناشی از مصرف گاباپنتين در کودکان

گاباپنتين در درمان تشنجان پارشيال در کودکان موثر است اما مصرف اين دارو باعث بدتر شدن تشنجات آبسانس می شود که شايعتر است. بنابراين تشخيص صحيح نوع تشنج جهت درمان بسيار مهم است .
مصرف اين دارو در كودكان ممكن است تغييرات رفتاري خفيفي از قبيل هيجانات ناپايدار ، پرخاشگري ، عصبانيت ، فعاليت زياد و از دست دادن تمركز ايجاد كند. بروز اين علائم در کودکان شايع نمی باشد اما در رشد کودکان و ميزان کارآرايی کودکان در مدرسه تاثيردارد. بنابراين جهت ادامه مصرف دارو با پزشك مشورت نمائيد . همچنين ممکن است مصرف اين دارو در کودکان باعث ايجاد برونشيت ، عفونت ويروسي ، استفراغ و یا افزايش وزن در کودک شود .

* تداخل دارويی

در طول مدت مصرف دارو، قبل از مصرف داروهاي زير حتما با پزشك مشورت كنيد:
١- آنتي اسيدها ٢- ناپروكسن ٤- مرفين ٥- هيدروكدئين

آنتی اسيد مانند Maalox مانع از جذب گاباپنتين ( نرونتين ) در بدن می شود بنابراين بين مصرف گاباپنتين و آنتی اسيد حدود ٢ ساعت صبر کنيد .
[تصویر:  43679430772591471299.gif] تشکر شده توسط : مهرافروز , khojaste , shahrzad.s , sara.i , amirreza , min00 , A.Kh
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  معرفی داروی زادیوا (دی متیل فومارات) samiramiss 30 30,392 2021/04/26, 09:50 AM
آخرین ارسال: AVID2000
  داروی اُکرِلی زوماب ( Ocrelizumab ) .editormasoud 53 26,781 2020/02/19, 07:51 PM
آخرین ارسال: hourieh
  معرفی داروی ریتوکسی ماب (مبترا) sooorooosh 1 12,158 2019/09/20, 05:32 PM
آخرین ارسال: Shokolat2
  راهنمای داروی زیفرون (Ziferon) saffari_mo 4 17,517 2018/12/02, 11:06 AM
آخرین ارسال: glassheart
  داروی IVIG محمر رضا3 49 58,118 2018/03/30, 05:28 PM
آخرین ارسال: samaneh
  داروی آمپیرا (Ampyra ) ( fampyra ) zaynab 89 63,978 2017/11/23, 01:43 PM
آخرین ارسال: nahid
  آیا فلوکستین تنها یک داروی ضدافسردگی ست؟! paeazan 16 22,891 2017/11/21, 08:15 PM
آخرین ارسال: الی کوچولو
  داروی ایبودی لاست - Ibudilast niloofary 1 2,272 2017/10/29, 09:01 PM
آخرین ارسال: nahid
  داروی siponimod sooorooosh 17 16,160 2017/10/29, 08:49 PM
آخرین ارسال: nahid
  نکاتی چند راجع به ام اس و معرفی داروهای مکمل جانبی برا� mohsen121 1 5,141 2017/08/16, 12:28 AM
آخرین ارسال: Saharbaghi1کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست